Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Tito fitness trenéři tě dostanou do formy i během lockdownu. Prozradili nám, jak plnohodnotně cvičit i doma.
Fitnescentra a posilovny jsou vzhledem ke koronaviru již několik měsíců zavřená, lidé často pracují na home office, hýbou se méně a v důsledku toho přibírají.
Přestože cvičení venku, v parcích či na workoutových hřištích zakázané není, ne každému vyhovuje trénovat před očima svých sousedů a ještě k tomu v chladném počasí. Mnohým navíc chybí potřebné sportovní pomůcky, a proto pohyb venku vzdají ještě dříve, než ho vůbec zkusí.
Cvičení doma — bez jakéhokoliv náčiní, jen s vlastní vahou — však může být mnohdy efektivnější než těžké strojové tréninky ve fitcentru. Jak být fit i během karantény radí i mnozí osobní trenéři, kteří museli vzhledem k pandemické situaci své aktivity přesunout do online prostoru.
Jak vypadají online tréninky, co všechno zahrnují a mají stejný efekt jako klasické tréninky ve fitcentru? Odpovědi na tyto otázky jsme zjišťovali od pěti známých slovenských fitness trenérů, jako jsou Jany Landl, Sára Adamčíková či Nikol Klimová, kteří mají na Instagramu desítky tisíc sledujících.
Osobní trenéři nám odpověděli na tyto otázky:
Jak vypadají tvoje tréninky a co všechno zahrnují?
Je o online tréninky zájem?
Mají online tréninky stejný efekt jako klasické tréninky ve fitcentru?
Dá se plnohodnotně cvičit i doma, tedy bez strojů?
Je online trénování klientů budoucnost?
Jak na online tréninky reagují klienti?
Sára Adamčíková
Sára se proslavila především jako účinkující loňské série reality show Farma, už předtím se však aktivně věnovala fitness a trénování. Před pandemií pravidelně organizovala společné tréninky na nábřeží Oravské přehrady v Námestově. Situace se však změnila, posilovny se zavřely a lockdown jí do značné míry omezil osobní tréninky.
Trénování se věnuje už pět let, ale jak prozradila pro Refresher, s trénováním online nemá velké zkušenosti. Společně se svým dobrým kamarádem a kameramanem se však rozhodla začít cvičit online a spustili i vlastní web s možností trénovat živě 3krát týdně.
„Vypadá to asi tak, že s kamarádem navštívíme fitko, které máme na hodinu a půl pronajaté. Rozložíme techniku, připojíme se na dobrou wifi a začnu cvičit. Předcvičuji program StrongNation, který nikde na internetu nenajdete v záznamu. Hodinku nechám archivovanou 24 hodin, takže pokud to klientky nestihly živě, mohou si to odcvičit během následujícího dne,“ vysvětluje.
O online tréninky je podle jejích slov velký zájem a vnímá i konkurenci, široký výběr různých trenérů a cvičení. Podle ní se to však nedá srovnat s normálními osobními tréninky. „Ty měly svou dokonalou atmosféru mezi trenérem a klientem. Hlavně jsem klienta mohla více kontrolovat, zda cvičí správně. Vzniklá situace mi na druhou stranu umožňuje vysílat tréninky pro lidi z celého Slovenska,“ říká Sára.
Dodává však, že i doma a bez strojů se dá cvičit plnohodnotně. Ona sama preferuje cvičení s vlastní vahou. „Až jednou skončí tato situace, v první řadě naplánuji další skupinové cvičení ve městě, kde žiji, ale určitě míním pokračovat i v online trénincích. Mně jako trenérce se to velmi vyplatí z hlediska byznysu. Určitě nebudu vysílat živě tak často, ale jednou nebo dvakrát týdně bych zvládla,“ dodává.
Jany Landl
I jeden z nejznámějších slovenských osobních trenérů se během pandemické situace přizpůsobil a začal se soustřeďovat především na online koučink. Změnu si však pochvaluje. Pociťuje prý enormní zájem o své online tréninky, pro Refresher prozradil, že si ho předplatili tisíce uživatelů z celého světa.
