Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Zeptali jsme se odbornic na ženský cyklus, co dělat, když máš bolestí každý měsíc už po krk.
Co se vrací každý měsíc a nikdo se na to netěší? Menstruační bolesti. Samotná menstruace je sice projevem toho, že je žena zdravá a vše je v pořádku, pokud ji ale doprovázejí křeče a nevolnost, jen těžko se z takového fyzického hlášení o zdravotním stavu zaradujeme.
Zeptali jsme se proto gynekoložek, kdy by měly dívky a ženy zpozornět a nespoléhat se pouze na obyčejné léky proti bolesti. Kromě toho nám poradily, které léky pomáhají a jaká přírodní léčiva a doplňky výživy mohou zlepšit PMS a prožívání menstruace. Spolu s expertkou na ženský cyklus jsme hovořili o změnách v životním stylu, které prokazatelně dokáží zmírnit bolesti a usnadnit ženám život.
V tomto článku si přečteš:
Co způsobuje menstruační bolesti a zda jsou z vědeckého hlediska normální.
Jak si vybírat z volně dostupných léků a jak je dávkovat bezpečně, aby tě zároveň bolest nepřekvapila a nesložila.
Jak rozeznat, zda jsou tvé bolesti normální, nebo už jde o závažné onemocnění.
Jaké praktické věci můžeš ve svém životním stylu změnit, aby se prokazatelně zmírnily bolesti a premenstruační syndrom (PMS).
Křeče mohou být přirozené, záleží na tom, co kromě nich přijde
Zejména pro naše mužské čtenáře se sluší dodat, že bolestivá menstruace není jen výmluvou na dva dny volna navíc. Podobné názory na sociálních sítích často vyvolají diskuse o možné „menstruační péence“, o které však zatím v Česku neuvažujeme.
Ženy, které cyklicky zažívají bolest, pociťují kromě křečí, které je často připoutají na postel, i malátnost a nevolnost, mají nutkání zvracet či zvýšenou teplotu. Bolesti mohou mít v oblasti břicha i kříže a mohou přicházet v návalech (dle křečí) a trvat několik hodin až několik dní.
Pokud žena menstruuje od 13 do 43 let, tedy třicet let, a její bolesti ji vyřadí z normálního života „jen“ na 24 hodin každý měsíc, stráví v křečích a slzách až 360 dnů (ano, téměř celý jeden rok). O tak doslovné pracovní neschopnosti se přitom mluví jako o normální součásti života.
Bolesti a křeče ti způsobuje vlastní tělo. Konkrétně za to mohou prostaglandiny, které přímo způsobují kontrakce dělohy. Vylučují se v těle při různých příležitostech, jako je zánět, poranění, porod — a pravidelně i při menstruaci.
Na bolesti se podílí i vzájemné působení hormonů estrogenu a progesteronu (hlavně prudký pokles progesteronu před začátkem nového cyklu). V případě, že máš bolesti běžně a jiné projevy ne, jim odborně říkáme primární dysmenorea.
„Nevíme, proč vzniká primární dysmenorea, a pokud je bolest tolerovaná, považujeme ji za normální. Fakticky netuším, zda ženy před 5 000 lety trpěli menstruačními bolestmi, a tedy zda za těmito problémy nestojí hlavně lidský pokrok,“ odpověděla nám na otázky gynekoložka Ľubica Sablová. Bolestivou menstruaci podle jejích slov mají i zdravé ženy — tedy ženy, o kterých jsou lékaři přesvědčeni, že jsou zdravé.
V některých případech však nejde o „obyčejnou“ bolest. Gynekolog musí vyloučit jakékoli jiné důvody, například hormonální poruchy či závažnější onemocnění.
