Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Refresher Česko
Otevřít v aplikaci Refresher
Stáhnout
X
20. října 2020 16:45
Čas čtení 9:26
Tereza Šnajdrová

Klitorální, vaginální, anální, mokrý nebo nekonečný. Jaké jsou typy orgasmu a opravdu je ve vztahu tak důležitý?

Klitorální, vaginální, anální, mokrý nebo nekonečný. Jaké jsou typy orgasmu a opravdu je ve vztahu tak důležitý?
Zdroj: REFRESHER/Eliška Kubů
ZAJÍMAVOSTI ORGASMUS SEX SEXUALITA
Uložit Uložené

Až 30 % žen nikdy nedosáhne vaginálního orgasmu. Hledání bodu G je pro mnoho mužů něco jako zahlédnutí Lochnesské příšery.

Ač bychom byli rádi, kdyby všichni naši čtenáři orgasmus znali, pravděpodobně se mezi nimi najde někdo, kdo se s ním ještě nesetkal. O co tedy jde? A kolik typů orgasmu je možné zažít?

Doporučeno
Kdo nežárlí, nemiluje. Je tomu tak? A opravdu žárlí více ženy? Kdo nežárlí, nemiluje. Je tomu tak? A opravdu žárlí více ženy? 14. října 2020 8:04

Bouřlivá reakce v mozku

Orgasmus neboli vyvrcholení je vlastně intenzivní fyzická rozkoš, která je doprovázena rychlými svalovými kontrakcemi v dolních pánevních svalech, jež obklopují pohlavní orgány. Na rozdíl od ženského orgasmu dojde při tom mužském k výronu semene, tedy ejakulaci. Není to však podmínkou. Občas se může stát, že se dotyčný potýká s problémem, kterému se říká suchý orgasmus, ale tomu se budeme věnovat o něco později.

 
Dosáhnutí ženského orgasmu není tedy tak viditelné, jako tomu je u opačného pohlaví, přesto ho však partner může poznat, a to například díky svalovým křečím nebo vydávaným zvukům obšťastněné.
 
Když to vezmeme kolem a kolem, orgasmus je tělu prospěšná věc, která nám zajišťuje blaho, má pozitivní vliv na duševní zdraví a také na partnerský život.

Odbornice Paulina Petrasova nám přiblížila, co konkrétně se v těle děje. „Orgasmus považujeme za vyvrcholení sexuální aktivity. Při dosažení orgasmu jsme v tzv. fight or flight módu, díky kterému je aktivní náš sympatický nervový systém. Máme zvýšený puls, tlak, dechovou frekvenci a aktivní jsou i naše svaly. V mozku se při orgasmu nahromadí vjemy z opakovaného dráždění míst na těle, ale také vjemy vizuální, sluchové a čichové, což následně vede k bohaté neurochemické reakci. U mužů se orgasmus projevuje ejakulací, kdežto u žen stahy dělohy a vagíny, v ojedinělých případech pak i ženskou ejakulací. V mozku se vyplavuje hormon oxytocin, který zajišťuje svalové kontrakce a napomáhá k vypuzení ejakulátu, hormon dopamin, jenž je zodpovědný za pocit euforie, který při orgasmu máme, a endogenní opioidy, takzvané hormony štěstí, které zároveň snižují pocit bolesti. Proto nám většinou nevadí, pokud nás někdo při sexu tahá za vlasy nebo nám dá lehkou facku.“

Existuje hned několik typů orgasmu, ne pouze ten z televize

Asi si vzpomínáš na scény z amerických filmů pro teenagery (nebo z filmů pro dospělé), kde je vyobrazen muž, který se ženu snaží uspokojit jednoduchým pohybem sem a tam. Vše ale není tak jednoduché, jak se zdá. Existuje hned několik typů orgasmu a podle českého sexuologického ústavu dojde pomocí toho vaginálního k cílové čáře pouze 10 % žen.

 
Nejčastějším typem orgasmu, kterého lze dosáhnout, je ten klitorální. Nejbližší cestou k němu je klasická masturbace, což dotyčný zvládne i bez partnera (mnohokrát dokonce rychleji než s partnerem). Stačí správně stimulovat klitoris a jeho okolí rukou nebo šikovnou hračkou a je vymalováno. Ne doslova. V místě klitorisu se totiž shromažďuje až 8 000 nervových zakončení, které ženě zaručí silný prožitek.
 