„Už to nejsou stovky, ale tisíce odběratelů z celého světa, kterým měsíčně nabízíme více než 50 tréninků. Je o to zájem, lidé totiž dokáží doma dosáhnout stejných výsledků jako ve fitku. Toto období mě o tom přesvědčilo,“ říká.
„Pracuji v této sféře již 20 let a musím říct, že nyní moji klienti dosahují neuvěřitelných výsledků, protože jsou odkázáni sami na sebe. Ve fitku dokáží trenéra oklamat. Doma však sami sebe neoklamou. Jak se říká, zakázané ovoce chutná nejlépe a z psychologického hlediska to opravdu tak funguje,“ dodává..
Na svém webu streamuje živě každé ráno od půl deváté. Lidé se tam mohou připojit, jeho předplatné stojí 6,90 € (asi 180 korun) na měsíc. Tréninky živě jsou každé ráno a další je večer, ale ten už je předtočený. Každou sobotu dělá i jógu. Najdeš tam i tréninky pro děti či těhotné ženy. Navíc se na jeho webu nachází také archiv videí s tréninky.
„Žijeme v době, kdy se fitness posunulo někam úplně jinam. Cvičíme s vlastním tělem, s vlastní vahou a máme jednoduché pomůcky. Dokážeme si s jednoduchým kardiocvičením perfektně vystavět trénink a vůbec na to nepotřebujeme nějaké velké stroje. Toto období nám ukázalo, že jednak šetříme čas i peníze a jednak si dokážeme plnohodnotně zacvičit i doma,“ prozrazuje.
Fitness centrum vnímá spíše jako místo na socializaci s lidmi. Cvičení doma je však podle něj stejně efektivní, a přestože se v domácím prostředí nedají nahradit všechny stroje, mnohé cviky se dokáží suplovat. Pro běžného člověka jsou některé těžké stroje ve fitku zbytečné, říká Jany.
Zpětnou vazbu na online tréninky má podle vlastních slov neuvěřitelnou. „Asi nikdy jsem neměl takový feedback. Denně mi chodí několik zpráv o tom, jak lidem pomáhám, dodávám jim energii, sílu. Je to pro mě neskutečné zadostiučinění,“ říká.
Když je ve fitcentru, může se věnovat jen pár klientům, neboť velké počty by prý nezvládal. Takto se však najednou věnuje několika tisícům lidí, což je pro něj nepopsatelný pocit. „Nemohu říci jediné negativum. Snad jen to, že ty lidi nevidím, jen oni mě. Ale velmi rád se s nimi někdy potkám,“ uzavírá.
Nikol Klimová
Osobní trenérka Nikol dělala jako jedna z mála online tréninky už před pandemií. Klienty formou online koučingu totiž trénuje už pár let a tento typ tréninku se jí prý osvědčil. Prostředí však podle jejích slov hraje při cvičení důležitou roli. Do velké míry může ovlivnit motivaci a odhodlání cvičit pravidelně a dlouhodobě.
„Někoho do lepších výkonů nutí prostředí fitness centra, kde vidí ostatní dříče. Na druhé straně jsou lidé — týká se to především žen —, které takové prostředí stresuje, případně se stydí a nechtějí, aby je jiní lidé při cvičení viděli. Naštěstí, moje klientky jsou ochotné a rády si koupí náčiní, které celému procesu velmi pomůže,“ tvrdí Nikol.
Zájem o její online tréninky je velký. Vidí v tom i budoucnost trénování. Do určité míry se podle ní dá dosáhnout krásného progresu i doma s pomůckami, ale pouze do určité míry. Sval totiž po jistém čase potřebuje nový stimul. Pokud však není jiná možnost a cvičení doma je jediným východiskem, jsou online tréninky podle Nikol skvělou formou „předpřípravy“ do fitka.
Každému klientovi dělá individuální plán na základě informací ze vstupního formuláře. Projde si s ním stravovací a tréninkový plán a konzultuje možné postupy. Klienti jí na týdenní bázi posílají report v podobě fotodokumentace, kterou spolu zanalyzují a udělají potřebné změny. „Jsem tu pro klienty 24 hodin 7 dní v týdnu,“ tvrdí Nikol.
