Asi si vzpomínáš na scény z amerických filmů pro teenagery (nebo z filmů pro dospělé), kde je vyobrazen muž, který se ženu snaží uspokojit jednoduchým pohybem sem a tam. Vše ale není tak jednoduché, jak se zdá. Existuje hned několik typů orgasmu a podle českého sexuologického ústavu dojde pomocí toho vaginálního k cílové čáře pouze 10 % žen.
Za zmínku pak také určitě stojí prodloužený orgasmus. Že jsi o něm ještě neslyšel/a? Je to sice politováníhodné, ale neboj se, nejedná se o nic běžného. Charakteristickými rysy prodlouženého orgasmu jsou stahy svalů po celém těle, zejména v oblasti břicha, vnitřních stehen a pohlavních orgánů. Je považován za nejintenzivnější a extenzivnější orgasmus, který zahrnuje hned několik pocitů. Trvat může od několika minut do několika hodin. Šťastný ten, kdo ho zná.
Opakem pak může být spontánní orgasmus, tedy ten, který proběhne bez jakékoliv přímé stimulace. Mnoho lidí ho považuje za trapný a nejčastěji se s ním můžeš setkat například ve snu nebo při vykonávání některých aktivit, jako je jízda na kole, cvičení, nebo dokonce zívání.
Posledním typem orgasmu, na který se dnes podíváme, je orgasmus mokrý, tzv. squirt. Ač většina žen uvádí, že po mokrém orgasmu je zahalil pocit studu, opravdu se není za co stydět. Z neuvěřitelných kvant pročtených diskusí můžeme říci, že muži naopak tento druh orgasmu ocení a dodá jim to sebevědomí. Jediným negativem je pak možná nepořádek, který mokrý orgasmus může způsobit. Z těla je při něm vylučováno velké množství tekutiny a ne, opravdu se nejedná o moč, nýbrž o ženský ejakulát.
O mokrém orgasmu ví své i kamarádka Magdaléna. „Stále si vzpomínám na svůj první mokrý orgasmus. Myslela jsem si, že to je kvůli velikosti partnerova penisu, ale pak se mi to začalo dít pravidelněji i s jinými partnery. Doteď jsem z toho občas v rozpacích, ale všichni sexuální partneři, se kterými jsem to zažila, z toho byli dost vyndaní.“
Každý sex musí končit orgasmem!
Co se týče mužského orgasmu, asi je jasné, že lze s dobrou přesností poznat, kdy k němu dojde. V mnoha případech se také stává, že sex jako takový je ukončen právě mužským vyvrcholením. Z toho důvodu a také z ankety, kterou jsme provedli, pak vyplývá, že muži dosahují orgasmu mnohem častěji než ženy.
Z ankety provedené na Instagramu pak vyplývá, že pouze pro 35 % lidí končí orgasmem každý sex. Z těchto šťastných však drtivou většinu tvořili muži.
Ve vztahu je to trochu jiné...
Zeptali jsme se také, jak moc je důležitý orgasmus ve vztahu. K tomu nám své řekla kamarádka Dagmar. „Já osobně mám se svým klukem ráda i sex bez orgasmu. Někdy se prostě tolik neuvolním nebo při opakovaném sexu už orgasmu nedosáhnu. Pro mě je ale asi důležitější ten akt jako takový než vyloženě dosáhnutí orgasmu.“
Ač by se mohlo zdát, že se jedná o obhajobu mužského sobectví, rozhodně to tak není. S tvrzením souhlasí i Vašek: „Je to důležité po té fyzické stránce, ale pokud se máme hodně rádi, nemusím mít orgasmus pokaždé. Pokud je ten sex v rámci nějakého hoeing around, tak pak ano.“
Z ankety na Instagramu pak vyplývá, že pouze 43 % lidí považuje dosáhnutí orgasmu při sexu za důležité. Z těch několika procent je však zřejmé, že dosažení vytyčeného cíle je důležité spíše pro muže. Ženy totiž vnímají sex více jako projev lásky, kdežto muži ho mimo to dělají právě s vidinou toho sladkého vyvrcholení. Všem však radíme, aby při sexu byli nesobečtí, a dosahování orgasmu pak bylo pro obě strany stejně časté. Pokud se to totiž nedaří, partnerovi může vzniknout velká frustrace, která může mít dopad i na sebevědomí, frekvenci sexu nebo nevěru.