PŘIPRAV SE NA PROHLÍDKU U LÉKAŘE Gynekoložka Sablová dává pacientce, která má bolestivou menstruaci, takové otázky: – Zažívá bolesti odjakživa? (Pokud ano, jde o zmíněné primární obtíže při dysmenoree) –Pokud ne, co předcházelo bolestem? Například zánět, výtok, poruchy menstruačního cyklu, stres... – Jaký je charakter bolesti? Nastupuje před menstruací, na jejím začátku nebo později? – Jaká je intenzita krvácení? – Jsou i jiné příznaky? Například bolest prsů, nadýmání, nevolnost... – Otázky o životosprávě: zda je veganka, nebo jí maso.
Součástí prohlídky je vždy i gynekologické vyšetření a ultrazvuk, lékař potřebuje vyloučit zánět, nemoci (například chlamydii či jiné), kontroluje krevní obraz, a pokud je pro to důvod, tak i hormony. Je třeba vyloučit i nádor a endometriózu. Je to zkrátka komplexní vyšetření.
V případě, že lékař nemá dojem, že jde o něco skrytého, a tedy není třeba další vyšetření, je téměř jisté, že ti nabídne i hormonální antikoncepci. Jde však o komplexní a místy kontroverzní téma, proto v tomto článku budeme rozebírat všechny ostatní alternativy léčby.
Hlavní příčinou, proč máš během menstruace křeče, jsou prostaglandiny. Ty podporují zánět a způsobují kontrakce (stažení), z nichž máš křeče.
Léky proti křečím a bolestem jsou moderním a zřejmě nejčastěji doporučeným řešením. Na výběr máš ze širokého spektra, což je důležité. Gynekoložka Denisa Marcišováradí, že pokud ti jeden druh léku proti bolesti nepomůže, můžeš se poohlédnout po jiném.
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Po kterých účinných látkách sáhnout, když máš bolesti?
Proč je vhodné začít brát léky ještě před krvácením?
Jak bojovat proti menstruačním bolestem přirozeně a bez pilulek?
„Někdy pomůže zkusit jinou účinnou látku. Ne každá bolest značí závažné onemocnění, pokud však nezaberou více doporučené léky a ani hormonální antikoncepce, je na místě absolvovat další vyšetření.“ Hormonální antikoncepce (HAK) se v případě bolestivé menstruace navrhuje často, ačkoli přímo bolest neléčí. Nahradí však tvůj přirozený cyklus a tím sníží potřebu produkovat tolik zmíněných prostaglandinů.
Pokud jde o druhy aktivních látek, Marcišová pacientkám radí analgetika (tedy léky proti bolesti) jako paracetamol nebo tzv. nesteroidní antiflogistika jako ibuprofen. Ty mají protizánětlivý účinek, čili brzdí právě zánětlivé procesy v děloze, které vedou ke křečovité bolesti. Příkladem takové aktivní látky je kyselina acetylsalicylová a její deriváty. Existují i spasmolytika, která uvolňují křeče jako například Nospa či Algifen. Ty jsou jen na předpis — ten ti může vystavit nejen gynekolog, ale i praktický lékař.
Léky gynekoložky doporučují začít brát už 3 — 4 dny před menstruací. „Brát je až po začátku křečí je pozdě,“ řekla Marcišová. Léky utiší nervy, které na bolest reagují. Můžeš tak předejít prvotnímu šoku z intenzity a dokonce při mírnějších případech zvládneš celý cyklus bez jakýchkoliv problémů.
Lékařka navíc dodala, že i pokud by ženy braly léky měsíčně — vždy několik dní v období největších bolestí — neměly by mít negativní účinek na tělo ani z dlouhodobého hlediska. Jako praktičtější však vnímá řešit to prostřednictvím HAK, kterou však ne každá žena chce a může užívat.
Spolu se Sablovou se shodují na tom, že bolestivou menstruaci zažívá mnoho žen. Bolest se stala natolik běžnou, že vědci se příčinami primární dysmenorey příliš nezabývají. Nový výzkum o důvodech je minimální, soustřeďuje se spíše na vývoj analgetik. Jde o celospolečensky tolerovaný jev, kterému se podle Sablové nevěnuje dostatek pozornosti.
