Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jak můžeme pomoci někomu, kdo prožívá noční děs?
Probudí tě hrozivý křik a pláč. Člověk, který vedle tebe leží, vypadá, jako kdyby ho mučili. Pomyslíš si, že musí prožívat opravdu hrozný sen, a tak na něj zkusíš promluvit. Když neodpovídá, trochu s jeho tělem zacloumáš, ale jeho křik začne být ještě výraznější.
Přestaneš s ním tedy třást a vyčkáváš, dokud se neuklidní. Ráno se ho zeptáš, co se mu zdálo, když v noci působil jako posedlý. On ale neví, o čem mluvíš. Na nic si nevzpomíná. Netuší, že v noci zažilnoční děs.
60letý Brian Thomas z Walesu během jedné epizody nočního děsu z roku 2008 zavraždil svoji 57letou manželku Christine. Myslel si, že škrtí muže, který se jim vloupal do dodávky, ale ve skutečnosti během spánku dusil svou ženu. Noční děsy se vyskytují převážně u dětí předškolního věku, ale Brian patřil mezi výjimky, u kterých se noční děsy vyskytují i v dospělosti. Touto poruchou trpěl asi 50 let, aniž by navštívil doktora.
Po probuzení viděl, že jeho žena nedýchá, a tak rychle přivolal pomoc. Telefonát s jeho vyděšeným hlasem obhájce využil u soudu jako důkaz. „Všichni, kteří jsme byli u soudu a poslouchali volání na 999, přesně víme, jaké byly vaše pocity, když jste zjistil, že vaše manželka zemřela,“ cituje slova soudce Nigela Davise The Guardian.
Brian tvořil se svou ženou pár 40 let. Jejich okolí dvojici označovalo za šťastné manžele. K vraždě neměl žádný motiv. Chris Idzikowski z Kliniky pro poruchy spánku The London Sleep Centre řekl, že podobné útoky ze spánku se sice stávají, ale protože v drtivé většině neskončí úmrtím, málokdy se dostanou před soud.
Během epizod nočních děsů mohou být jedinci agresivní, ale po probuzení si na to nepamatují. Soud v tomto mimořádně ojedinělém případě vraždy v roce 2009 uznal, že Brian Thomas není za smrt své manželky právně zodpovědný a pustil ho na svobodu.
Od křiku a pláče až po útěk z místnosti
Noční děs patří mezi poruchy spánku z kategorie parasomnie, mezi které řadíme i náměsíčnost (o vraždách během náměsíčnosti si přečteš tu), sexsomnii (provádění sexuální aktivity během spánku), noční můry a jiné. Podle SleepFoundation noční děs trvá kolem 10 minut, ale výjimečně může trvat 30 až 40 minut.
Člověk při nočním děsu většinou ze spánku křičí, hází svým tělem, kope, pláče a v obličeji působí mimořádně vystrašeně. Někdy se může dokonce postavit, rozhazovat věci v pokoji, nebo se pokusit o útěk. Kromě toho se mu většinou zrychlí dýchání, srdeční tep, začne se více potit, rozšíří se mu zorničky, napnou se svaly a zčervená pokožka, uvádí odborná zdravotnická společnost American Academy of Sleep Medicine.
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak můžeme blízkému člověku trpícímu touto poruchou pomoci
Proč se nedoporučuje osobu během nočního děsu budit
Jaký je rozdíl mezi noční můrou a nočním děsem
Na co si dávat pozor, když náš blízký zažívá noční děs
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
I když má osoba trpící nočním děsem nejednou otevřené oči, ve skutečnosti stále spí. Nevnímá tedy okolí a neslyší na své jméno. Po skončení této epizody se člověk náhle uklidní, usne a na noční „dovádění“ či samotný extrémně děsivý sen, který prožíval, si ráno většinou vůbec nevzpomíná.
Noční děs v populaci
Touto specifickou poruchou spánku trpí převážně děti v předškolním věku a výjimečně i mladiství či dospělí. U dětí jde o podíl 1-6 % (závisí na konkrétní studii) a v dospělosti se noční děsy projeví u 2,2 % případů. Většinou jde o lidi, kteří noční děsy zažívali již v dětském věku, a v pubertě či dospělosti je znovu vyvolaly různé stresující situace, nedostatek spánku a jiné „spouštěče“.
