Lifestylový obsah, který inspiruje, vzdělává i baví, najdeš na webu Refresher.
Články o módě, hudbě, sportu či jiných zajímavostech najdeš na webu Refresher. Čti rozhovory se zajímavými osobnostmi, otestuj se v kvízech, načerpej inspiraci, co sledovat, poslouchat nebo jaké trendy právě letí. Sleduj lifestylový obsah na webu Refresher.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Sdílet článek:Sdílet:
Odkaz byl zkopírovaný.
S Pavlem Novotným o Řeporyjích, médiích, nezvládnuté pandemii, cestě Miloše Vystrčila na Tchaj-wan, ale i roli sociálních sítích v kariéře politika.
Starosta městské části Praha-Řeporyje Pavel Novotný se na přelomu srpna a září opět dostal na titulky internetových portálů po celém světě. Podařilo se mu to poté, co adresoval čínskému ministru zahraničních věcí Wangovi I otevřený dopis, v němž jej důrazně vyzval k omluvě předsedovi Senátu ČR Miloši Vystrčilovi.
Vadilo mu vyjádření, v němž Wang v reakci na Vystrčilovu cestu na Tchaj-Wan vyhrožoval, že náš druhý nejvyšší ústavní činitel státu za to zaplatí vysokou cenu. „To bylo naposledy, co jste si takto otevřeli hubu na Českou republiku!“ vzkázal čínskému ministrovi mimo jiného Novotný a dal mu 24 hodin na omluvu.
Komunální politik a člen ODS se ale do věci zahraniční politiky nezapojil poprvé. Mezinárodní rozruch způsobila i jeho roztržka s Ruskou federací, které vadil chystaný pomník památce vlasovců.
V rozhovoru jsme s ním probrali nejen jeho vstupy do zahraniční politiky, ale také funkci sociálních sítí jako nástroje politiků, jeho ambice v médiích, lokální politiku v Řeporyjích či pohled na přístup vlády k řešení pandemie.
V Areně Jaromíra Soukupa několikrát zaznělo, že nejste moc pracovitý. Na druhou stranu jste v podcastu Insider říkal, že se u vás neustále svítí, protože pořád makáte. Kde je pravda?
Jsem trochu línější, než se dělám. To na jednu stranu. Na druhou stranu jste asi viděl, že si se Soukupem tykáme. Známe se opravdu dlouho, takže asi věděl, koho do té firmy bere. A já si myslím, že už opakovaně proplulo na povrch, že důvod mého odchodu nebyla rozhodně moje nepracovitost. Byl to můj nevztah s jeho partnerkou, s Brožovou.
Já si o sobě myslím, že jsem standardně pracující starosta. Tady se svítí hlavně proto, že já sem chodím hodně odpoledne a v noci. Já spím dopoledne a v noci pracuji, protože jsem sova a v noci toho prostě víc udělám.
Odpojil jsem od penězovodů asi 80 svých kamarádů, což trochu nečekali.
Ve stejném pořadu jste říkal, že byste se rád vrátil k novinařině, ale ne bulvární. Proč?Já jsem začínal v Mladé frontě DNES jako externista, elév. Chtěl jsem dělat investigativu. Mě zajímá reportáž, já jsem neměl v úmysl být bulvární novinář. Mě by ve snu nenapadlo, že budu bulvární novinář. Jako novinář jsem měl jiné ambice.
V bulváru jsem byl ve velice mladém věku do roka šéfredaktor, měl jsem časopis. Ono to je velmi opojné. Ale i teď píšu články, akorát je podepisuji jiným jménem, to zase pozor. To by se Řepka možná divil, co jsem všechno napsal.
