Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) nepřímo uvedl, že jeho strana současnou vládu nepoloží ani navzdory závěrečné zprávě Evropské komise o střetu zájmů premiéra Babiše.
Ministr vnitra a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v sobotu po poledni nepřímo uvedl, že sociální demokraté nepodpoří hlasování o nedůvěře vládě. „ČSSD nebude vyvolávat další nestabilitu. Po posledním týdnu mě při představě, že tu situaci řeší úřednická vláda, nebo Piráti, jímá hrůza,“ uvedl.
Komentovat se rozhodl závěrečnou zprávu auditorů Evropské komise, kteří přišli se zjištěním, že premiér Babiš (ANO) je ve střetu zájmů a Agrofert od února roku 2017 pobíral neoprávněně dotace. „Pokud byly nějaké dotace vyplaceny neoprávněně, měly by být vráceny, aby to neplatil daňový poplatník. Jinak je to záležitost pana premiéra,“ uvedl Hamáček.
Závěrečná zpráva auditorů Evropské komise je jen dalším argumentem pro opoziční koalici SPOLU, která již dříve dala Babišově vládě ultimátum. Dostal čas do uplynulého pátku, aby požádal o důvěru, pokud tak sám neučiní, pravostředová koalice vyvolá hlasování o nedůvěře vládě. Podle iDNES na stanovisku SPOLU nezměnila nic ani kauza Vrbětice.
Další opoziční koalice ve složení Pirátů a STAN preferuje předčasné volby skrze rozpuštění Sněmovny. „Jde totiž o jedinou férovou variantu vůči voličům, kteří by tak sami mohli rozhodnout o dalším směřování země,“ uvedl předseda Pirátů Bartoš pro REFRESHER.
„Koalice SPOLU se rozhodla jít cestou vyslovení nedůvěry vládě. To podle nás není ideální postup, vyslovení nedůvěry totiž místo lidí nechává moc v rukou prezidenta Zemana, což by bylo nyní – i vzhledem k incidentu ve Vrběticích a známému proruskému postoji pana prezidenta – problematické. O vnitropolitické situaci stále jednáme, k tématu se vrátíme v dalším týdnu,“ dodal.
K vyvolání hlasování o nedůvěře je potřeba podpora alespoň 50 poslanců. Pokud je tato podmínka splněna, dojde k hlasování. Pro úspěšné hlasování o nedůvěře vládě musí zvednout ruku nadpoloviční většina všech poslanců (alespoň 101). Pokud se tak stane, vláda bude nucena podat demisi.
V současné Sněmovně bude mít ale koalice SPOLU problém takový počet poslanců sehnat. Vláda ANO a ČSSD má dohromady 92 poslanců. Pro nedůvěru by tak musely být všechny opoziční strany včetně KSČM, která vládu držela nad vodou, ale nedávno se rozhodla ukončit její podporu.