S psychologem Danielem Štroblem jsme se pobavili o tom, jestli, a popřípadě jak, zamával koronavirus s lidskou psychikou.
Tvrdá protikoronavirová opatření platí již několik týdnů. Lidé se dostanou ven maximálně za prací, jinak sedí doma mezi čtyřmi stěnami, buď sami, nebo se svými blízkými, a vyčkávají. Po nějakém čase se sedavý životní styl začne na těle projevovat; nejen přibývajícími kily na displejích osobních vah, ale třeba i duševní nepohodou.
REFRESHER proto kontaktoval psychologa Daniela Štrobla, aby objasnil, jakým způsobem se Češi s izolací vyrovnávají. V nemocnicích se dveře netrhnou, vidíme stejný obrázek v i terapeutických ordinacích? Jak ubránit svou hlavu proti koronaviru? A co si například myslí o distanční výuce a zrušení letních prázdnin? Více se dozvíš v rozhovoru.
- Zda lidé vyhledávají během koronaviru psychologickou pomoc častěji
- S jakými potížemi se nyní lidé na psychology obrací
- Jak izolace působí na seniory
- Co si myslí o distanční výuce školáků
- Jak je online terapie efektivní
- Jak se v době pandemie udržet v psychické pohodě
Lékařští pracovníci po celé zemi jsou v permanenci. Nestíhají se starat o pacienty s nákazou covid-19, dochází personál, lůžka, a situace vypadá bledě. Jak to je s terapeuty, kteří se starají o psychické zdraví? Také zažíváte neobvyklý nával?
Ano. Situace je výrazně jiná, než byla zjara. Já jsem se tehdy v médiích zmínil o tom, že jarní nárůst psychických potíží jsem nezaznamenal, ale zároveň jsem očekával, že přijde s odstupem. Protože takhle to vždycky při hromadných katastrofách nebo tragédiích bývá. Psychické problémy se objeví třeba v horizontu půl roku, nebo i později.
Netušil jsem, že bude druhá vlna. Nicméně druhá vlna spojila dvě věci: jednak doznívání stresu z jara, a jednak opětovný nárůst úzkosti a strachu z aktuální situace. Do toho působila na psychiku i skutečnost, že skončila zima, a mnoho lidí tušilo, že se stoupajícími teplotami budou virové potíže klesat, takže viděli jakési světlo na konci tunelu. Teď to světlo zatím moc nevidíme. K tomu velmi negativně přispívají i zmatečná a nesrozumitelná vyjádření politiků, ve smyslu zákazů, příkazů, rozvolňování a získání kontroly nad situací.
Mám pacienta, který covid-19 prodělal. V něm to spustilo jakousi generalizovanou úzkost o život a strach ze smrti. O to, že by mohl umřít, ačkoliv měl průběh slabý a mírný. Přesto říkal, že špatně spí a má psychické potíže. Pacienti tedy přichází s jinými potížemi, které však koronavirus akceleroval.
Rozumím.
Tohle všechno vytváří stav, kdy pacientů v ordinacích psychiatrů a psychologů přibývá. A zdůrazňuji jednu věc: Není to tak, že by pacient přišel, a řekl: „Je koronavirus, a já už to nezvládám.“ Zpravidla to zní tak, že se jim například množí domácí potíže a hroutí se jim vztahy. Nebo se jim otevřou nějaké Pandořiny skříňky.
Já vám uvedu konkrétní příklad. Mám pacienta, který covid-19 prodělal. A v něm to spustilo jakousi generalizovanou úzkost o život a strach ze smrti. O to, že by mohl umřít, ačkoliv měl průběh slabý a mírný. Přesto říkal, že špatně spí a má psychické potíže. Pacienti tedy přichází s jinými potížemi, které však koronavirus akceleroval.
Co se dozvíš po odemknutí?
- S jakými potížemi se nyní lidé na psychology obrací
- Jak izolace působí na seniory
- Co si Daniel Štrobl myslí o distanční výuce školáků
- Jak je online terapie efektivní
- Za jak dlouho se lidé vrátí psychicky k normálu
- Jak se v době pandemie udržet v psychické pohodě