Ale chtěl bych ještě být normální novinář. Taky jsem si to už předjednal. Já to už asi nestihnu, nevím, co bude, ale tato etapa je mnou vysněná. Věřím, že bych se tím uživil. Mrzí mě, že jsem to nikdy nestihl, protože bych byl dobrý novinář. A ještě jsem neměl možnost to ukázat. Všechno, co jsem zatím dělal, se mi dařilo. Ať si myslí, kdo chce, co chce, byl jsem vždycky úspěšný bulvární novinář, šéfredaktor a myslím, že mi jde i starostování.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Proč si ODS drží Novotného i přes jeho kontroverzní výroky
Proč chtěl za 66letým seniorem do Veselí nad Moravou poslat herce v převleku za nacisty
Proč je podle něj dobře, že se jej Řeporyjští bojí
Proč by bylo podle něj v zájmu Česka, aby se stal poslancem
Proč by si přál, aby pandemii neřešila vláda, ale pražský magistrát
Proč je podle něj populismus na komunální úrovni super
Starostou Řeporyjí jste už dva roky. Na kongresu ODS v lednu jste říkal, že politici moc neumí prodat svoji práci. Pokud byste měl prodat své dva roky v úřadu starosty, tak co jste udělal pro Řeporyje?Všechno. Ani nevím, kde začít. Já jsem začal dělat poměrně nestandardní věc. Začal jsem plnit volební program. Já slíbil, že udělám pořádek na úřadě, že ho otevřu zpátky lidem, že získám nádraží, budu bojovat s ubytovnama a tak dál. Po nástupu na úřad jsem okamžitě udělal organizační změny. Otevřel jsem úřad lidem, ukončil jsem cenzuru v místním tisku, zavedl jsem hodiny pro veřejnost. Odpojil jsem od penězovodů asi 80 svých kamarádů, což trochu nečekali. Přivedl jsem si sem Piráty, což samo o sobě má, myslím si, blahodárný vliv.
Co se týče investic, Řeporyje neinvestovaly a měly hodnou paní starostku, která tady naškudlila peníze, které jsem nezačal prožírat, ale začali jsme velmi aktivně využívat dotační programy. Troufám si říct, že jsme tady za ty dva roky změnili zdejší školství.
Úplně od nuly jsem rozpoutal projekt skate parku. Na to, v jaké žijeme byrokracii, bych měl mít v prosinci stavební povolení a chci postavit skate park za 10 milionů, který bude stát městskou část jenom asi trojku. Umíme si dojít, dupnout.
A to slíbené poražení třídírny odpadů?
Tu třídírnu porazím. Já jsem neslíbil, že porazím třídírnu komunálního opadu, já řekl, že s ní budu bojovat jako lev. Důvod, proč tady vyhraju znovu volby, bude, až v říjnu vyjde nový územní plán. Já už vím nějakou dobu, že ta třídírna nebude, ale já bych potřeboval, aby nebyla v metropolitním plánu. Myslím si, že Řeporyje vítězí v boji, který nikdo nečekal, že vyhrajeme. V místním tisku vydám té třídírně na titulce parte.
Kromě toho jsme získali do majetku městské části v pozemcích nějakých 30 až 40 milionů. Jak neberete úplatky a jste vyděrač, tak můžete z pozice moci a nástrojů, které máte, opravdu efektivně vyjednávat. Já jsem kompletně vyměnil právní zastoupení Řeporyjí. V místním tisku jsem řekl napřímo, že si beru právníky za statisíce, které chci já, a vyděláme miliony. A jak jsme řekli, tak jsme učinili.
Když se podíváte na katastrální mapu Řeporyjí, tak uvidíte, že během posledních dvou let nám přibývají taková fialová políčka okolo. A to je naše vydírání. To jsou ty úplatky. Někdo postaví černou stavbu a potřebuje se mnou memorandum, s městskou částí. Já jsem tady rada, jsem všemocný a místo toho, abych si mu řekl o úplatek 500 tisíc, tak mu řeknu: „Naval ten pozemek“. Vedu to trochu jako firmu, ale myslím si, že se nám celkem daří.
Já jsem nic neukradl, nebo to dělám chytře.
V posledních dnech jste několikrát zopakoval, že byste chtěl být premiér. Nebojí se Řeporyjští, že odejdete?
To je takové trollení z Řeporyjí. Řeporyjským nevadí spousta věcí. Bát se asi budou, ale já je samozřejmě ujistím, že neodejdu. Když bych se stal poslancem, tak bych kumuloval funkce. Já se tady toho místa nevzdám nikdy. I kdybych měl nůž na krku, tak bych si vždycky vybral Řeporyje. Ono to asi zní nedůvěryhodně, ale je to tak.
Já bych čekal mnohem větší odpor proti svým veřejným aktivitám. Čekal bych výčitky, že se věnuji mezinárodní politice místo toho, abych se věnoval Řeporyjím. Jenže, jak tady pracujeme, tak jim je úplně jedno, kde já vystrčím zadek. Oni chtějí mít uklizeno kolem kontejnerů. Vidět, že stavím, jak můžu. Já samozřejmě umím tu práci prodat. A jim to stačí. Vypadám, že pracuji, nečekali, že se tomu budu tolik věnovat a víc od toho asi nechtějí. Vidí, že úřad funguje.
