Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Celosvětová výzva Dry January tě vyzkouší, zda máš na to měsíc nekonzumovat žádný alkohol.
„Dry January“ nebo také „Suchý leden“ je výzva, v rámci níž se lidé na měsíc zcela vzdají alkoholu. Tato iniciativa, která motivuje lidi, aby omezili alkohol a žili alespoň jeden měsíc v roce zdravěji, pochází ze Spojeného království, našla si však fanoušky po celém světě.
Aby byla výzva zajímavější, je doprovázena i aplikací, která tě vysloveně motivuje, abys tento challenge zvládl. Kromě zdravotních výhod, které abstinence od alkoholu přináší, se můžeš v appce podívat i na to, kolik peněz jsi za něj v minulosti utrácel a kolik jsi tedy během své „očisty“ ušetřil. Výzva je spojena také s charitou pomáhající lidem, kterým alkohol zničil životy, kam můžeš právě tyto ušetřené peníze darovat.
V tomto článku si přečteš:
Jak zjistíš, že máš problém s alkoholem
Jakou souvislost mají lockdown a pandemie se zvýšenou konzumací alkoholu
Čemu by ses měl věnovat během izolace, aby ses cítil emočně lépe
Kolik peněz loni utratil Evropan v průměru za alkohol
Pokud nedokážeš měsíc nepít, máš zřejmě vážný problém
Odborník na závislosti Ľubomír Okruhlica tvrdí, že se jedná o dobrou iniciativu, kterou vždy plně podporoval a podporuje. Poznamenal však, že se nemusí jednat jen o leden, ale každý si může přizpůsobit měsíc, který mu vyhovuje.
Pokud bys chtěl zjistit, jestli náhodou i ty nemáš problém s alkoholem, přijmout tuto výzvu je to nejlepší, co můžeš udělat. Podle jeho slov by se závislost během měsíce určitě projevila abstinenčními příznaky. „Ať už těžkými s typickým ranním pocením, poruchami spánku, ale i když nejsou výraznější příznaky, je to neodolatelná chuť napít se, co často vede k zvýšenému napětí a problémům soustředit se tehdy na jiné aktivity. A když tomu osoba podlehne a napije se, tak je to známka problému,“ dodal odborník.
I když vydržíš, neznamená to, že nemáš žádný problém
Okruhlica však poznamenal, že i osoba závislá na alkoholu může vydržet nepít. „Někdy vydrží, ale i tak je to známka problému, lehčí nebo středně těžké závislosti, což se projeví pak tím, že po měsíci abstinence se opět rozběhne s nadměrným pitím,“ vysvětlil.
Hranice, odkdy se můžeš považovat za alkoholika, začíná podle odborníka tak, že ztratíš kontrolu nad pitím. Problém poznáš tak, že přes rozhodnutí, že přestaneš pít, piješ dál a máš neodolatelnou chuť na alkohol. „I když i takový konzument dokáže na jistý čas přestat s pitím, pociťuje pak silný diskomfort, napětí, nervozitu a silnou chuť na alkohol,“ dodal Okruhlica.
Pokud však měsíc bez alkoholu nevydržíš, máš zřejmě silný sklon k závislosti na alkoholu, resp. už ji asi i máš. „A i v případě, pokud to člověk dokáže, měsíc vydrží nepít, ale první dny, týden se trápí s abstinencí a těší se, kdy už to suché období skončí, jsou to také varovné signály poukazující na přítomnost problémů s alkoholem u člověka,“ dodal odborník na závěr.
I lockdowny mají souvislost s větší konzumací alkoholu
S příchodem pandemie zůstala většina z nás odříznuta od blízkých přátel, mnozí lidé přišli i o práci a dostali se do finančních potíží. Pro mnoho z nás byl rok 2020 emočně náročný. I toto jsou podle slov psychologa Roberta Krause faktory, proč lidé více začali konzumovat alkohol.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jakou souvislost mají lockdown a pandemie se zvýšenou konzumací alkoholu
Čemu by ses měl věnovat během izolace, aby ses cítil emočně lépe
„To, co registrujeme, je, že během emočně náročných situací lidé obecně mají tendenci uchýlit se k užívání omamných látek, tedy i alkoholu, a to právě proto, že má sedativní účinky,“ vysvětlil psycholog Krause.
