Přírodovědec David Attenborough trefil hřebíček na hlavičku.
Dokument od slavného přírodovědce Davida Attenborougha A Life On Our Planet nabízí řadu emotivních scén, ale jedna z nich dojme i ta nejtvrdší srdce. Snímek se ve své podstatě zaměřuje na lidskou činnost, která způsobila extrémní úpadek biotopů.
Mimo jiné kritizuje nekontrolované odlesňování, kvůli kterému mnohá zvířata přicházejí o své přirozené prostředí. Ukázkovým následkem je orangutan, který leze na osamělý strom – pozůstatek zničeného lesa.
David Attenborough v dokumentu tvrdí, že odlesňování v Borneu za posledních 60 let způsobilo snížení populace orangutanů o zhruba dvě třetiny.
Every time I see that clip of the orangutan clinging onto the last tree in a rainforest that’s just been destroyed my heart hurts. #ALifeOnOurPlanet #DavidAttenborough #PalmOil pic.twitter.com/W8hqifY6J0
— Clare ⚯͛ (@WillowsCrayon) October 4, 2020
Na světě lidé do dnešního dne pokáceli přibližně 3 biliony stromů, přičemž jsme přišli o zhruba polovinu deštných pralesů.
Dokument A Life On Our Planet však také poukazuje na problematiku nekontrolovaného rybolovu či globálního oteplování.
Dokument zvedá výstražný prst a upozorňuje, že pokud nepřestaneme ničit naši přírodu a nepodnikneme nezbytná opatření, planeta Země může být postupem času neobyvatelná. Dokumentární snímek David Attenborough: A Life on Our Planet je na Netflixu dostupný od 4. října 2020.