Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Tech - Hry

Recenze: Returnal

Nejnovější exkluzivita pro PS5 bude bojovat o titul nejlepší hry tohoto roku.

Dominik Vetrák
6. květen 2021, 9:35 Čas čtení: 10:58
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Recenze: Returnal
Zdroj: Housemarque/PlayStation
Tech - Hry
0
Dominik Vetrák
6. květen 2021, 9:35
Čas čtení: 10:58

Recenze: Returnal

Nejnovější exkluzivita pro PS5 bude bojovat o titul nejlepší hry tohoto roku.

Dominik Vetrák
6. květen 2021, 9:35
Čas čtení: 10:58
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Recenze: Returnal
Zdroj: Housemarque/PlayStation

Returnal mnozí považují za velké překvapení. My ti však v článku řekneme, proč jsme s velkou kvalitou tohoto titulu exkluzivního pro PS5 počítali již při oznámení. Pokud máš PS5, rozhodně si ho musíš koupit. No a pokud PS5 nemáš, věz, že Returnal je jednou z těch exkluzivních her, kvůli kterým se konzoli koupit vyplatí.

 

Jsme velmi rádi, že PlayStation neustále zkouší nové styly a druhy her, díky čemuž se ve finském studiu Housemarque zrodil return. Studio a PlayStation mají velmi dobré vztahy. Vytvářely exkluzivní hry pro několik jejich konzolí včetně PS3 (Dead Nation), PS VITA (Super Stardust Delta) a v neposlední řadě i PS4, když na launch konzole vyšla úžasná hra Resogun zdarma pro všechny předplatitele služby PS Plus.

 

 

Pro PS4 následně ještě vytvořili skvělé exkluzivity Alienation a Materfall. Prodeje jejich arkádových stříleček však neustále klesaly, a tak Housemarque prohlásil, že s nimi skončil. Přesvědčili PlayStation, aby jim zaplatil vývoj jejich první velké AAA hry s názvem Returnal. Hra mohla vyjít jen pro PS5, a to díky ultrarychlému SSD, které načítá světy v Returnalu v sekundě.

 

Mysteriózní příběh s časovou smyčkou

To se hodí, protože hlavně ze začátku budeš ve hře umírat často. Hlavní postavou je astronautka Selene, která ztroskotá na planetě Atropos plné nebezpečných stvoření s touhou zabít ji. I se jim to velmi rychle podaří. Selene však zjišťuje, že něco na planetě jí brání zemřít. Vždy když se tak stane, probudí se ve své lodi Helios a cyklus začíná znovu. Je na tobě, abys přišel na to, jak se z časové smyčky dostat. Nebude to však vůbec jednoduché.

 

Returnal je hra plná výzev. Umřít v ní je velmi jednoduché. Nemusíš se však bát. Náročnost je férová a nabízí několik možností, jak si ji usnadnit. Rozhodně nejde o náročnost na úrovni her jako Sekirio, Dark Souls či Nioh. Umírat budeš často, ale jakmile si osvojíš herní mechanismy a útoky nepřátel, v podstatě to bude docela jednoduché. Útoky menších protivníků, ale i bossů se v průběhu pár hodin naučíš nazpaměť, takže zbytek už bude jen na tvých dovednostech s ovladačem.

 

Zdroj: PlayStation/Dominik Vetrák/Housemarque

 

Zatímco hratelnost až tak náročná není, problém tkví v ukládání hry. Returnal je roguelike, což znamená, že po každé smrti začínáš znovu (v tomto případě na místě havárie lodi Helios). Je jedno, že hraješ už dvě hodiny a zabil jsi dva bossy. Pokud zemřeš, hraješ znovu a ztratí se veškerá tvá výbava a zlepšení, které sis koupil, našel a vybojoval.

 

Roguelike elementy nebo Hades v AAA sféře

Jednak je to v žánru roguelike normální (pokud jsi hrál Hades, víš, co tě čeká), jednak to má význam i z dějového a gameplay hlediska. Selene zemře a vrací se v čase, takže logicky nemůže vlastnit téměř nic, co našla před smrtí. Přenášejí se akorát tvé zkušenosti s hrou a měna ether, za kterou si kupuješ zlepšení a využíváš ji na další zajímavé věci (to však zjistíš sám během hraní).

 

Každý pokus o projití hry je tak unikátní. Získáváš rozdílné zbraně, zlepšení a za další herní měnu s názvem obolity si upgraduješ oblek a kupuješ artefakty zlepšující tvůj arzenál. Obolity získáváš zabíjením nepřátel nebo ničením soch se žlutýma očima. Zbraní je ve hře deset a na začátku najdeš i meč na souboje zblízka (neboj se ho použít, je fakt silný). Každá zbraň má následně takzvané traits, které ovlivňují její sekundární útok nebo jemně mění její podstatu. Znovu se vrátíme k skvělé hře Hades.