Tvrdí, že lidé konzumují alkohol zejména proto, aby je dostal do změněného stavu vědomí a následně se cítili dočasně klidněji. „V dlouhodobé perspektivě jim toto rozhodnutí však ještě více vezme, protože víme, jaký má vliv užívání alkoholu i na samotný mozek. Ať už co se týče rozhodování, plánování, uvažování, myšlení a učení paměti...“ dodal.
Něco podobného jako při pandemii zažívali lidé i během válek
Krause vysvětlil, že z historického pohledu se něco podobného dělo už i během válek, kdy také mnoho lidí zapíjelo emočně náročné a silné situace alkoholickými nápoji, ať už to byli vojáci nebo lidé, na které měla válka jiný, ale také silný dopad. „Uchylování se k alkoholu má také evoluční podklad z historie. Vychází však zejména z emočně napjatých situací,“ dodal psycholog.
Za konzumací alkoholu je i sociální izolace
Podle slov psychologa se u sociálně izolovaného člověka, který není v kontaktu s jinými lidmi, přirozeně objeví depresivní myšlenky a depresivní naladění. „Proto se mnoho jednotlivců uchýlí i právě k užívání alkoholu. Alkohol má na svědomí to, že my jako jednotlivci se najednou dostaneme do jiné paradigmatu uvažování, paradigmatu vnímání a najednou jako kdyby snadněji zvládáme aktuální moment,“ vysvětlil Krause.
Tvrdí, že právě konzumace alkoholu však může jednotlivci ještě více zhoršit stav, který prožívá. „Pomůže mu to velmi krátkodobě, později mají takové problémy tendenci se jen nabalovat, a to v tom smyslu, že je pak více rozcitlivělý a jeho zvládací mechanismy jsou trochu jiné, než za střízliva,“ dodal psycholog.
Místo pití raději vysávej byt a nečti hoaxy
Zvládat izolaci opravdu není psychicky jednoduché, Robert Krause tvrdí, že nejlepší, co můžeš pro odreagování udělat, je, že začneš sportovat. „Velmi dobrým způsobem na odreagování i na změnu emočního stavu a myšlenek je sportovní aktivita, tedy fyzická aktivita obecně. Ať už v domácím prostředí s vlastním tělem, nebo v přírodě,“ radí psycholog.
Podle jeho slov se dá sportovní aktivita přirovnat i k antidepresivní léčbě, protože se při ní v našem mozku dějí změny, díky kterým se cítíme mnohem příjemněji. „Děje se to kvůli tomu, že při fyzické aktivitě vylučujeme více serotoninu, dopaminu a endorfinů, což jsou nerotransmitery, nebo jednoduše řečeno nějaké chemické přenašeče, které jsou odpovědné za to, že se my cítíme velmi příjemně. Vznikají právě v důsledku aminokyseliny l-tryptofan, která se dostane do mozku a spolupodílí se na jejich tvorbě.“
Kromě sportovní aktivity doporučuje dát si pozor na to, jaké informace přijímáš. „Informace významně ovlivňují naše emoce. To znamená, že je lepší zvolit raději nějakou knížku, která umí dát člověku i jiný impuls než negativní zpravodajství,“ dodal psycholog.
Zopakoval, že zejména v tomto období je třeba sportovat, nebo alespoň dělat jakoukoliv fyzickou aktivitu „Dokonce někdy i výsledky uklízení umí významně napomoci ve zlepšení emočního stavu.“
Evropan utratí v průměru za alkohol přes 8 000 korun ročně
Evropský statistický úřad Eurostat zveřejnil, kolik utrácejí na alkohol obyvatelé Evropské unie. V průměru činí alkohol až 1,6 % výdajů každé evropské domácnosti.
Jde o 117 miliard eur, z čehož vyplývá, že Evropané utratí v průměru na alkohol v přepočtu zhruba 8 100 korun ročně.
České domácnosti za alkohol v roce 2019 utratily celkově zhruba 90 miliard korun.