Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jak vysvětlíš šéfovi, že se musíš jít zkontrolovat?
Není ani levné ani jednoduché, mít ekologickou menstruaci. Právě proto jsem sepsala své zážitky s pokusy o projev tohoto typu lásky k planetě. Moje zkušenost nemusí být stejná jako zkušenost jiných žen, ale může trochu pomoci těm, které váhají a hledají alternativu k plastu a produktům plným chemie.
Každý z produktů se mi podařilo otestovat ještě před pandemií koronaviru, tedy jsem si s nimi vyzkoušela práci, spánek, cvičení i běžné nákupy či jazykovky ve městě. Vyzkoušela jsem pět různých produktů, při kterých porovnávám nejen cenu, ale i praktičnost do každodenního života.
V tomto článku si přečteš:
Zda je nějaký rozdíl mezi klasickými a organickými pomůckami
Jaký je menstruační kalíšek během běžného dne v práci
Jaké další ekologické pomůcky existují
Proč záleží na tom, zda se ženy snaží mít ekologické pomůcky
Organicky rozložitelné pomůcky: Jasná volba, která nevyžaduje extra odvahu (za extra cenu)
Testovala jsem značku Ginger Organic a vyzkoušela jsem jejich hygienické vložky (klasické i slipové). Tampony nevyráběli, našla jsem však značku Masmi – ta v drogerii DM není vždy dostupná, online ji ale mají téměř stále.
Život s těmito pomůckami se nijak neliší od těch „klasických“. Dokonce jsou na dotek příjemnější, byť bez přidaných aromat a absorpčních vrstev je riziko zápachu větší. Není to však nic hrozivého a určitě neplatí předpotopní představa, že organické pomůcky páchnou a budou je cítit kolegové či spolužáci. V regálech drogerie ale není až tak široký výběr, na jaký jsme zvyklí u ostatních, tedy neekologických, vložkách a tamponů.
Značka: Ginger Organic, Ultra tenké vložky s křidélky Počet kusů v balení: 10 Cena: 120 Kč Hodnocení: 8/10
Jsou vyrobeny z organické bavlny bez zbytečných barviv a jednotlivě zabalené do biofolie z kukuřičného škrobu. Obal má praktický kousek lepicí pásky, po použití se dá vložka pěkně zabalit a vyhodit složená. Celá je biologicky rozložitelná, patří tedy do klasického odpadu nebo do bioodpadu/kompostu.
Vložky nemají žádnou vůni ani speciální gelové střední vrstvy, které by absorbovaly zápach. Jsou o něco silnější než jiné vložky s křidélky, ale jsou pohodlné pro každodenní nošení, zvládnou i lehčí cvičení či běh a nikdo si jich nevšimne. Na dotek jsou opravdu příjemnější než běžné „plastové“, jsou měkčí a navzdory počátečním obavám zvládnou stejné množství tekutiny jako jiné produkty.
Dávám jim 8 z 10 bodů, protože jsou podstatně dražší na kus než jiné značky (za tu cenu si můžeš s přehledem koupit i 20 kusů). Ty však nejsou ekologické. Menstruace není vždy příjemná, ale nemusela by být finančně náročná jen proto, že nechci, aby po mně zůstal nerozložitelný plastický sajrajt.
Značka: Ginger Organic, Slipové vložky Počet kusov v balení: 24 Cena: 115 korun Hodnocení: 9/10
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Zda by ti jedna krabička stačila na měsíc
O kolik více neeko produktů si můžeš za stejnou cenu koupit
Který produkt je jednorázová investice alespoň na deset let
Jaké to bylo, jít do práce s kalíškem
Jak vypadají látkové vložky a proč je nedoporučuji
Vzhledem k počtu kusů v balení ti jedna krabička může, ale nemusí na jeden měsíc stačit. Jsou vhodné pro kombinaci s tampóny či kalíškem, ale na dny, kdy potřebuješ zachytit výtok. Mají stejné výhody jako klasické vložky: jsou jemné, měkké, bez chemikálií, individuálně balené a kompletně i s obalem biologicky rozložitelné. Cena je o něco příjemnější, stále ale může za 130 korun koupit v akci i stokusové balení od jiné, populární značky. Opět bys ale nemohla koupit eko-produkt.
Jsou sice diskrétní, ale bez parfémů – což je sice pro tvé tělo zdravé, ale pokud jsi zvyklá používat produkty, které vynulují pachy, tak si budeš muset zvyknout na sebe samu. Udělila jsem 9 bodů z 10, protože jejich používání se v ničem neliší, ale cena by stále mohla být o něco nižší. Slipové vložky totiž některé ženy používají i denně a asi jen nerada bys měla jednu během celého dne. Potřebuješ proto více balení. Nedokáži si představit platit za to, že jsem žena, na střední či vysoké škole více než 260 korun měsíčně (a to nepočítám léky na bolest, zmeškané hodiny v brigádě a tedy i ušlý zisk z výplaty).
Značka: Masmi, velikost Regular Počet tamponů v balení: 18 Cena: 100 korun Hodnocení: 10/10
Poměr ceny a počtu kusů je konečně normální, za 16 kusů nejpopulárnější komerční značky zaplatíš 70 korun. Rozdíl v ceně za kus je tedy mizivý, a přeci jen tampóny nevypotřebuješ tak rychle, protože je nevyměňuješ při každé návštěvě toalety. Za ekologičnost se stále připlácí, ale kromě ceny tomuto produktu není co vytknout.