Co se za vás změnilo?
Proběhly tu strašlivé čistky. A nejen dodavatelských vztahů, ale i tady na úřadě proběhly změny a změny byly i v našich příspěvkových organizacích. Měl jsem tady novináře z Hospodářských novin, kteří tu byli čtyři dny a pořád něco hledali po vsi. Nic nenašli. Já jsem nic neukradl, nebo to dělám chytře. Ale donutil jsem tady pár lidí odejít, nejen z úřadu, ale i z našich příspěvkových organizací.
Máme novou ředitelku školy, máme novou šéfku Sokola. Já bych to rád předal v jiném stavu, než v jakém jsem to našel. Neříkám, že to bylo v horším stavu, ale v jiném. Výborný na tom je, že vizitku vám stejně vystaví občané. Tohle je výborná práce. Nevztahuje se na vás zákoník práce. Jste prostě starosta, máte státní plat, můžete si tady kouřit, můžete si tady dělat úplně co chcete. Chodit sem, kdy chcete, co chcete, jak chcete. Matka mi říká: „Tys tady kouřil trávu?“ A já na to: „Mami, když tady budu ležet pod stolem na heroinu, tak to tady povedu furt líp, než to tady vedli oni.“ Na jednu stranu je málo povolání, na které se nevztahuje zákoník práce, na druhou stranu mě může zastupitelstvo kdykoli odvolat bez udání důvodu, což je taky fér. Vysvědčení vám vystaví lidi.
Můžeme pořád nadávat na Prchala, ale já bych si ho hned přivedl do ODS.
Je podle vás správně, pokud si politik sám spravuje sociální sítě?
Není to dobře. Ale bych byl vůl, kdybych si je nespravoval sám, protože tomu rozumím alespoň do té míry, že se o ně starám sám. Ale já jsem jen starosta Řeporyjí. Aktivně spravuji sedm profilů. Mám svůj oficiální profil, dva soukromé, druhý oficiální profil, a potom Instagram. Mám mimořádně silný Twitter, což bylo médium, které jsem dlouho nepoužíval, než mi došlo, jak důležité to je. Tam jsem nejúspěšnější. Do toho mám ještě Řeporyje oficiální.
Ale myslím si, že by se to mělo svěřit profesionálům. Určitě by tam měl ten politik osobně přispívat, ale spravovat by si to asi sám neměl. Já si to můžu dovolit, ale tady v Řeporyjích je Facebook jedno, tady je nástrojem ovlivňování veřejného mínění místní tisk.
Mladí lidé čerpají informace o politice hlavně ze sociálních sítí. A tam je jen málo jmen, která fungují dobře. Je to Dominik Feri, Andrej Babiš, jste to vy. Kde jsou mladí z ODS?
Mladé máme. Máme výborné mladé konzervativce, ale v tomhle zaostáváme strašně. Můžeme pořád nadávat na Prchala, ale já bych si ho hned přivedl do ODS, kdybych měl tu moc. Já znám celý jeho tým, já jsem s některými z nich dělal. Prchal je génius. My děláme takové triviální chyby, ale teď se to zlepšilo. Každopádně to je strašně důležitá složka. Teď se ODS zlepšila na sítích i graficky.
Ale taky je to o tom, že se soustředíme na konzervativní voliče ve vyšším a středním věku. Já to chápu, ale důvod, proč si mě ta strana nechává, je ten, že přetahuji voliče do 30 let a přetahuji voliče Pirátům. Strana by si měla uvědomit, že se to děje taky i proto, že pracuji dobře se sociálními sítěmi.
Nejsem si úplně jistý, jestli pracujeme s mladými voliči dobře jako strana. Že s nimi pracuji dobře já, si jistý jsem. Mohl bych to asi dělat i líp, ale dokud se mi nebude nikdo v té straně ani přibližovat, tak si asi tohle můžu dovolit. Tam děláme chybu. Tak, jak s mladými pracuji já, tak by s nimi, podle mě, měla pracovat celá strana. Ale já jsem jen starosta Řeporyjí.