U dětí může noční des nastartovat fantazie či sledování nevhodných programů, která dětská mysl neumí vhodně zpracovat. Za nočním děsem ale může v dětství i dospělosti stát i genetika (pokud se v rodině vyskytují jiné parasomnie – zejména v případě rodičů či sourozenců), nadměrná únava, spánek mimo domov, zvýšená teplota, migrény, alkohol, některé léky a jiné.
Opakování epizod nočních děsů je velmi individuální. Projevovat se mohou jednou za několik měsíců či týdnů, ale také několik nocí po sobě či dokonce vícekrát za jednu noc, uvádí portál MedCrave s odkazem na knihu Diagnostic and statistical manual of mental disorders.
Z epizody nočního děsu nesmíme člověka budit
Pokud se u někoho projeví noční děs, je třeba prostě počkat, až skončí. V případě, že má osoba trpící nočním děsem tendenci vstát z postele, je důležité, abychom na ni dohlíželi, protože si může ublížit. Ze stejného důvodu je třeba zajistit i okna. Také je vhodné nenechávat v pokoji žádné nebezpečné předměty, kterými by mohl člověk s nočním děsem zranit sebe či někoho jiného.
Podle odborníků nic nezkazíme, pokud se k spící osobě mírně přitulíme a tichými slovy se ji snažíme uklidnit. V žádném případě se ale nedoporučuje během této epizody na člověka zvyšovat hlas nebo se ho pokoušet násilně probudit.
Tímto způsobem by se průběh nočního děsu mohl pouze zhoršit. Dětský specialista doktor Marian de Jager také upozorňuje, že spící osoba s nočním děsem může po náhlém probuzení druhého člověka výjimečně napadnout.
Jednání osoby během nočního děsu či krátce po něm tedy může vzácně způsobit vážná či dokonce smrtelná zranění, uvádí portál Sleep Education. Příkladem je i 60letý Brian Thomas, který během nočního děsu zaútočil na svou manželku a uškrtil ji.
Noční děs ale většinou není rizikový a kauzu Briana Thomase můžeme vnímat jako výjimku potvrzující pravidlo. Americké neziskové lékařské centrum Mayo Clinic však v některých případech doporučuje vyhledat pomoc lékaře a nevyčkávat, až noční děs sám od sebe odezní.
Jde o situace, kdyby se noční děsy stávaly stále častějšími, pravidelně by narušovaly spánkový režim v rodině, vedly by k riziku ohrožení někoho v domě, k nadměrné ospalosti během dne nebo by pokračovaly i v teenagerském a dospělém věku.
V těchto případech mohou lékaři pacientovi předepsat léky či zvolit vhodnou formu terapie. Přístup je ale individuální a některým jedincům může zcela postačovat, pokud například změní své nevhodné spánkové návyky.
Noční můra není noční děs
Noční děs a noční můra patří mezi parasomnie, které jsou názvem velmi podobné, ale značně se liší. Noční děs u lidí podle SleepFoundation vzniká během takzvaného non-REM spánku, během prvních 3 až 4 hodin po usnutí, zatímco noční můry lidé zažívají během REM fáze.
Po nočním děsu se osoba ráno cítí klidně, protože o ničem neví, na své úzkostné výkřiky a hrozivý sen si nevzpomíná, nebo si vybaví jen minimálně útržky – to může být i případ Briana Thomase, který věděl, že ve snu někoho škrtil.
Průběh noční můry po probuzení ale naopak umíme častokrát detailně popsat a zároveň cítíme na sobě tíhu, která v nás setrvává po špatném snu. Stejná či podobná noční můra se přitom může opakovat i vícekrát.
Zatímco při nočním děsu člověk velmi křičí, kope a vypadá zděšeně, během noční můry může spící člověk klidně ležet. Většinou tedy nedá najevo, že se mu zdá něco špatného. Pokud již také někdy vykřikne nebo se začne hýbat, jde o nesrovnatelně slabší reakci oproti tomu, jak by se choval během nočního děsu.