Pak je tu ten již zmiňovaný vaginální. V první řadě je však potřeba říci, že zhruba 20–30 % žen nikdy vaginálního orgasmu nedosáhne. Při tomto typu je důležité najít bod G, a co si budeme, u některých mužů je větší pravděpodobnost, že vyřeší záhadu Lochnesské příšery. Za úspěchem vaginálního orgasmu stojí také délka sexu, která by dle odborníků měla být delší než 15 minut.

Doporučeno
Ultratenké, ochucené i oddalující orgasmus. Vyzkoušeli jsme různé druhy kondomů, tohle jsou vítězové Ultratenké, ochucené i oddalující orgasmus. Vyzkoušeli jsme různé druhy kondomů, tohle jsou vítězové 26. února 2024 8:00

Paulina Petrasova nám vysvětlila, co za vaginálním orgasmem stojí. „Sice neznám přesné procento žen, které vaginálního orgasmu dosahují, ale z anatomického hlediska by ho měla být schopna dosáhnout každá žena. To, co si představujeme pod pojmem vaginálního orgasmu, je dráždění vnitřní části klitorisu. My vidíme jen jeho vnější část (glans clitoris) a jeho vnitřní část je obklopena vagínou. Čím více je vagína stimulována, tím více se vnitřní část klitorisu zvětší a dojde k jeho těsnějšímu kontaktu s pronikajícím penisem. Pokud je tedy penetrace dostatečně dlouhá, tak by vaginálního orgasmu měla dosáhnout každá žena. Je to však běh na dlouhou trať, a proto se mnoho mužů uchyluje ke stimulaci vnějšího klitorisu, ke kterému je snadnější přístup.“

Existuje samozřejmě také smíšený orgasmus, tedy klitorální a vaginální dohromady. Ten se nejčastěji vyskytuje v dlouhodobých vztazích, kdy se dvojice zná již delší dobu, ví, co má ráda, a dokáže se na 100 % uvolnit, a to jak fyzicky, tak psychicky.
 
Dalším z častějších typů orgasmu je pak anální orgasmus, kterého dosahují jak ženy, tak také muži. K němu logicky dochází během análního sexu, při kterém dojde ke stimulaci konečníku, který je významnou erotogenní zónou s množstvím citlivých nervových zakončení a od vagíny ho dělí jen tenká stěna.
 
Kamarádka Pavlína souhlasí s tím, že výskyt análního orgasmu není nic neobvyklého. „Podle mě je nejlepší kombinace klasického sexu a hračky zavedené v konečníku. To je pak můj orgasmus otázkou 2 minut!“
 

Za zmínku pak také určitě stojí prodloužený orgasmus. Že jsi o něm ještě neslyšel/a? Je to sice politováníhodné, ale neboj se, nejedná se o nic běžného. Charakteristickými rysy prodlouženého orgasmu jsou stahy svalů po celém těle, zejména v oblasti břicha, vnitřních stehen a pohlavních orgánů. Je považován za nejintenzivnější a extenzivnější orgasmus, který zahrnuje hned několik pocitů. Trvat může od několika minut do několika hodin. Šťastný ten, kdo ho zná.
 
Opakem pak může být spontánní orgasmus, tedy ten, který proběhne bez jakékoliv přímé stimulace. Mnoho lidí ho považuje za trapný a nejčastěji se s ním můžeš setkat například ve snu nebo při vykonávání některých aktivit, jako je jízda na kole, cvičení, nebo dokonce zívání.
 
Posledním typem orgasmu, na který se dnes podíváme, je orgasmus mokrý, tzv. squirt. Ač většina žen uvádí, že po mokrém orgasmu je zahalil pocit studu, opravdu se není za co stydět. Z neuvěřitelných kvant pročtených diskusí můžeme říci, že muži naopak tento druh orgasmu ocení a dodá jim to sebevědomí. Jediným negativem je pak možná nepořádek, který mokrý orgasmus může způsobit. Z těla je při něm vylučováno velké množství tekutiny a ne, opravdu se nejedná o moč, nýbrž o ženský ejakulát.