 

Tam bylo zbraní jen šest, ale pomocí zlepšení a upgradů se podstata jejich útoků měnila celkem radikálně. V tom byla hra Hades lepší, protože i zbraně působily pokaždé unikátně a nikdy jsi nevěděl, jak tě překvapí. V Returnalu se útoky zbraní až tak rázně nemění. Má to však výhodu, že se s nimi naučíš lépe pracovat.

 

Recenzia: Returnal – hra, v ktorej sa oplatí zomrieť
Zdroj: Housemarque

 

Oblíbené zbraně si najdeš rychle. Z deseti možností si například vždy vybíráme mezi Tachyomatic Carbine, Thermogenic Launcher a Rotgland Lobber. Každý si oblíbí něco jiného, ale i zde měj na paměti, že výběr zbraní je náhodný a může se stát, že za dvě hodiny hraní tu svou oblíbenou nezískáš.

 

V Returnalu je všechno náhodné. Hra je rozdělena do jistého počtu biomů. Blíže je představovat nebudeme, protože jejich objevení je součástí skvělého zážitku. Tvůrci v nich následně ručně vytvořili spoustu levelů a úrovní. Vždy když zemřeš, rozestavení biomu se změní a ty tak nikdy nevíš, co tě čeká za dveřmi.

 

Je tam odměna v podobě nové zbraně a zlepšení nebo aréna, ve které tě čeká souboj se třemi vlnami silných nepřátel či miniboss? V našem případě platilo, že odměna převyšovala risk. Otvírali jsme každé dveře, užívali si každou vteřinu soubojů a hledali všechna možná zlepšení.

 

Ve hře je jich i několik permanentních. Jde například o možnost hýbat se pod vodou, přitahovat se na vzdálené platformy a podobně. Většinou je získáš po zabití bosse. První dva bossové jsou dost nároční, ale trochu nás překvapilo, že ti zbylí už nepředstavovali žádnou výzvu. Stačilo se neustále hýbat a střílet a v podstatě tě ani netrefili.

 

Zdroj: PlayStation/Dominik Vetrák/Housemarque
Zdroj: PlayStation/Dominik Vetrák/Housemarque

 

Originální design soubojů i vzhled nepřátel

Boje s nimi si však mimořádně užiješ, protože se na dění na obrazovce skvěle dívá. Vzorce jejich útoků jsou však snadno předvídatelné a zapamatovatelné, takže nebudeš mít problém porazit je. Design boss fightů je tedy úžasný, akorát ta náročnost by mohla být vyšší. Po čase se totiž z Returnalu ztrácí úroveň výzvy prezentované na začátku.

 

Jednak za to může fakt, že se neustále zlepšuješ, jednak množství zlepšení a artefaktů, které ti zlehčují průběh hry. Těch jsou desítky. Některé zmírňují poškození v důsledku útoků, jiné ti dají druhý život po smrti, abys nezačínal znovu, a některé zase znásobují množství života, které dokážeš získat doplněním integrity obleku. „Život“ je ve hře totiž vyobrazen jako funkčnost obleku.

 

Maximálně zdraví si dokážeš navyšovat sbíráním zelených předmětů, ovšem pouze v případě, že máš 100% zdraví. V opačném případě ti zdraví jen doplní, a pokud následně vezmeš ze země další zelený „healing“ předmět, zdraví se ti jemně prodlouží (pokud již je doplněno na 100%). Po pár hodinách tak můžeš mít ve srovnání s počátkem i 300% maximálního života.

 

Zdroj: PlayStation/Dominik Vetrák/Housemarque

 

I zde však platí, že pokud zemřeš, i maximální kapacita integrity se ti resetuje. Ve hře ti pomáhají i další věci, jako items – jednorázová zlepšení, která například ochraňují před dalším útokem, vyvolávají laser útočící na nepřátele a podobně.

 

Samostatnou kategorií jsou paraziti a malignant objekty. Paraziti jsou dvousečnou zbraní. V něčem ti zlepší schopnosti, ale zároveň ti uškodí. Je tak na tobě, zda si je nasadíš na tělo. V konečném důsledku si tak sám vybíráš styl hry a útoků, na jaký se chceš zaměřit.

 

Článek pro předplatitele REFRESHER+
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮM
nebo Odemkni 1 článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 97845 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jak funguje originální hratelnost a zlepšování postavy.
  • Jak se podařilo optimalizovat technickou stránku a geniální audiovizuální prezentaci.
  • Proč je Returnal dalším důkazem o revoluci v hraní v podobě ovladače DualSense.
  • Zda jde o nejlepší letošní hru nejen na PS5.
  • Jak se podařilo 3D audio, soundtrack a proč jsou částicové efekty nejkrásnější v celém herním průmyslu.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: PlayStation/Dominik Vetrák/Housemarque
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu tech
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před 13 minutami
před hodinou
Andrej Babiš ruší program. V úterý musel podstoupit akutní zdravotní vyšetření.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít