Z plánovaných dvou milionů se zatím nechalo očkovat okolo 150 tisíc lidí.
Rusové si vyrobili vlastní vakcínu Sputnik V a s očkovací kampaní začali 5. prosince. Podle slov prezidenta Vladimira Putina je cílem naočkovat alespoň dva miliony lidí. Zatím však vakcinací prošlo okolo 150 tisíc Rusů, podle nedávného průzkumu až 59 % dotazovaných očkování odmítá, píše New York Times.
Kontroverzní vakcína vzbudila nedůvěru
Nedůvěra vůči vakcíně je o to bolestivější, že pandemie si denně v Rusku vyžádá pět set životů. Ke špatné pověsti však dopomohla i ruská vláda. Vakcína Sputnik dostala zelenou už v srpnu, přičemž experti se v té době vzbouřili. Prezident Vladimir Putin se tehdy chlubil, že Rusko má první schválenou vakcínu na světě.
Vzorek byl odzkoušen pouze na několika desítkách lidí. Později, až po schválení vakcíny, ohlásili novou studii se 40 tisíci dobrovolníky. Podle předběžných výsledků z testování je podle ruské vlády účinnost vakcíny na úrovni 95 %. Podle průzkumu by se však až 59 procent dotázaných očkovat nenechalo, ani kdyby to bylo dobrovolné a bezplatné. Průzkum realizoval nezávislý institut Levada Center v říjnu.
„Na jedné straně se radujeme z prvenství. Ale my ji ještě nechceme, nechte ji projít testy.“ Takto zní podle ředitele centra Denise Volkova nejčastější odpověď respondentů. Nechtějí se očkovat, protože někteří lidé upozorňují na rizika, nebo proto, že byla schválena příliš brzy a chtěli by ještě více testů. Nevěří, že je bezpečná.
Paradoxně, strach z nákazy koronavirem se podle průzkumu od února zvyšuje. Na otázku, zda se bojí, 33 % respondentů odpovědělo „asi ano“ a dalších 31 % „určitě ano“. Téměř sto procent z nich nosí mimo domov roušku a více než polovina se snaží dodržovat i rozestupy.
Vakcinace Sputnikem V probíhá tak, že osoby dostanou první dávku, po níž se musí dostavit na přeočkování druhou dávkou po přibližně 21 dnech. Aby byla vakcinace účinná, člověk po očkování nesmí pít alkohol 42 dní. Alkohol tělo oslabuje a může narušit správnou tvorbu protilátek, které ochrání před koronavirem.