Doporučeno
KVÍZ: Cyklus přesný jako švýcarské hodinky? Zkus, jak se vyznáš v menstruaci KVÍZ: Cyklus přesný jako švýcarské hodinky? Zkus, jak se vyznáš v menstruaci 25. února 2024 8:00

O mokrém orgasmu ví své i kamarádka Magdaléna. „Stále si vzpomínám na svůj první mokrý orgasmus. Myslela jsem si, že to je kvůli velikosti partnerova penisu, ale pak se mi to začalo dít pravidelněji i s jinými partnery. Doteď jsem z toho občas v rozpacích, ale všichni sexuální partneři, se kterými jsem to zažila, z toho byli dost vyndaní.“

Doporučeno
10 nejbizarnějších sexuálních pomůcek 10 nejbizarnějších sexuálních pomůcek 27. srpna 2020 11:48

Každý sex musí končit orgasmem!

Co se týče mužského orgasmu, asi je jasné, že lze s dobrou přesností poznat, kdy k němu dojde. V mnoha případech se také stává, že sex jako takový je ukončen právě mužským vyvrcholením. Z toho důvodu a také z ankety, kterou jsme provedli, pak vyplývá, že muži dosahují orgasmu mnohem častěji než ženy.

 
Z ankety provedené na Instagramu pak vyplývá, že pouze pro 35 % lidí končí orgasmem každý sex. Z těchto šťastných však drtivou většinu tvořili muži.

Ve vztahu je to trochu jiné...

Zeptali jsme se také, jak moc je důležitý orgasmus ve vztahu. K tomu nám své řekla kamarádka Dagmar. „Já osobně mám se svým klukem ráda i sex bez orgasmu. Někdy se prostě tolik neuvolním nebo při opakovaném sexu už orgasmu nedosáhnu. Pro mě je ale asi důležitější ten akt jako takový než vyloženě dosáhnutí orgasmu.“

 
Ač by se mohlo zdát, že se jedná o obhajobu mužského sobectví, rozhodně to tak není. S tvrzením souhlasí i Vašek: „Je to důležité po té fyzické stránce, ale pokud se máme hodně rádi, nemusím mít orgasmus pokaždé. Pokud je ten sex v rámci nějakého hoeing around, tak pak ano.“
 
Z ankety na Instagramu pak vyplývá, že pouze 43 % lidí považuje dosáhnutí orgasmu při sexu za důležité. Z těch několika procent je však zřejmé, že dosažení vytyčeného cíle je důležité spíše pro muže. Ženy totiž vnímají sex více jako projev lásky, kdežto muži ho mimo to dělají právě s vidinou toho sladkého vyvrcholení. Všem však radíme, aby při sexu byli nesobečtí, a dosahování orgasmu pak bylo pro obě strany stejně časté. Pokud se to totiž nedaří, partnerovi může vzniknout velká frustrace, která může mít dopad i na sebevědomí, frekvenci sexu nebo nevěru.


Rozdíl mezi mužským a ženským orgasmem

Tyto výroky potvrzují také hormony, které naše těla při orgasmu vylučují. Muži při svém orgasmu dostávají do těla velkou dávku dopaminu, kterému se také přezdívá hormon potěšení a rozkoše. Ten se například aktivuje také při užití kokainu a způsobuje, že ho muži chtějí čím dál větší množství, a proto jim díky vyvrcholení stoupá sexuální apetit.

Doporučeno
„Předehra může začít už hezkou smskou hodiny předem.“ Zorya Blue je burleska i guru. Ženy učí přijmout se i nestydět se do bikin „Předehra může začít už hezkou smskou hodiny předem.“ Zorya Blue je burleska i guru. Ženy učí přijmout se i nestydět se do bikin 24. února 2024 14:30