Jsou ze 100% bavlny, biologicky rozložitelné, jednotlivě zabalené a vybělené bez chlóru. Jsou také pokryté bezpečnostní síťkou, takže nehrozí, že by se kousky bavlny v těle zasekly. Nicméně jsou bez aplikátoru, což některé ženy neocení. Deset z deseti!
Jeden kalíšek by měl vydržet přibližně deset let. I ty nejdražší kalíšky jsou tedy levnější než rok používání klasických hygienických produktů. Stačí však ekologické nastavení mysli k tomu, abych zanevřela na jiné možnosti?
Použití kalíšku je velmi jednoduché. Měl by dokonce zvládnout 8 hodin, tedy celý pracovní den (nahradit by měl několik tamponů), což v praxi znamená, že žena nepotřebuje kalíšek měnit a vyplachovat v umyvadle během práce. Existují navíc organické, rozložitelné vlhčené ubrousky určené právě na situace, kdy si potřebuješ kalíšek vyčistit narychlo a jsi na veřejných záchodcích.
Ale pokud na kalíšek nejsi zvyklá, prostě budeš mít nutkání kontrolovat ho. Pokud ho ale vyjmeš, asi bude nepříjemné si ho bez vyčištění znovu nasadit. Může tedy nastat trapná situace, kdy jen doufáš, že nikdo v budově v té chvíli na záchod nepřijde.
Může to být stresující zážitek, zejména pokud se, jako já, ocitneš na meetingu a máš ten nepříjemný pocit. Jak totiž šéfovi vysvětlit, že se jdu... zkontrolovat? Nicméně poté, co jsem si na kalíšek zvykla a rozumím tomu, kolik zvládne, ráda jej střídám s jinými alternativami a funguje to skvěle. Používání menstruačního kalíšku může na první (i druhé, i desáté) poslech znít strašidelně. Ale tak jako se vším, je to jen o síle zvyku. Není na něm nic hrůzostrašného, už když s ním umíš zacházet.
Než jsem si ten svůj objednala, udělala jsem si online kvíz. Webstránka s trefným názvem Put a cup in it pomocí několika poměrně jednoduchých otázek pomůže s výběrem prvního kalíšku.
Kalíšek ale pro mě není alternativa na každý den, nikdy bych na jógu či pole dance s kalíškem nezašla a také to není nejpříjemnější v případech, že budeš mimo domov déle než 8 hodin a budeš muset jít na veřejnou toaletu. Uděluji proto 7 bodů z 10.
Látkové vložky: Stačí je vyprat, ale...
Značka: Tierra Verde Počet kusů v balení: 4 Cena: 260 korun Hodnocení: 4/10
Férová cena za produkt, který se dá využívat dlouhodobě. Než pro cenu jsem body odebrala pro praktičnost. Prý jsou ideální pro každodenní nošení nebo v kombinaci s kalíškem, ale... Já ti nevím, Karle.
Celá myšlenka za pratelnými hygienickými potřebami je krásná. Avšak při běžném životě mileniála si to neumím představit. V první řadě je potřebuješ opravdu hygienicky vyprat. Buď samostatně v pračce, nebo ideálně je vyvařit v hrnci s pracím práškem. Mladí lidé ale obvykle bydlí se spolubydlícími a ať zvedne ruku ten, kdo by dokázal akceptovat realitu, že se na sporáku každou neděli vaří použité vložky.
Navíc, kam mám, pro všechno svaté, použité vložky uprostřed dne strčit? Buď výrobce počítá s tím, že celý den, od odchodu z domu až po návrat, si vložky neměním (???), nebo si je musím nějak uskladnit v kabelce. A sice slipové vložky jsou určeny pouze na menší nehody s jinou pomůckou, nebo běžné výtoky, fakt si ale neumím představit, je jednoduše zabalit a vložit do tašky. Proto jsem udělila jen 4 body z 10. Kup si raději něco jiného.
Celkovým vítězem testu jsou tedy organické pomůcky. Na prvním místě skončily pro svou cenu a nenáročnost při používání tamponu.
Proč bychom měli řešit menstruační pomůcky v souvislosti s ekologií
Běžné vložky či tampony se rozkládají o několik století déle, než je průměrná životnost žen. Jejich organické varianty jsou proto skvělým prvním krokem k větší odpovědnosti vůči planetě. Obvykle je balí v recyklovaných papírových obalech a jsou z organických materiálů, které se v přírodě rozloží. Stále je otázkou, do jaké míry jsou bavlněné produkty ekologické vzhledem k množství vody, kterou bavlna vyžaduje na výrobu. Je to však stále lepší, než produkovat plastický odpad, který je nerecyklovatelný.
„Průmysl s papírovými hygienickými potřebami pro ženy udělal skvělý kus práce a přesvědčil ženy, že jejich menstruace je něco, co by nemělo být na očích ani na mysli, ani by se o tom nemělo mluvit,“ řekla Sophie Živko, šéfka komunikace a vzdělávání společnosti DivaCup, pro The Guardian.
Živko vyzývá, abychom se zamysleli nad reklamami, které vidíme – tiché balení, které nešustí, diskrétní a menší produkty, které je snadné schovat a kterých se dá snadno zbavit. Důraz společnost klade na skrývání toho, že žena má své dny. „Bez toho, abychom hovořili o menstruaci pozitivně, ženy a dívky nebudou mít příležitost naučit se o jiných, udržitelnějších možnostech.“
DivaCup je dnes nejprodávanější značkou menstruačních kalíšků v USA, v Británii je známější Mooncup. U nás je k dispozici hned několik značek, přímo v drogerii prodávají t.o.c a lunette, snadno se však dá sehnat hrstka dalších v bezobalových obchodech nebo online. Otázka zní: Dáš jim šanci?