Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Dáš přednost modelům od Xiaomi, Samsungu, nebo ověřeným Apple Watch?
Pandemie koronaviru pomalu ustupuje a zdá se, že léto se ještě v nějaké okleštěné formě podaří zachránit. Zároveň jsi dost možná fitko neviděl už několik týdnů a o nějakém pravidelném pohybu zřejmě také nemůže být řeč.
Chceš se dostat zpět do formy? Zřejmě začneš pokukovat po náramcích schopných počítat kroky, případně pokročilejších wearables a smart hodinkách, které zvládnou i měření tepu nebo záznam trasy na kole prostřednictvím GPS.
Pokud ale plánuješ jen zvednout zadek a rozhýbat ztuhlé klouby, high-tech hodinky ti budou nanic. Naopak, pokud chceš běhat či jezdit několikrát týdně, jednoduchý náramek tě téměř jistě zklame.
Rozhodli jsme se ti tedy trochu pomoci. Níže najdeš jednoduchou nákupní poradnu i s konkrétními kousky dostupnými v českých e-shopech.
V tomto článku si přečteš:
K čemu ti mohou posloužit fitness náramky a smart hodinky
Kolik kroků denně bys měl udělat a zda tak nahradíš posilku
Zda potřebuješ měření tepu nebo si vystačíš pouze s počítáním kroků
Který náramek udělá vše potřebné již za cenu do 800 korun
Proč některé hodinky vydrží nabité i týden a jiné potáhnou sotva dva dny
Které hodinky jsou ještě dražší než Apple Watch
Co vlastně chceš?
Základem budou jednoduché náramky sloužící zejména k počítání ušlých kroků během dne a tím pádem i orientační přehled o spálených kaloriích.
Teorie a výzkumy totiž tvrdí, že bys měl denně udělat alespoň 8 000 až 10 000 kroků, tedy ujít minimálně 6 až 8 kilometrů. Takto můžeš spálit 400–500 kalorií, což už se rovná jedné porci večeře. A určitě víš, že když spotřebováváš více než přijímáš, tak v zásadě hubneš. Chůze může být efektivnější kardio než fitko.
Dražší náramky a prakticky všechny smart hodinky už obvykle přidávají i optický snímač tepové frekvence. Najdeš ho na spodní části, kde nasvítí žílu a odečte tempo úderů srdce.
Využiješ to jako kratochvíli znázorňující tvou kondici během týdne, ale už i serióznější sportovní trénink, kdy je třeba, abys své srdce držel v určitých zónách, buď pro regeneraci, trénink vytrvalosti nebo výbušnost při nástupu tempa.
Pro běh je to fajn, ale při některých sportech je měření tepu na zápěstí nepraktické a přesnost je sporná. Na kole například držíš řídítka, na displej tak logicky nevidíš.
Řešením může být klasický hrudní pás, bezdrátově ho připojíš k cyklopočítači nebo profesionálním sportovním hodinkám, které z ruky umístíš na speciální držák přímo na řídítkách.
Jednoduché fitness náramky – Xiaomi Mi Band 4 za 800 korun
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Proč je náramek od Xiaomi již dlouho nejlepší
Zda bychom ti ale doporučovali i hodinky od této firmy, nebo raději ne
Jak je možné, že některé hodinky vydrží i týden a jiné sotva dva dny
V čem mají drahé Apple Watch velkou výhodu oproti těm od Samsungu
Co si budeme namlouvat, kategorie nejlevnějších fitness náramků nenabízí právě nejkrásnější zařízení možné sladit s každým trendovým outfitem.
Xiaomi Mi Band 4 ale přichází už ve čtvrté generaci a zatím každá přinesla trochu hezčí displej a celkově prémiovejší vzhled. Ukazuje čas, tep, počet kroků a ještě i upozorní na příchozí hovor či oznámení. Ta však můžeš vypnout, abys měl klid.
Xiami Mi Band 4 je voděodolný, ale úplně nejlepší je jeho extrémní výdrž. Nabíjet budeš jednou za měsíc, respektive 20 dní. Ne nadarmo jde zřejmě o nejoblíbenější produkt z dané kategorie. K dispozici je v několika barvách.
Pokud bys z nějakého důvodu preferoval jiné značky, na výběr je ještě levnější Samsung Galaxy Fit e se slabší výdrží za 700 korun, Huawei Band 4 Pro vybavený už i GPS zápisem trasy za 1 900 korun nebo Fitbit Charge 4. Za ten dáš sice až 4 tisíce korun, někoho ale může zlákat funkce Fitbit Pay.
Díky ní klienti některých českých bank zaplatí bezkontaktně v obchodech za vodu nebo jiné drobnosti, i když z domu vyběhnou bez peněženky či mobilu. Za podobný peníz už ale můžeš mít i elegantnější hodinky.