Boris Bosý
Dalším osobním trenérem, který tě dostane do formy i během lockdownu, je Boris. Ten se však od výše zmíněných liší tím, že své služby poskytuje zdarma. Nevypracuje ti sice individuální cvičební plán, ale během karantény na svůj Youtube kanál pravidelně přidává videa zaměřená vždy na jiný cvik.
Jeho fanoušci prý mají velký zájem o online tréninkové vlogy. Mnoho lidí ho údajně oslovuje i na online spolupráci. Prozrazuje, že není velkým fanouškem online trénování, proto to dělá raději ve formě videa, kde se lidé nejenže mohou něco naučit, ale také se zasmějí.
S hejtem se prý zatím nesetkal, právě naopak, lidem se to líbí. „Někteří by chtěli vidět domácí cvičení i každý den, ale to se zas nechce mně,“ říká s úsměvem. Online tréninky podle něj nejsou žádná novinka, ale nemyslí si, že je to budoucnost trénování. Také dodává, že online tréninky nemají ani zdaleka takový efekt jako klasické tréninky ve fitku.
„Upřímně, doma mě až tak nebaví cvičit. Nemám tu žádné činky, lavičky, v podstatě nic. Ale neříkám, že domácí cvičení je špatné, naopak, každý pohyb je super. Ale myslím si, že mi dá za pravdu každý, kdo cvičí v posilovně, že se to nedá srovnat. Speciálně v případě lidí, kteří se snaží vždy zlepšovat, se domácím cvičením velmi posunout nedá,“ říká Boris.
„Zda je to náročnější nebo ne, se říct nedá, protože každý pohyb a cvik se dá nějak ztížit. Pro někoho jsou těžké činky, stroje, pro jiného jsou to právě ty tělesné cviky. Já osobně to rád kombinuji,“ prozrazuje. Mnoha lidem se po tak dlouhé době v karanténě bude podle jeho slov těžko vracet do posiloven, ale myslí si, že zůstanou spíše v kontaktu s lidmi online.
Adam Jagnešák
Adam začal s online tréninky pro veřejnost v Riverparku ještě během první vlny. Osobně se věnuje funkčním tréninkům, full body workoutům a tréninkům zaměřeným na mobilitu a strečink. Rovněž dělá i tréninková videa se speciálním zaměřením na každou partii na svém Instagramu a snaží se prostřednictvím něj motivovat lidi ke sportování.
„Na začátku byl online trénink velký hit, ale pro mě je mnohem lepší reálný kontakt s lidmi — ať už na osobních nebo skupinových trénincích. S klienty jsem v pravidelném kontaktu a snažím se jim posílat různé tipy na jídelníčky, cvičení a podobně,“ říká pro Refresher Adam.
Silový trénink v posilovně podle něj nenahradí žádný jiný trénink, ale to neznamená, že člověk přestane sportovat. „Každý trénink je lepší než žádný. Během první vlny jsem cvičil s lidmi venku v parcích a pevně věřím, že nám situace umožní opět se vrátit k této formě, protože lidé si to velmi oblíbili,“ vysvětluje.
Domácí cvičení se podle něj dá obohatit různými cvičebními pomůckami, jako jsou expandéry, minibandy, TRX popruhy či míče. Stejně se dá trénovat i s vlastní vahou bez jakékoliv pomůcky. Cvičení se dá za příznivé situace přesunout i na outdoorové workoutové hřiště.
Adamův online trénink probíhá tak, že cvičí a během toho vysvětluje, jak má cvik vypadat technicky správně. Každý, kdo chce cvičit spolu s ním a jeho komunitou, se může přidat do uzavřené skupiny na Facebooku, kde kromě cvičení probíhají i taneční hodiny. Platí se jednorázový poplatek 9,90 € (zhruba 260 korun).
Co se týče osobních tréninků, Adam pracuje formou měsíčních balíčků (paušálů), které si klienti mohou předplatit vždy na měsíc. Cena jednoho tréninku je 20 € (asi 526 korun) a trvá 45 – 60 minut. Trénink sestává z obecné rozcvičky, z cvičení zaměřených na střed těla a zbytek tréninku závisí na klientovi podle toho, jaké pomůcky má doma k dispozici.