Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Dnes populární články
Manželé Vlasta s Michaelou nosí oba dámské šaty. Důležitá je pro ně svoboda a radost ze života (Rozhovor) Manželé Vlasta s Michaelou nosí oba dámské šaty. Důležitá je pro…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální sex, který považovaly za hříšný Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale…
Shia LaBeouf: několikrát zatčený, znásilněný a špičkový herec, jehož kariéra asi skončila Shia LaBeouf: několikrát zatčený, znásilněný a špičkový herec,…
Pyramida z nahých těl, jídlo v záchodě a nucená masturbace. 10 nejodpudivějších fotografií historie Pyramida z nahých těl, jídlo v záchodě a nucená masturbace. 10…
Soulož před publikem, aby sex nevnímali povrchně jako v pornu. Těchto 5 bizarních reality show ti zpříjemní konec léta Soulož před publikem, aby sex nevnímali povrchně jako v pornu.…
Tech - Hry

Recenze: Returnal

Nejnovější exkluzivita pro PS5 bude bojovat o titul nejlepší hry tohoto roku.

Dominik Vetrák
6. květen 2021, 9:35 Čas čtení: 10:58
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Recenze: Returnal
Zdroj: Housemarque/PlayStation
Tech - Hry
0
Dominik Vetrák
6. květen 2021, 9:35
Čas čtení: 10:58

Recenze: Returnal

Nejnovější exkluzivita pro PS5 bude bojovat o titul nejlepší hry tohoto roku.

Dominik Vetrák
6. květen 2021, 9:35
Čas čtení: 10:58
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Recenze: Returnal
Zdroj: Housemarque/PlayStation

Returnal mnozí považují za velké překvapení. My ti však v článku řekneme, proč jsme s velkou kvalitou tohoto titulu exkluzivního pro PS5 počítali již při oznámení. Pokud máš PS5, rozhodně si ho musíš koupit. No a pokud PS5 nemáš, věz, že Returnal je jednou z těch exkluzivních her, kvůli kterým se konzoli koupit vyplatí.

 

Jsme velmi rádi, že PlayStation neustále zkouší nové styly a druhy her, díky čemuž se ve finském studiu Housemarque zrodil return. Studio a PlayStation mají velmi dobré vztahy. Vytvářely exkluzivní hry pro několik jejich konzolí včetně PS3 (Dead Nation), PS VITA (Super Stardust Delta) a v neposlední řadě i PS4, když na launch konzole vyšla úžasná hra Resogun zdarma pro všechny předplatitele služby PS Plus.

 

 

Pro PS4 následně ještě vytvořili skvělé exkluzivity Alienation a Materfall. Prodeje jejich arkádových stříleček však neustále klesaly, a tak Housemarque prohlásil, že s nimi skončil. Přesvědčili PlayStation, aby jim zaplatil vývoj jejich první velké AAA hry s názvem Returnal. Hra mohla vyjít jen pro PS5, a to díky ultrarychlému SSD, které načítá světy v Returnalu v sekundě.

 

Mysteriózní příběh s časovou smyčkou

To se hodí, protože hlavně ze začátku budeš ve hře umírat často. Hlavní postavou je astronautka Selene, která ztroskotá na planetě Atropos plné nebezpečných stvoření s touhou zabít ji. I se jim to velmi rychle podaří. Selene však zjišťuje, že něco na planetě jí brání zemřít. Vždy když se tak stane, probudí se ve své lodi Helios a cyklus začíná znovu. Je na tobě, abys přišel na to, jak se z časové smyčky dostat. Nebude to však vůbec jednoduché.

 

Returnal je hra plná výzev. Umřít v ní je velmi jednoduché. Nemusíš se však bát. Náročnost je férová a nabízí několik možností, jak si ji usnadnit. Rozhodně nejde o náročnost na úrovni her jako Sekirio, Dark Souls či Nioh. Umírat budeš často, ale jakmile si osvojíš herní mechanismy a útoky nepřátel, v podstatě to bude docela jednoduché. Útoky menších protivníků, ale i bossů se v průběhu pár hodin naučíš nazpaměť, takže zbytek už bude jen na tvých dovednostech s ovladačem.