Proč si vás strana drží? V poslední době jste měl hned několik dost problémových výroků.
Je to ten důvod, který jsem teď řekl. Drží si mě, protože jsem, bohužel, tak strašně výrazná tvář té strany, která zároveň v Praze má elektorát, že mě ta strana prostě potřebuje. Oboustranně je to někdy velmi těžký vztah. Strana za to nemůže, já jsem se choval nestandardně na stranické poměry a taky vidím, co si můžu dovolit. Myslím, že jsem právě našel hranu. Ale ještě se té straně vyplácím, kdybych se jí nevyplácel, tak mě vyhodí.
Až odejdu z ODS v tichosti, tak to bude proto, že strana řekla, že je čas. Já se tomu pokusím předejít. Ale je to právě ten důvod. Je to v tom, že já jsem tak strašně výraznej. Je to v tom, o čem jsem mluvil na kongresu, že máme problém se prodat. Myslím, že děláme dobrou práci. Myslím, že je miliarda lepších starostů, než jsem já, ale jejich práce není vidět. V médiích.
Měl jsem čtyři měsíce policejní ochranu a z toho polovinu času byla kvůli vyhrůžkám, ne kvůli Rusákům.
Je důležitější odvádět dobrou práci, nebo ji umět dobře prodat?
Pro politickou kariéru je určitě lepší ji umět prodat. Já jsem si pustil na Twitteru Vojtěcha Gibiše a tiskovou mluvčí Donalda Trumpa, už má čtvrtou. V těch dvou minutách je úplně všechno. Já masivně prodávám svou dobrou práci na radnici. Ale já můžu ukázat, že účetní knihy v Řeporyjích mám v pořádku.
A stranou toho, že jsem tady já, přivedl jsem si s sebou fakt dobrý lidi. Já si tady v Řeporyjích s Pirátama a Zelenýma rozumím. A jsou za námi opravdu vidět výsledky. Což je můj největší argument. Takže kdyby mě vyhodili z ODS, tak budu tady v Řeporyjích. Mě to naplňuje.
Takový krásný důkaz, proč má Trump 4. tiskového mluvčího za méně než 4 roky... Hájit nesmysly a lži chce silný žaludek. https://t.co/FR7Z4UbIAa
To jsou všechno anonymy. Fakt pěkný věci mi chodí. Tady mám dopis se známkou s Hitlerem. Já jsem zvyklej na tlak. Samozřejmě to ale není nic příjemného. Měl jsem čtyři měsíce policejní ochranu a z toho polovinu času byla kvůli vyhrůžkám, ne kvůli Rusákům.
Je poměrně těžké na mě vyvinout tlak, já jsem taky zvyklý jej vyvíjet. Mám štěstí, že mám kolem sebe lidi, kteří jsou schopní to snášet a podstupovat. Mám svatou ženu. Policie mě upozorňovala na to, že až pochytá tyhle idioty, tak budu velice zklamaný tím, jak budou vypadat. A měla pravdu. Oni chytli několik lidí, co mi vyhrožovali, že mi zabijou děti. Já vím jejich jména a adresy, ale já nemám vůbec chuť se jim mstít, protože to jsou fakt takoví chudáci, že je člověk jen polituje.
Já bych měl teď vzít štáb Extrémního starosty a vyrazit za některým v převleku a něco na něj nahrát. Vychutnat si to tam. U jednoho jsem to chtěl udělat, ten mi vyhrožoval brutálně. Důchodce, 66 let, Veselí nad Moravou, napsal Fialovi, že mi zabije děti, rodinu, všechny a oni ho chytli.
Na výslechu tvrdil, že jen chtěl, abych mluvil slušně. A já říkám MALL.TV, zda chce nacisty, SS, ať mu bouchají na dveře, že bude p*del. Ale já jsem se na to úplně vys**l. To je úplnej chudák ten člověk, ani nešel po mně vlastně. Kdo vám vyhrožuje, ten vám neublíží.
Mně vadí drby. Já jsem se jimi živil a měl by mi vadit spíš ten tlak vyhrožovatelů, ale mě tu utápí drby, že mě pomlouvají po vesnici. Ale to k tomu patří. Já se trápím věcma, u kterých by se neřeklo, že se jimi trápím.
Že se mě lidi bojej pravda je, nerad to přiznávám, není to nic příjemného nebo něco, na co bych byl pyšnej. Ale je to potřeba.
