Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Šli jsme se podívat na odjezd prvního vlaku do Chorvatska a popovídali jsme si s lidmi o tom, zda se bojí nákazy a jak se na dovolenou připravovali.
Na bratislavské hlavní stanici jsme večer očekávali více ruchu. Krátce po deváté měl totiž přijet první vlak směřující do Chorvatska. Dostupné ceny známé společnosti Regiojet, ale zejména vidina dovolené u moře po měsících více či méně dobrovolné karantény Slováky očarovala, a jízdenky začali hromadně nakupovat. Cestující přicházeli už půl hodiny před plánovaným odjezdem vlaku.
Na stanici jsme byli i my – byť jsme na dovolenou zatím neodcestovali, promluvili jsme si s lidmi, kteří se navzdory pandemii koronaviru odhodlali jet do zahraničí. Zajímalo nás, zda se alespoň trochu nebáli a jakým způsobem se na dovolenou připravovali.
V tomto článku si přečteš:
Zda měli s sebou lidé dostatečné množství roušek a dezinfekce
Jaká panovala na stanici atmosféra
Jak reagovali rodiče maturantů, kteří se s kamarády vydali na výlet do Chorvatska
Většina měla na krku roušky, někteří cestovali navzdory strachu z nákazy
Stanice byla v podstatě prázdná do deváté. Několik cestovatelů jsme našli roztroušených ve vestibulu, další raději čekali na nástupišti či před stanicí, kde nemuseli mít na tvářích roušky. Čekárna v patře, ale i čekárna RegioJetu byla zavřená. Krátce před devátou začaly přicházet větší skupinky lidí, které zjevně odjížděly na delší dobu. Prozrazovaly je obrovské kufry či batohy na hřbetech.
„My jedeme na Slovinsko, ne do Chorvatska,“ vysvětlila nám sympatická mladá žena, která na dovolenou cestovala s manželem. Přestože se trochu obávali situace s koronavirem, už nemohli vydržet doma.„Už někdy v březnu jsem potřebovala vypnout a jet na dovolenou. Po čtyřech měsících doma jsme se v podstatě vůbec ani nerozhodovali – jakmile byly lístky dostupné, koupili jsme je.“
Trojice kluků s dobrou náladou to měla s rozhodováním podobně. „My jsme se nebáli, ale on ano,“ ukázal prstem na svého kámoše ten nejupovídanější z nich. „Já se trochu bojím,“ přiznal druhý. Ukázalo, že si sbalil mnohem více roušek než ponožek, pro jistotu jich měl prý až třicet. Partička cestovala až do Zadaru, přičemž část dovolené plánovala strávit v Chorvatsku a část na Slovinsku.
Po celou dobu se smáli a přestože si nastudovali opatření, která nyní platí v zahraničí, nechtěli si z toho dělat příliš těžkou hlavu. „Je to podobné jako na Slovensku. Víme, že teď zpřísnili nošení roušek v obchodech a v MHD. Zejména doufáme, že se za těch devět dní dovolené doma nic nezmění.“
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Zda lidé zvažovali, jak bezpečné je vycestovat do Chorvatska
Zda měli rodiče strach pustit své děti na dovolenou
Kolik stála zpáteční cesta RegioJetu k moři
Kdo nám řekl, že koronavirus je jen marketingový tah
Měli přehled o počtech nakažených, jinak se na první pohled zdálo, že „korona“ u nás už ani není
Na nástupišti postupně přibývali lidé. Kolem 21:05 jich tam stály už desítky. Nechyběly ani televizní kamery. Vlak mezitím nabral zpoždění, a tak jsme měli o dvacet minut více času na rozhovory. Do oka nám padla velká skupina mladých lidí. Část z nich nedávno odmaturovala, další už studovali na výšce.
