V USA by lék schválen na nouzové použití u pacientů s vysokým rizikem na rozvinutí závažného stavu onemocnění Covid-19.
Odborníci po celém světě pracují na způsobech, jak porazit pandemii koronaviru. Jedna skupina se věnuje vývoji vakcín, zatímco ostatní se soustředí na výrobu léčiv, které mají redukovat závažnost průběhu onemocnění Covid-19.
Společnost Eli Lilly vyvíjela lék na koronavirus několik měsíců a podařilo se jí vytvořit protilátkový koktejl schopný účinněji předcházet hospitalizacím, informuje The BMJ.
Americká Správa potravin a léčiv (FDA) schválila lék pro nouzové použití poté, co ho farmaceutická společnost v jedné studii otestovala na 465 nehospitalizovaných pacientech. Všichni z nich projevovali slabé až mírné symptomy.
Účastníci studie byli rozděleni do několika skupin, ve kterých dostali rozdílnou dávku léčiva a 156 z nich přijalo jen placebo do tří dnů po pozitivním otestování na koronavirus.
Výsledky ukázaly, že hospitalizovat museli 10 procent pacientů s placebem, ale jen 3 procenta pacientů s léčivem, a tak vládní agentura FDA po zanalyzování průběhu studie schválila terapii pro nouzové použití ve Spojených státech amerických.
Nové léčivo na koronavirus se však stalo nečekaným hitem sociálních sítí. Společnost Eli Lilly ho nazvala bamlanivimab, na což lidé reagovali s úsměvem na rtech. Řada z nich název ani nedokázala správně přečíst napoprvé. Jméno ale nevzniklo jen tak náhodou. Jelikož je léčivo založené na monoklonálních protilátkách, tyto protilátky mají vlastní systém pro sestavování názvů.
V nejbližší době se bamlanivimabem začnou léčit pacienti, u nichž existuje vysoké riziko, že se po pozitivním testu na koronavirus může onemocnění Covid-19 rychle rozvinout do závažného stavu a vynutit hospitalizaci člověka. Užitečný by měl být u pacientů nad 65 let trpících chronickými zdravotními problémy.