Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Někdy holt věci nejdou tak, jak bychom si přáli a dost možná se většině z nás stalo, že jsme někdy byli tzv. friendzonutí. Je vůbec možné, aby takové kamarádství fungovalo?
Mnoho z nás se pravděpodobně někdy dostalo do situace, kdy jsme se zakoukali do někoho, kdo nám city neopětoval. Ačkoliv Řezník zpívá něco o holce v jeho sklepě, snad většina z nás chápe, že lásku si nelze vynutit. Jak se tedy v případě friendzonu zachovat? A co si psychoterapeut Ivan Košteyn myslí o takovém přátelství? Tohle a mnohem víc se dozvíš v našem článku.
Pojďme si nejdříve ujasnit, co vlastně friendzone znamená. Odpůrci anglického jazyka, nechť nás omluví, ale v češtině bohužel žádný takový výraz zaběhnutý není. Friendzone popisuje situaci, kdy chováš k někomu hlubší city, ale ten druhý je neopětuje a nabídne ti, že můžete být alespoň přátelé. Kamarádství je často nabízeno pouze z lítosti a není jisté, jestli může doopravdy fungovat. Na vině je náročnost této situace, kdy jeden vlastně dostává vše a ten druhý nic.
Byl jsem odmítnut. A co teď?
Důvodů k friendzoně může být hned několik. Může za ním stát například strach ze vztahu, nedůvěra, vazby z minulosti, ale nejčastějším problémem je malá sexuální přitažlivost či atraktivita. S dotyčným si můžeš velmi rozumět po psychické stránce, můžeš se vedle něj cítit příjemně, ale chybí ti chemie, nejiskří to mezi vámi, nejste pro sebe dostatečně atraktivní. To je něco, co bohužel pravděpodobně nezměníš. Nikdy bys neměl zapomenout na své pravé já a snažit se přetvořit se k obrazu někoho jiného.
Zdroj: pixabay.com
Na Instagramu jsme zjišťovali, kolik z vás se již s tímto trendem setkalo. Až 60 %dotazovaných odpovědělo, že již někdy friendzone zažili, více než polovina z nich pak byli muži. „Za poslední rok jsem se dostal do friendzone hned u třech holek. Pro každou jsem ten zábavný, milý a hodný kamarád, ale žádná z nich se mnou nechce chodit. Asi jsem pro ně nepřitažlivý,“ reagoval kamarád Pavel, který neměl vztah již 5 let.
Friendzonutí v nás může vyvolat mnoho otázek, ale také frustraci a problémy se sebevědomím. To nám potvrdil také psychoterapeut Ivana Košteyna. „Těžko odpovědět jednou větou, tato situace je pro odmítnutého velmi náročná. V hlavě se mu honí tisíce různých věcí, od zhrzených pocitů, přes agresivitu různé intenzity až k sebedestrukci. Každý z lidí bude reagovat jinak, vychází z jiných podmínek, výchovy a osobnosti. Lze říci, že každý bude prožívat nelibé a negativní pocity, provázené smutkem, lítostí.“
Jak se tedy s takovým odmítnutím můžeme vypořádat? „Nejlepší je takovou situaci rozebrat s dobrým kámošem či kámoškou u dobré kávy či sklenky něčeho ostrého. To nejlepší, co můžeme udělat, je o tom mluvit a nesnažit se tuto skutečnost ignorovat. Pokud nám chybí kamarád, nestyďte se využít linku důvěry. Hlavně nevěšte hlavu, nevzdávejte se, žijte svůj život, bude zase lépe.“
Šance na dostání se z friendzóny jsou nízké, ale ne nulové…
Pokud jsi přesvědčený o tom, že kamarádka je tvou osudovou láskou, určitě bys neměl házet flintu do žita. Stává se to sice málo, ale občas může i přátelství přerůst v lásku. Své o tom ví kamarád Michal, který se z friendzone dostal po dlouhých šesti letech. „S odstupem času tuším, co ji vyburcovalo k tomu, dát mi šanci. Byla to moje nejlepší kamarádka na gymplu a několik let jsem se pokoušel to přátelství posunout dál. Ještě další dva roky po maturitě mě odmítala a projevila zájem až ve chvíli, kdy jsem jí řekl, že už na to seru a nechci ji,“ vzpomíná s úsměvem.
Zdroj: pixabay.com
Podle psychoterapeuta Ivana Košteyna jsou však šance velmi nízké. „Těžká otázka. Bojovat podle mě nemá smysl, lásku si vynutit nelze. Možná by mohl fungovat přístup, že na dotyčného budu tak milý, až se do mě zamiluje. Případně některé jedince může uspokojit přítomnost toho druhého, i když pouze v roli přítele. Lidé potřebují cítit lásku a když to nejde, musí hledat jinde.“
Přístup „být milý“ doporučuje mnoho odborníků a popsal ho již Benjamin Franklin, podle kterého s laskavostí nejdál dojdeš. Ve svém životopise vzpomínal na jednoho zákonodárce, se kterým neměl příliš dobré vztahy. Zákonodárce byl navíc těžko přístupný a Franklin měl problémy s ním navázat kontakt.
Napadla ho geniální věc – politikovi poslal vzkaz, v němž ho žádal o půjčení knihy. Ten mu ji obratem poslala a ve chvíli, kdy ji Franklin vracel, připojil k ní poznámku, jak je onomu muži vděčný. Hned o pár dnů později politik jednal s Franklinem otevřeněji a nevraživost se proměnila v přátelství.
Na stejném principu mohou fungovat i vztahy, lidé tě budou mít raději, pokud ti v minulosti prokázali laskavost, a to dokonce více než v případě, že laskavost prokážete vy jim. Pokud se tedy nacházíš ve friendzóně, a už nevíš kudy kam, můžeš vyzkoušet efekt Benjamina Franklina a třeba se tvůj objekt zájmu chytí.
Smířil ses s kamarádstvím? Jeho fungování bude velmi obtížné…
Pokud se rozhodneš nebojovat a smířit se s tím, že s tvým vysněným partnerem zůstaneš v kamarádském vztahu, má to svoje úskalí. Jak může fungovat přátelství, když v minulosti jeden ze zúčastněných řekl, že toho druhého miluje? Podle psychoterapeuta je to takřka nemožné. „Myslím si, že takové přátelství nikdy fungovat nebude. Jedná se o nevyrovnaný vztah, kdy jeden miluje a druhý ne. Každý z nich má jiné očekávání od toho vztahu, což není dlouho udržitelný stav.“
Problematika ohledně přátelství mezi mužem a ženou je něco, co řešíme již několik let. Je skupina lidí, kteří v něj věří, avšak větší skupina si stojí za tím, že takové kamarádství nikdy nemůžu fungovat. I na toto jsme se zeptali psychoterapeuta Ivana Košteyna: „Podle mě takové přátelství fungovat může, ale je to velmi vzácné. Pokud obě osoby spojuje například láska k literatuře, poezii, divadlu, pokud společně tvoří či hrají divadlo, pak takové kamarádství může klapat. Ovšem jiskra či erotické touhy jednoho z nich mohou přeskočit kdykoliv...“
Pokud tě zajímá více příběhů na téma friendzone nebo chceš slyšet, jak ho rozeberou kolegové v podcastu Love is on the air, tak nasaď sluchátka a připrav se na pořádnou dávku zábavy a neuvěřitelných historek.