Proč tedy orgasmu dosahují častěji muži než ženy? I na tuto otázku nám odpověděla Paulina Petrasova. „Obecně platí, že snadněji dosahují orgasmu muži, neboť většina částí těla, které se k dosažení orgasmu stimulují, jsou snadno dostupné. U žen je orgasmus méně častý, což může souviset s psychikou. Během sexu máme méně aktivní část mozku, která nám reguluje emoce, a ty se tedy dostávají do popředí. Ženy se také během sexu více sledují (hlídají se, aby vypadaly dobře atd.) a jsou více citlivé na to, aby se cítily komfortně. Samozřejmě to neplatí pro všechny ženy a stres a podobné psychické bloky mohou pocítit i muži. Celkově pak platí, že mnoho žen vnímá sex komplexněji. V jejich případě je potřeba pracovat s více místy na těle, vytvořit komfortní prostředí, kdežto většině mužů opravdu stačí stimulace penisu (a hodněkrát je ani vizuál ženy až tak nezajímá, takže některé věci řešíme zcela zbytečně).“

 
Ženám se však při orgasmu vylučuje hlavně oxytocin, který se také nazývá hormon sounáležitosti. Proto mají ženy tendenci zamilovat se i do milenců, se kterými vyzkoušely pouze pobavení na jednu noc. Tělo totiž nedokáže rozpoznat, zdali se jedná o stálého partnera nebo jednorázovou záležitost a do těla v obou případech vyloučí stejné množství oxytocinu.

Vinit můžeme tedy hormony, s čímž souhlasí i odbornice Paulina. „Při sexu se u obou pohlaví vyplavuje zmíněný oxytocin. Ten se u žen ve větší míře vyplavuje po orgasmu, ale i během celé sexuální aktivity. U mužů jeho koncentrace po sexu klesá, a navíc se vyplaví i testosteron, který potlačuje účinek oxytocinu. Oxytocin je zodpovědný za takový ten pocit propojení, náklonnosti a vyplavuje se například i při kojení. V tomto případě ale samozřejmě orgasmické stavy nevyvolá.“

Konečně tedy známe důvod, proč se ženám dějí tyto nepříjemné situace, kdy se zamilují do svých milenců. Nemůžete nás za to tedy vinit, mějte pro nás trochu pochopení.

Orgasmus má navíc také pozitivní vliv na zdraví člověka. Zvyšuje imunitní systém, ulevuje od bolesti hlavy, zajišťuje klidný spánek, zabraňuje nachlazení a má mnoho dalších blahodárných účinků.

Doporučeno
Nešvar dnešní doby jménem ghosting: Co to je? A jak se v jeho případě zachovat? Nešvar dnešní doby jménem ghosting: Co to je? A jak se v jeho případě zachovat? 6. října 2020 19:25

Má však i svoji negativní stránku?

Žádný primární negativní dopad na lidské tělo nemá. Avšak právě kvůli krásným pocitům, které po orgasmu pociťujeme, hrozí závislost na masturbaci. Lidé, kteří masturbují i několikrát denně, si mohou nejen naprosto zničit svůj partnerský vztah, ale také svůj pracovní i osobní život. Najednou se totiž celý jejich svět začne točit jen kolem masturbace a sebeuspokojování.

 
Ač může znít závislost na masturbaci banálně, celkem závažně se může podepsat na životě postiženého. Ten se odcizí partnerovi, přestane vyhledávat společně strávený čas, a naopak bude chtít trávit více času o samotě, což může vést až k selektivní anorgasmii, kdy dotyčný dosáhne orgasmu pouze sebeuspokojením.

Paulina Petrasova souhlasí s tím, že závislost na orgasmu může být velkým problémem. „Negativní stránka orgasmu může souviset s účinkem dopaminu, který je v mozku hlavním aktérem tzv. reward systému (neboli systému odměn). Ten se vylučuje například i u poslechu hudby, konzumace jídla, ale i při užívání některých drog nebo hraní her. Dopamin je hlavní hormon, který je zodpovědný za závislost, což znamená, že pokud si velmi často dopřejeme aktivitu, která nám hodně zvýší dopamin, chceme ho pak stále více a více, ale čím více ho máme, tím jsme méně citliví na jeho působení, a tedy saháme stále po vyšších dávkách (velmi zjednodušeně řečeno). Samozřejmě, že na orgasmu se tak snadno, jako například na užívání drog, závislost vytvořit nedá, ale je to ten stejný princip. Lidé pak například častokrát nemohou dosáhnout orgasmu při běžném sexu a hledají různé jiné praktiky, aby orgasmu dosáhli. Některá rizika mohou souviset i s reakcí těla na nadměrnou masturbaci a dosahování orgasmu.“
 
Také hrozí, že postižený přestane chodit do společnosti, začne se vyhýbat přátelům a rodině, může ztratit koníčky a zájmy, přestane se věnovat svým volnočasovým aktivitám. V nejhorším případě pak přestane chodit i do práce.
 