Teoreticky můžeš sáhnout i po náplastech, které jsou spíše na fyzikálním principu. Jsou však velmi drahé (jeden balíček stojí asi 500 korun) a podle Sablové nenašly v její praxi uplatnění. Namísto nich pacientkám naordinuje léčbu, která spočívá v kombinaci výživových doplňků, čajů, lepšího životního stylu a v případě potřeby i léků proti bolesti.
Z přírodních řešení podle Sablové můžeš zkusit čaj z řebříčku. Upozorňuje, že má jen krátkodobý účinek. Zkusit můžeš i kontryhel obecný.
Od poloviny cyklu do menstruace doporučuje doplnit vitamín E a hořčík, ten snižuje náchylnost ke křečím, a pár dní před menstruací i paralen. Říká, že je na místě omezit příjem masa (nanejvýš dvakrát týdně) a naopak zvýšit konzumaci ryb. Z dlouhodobého hlediska pomáhá i aerobní cvičení, ale v době menstruace nedoporučuje intenzivní cvičení.
I mnohé rady našich babiček považuje Marcišová za opodstatněné: pomáhá klid a teplo. „Doporučuji horkou koupel nebo přikládat něco tepléjo na oblast podbřišku — polštář nebo horký obklad.“
Nesnesitelné bolesti jsou výstrahou, že máš jiné problémy
Expertka na ženský cyklus a plodnost Zuzana Kopáčiková se gynekologickým problémům věnuje už léta. Podle ní je vědecky podložené, že změna stravování a životních návyků dokáže výrazně zmírnit menstruační bolesti a křeče, stejně jako i příznaky PMS.
„To, že je bolest nutnou součástí cyklu, je mýtus. Bolestivá menstruace je běžná, ale není normální,“ řekla nám. Říká, že bolest je příznakem problémů, přičemž v případě menstruace může jít o výživovou nebo hormonální nerovnováhu. „Ale může být i příznakem endometriózy, fibroidního nádoru, infekce nebo jiných abnormalit.“
To jsou přesně věci, které by měl být gynekolog schopen při vyšetření vyloučit. A protože všechny tyto nemoci mohou mít vážné následky, spíše než do šuplíku s léky nebo na web s výživovými doplňky bys měla zamířit k lékaři.
I Kopáčiková uznává, že ve většině případů jde o primární obtíže při dysmenoree (například endometrióza je poměrně vzácné onemocnění a lékaři potřebují mít podle slov gynekoložek úplný přehled o tvém zdraví a najít něco, co nesedí, jinak nemají důvod na podezření na tuto nemoc).
Kopáčiková říká, že racionální strava a vyvážený životní styl mají prokazatelný vliv na trvalé zmírnění primární dysmenorey. To znamená, že změny v tom, co jíš, jak se pohybuješ a například jak moc spíš či pracuješ, dokáží prakticky změnit to, jak prožíváš své cykly. Zdůraznila, že velkým faktorem je i psychika: ženy jsou často odděleny od svého cyklu, nevnímají, co potřebují a bolest zajídají tabletkami.
V uspěchaném světě plném stresu přitom může bolest jen naznačovat, že je čas zpomalit, začít jíst pořádně nebo přehodnotit množství některých látek ve stravě.
Tipy Kopáčikové na stravu by tě ani nemusely překvapit: pestrá jídla plná zeleniny, luštěnin, ovoce, k tomu ryby, občas maso a nezapomenout na zdravé tuky z ořechů, ze semínek či z avokáda. Zdůrazňuje vitamín E a omega–3 esenciální mastné kyseliny, které ženy potřebují. „Tělo bolestí žádá o pomoc. Upozorňuje, že mi něco chybí nebo mám něčeho moc — cukru, alkoholu, kofeinu či cigaret,“ uvedla další příklady toho, co může stát za tvými bolestmi. „Menstruace odráží přímo životní styl konkrétní ženy.“
Změny v životě se tedy podle jejích slov projeví i na tvém cyklu — včetně bolestí či premenstruačního syndromu.