Spolupráce amerického giganta Pfizer s německou firmou BioNTech přinesla plody v boji proti pandemii.
Svět dělí od ukončení pandemie koronaviru možná jen několik měsíců. Začátkem listopadu jsme se dozvěděli fantastickou zprávu, že spolupráce německé firmy BioNTech s americkým gigantem Pfizer přinesla až 90procentní úspěšnost testované vakcíny v závěrečné fázi klinických testů na desítkách tisíc dobrovolníků. Její zakladatelé se rychle stali velmi známými.
Manželé Ugur Sahin a Ozlem Tureci, jejichž životy se spojují s vyrůstáním v německých rodinách s tureckým původem, však nejsou jedinými vědci vyvíjejícími vakcínu proti koronaviru, i když jejich vakcína je momentálně zřejmě nejúspěšnější.
Desítky nadějných vakcín ve vývoji
Prestižní deník The New York Times v současnosti eviduje desítky vakcín v rozdílných fázích klinického testování. Šest z nich je momentálně schválených na omezené používání poté, co absolvovaly všechny fáze a nyní se vědci snaží zkompletovat potřebná data a podat žádost na příslušné orgány v jednotlivých zemích, které vakcíny mohou schválit pro používání v rámci veřejnosti.
Z ostatních vakcín se 12 vakcín nachází v závěrečné třetí fázi klinických testů, 16 kandidátů v druhé fázi a 38 vakcín je na začátku v první fázi. Do úvodní fáze klinického testování se dokonce koncem října přehoupla i slovenská vakcína proti onemocnění covid-19, kterou vyvíjí biotechnologická společnost Axon Neuroscience, ale má před sebou ještě dlouhou cestu.
Meet Drs. Ugur Sahin and Özlem Türeci, the husband-and-wife team that founded the German company BioNTech, which has worked with Pfizer on a coronavirus vaccine found to be more than 90 percent effective. https://t.co/USKaTsRj8j
— The New York Times (@nytimes) November 11, 2020
Naše vakcína dokáže vrátit život do normálu
Nejnadějněji tak vypadá vakcína od Pfizeru a BioNTechu. Oznámení o úspěšném završení klinického testování a o 90procentní úspěšnosti pochopitelně zaujalo novináře z celého světa a šéf německé firmy Ugur Sahin poskytl první rozhovor ve Spojeném království periodiku The Guardian.

Vyjádření zkušeného výzkumníka, který s manželkou zasvětil celý svůj dospělý život hledání odpovědí na množství onemocnění, znějí mimořádně pozitivně. Novináři se ho proto ptali, zda vakcína bude schopna vrátit život zpět do normálu.
„Pokud otázka zní, zda s touto vakcínou dokážeme zastavit tuto pandemii, pak je moje odpověď: ano, protože věřím tomu, že už i ochrana jen před symptomatickými infekcemi bude mít dramatický efekt,“ konstatoval. Svět se o nečekaně vysoké úspěšnosti vakcíny v boji s virem v organismu dozvěděl v pondělí, zatímco on zjistil skvělé zprávy v neděli večer.
Dlouhé týdny však Sahin pochyboval o tom, zda bude vyvíjená vakcína schopná vyvolat v lidském organismu dostatečnou reakci a přimět imunitní systém, aby se s koronavirem naučil bojovat. Ve hře zůstávala i možnost, že vakcína viru ani nezabrání vniknout do buněk. Nemůže to však předpovědět nikdo, protože jde o virus, se kterým jsme se doposud nesetkali.
Scientist behind BioNTech/Pfizer vaccine says it can end pandemic https://t.co/tAUxokts5E
— Guardian Science (@guardianscience) November 12, 2020
Dramaticky krátký čas na vývoj
„Vakcína zabraňuje, aby covid-19 získal přístup do našich buněk,“ objasňuje. Díky správně pověřeným T-lymfocytům, tedy buňkám bílých krvinek, dokáže tělo „udeřit virus po hlavě a eliminovat ho“.
Sahin na základě výsledků klinických testů nemůže prohlásit, že vakcína může zabránit přenosu viru z člověka na člověka, ale věří tomu, že to vakcína zvládne. V této chvíli je jasné, že vakcína dokáže předejít tomu, aby se virus usadil v buňkách a způsobil člověku zdravotní komplikace.
Až 90procentní úspěšnost látky v klinických testech mu však napovídá, že by mohla předcházet i samotnému přenosu a infekci z nemocného člověka na zdravého jedince.
Vakcínu BioNTech vyvíjel na základě technologie metody mRNA, díky čemuž výzkumníkům stačilo pracovat s genetickým kódem viru namísto toho, aby museli extrahovat genetickou informaci a virus pak kultivovat v lidské buňce. I proto se čas na vývoj vakcíny dramaticky zkrátil.
Sahin upozorňuje, že vývoj vakcíny v rekordně krátkém čase nijak nepoznačil dodržování všech bezpečnostních protokolů. Vývoj se hýbal dopředu mílovými kroky, protože firma nemusela nikdy čekat na byrokratické schvalování. „Představte si, že se chcete dostat z jedné strany Londýna na druhou a všude jsou kolony. Potřebovali byste polovinu dne. Náš projekt měl ulice prázdné,“ popisoval tento proces.
On today's #Daily podcast with @DominicWaghorn, we speak to the scientist behind the Pfizer and BioNTech vaccine and discuss what more we know about the jab as well as the preparations for its distribution if approved.
— SkyNews (@SkyNews) November 13, 2020
🎧 Listen in full 👉 https://t.co/SnPIf4yR37 pic.twitter.com/vo1hsOmjkx
Vakcína u prvních pacientů v prosinci
Úspěch své vakcíny přitom neplánuje manželský pár oslavovat extravagantně. Prý si s manželkou po oznámení pozitivních zpráv sedli a společně vychutnali dobrý čaj, ale s bohatstvím, které na ně nepochybně čeká, nechtějí naložit megalomansky.
Ugur Sahin v následném rozhovoru, tentokrát pro Sky News, prohlásil, že první pacienti by se k vakcíně mohli dostat už v polovině prosince. Tato vakcína však bude vyžadovat dvě dávky v rozmezí přibližně tří týdnů.