Pokud máš tedy pocit, že tvoje masturbace začíná být, obzvlášť nyní v karanténě, častější, než je zdrávo, doporučujeme vyhledat odborníka. S takovou závislostí na masturbaci a dosahování orgasmu si totiž není radno zahrávat.

Pozor na poruchy orgasmu

Pokud máš problémy s dosažením orgasmu, možná se najdeš v jedné ze zmíněných poruch

Jednou z pravděpodobně nejrozšířenějších poruch je anorgasmie, tedy neschopnost dosáhnout orgasmu. Anorgasmií trpí většinou ženy, obvykle má psychologický nebo emocionální základ, avšak může být způsobena i organicky. Její příčinou bývá stres, úzkost, únava, obavy z otěhotnění, vina, deprese, strach, bolest, otrava alkoholem, vliv léků a chemických látek.
 
Problémem u žen může být také vaginismus, který je charakteristický silnými stahy svalstva při pokusu o vniknutí. Nemůže tedy dojít k aktu, tudíž ani k orgasmu. Žena trpící vaginismem to však nedělá záměrně, nad stažením svalů nemá prakticky žádnou kontrolu. I v tomto případě je příčinou psychická nepohoda, nervozita nebo prožité trauma.
 
Další porucha může znít sice vtipně, ale rozhodně na ní nic k smíchu není. Jedná se o retardovaný orgasmus, na který trpí muži. Co to v praxi znamená? Dotyčný není schopen docílit orgasmu při běžném sexu, dosáhnout ho může pouze dlouhou a intenzivní masturbací. Příčinou retardovaného orgasmu může být věk, medikamenty (především antidepresiva a antipsychotika) nebo třeba jenom pokles sexuálního apetitu.
 
Probírali jsme mokrý orgasmus, ale věděli jste, že existuje i orgasmus suchý? Opět se jedná o poruchu týkající se mužů, která se v posledním desetiletí vyskytuje stále častěji. Suchý orgasmus má dvě možné příčiny – jednou z nich je tzv. retrográdní ejakulace. To jednoduše řešeno znamená, že ejakulát po dosažení orgasmu nevyjde ven z těla, nýbrž odejde do močového měchýře. Druhou příčinou je pak pravá anejakulace. Ačkoliv u jedince trpícího touto poruchou k orgasmu dojde, semeno prostě není vypuzeno napovrch a zůstává uvnitř těla.
 
Poslední poruchou, na kterou se dnes podíváme, je nekonečný orgasmus. Ano, zní to jako něco, co by chtěl zažít asi každý z nás, ale není tomu tak. Nekonečnému orgasmu se říká syndrom permanentního sexuálního vzrušení. Opravdu se nejedná o nic příjemného a ženy, které touto poruchou trpí, zažívají každý den i přes stovku bolestivých orgasmů. Stačí sebemenší stimulace klitorisu, například obléknutím úzkých kalhot, a orgasmus, který může trvat až několik dní, je rázem na světě.  

Doporučeno
„Jsem tak suchá, že se do mě přítel nemůže dostat.“ Vaginální suchost trápí mnoho českých žen. Poradíme ti, jak se jí zbavit „Jsem tak suchá, že se do mě přítel nemůže dostat.“ Vaginální suchost trápí mnoho českých žen. Poradíme ti, jak se jí zbavit 17. února 2024 8:00

Pokud tě zajímá více příběhů o orgasmech nebo chceš slyšet, jak ho rozeberou kolegové v podcastu Love is on the air, tak nasaď sluchátka a připrav se na pořádnou dávku zábavy a neuvěřitelných historek.

Domů
Sdílet
Diskuse