Fitness hodinky bez operačního systému
Pokud začneš pátrat po parametrech jednotlivých hodinek podrobněji, zjistíš, že některé vydrží na jedno nabití i týden, jiné sotva 2–3 dny. Jak je to vůbec možné?
Obvykle jde v podstatě o dva různé druhy zařízení. Když preferuješ dlouhou výdrž, musíš se smířit s tím, že hodinky nabídnou pouze funkce, které měly již po prvním rozbalení krabice. Pokud si do nich chceš instalovat další aplikace, budeš potřebovat výkonnější model s vlastním operačním systémem, který ale baterii vyšťaví poměrně rychle.
Na jednom konci spektra jsou například dvoutýdenní Xiaomi Amazfit GTS, na druhém Apple Watch, které budeš nabíjet možná i každý den.
Xiaomi Amazfit GTS za 3 tisíce korun
Z pohledu cena/výkon téměř jasná volba, ale na rozdíl od náramků si nejsme úplně jisti, zda ti je opravdu chceme doporučit.
Mnozí majitelé totiž tvrdí, že párovací aplikace do mobilu nestojí za nic a překlad z čínštiny není úplně ideální. Navíc někomu může vadit i příliš okaté kopírování nejprodávanějších smartwatch na světě s jablíčkem v logu. Trochu, jako kdybys nosil napodobeniny rolexek, ne?
Suunto 3 Fitness za 4 500 korun
Suunto nabízí extrémně kvalitní hodinky pro profesionální sportovce, obvykle se ale i pořádně plácneš přes kapsu. Elegantní model 3 Fitness za 4 a půl tisíce je proto pořádným překvapením.
Nebudeš se za ně muset stydět ani v civilním oblečení, změří tep, kalorie, spánek a zobrazí oznámení. Jsou na výběr v pěti barvách a samozřejmě odolají kontaktu s vodou.
Zamrzí však absence GPS, ale pokud budeš běhat s mobilem v kapse, za cenu poněkud vyšší spotřeby baterie si potřebná data natáhneš z něj. V aplikaci Strava tedy všechno najdeš.
Garmin vívomove za 5 300 až 9 500 korun
Série vívomove od Garminu je už na první pohled výjimečná. Zaměř se na fotografie a zjistíš, proč. Toto nejsou žádné IT hodinky s displejem.
Naopak, ciferníku dominují nádherné analogové ručičky jako na běžných hodinkách. Informace o ušlých krocích se na nenápadném displeji zobrazuje jen tak mimochodem. Spojení s mobilem a sledování všeho potřebného včetně tepu a kroků je však samozřejmost, v aplikaci pak najdeš i podrobné grafy.
Výběr konkrétního modelu necháme na tobě. Levnější mají displej jen dolů, dražší i nahoru a přidávají placení v obchodech přes GarminPay. Službu nabízejí i některé české banky.
Huawei Watch GT 2 za 5 500 korun
Pravděpodobně nejlepší volba a náš tip v kategorii. Disponují krásným designem, výdrží 1 až 2 týdny v závislosti na tom, zda si vybereš větší pánskou nebo menší dámskou verzi, zabudovaným měřičem tepu i GPS.
Funkcí v hodinkách je opravdu dost. Přestože do nich už nic dalšího nenainstaluješ, zvládnou zobrazení všech notifikací, ovládání přehrávání hudby a měření spánku. Na výběr je také řada různých vzhledů základní obrazovky.
S vlastným OS Galaxy Watch Active za 7 900 korun, Apple Watch od 11 700 korun
Pokud potřebuješ téměř neomezené funkce a chceš si do hodinek nahrávat nové aplikace, přičemž zároveň používáš telefon s Androidem, sáhni po Galaxy Watch Active 2 od Samsungu.
Obsahují operační systém Tizen, který ti výrazně rozšíří možnosti, ale za dražšími AppleWatch a jeho watchOS bude zřejmě navěky zaostávat. Ten totiž nabídne mnohem více kvalitnějších aplikací.
Watch Active by měly vydržet maximálně dva až tři dny, což je trochu více než jejich konkurence s hranatým displejem a výrazně propracovanějším ovládáním.
Speciální sportovní hodinky? Jednoznačně od Suunto nebo Garminu
Pokud tě nic neoslovilo, chceš hodinky připínat i na svoje kolo, potřebuješ využívat hrudní pásy či klesat pořádně hluboko pod vodu s kyslíkovým přístrojem a ovládání přes dotykový displej ti je spíše na obtíž, výše zmíněné modely pro obyčejné smrtelníky pro tebe vhodné nebudou.
Multifunkční hodinky, které ti nebude líto odřít na skalách nebo utopit v blátě, hledej v nabídce firem Suunto a Garmin. Připrav se ale na mastnější cenovku než mají Apple Watch. Pro běžce to budou modely Forerunner nebo multifunkční Fénix, případně Suunto 3,5,7,9 – podle výbavy.