„My se nebojíme, ale naši měli před dovolenou v zahraničí respekt,“ řekla mladá slečna. Dovolenou jeli strávit ve městě Pula a jeden z chlapců měl celkem přehled i o počtu nakažených. „Na celé Istrii jsou sice desítky tisíc turistů, ale v Pule je jen několik případů nákazy a jsou to Chorvaté.“
Skupina byla veselá a zejména se těšila na zasloužený odpočinek. Celkově je cesta tam i zpět stála 64 € a za takovou cenu to prostě nemohli odmítnout. „Nezbývá nám než doufat, že se nestaneme nepřáteli státu, až se vrátíme,“ zasmála se další slečna z party. Měli s sebou sbalených několik roušek i dezinfekci a chtěli dodržovat odstupy.
Do karantény ale po návratu dobrovolně nepůjdou. „Já jsem už byla ve státní karanténě poté, co jsem se vrátila z Ameriky,“ vysvětlila nám další dívka. „Už se tam nevrátím,“ dodala rázně. Parta ji odměnila hurónským smíchem.
Celková atmosféra na nástupišti připomínala společné cesty vlakem na festival. Lidé si povídali ve skupinkách, často zněl smích a při otázce o strachu většinou jen zakroutili hlavou. Přestože měli na krku roušky, vypadalo to, že pandemie u nás již pominula. Místo ní lidi chytila cestovatelská horečka a zjevně se nemohli dočkat toho, až si konečně lehnou na pláž.
Koronavirus? To je jen marketingový tah
Někteří cestující ale uvolněný postoj posunuli ještě o trochu dál. Dvě usměvavé ženy, na pohled čtyřicátnice, nám ochotně řekly, co si o celé pandemii myslí. „Mám pochybnosti o druhé vlně. Kdo ví, zda jsou vůbec ti noví nakažení reální. Média to hodně nafukují, až do extrémů. Celé je to velmi dobrý marketingový tah,“ shrnula jedna z nich. Podobným konspiračním teoriím už na jaře věřili někteří lidé, přestože je odborníci opakovaně vyvracejí.
Nemysleli si, že je nebezpečné vycestovat, obě měly s sebou i roušky, které jsou nadále u nás v budovách a v MHD povinné. Ženy cestovaly na čtyřdenní výlet do Chorvatska, podobně jako ostatní, i ony si chtěly konečně někam vyrazit po čtyřech měsících doma. „Pohybujeme se v oblasti cestovního ruchu a máme toulavé boty, takže ani chvíli jsme nepřemýšleli nad tím, zda pojedeme, nebo ne.“
Nakonec jsme si povídali i s Markem, který ve vlaku pracuje jako pomocný stevard. Přistupoval v Bratislavě, přestože vlak vyrazil z Prahy. „Zejména když budou v noci spát, tak budu procházet vagony a kontrolovat, zda je vše v pořádku,“ vysvětlil nám. Strach z nákazy neřešil, jelikož je jeho práce starat se o cestující.
„Toto není můj první medializovaný vlak, protože jsem byl i v tom RegioJetu, ze kterého záchranáři odvezli člověka s podezřením na koronavirus,“ prozradil. K případu došlo už začátkem března, krátce předtím, než byly mezistátní vlaky zcela zrušeny. Marek místo roušky používal šátek. „Na palubě máme roušky i do zásoby, protože my je musíme mít.“ V Chorvatsku se podle jeho slov zdrží jen osm hodin, a pak pojede zpět domů dalším spojem RegioJetu.
Vlak nakonec s dvacetiminutovým zpožděním dorazil a lidé vesele nastupovali. Čekala je více než deset hodin dlouhá cesta a zejména ti, kteří si nepřiplatili za lůžka, to neměli jednoduché. Jak nám ale někteří na nástupišti řekli: „Raději jet levně a vlakem, nemuset nic řešit, než si tu trasu odřídit.“
A cestovali opravdu všichni: mladí i staří, sami i ve skupinkách. Nechyběla paní ve středních letech, která jela na dovolenou se svou mámou, či velká (a hlučná) parta teenagerů, která si jela užít poslední léto před „dospěláckým“ životem.
Vlak nakonec do Rijeky podle iDnes.cz dorazil s hodinovým zpožděním. Noční jízda se neobešla bez typických příběhů: Nechyběla vůně marihuany či láhve s alkoholem, z reproduktorů se šířila prý undergroundová hudba a lidé si i brzy nad ránem dopřáli kávičku, koláče za deset korun či poslední dávky sushi.