Rozdíl mezi mužským a ženským orgasmem
Tyto výroky potvrzují také hormony, které naše těla při orgasmu vylučují. Muži při svém orgasmu dostávají do těla velkou dávku dopaminu, kterému se také přezdívá hormon potěšení a rozkoše. Ten se například aktivuje také při užití kokainu a způsobuje, že ho muži chtějí čím dál větší množství, a proto jim díky vyvrcholení stoupá sexuální apetit.
Proč tedy orgasmu dosahují častěji muži než ženy? I na tuto otázku nám odpověděla Paulina Petrasova. „Obecně platí, že snadněji dosahují orgasmu muži, neboť většina částí těla, které se k dosažení orgasmu stimulují, jsou snadno dostupné. U žen je orgasmus méně častý, což může souviset s psychikou. Během sexu máme méně aktivní část mozku, která nám reguluje emoce, a ty se tedy dostávají do popředí. Ženy se také během sexu více sledují (hlídají se, aby vypadaly dobře atd.) a jsou více citlivé na to, aby se cítily komfortně. Samozřejmě to neplatí pro všechny ženy a stres a podobné psychické bloky mohou pocítit i muži. Celkově pak platí, že mnoho žen vnímá sex komplexněji. V jejich případě je potřeba pracovat s více místy na těle, vytvořit komfortní prostředí, kdežto většině mužů opravdu stačí stimulace penisu (a hodněkrát je ani vizuál ženy až tak nezajímá, takže některé věci řešíme zcela zbytečně).“
Ženám se však při orgasmu vylučuje hlavně oxytocin, který se také nazývá hormon sounáležitosti. Proto mají ženy tendenci zamilovat se i do milenců, se kterými vyzkoušely pouze pobavení na jednu noc. Tělo totiž nedokáže rozpoznat, zdali se jedná o stálého partnera nebo jednorázovou záležitost a do těla v obou případech vyloučí stejné množství oxytocinu.
Vinit můžeme tedy hormony, s čímž souhlasí i odbornice Paulina. „Při sexu se u obou pohlaví vyplavuje zmíněný oxytocin. Ten se u žen ve větší míře vyplavuje po orgasmu, ale i během celé sexuální aktivity. U mužů jeho koncentrace po sexu klesá, a navíc se vyplaví i testosteron, který potlačuje účinek oxytocinu. Oxytocin je zodpovědný za takový ten pocit propojení, náklonnosti a vyplavuje se například i při kojení. V tomto případě ale samozřejmě orgasmické stavy nevyvolá.“
Konečně tedy známe důvod, proč se ženám dějí tyto nepříjemné situace, kdy se zamilují do svých milenců. Nemůžete nás za to tedy vinit, mějte pro nás trochu pochopení.
Orgasmus má navíc také pozitivní vliv na zdraví člověka. Zvyšuje imunitní systém, ulevuje od bolesti hlavy, zajišťuje klidný spánek, zabraňuje nachlazení a má mnoho dalších blahodárných účinků.
Má však i svoji negativní stránku?
Žádný primární negativní dopad na lidské tělo nemá. Avšak právě kvůli krásným pocitům, které po orgasmu pociťujeme, hrozí závislost na masturbaci. Lidé, kteří masturbují i několikrát denně, si mohou nejen naprosto zničit svůj partnerský vztah, ale také svůj pracovní i osobní život. Najednou se totiž celý jejich svět začne točit jen kolem masturbace a sebeuspokojování.
Ač může znít závislost na masturbaci banálně, celkem závažně se může podepsat na životě postiženého. Ten se odcizí partnerovi, přestane vyhledávat společně strávený čas, a naopak bude chtít trávit více času o samotě, což může vést až k selektivní anorgasmii, kdy dotyčný dosáhne orgasmu pouze sebeuspokojením.
