Spolupráce amerického giganta Pfizer s německou firmou BioNTech přinesla plody v boji proti pandemii.
Svět dělí od ukončení pandemie koronaviru možná jen několik měsíců. Začátkem listopadu jsme se dozvěděli fantastickou zprávu, že spolupráce německé firmy BioNTech s americkým gigantem Pfizer přinesla až 90procentní úspěšnost testované vakcíny v závěrečné fázi klinických testů na desítkách tisíc dobrovolníků. Její zakladatelé se rychle stali velmi známými.
Manželé Ugur Sahin a Ozlem Tureci, jejichž životy se spojují s vyrůstáním v německých rodinách s tureckým původem, však nejsou jedinými vědci vyvíjejícími vakcínu proti koronaviru, i když jejich vakcína je momentálně zřejmě nejúspěšnější.
Desítky nadějných vakcín ve vývoji
Prestižní deník The New York Times v současnosti eviduje desítky vakcín v rozdílných fázích klinického testování. Šest z nich je momentálně schválených na omezené používání poté, co absolvovaly všechny fáze a nyní se vědci snaží zkompletovat potřebná data a podat žádost na příslušné orgány v jednotlivých zemích, které vakcíny mohou schválit pro používání v rámci veřejnosti.
Z ostatních vakcín se 12 vakcín nachází v závěrečné třetí fázi klinických testů, 16 kandidátů v druhé fázi a 38 vakcín je na začátku v první fázi. Do úvodní fáze klinického testování se dokonce koncem října přehoupla i slovenská vakcína proti onemocnění covid-19, kterou vyvíjí biotechnologická společnost Axon Neuroscience, ale má před sebou ještě dlouhou cestu.
Meet Drs. Ugur Sahin and Özlem Türeci, the husband-and-wife team that founded the German company BioNTech, which has worked with Pfizer on a coronavirus vaccine found to be more than 90 percent effective. https://t.co/USKaTsRj8j
— The New York Times (@nytimes) November 11, 2020