Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
18. září 2020 11:35
Čas čtení 1:33
Daniel Kopejska

Aplikace eRouška se dočkala aktualizace a změn

ZAJÍMAVOSTI KORONAVIRUS
Uložit Uložené

Ministr zdravotnictví na sociálních sítích oznámil aktualizaci eRoušky na úroveň 2.0.

Už několik hodin si můžeme stáhnout na Android nebo iOS nový update aplikace eRouška. Aktualizace řeší například problém, který měla první verze, a to bylo vybíjení baterie mobilu. Navíc mohla působit dojmem sledovaní a přílišného sdělování dat. To verze 2.0 smetla ze stolu. Nyní aplikace nevyžaduje telefonní číslo a ani zapnutý displej. Na svém účtu na sociální síti Twitter se o to podělil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

Aplikace pomáhá v trasování a je povinností každého z nás být obezřetný v boji proti viru. Aplikace je samozřejmě zdarma a její stěžejní podmínka pro správné fungování je jednoduchá, musí jí mít každý. Respektive co nejvíc lidí, protože čím víc dat dokáže eRouška v terénu posbírat, tím lépe a efektivněji dokáže varovat lidi. První verze byla sice trochu kostrbatá, ale s příchodem aktualizace už neexistuje výmluva a je na každém, aby byl zodpovědný a ohleduplný.

Jak eRouška 2.0 funguje

Aplikace vygeneruje pro každého uživatele číslo, které se po určitém čase mění, aby člověk nebyl dohledatelný při opakovaném kontaktu. Nadále aplikace sbírá informace od ostatních mobilů se zapnutou aplikací. Pro fungování musí mít mobil zapnutý Bluetooth. V telefonu se ukládá pouze vygenerované číslo ostatních uživatelů, ne poloha ani jméno.

Na denní bázi se pak odesílají data ze serveru do aplikace. Pokud je v seznamu někdo nakažený a jeho identifikační číslo se shoduje s číslem uloženým ve vašem telefonu a tudíž jste s ním přišli do kontaktu tak budete aplikací upozornění. Je na každém uživateli, co s upozorněním udělá a jestli chce daný fakt ignorovat a nebo kontaktuje svého lékaře pro další postup.

Doporučeno
PŘEHLED: Kolik nakažených je ve tvé části Prahy? Hlavní město zveřejnilo podrobná data PŘEHLED: Kolik nakažených je ve tvé části Prahy? Hlavní město zveřejnilo podrobná data 17. září 2020 15:00

Pokud jsem já COVID-19 pozitivní?

Každému testovanému by měl přijít výsledek pomocí SMS zprávy. V případě pozitivního nálezu bude nakaženému ve zprávě přiložený kód, který se vyplní v aplikaci a tím se pošlou data na server, který je pak následně rozešle lidem, se kterými přišel nakažený do kontaktu. Tlačítko pro odeslání najdeme v pravém horním rohu obrazovky. 

Další funkce

Nová funkce přišla také v podobě kolonky „Aktuálně“. Tam uživatel najde aktuální koronavirové opatření, počet potvrzených případů, vyléčených, hospitalizovaných a také počet úmrtí. Stejně tak najdeme aktualizovanou nápovědu, kde se dozvíme, jak předejít nakažení a jak dodržovat základní hygienické pokyny.

Domů
Sdílet
Diskuse