Paulina Petrasova souhlasí s tím, že závislost na orgasmu může být velkým problémem. „Negativní stránka orgasmu může souviset s účinkem dopaminu, který je v mozku hlavním aktérem tzv. reward systému (neboli systému odměn). Ten se vylučuje například i u poslechu hudby, konzumace jídla, ale i při užívání některých drog nebo hraní her. Dopamin je hlavní hormon, který je zodpovědný za závislost, což znamená, že pokud si velmi často dopřejeme aktivitu, která nám hodně zvýší dopamin, chceme ho pak stále více a více, ale čím více ho máme, tím jsme méně citliví na jeho působení, a tedy saháme stále po vyšších dávkách (velmi zjednodušeně řečeno). Samozřejmě, že na orgasmu se tak snadno, jako například na užívání drog, závislost vytvořit nedá, ale je to ten stejný princip. Lidé pak například častokrát nemohou dosáhnout orgasmu při běžném sexu a hledají různé jiné praktiky, aby orgasmu dosáhli. Některá rizika mohou souviset i s reakcí těla na nadměrnou masturbaci a dosahování orgasmu.“
Také hrozí, že postižený přestane chodit do společnosti, začne se vyhýbat přátelům a rodině, může ztratit koníčky a zájmy, přestane se věnovat svým volnočasovým aktivitám. V nejhorším případě pak přestane chodit i do práce.
Pokud máš tedy pocit, že tvoje masturbace začíná být, obzvlášť nyní v karanténě, častější, než je zdrávo, doporučujeme vyhledat odborníka. S takovou závislostí na masturbaci a dosahování orgasmu si totiž není radno zahrávat.
Pozor na poruchy orgasmu
Pokud máš problémy s dosažením orgasmu, možná se najdeš v jedné ze zmíněných poruch.
Jednou z pravděpodobně nejrozšířenějších poruch je anorgasmie, tedy neschopnost dosáhnout orgasmu. Anorgasmií trpí většinou ženy, obvykle má psychologický nebo emocionální základ, avšak může být způsobena i organicky. Její příčinou bývá stres, úzkost, únava, obavy z otěhotnění, vina, deprese, strach, bolest, otrava alkoholem, vliv léků a chemických látek.
Problémem u žen může být také vaginismus, který je charakteristický silnými stahy svalstva při pokusu o vniknutí. Nemůže tedy dojít k aktu, tudíž ani k orgasmu. Žena trpící vaginismem to však nedělá záměrně, nad stažením svalů nemá prakticky žádnou kontrolu. I v tomto případě je příčinou psychická nepohoda, nervozita nebo prožité trauma.
Další porucha může znít sice vtipně, ale rozhodně na ní nic k smíchu není. Jedná se o retardovaný orgasmus, na který trpí muži. Co to v praxi znamená? Dotyčný není schopen docílit orgasmu při běžném sexu, dosáhnout ho může pouze dlouhou a intenzivní masturbací. Příčinou retardovaného orgasmu může být věk, medikamenty (především antidepresiva a antipsychotika) nebo třeba jenom pokles sexuálního apetitu.
Probírali jsme mokrý orgasmus, ale věděli jste, že existuje i orgasmus suchý? Opět se jedná o poruchu týkající se mužů, která se v posledním desetiletí vyskytuje stále častěji. Suchý orgasmus má dvě možné příčiny – jednou z nich je tzv. retrográdní ejakulace. To jednoduše řešeno znamená, že ejakulát po dosažení orgasmu nevyjde ven z těla, nýbrž odejde do močového měchýře. Druhou příčinou je pak pravá anejakulace. Ačkoliv u jedince trpícího touto poruchou k orgasmu dojde, semeno prostě není vypuzeno napovrch a zůstává uvnitř těla.
Poslední poruchou, na kterou se dnes podíváme, je nekonečný orgasmus. Ano, zní to jako něco, co by chtěl zažít asi každý z nás, ale není tomu tak. Nekonečnému orgasmu se říká syndrom permanentního sexuálního vzrušení. Opravdu se nejedná o nic příjemného a ženy, které touto poruchou trpí, zažívají každý den i přes stovku bolestivých orgasmů. Stačí sebemenší stimulace klitorisu, například obléknutím úzkých kalhot, a orgasmus, který může trvat až několik dní, je rázem na světě.
Pokud tě zajímá více příběhů o orgasmech nebo chceš slyšet, jak ho rozeberou kolegové v podcastu Love is on the air, tak nasaď sluchátka a připrav se na pořádnou dávku zábavy a neuvěřitelných historek.