Ten seriál vám nijak nekazí jméno?Vůbec. To je zajímavý. To mě úplně zaskočilo. Matka říká: „Proč tady furt běháš s tou kamerou.“ A já říkám: „Mami, já se tím živím.“ Což je samozřejmě nadsázka, jenomže já si tím opravdu vydělám víc, než starostováním. Ale ne že by to bylo nedůstojné, to ne. Babiš nám něco přidal. Beru 41 tisíc čistýho, což je dost peněz.
Jenže já mám dvě děti a byl jsem zvyklý na jiný standard, protože jsem pracoval ve sdělovacích prostředcích a jako šéfredaktor jsem vždycky za 80/90 tisíc terorizoval dvacet lidí, kteří brali 60. No a teď beru 41.
Jsem tady nejpřeplacenější a je těžký si při té práci přivydělat. To nejde. Já jsem pustil Láďu Hrušku, což jsem neměl v úmyslu udělat. Extrémní starosta je možnost, jak si k práci přivydělávat poměrně chytře a ještě k tomu se mi pomocí toho daří řešit tady nějaké lokální problémy.
Nemají z vás tady lidi trochu strach?
Mají ze mě strach, samozřejmě. Ono je potřeba šířit strach. Já jsem tady v té vesnici trochu šerif. A ono to bohužel potřeba asi je, aby se vás trochu báli. Já nejsem žádnej despota, já nekradu. Já potřebuju, aby se mě báli naši dodavatelé, já potřebuju, aby se mě báli ostatní politici. Bojej se mě. Asi oprávněně. Ale s čistým svědomím říkám, že kdokoli sem za mnou přijde, tak se vždycky pokusím pomoct.
Moje sociální cítění je na ODS až moc, musím říct. Sem se stahují bezdomovci z celého regionu, protože jsem se o ně začal během koronaviru starat a teď mi tady choděj. Že se mě lidi bojej pravda je, nerad to přiznávám, není to nic příjemného nebo něco, na co bych byl pyšnej. Ale je to potřeba. Neumím si představit, že bych bez toho fungoval. Nebyl bych tak efektivní.
V čem byla podle vás cesta Miloše Vystrčila na Tchaj-wan přínosná?
Měla naprostej impakt. Pro Českou republiku mimořádně. To, co tam dojednal, je skvělý. Z morálního hlediska to je spektakulární akce, kterou předvedl, a myslím si, že to je výborný signál naší zahraniční politiky do světa směrem ven a samozřejmě skvělej pro ODS, protože Vystrčil taky může být prezident. Já jsem z něj u vytržení, z toho, co předvedl. Strašně mu fandím. On mě nemá rád, mimochodem, aby bylo jasno, ale zaplať pánbůh za to. Mít takového politika potřebujeme jako sůl. Jestli jsme něco potřebovali, tak to byla cesta Miloše Vystrčila na Tchaj-wan. To říkám úplně otevřeně. Nepo**al se z toho. Já se taky nepo**ru z ničeho. To se mi na něm hrozně líbí. V příštích volbách budu mít na plakátě: Nebát se a nekrást. Vystrčil se nebojí a nekrade. Babiš se bojí a krade.
Otevřené dopisy čínskému ministru zahraničí a Putinovi jste posílal, aby se k nim dostaly, nebo to byla exhibice?
V případě Putina to samozřejmě byla exhibice, ale já jsem byl fakt vzteklej. Už tou formou je vidět, že jsem byl pod hrozným tlakem. Ti vlasovci, to byla jízda. Ale ti Číňani, to bylo fakt zajímavý. Kdybych tušil, co se bude kolem toho dít, tak bych to pojal ještě velkoryseji. Sem v úterý jede Wall Street Journal, to jsou noviny, které vychází od roku 1889.
Napsal jsem to, když jsem jel autobusem do práce. Řekl jsem si, že to vybavím. Přišel jsem a vystřihl jsem ten dopis za čtvrt hodiny. Na tomhle se mi líbí, že to byla fakt úplně spontánní záležitost a nenapadlo by mě, co se bude dít. Já na těch čínských webech visím ještě teď jako nejčtenější článek.
Zatímco voliči Tomia Okamury jsou naprostý debilové, tak voliči Andreje Babiše jsou obětí dokonalé, sofistikované kampaně.
V podcastu Insider jste řekl: „Moje zvolení poslancem je v zájmu České republiky.“ Jaké jsou podle vás zájmy České republiky?
Je to v zájmu České republiky. Já nekradu, jsem pracovitý. Jsem rychlošípák, mám v sobě zakódovaný smysl pro spravedlnost. A to je určitě v zájmu České republiky, aby měla takové poslance. Ne, aby měla poslance dutý debily, co tam přivede Okamura. Ale při vší úctě, ten vzorek SPD, co je v Parlamentu, odráží ten elektorát. To jsou prostě primitivové. Amorální lidi, debilové, debilní, amorální idioti. A to podle mě v zájmu České republiky rozhodně není.
Moje zvolení je v zájmu. Nebojím se, nekradu a jsem inteligentní (smích). To myslím, že stačí jako předpoklad. Myslím, že to na poslance stačí, i když je to smutný. Tady byl Kalousek, vzal si stranou moji manželku a říká jí: „Já vás obdivuju, podle tisku si domýšlím, co se kolem vaší rodiny asi tak děje. Politiku může dělat jen úplnej magor.“ To se mi hrozně od něj líbilo. Pro normální to práce opravdu není.
Já sám furt říkám, že nesmíme na Babiše útočit, přitom půlku rozhovoru útočím na Babiše. Ale že to nefunguje, jsme si už všimli.
Teď vyšel nový průzkum od Kantaru ke krajským volbám, kde opět vede ANO. Proč se na tom podle vás negativně neodrazil ekonomický dopad pandemie?
To je těžké. Já těm průzkumům věřím. Oni už si vybrali svého vůdce. My z Prahy si furt myslím, že jsme nejchytřejší. A my nejchytřejší jsme, to jako jo. Ale my se na to díváme pražským pohledem, a ten je zkreslenej.
Ty lidi nepoužívají Twitter, nesledují zpravodajství ČT, nejsou na sociálních sítích, nemají kontakt s intelektuální elitou, která by jim to vysvětlila. Babiš výtečně komunikuje a my se tady v Praze můžeme zbláznit.
Když byly Velikonoce a on běhal s takovou pošahanou pomlázkou za manželkou, tak si říkám, že je to sice směšné, ale jim se to na té Moravě bude líbit. Je to, protože to prostě dělají dobře. Lidi si zvolí svého vůdce a za ním jdou. My je musíme od něj velice opatrně odvést. Je to strašně těžký.
A zatímco voliči Tomia Okamury jsou naprostý debilové, tak voliči Andreje Babiše jsou obětí dokonalé, sofistikované kampaně a je těžké tomu čelit. Je to proto, protože je to dobrá kampaň, ne protože by Andrej Babiš dělal dobrou politiku. To v žádném případě.
Průzkum mě nepřekvapil, naopak mě ale potěšilo, že ve Středočeském kraji, což je kraj s nejhorším vedením vůbec, to vypadá, že konečně dojde k nějaké změně. Babiš si tam nechává Jermanovou jenom proto, aby ji lidi sestřelili. A půjde. Šílený.
Ono to nosné je. Ale hlavně ta politika antibabiš jaksi neúčinkuje. To je potřeba si říct. Já sám furt říkám, že nesmíme na Babiše útočit, přitom půlku rozhovoru útočím na Babiše. Ale že to nefunguje, jsme si teda už všimli. Musíme mít vlastní marketing, mluvit vlastním jazykem. Takhle tomu musíme čelit, bohužel. Je to tak, je to škoda.
V Praze úplně skončil, ale obecně zase volby vyhraje Andrej Babiš. Je to strašně smutný, ale vyhraje.
Jak podle vás zvládá nebo zvládla vláda pandemii?
Já jsem si to tady zažil. Strávil jsem tady týden, spal jsem tu. Vláda předváděla fiasko už od ledna. Už od listopadu bylo jasné, že je potřeba se připravit na několik různých scénářů. Měly být připravené pracovní skupiny už tehdy. Není možné, aby v březnu komunikovalo, že naše zdravotnictví je připraveno a za čtyři dny, že není. To byla ukázkově nezvládnutá krizová komunikace, kdy byly porušeny úplně všechny standardy.
Ať se na mě Babiš nezlobí, ale to je přesně to, proč on má řídit stát, a ne krizový štáb. Lidi potřebují dostávat informace, které jsou srozumitelné, jednoduše sdělitelné, protože je jich hodně. Nesmí se jim lhát, informace nesmí být protichůdné.
Na to, že znám Prchala, tak z toho, co se tady odehrávalo, jsem byl šokovaný. Bylo to naprosto nezvládnuté, já jsem to viděl v první linii. Byli tu zmatení senioři, kteří nevěděli, jestli můžou do obchodu od 9 do 11 nebo od 1 do 3. To bylo šílený. To bylo na jaře.
Jestli něco fungovalo, tak to byl magistrát. Já jsem byl u vytržení. Já bych chtěl, aby pandemii řešil magistrát. Kdybyste viděl, jak to tady fungovalo. Včera jsme měli konferenci, kde byl primátor, 40 starostů a všichni tam jedeme, koordinujeme se navzájem.
Já nechápu, jak je možný, že já jako poslední starosta vím, že mám svolat krizový štáb, že tu má být moje místostarostka, velitel hasičů a tak dále. Přesně vím, co mám dělat. A těm lidem mám naslouchat a koordinovat je. A támhleten pitomec Babiš nesvolá osm dnů krizový štáb, protože je to ješita.
Ale tohle, co se děje teď, že to je tady podruhý a oni přesto nemají připravené modely, nemají připravené pracovní skupiny, nevypracovali pandemické plány, to je šokující. Já neříkám, že si toho lidi všimnou, budou volit Babiše dál, ale z hlediska krizové komunikace.... Mimochodem už má zase zasedat krizový štáb, ale nezasedá.
On si Babiš vůbec neuvědomuje, že to, že to řídí sám, je nejenom jájinkovské a narcistické, ale taky mimořádně nebezpečné. Až začnou zase umírat lidi, tak to bude kvůli němu.
Myslíte si, že se to neprojeví ve volbách?Projeví se to. Babiš ztratí, ale zase vyhraje, Já myslím, že ztratil strašně policajtů. Vždyť ti zdravotníci a policajti viděli, že je v tom Babiš nechal. A já na tohle spoléhám. Oni mu to nezapomenou, spočítají mu to. V Praze úplně skončil, ale obecně zase volby vyhraje Andrej Babiš. Je to strašně smutný, ale vyhraje. Já se děsím toho, že se dostanu do parlamentu a ODS se s ním spojí. Ta představa mě strašně trápí.
Já jsem populista jako komunální politik.
Jak vnímáte takzvané rouškovné?
Samozřejmě je to chytrý. Je to uplácení lidí. Mimochodem, on je hrozně stigmatizuje důchodce. Proč jim máme dávat peníze? Protože jich jsou 3 miliony. Důchodci byli během pandemie strašně disciplinovaní. Navíc máme půlbilionový schodek. Je to čisté kupování si lidí. Není náhoda, že to oznámí 5 týdnů před krajskými volbami a že to realizuje mezi Mikulášem a Štědrým dnem.
Ale lidi jsou pro.No aby nebyli. Já taky neříkám, že si důchodci nějaké peníze nezaslouží, ale je to kupování si lidí za peníze jejich vnoučat. Je to čistokrevný kalkul. Nemá to nic s touhou podpořit nějakou skupinu zasaženou koronavirem.
Ty důchodci byli nejzasaženější skupinou, ale kde jsou ty samoživitelky, které se ocitly bez peněz, kde jsou ti podnikatelé. Je to strašně špatně a že se to lidem líbí, se vůbec nedivím. Andrejovi to pomůže, udělal bych to taky. Kdybych byl Andrejem Babišem, samozřejmě.
V roli premiéra byste byl populista?
To je otázka. Já jsem populista jako komunální politik. Ale na komunální úrovni je populismus super, protože za váma zůstává dětské hřiště, skate parky, zůstává za váma vidět reálná práce. Já mám opravdu pocit, že Řeporyje vzkvétají, že se jim daří. Protože dělám to, co ty lidi tady chtějí vidět. Tak to je krásný na té místní části. Protože my si ty prachy umíme sehnat, pak to prostě postavíme. Populismus na komunální úrovni je skvělej.
Asi bych populista byl, ale nekradl bych a pracoval bych pro Českou republiku, a ne v první řadě pro sebe a pro svůj koncern. Tady se rozkrádá stát za pomoci státního aparátu, který řídí on.