 

Zdroj: PlayStation/Dominik Vetrák/Housemarque

 

Zatímco hratelnost až tak náročná není, problém tkví v ukládání hry. Returnal je roguelike, což znamená, že po každé smrti začínáš znovu (v tomto případě na místě havárie lodi Helios). Je jedno, že hraješ už dvě hodiny a zabil jsi dva bossy. Pokud zemřeš, hraješ znovu a ztratí se veškerá tvá výbava a zlepšení, které sis koupil, našel a vybojoval.

 

Roguelike elementy nebo Hades v AAA sféře

Jednak je to v žánru roguelike normální (pokud jsi hrál Hades, víš, co tě čeká), jednak to má význam i z dějového a gameplay hlediska. Selene zemře a vrací se v čase, takže logicky nemůže vlastnit téměř nic, co našla před smrtí. Přenášejí se akorát tvé zkušenosti s hrou a měna ether, za kterou si kupuješ zlepšení a využíváš ji na další zajímavé věci (to však zjistíš sám během hraní).

 

Každý pokus o projití hry je tak unikátní. Získáváš rozdílné zbraně, zlepšení a za další herní měnu s názvem obolity si upgraduješ oblek a kupuješ artefakty zlepšující tvůj arzenál. Obolity získáváš zabíjením nepřátel nebo ničením soch se žlutýma očima. Zbraní je ve hře deset a na začátku najdeš i meč na souboje zblízka (neboj se ho použít, je fakt silný). Každá zbraň má následně takzvané traits, které ovlivňují její sekundární útok nebo jemně mění její podstatu. Znovu se vrátíme k skvělé hře Hades.

 

Tam bylo zbraní jen šest, ale pomocí zlepšení a upgradů se podstata jejich útoků měnila celkem radikálně. V tom byla hra Hades lepší, protože i zbraně působily pokaždé unikátně a nikdy jsi nevěděl, jak tě překvapí. V Returnalu se útoky zbraní až tak rázně nemění. Má to však výhodu, že se s nimi naučíš lépe pracovat.

 

Recenzia: Returnal – hra, v ktorej sa oplatí zomrieť
Zdroj: Housemarque

 

Oblíbené zbraně si najdeš rychle. Z deseti možností si například vždy vybíráme mezi Tachyomatic Carbine, Thermogenic Launcher a Rotgland Lobber. Každý si oblíbí něco jiného, ale i zde měj na paměti, že výběr zbraní je náhodný a může se stát, že za dvě hodiny hraní tu svou oblíbenou nezískáš.

 

V Returnalu je všechno náhodné. Hra je rozdělena do jistého počtu biomů. Blíže je představovat nebudeme, protože jejich objevení je součástí skvělého zážitku. Tvůrci v nich následně ručně vytvořili spoustu levelů a úrovní. Vždy když zemřeš, rozestavení biomu se změní a ty tak nikdy nevíš, co tě čeká za dveřmi.

 

Je tam odměna v podobě nové zbraně a zlepšení nebo aréna, ve které tě čeká souboj se třemi vlnami silných nepřátel či miniboss? V našem případě platilo, že odměna převyšovala risk. Otvírali jsme každé dveře, užívali si každou vteřinu soubojů a hledali všechna možná zlepšení.

 

Ve hře je jich i několik permanentních. Jde například o možnost hýbat se pod vodou, přitahovat se na vzdálené platformy a podobně. Většinou je získáš po zabití bosse. První dva bossové jsou dost nároční, ale trochu nás překvapilo, že ti zbylí už nepředstavovali žádnou výzvu. Stačilo se neustále hýbat a střílet a v podstatě tě ani netrefili.

 

Zdroj: PlayStation/Dominik Vetrák/Housemarque
Zdroj: PlayStation/Dominik Vetrák/Housemarque

 

Originální design soubojů i vzhled nepřátel

Boje s nimi si však mimořádně užiješ, protože se na dění na obrazovce skvěle dívá. Vzorce jejich útoků jsou však snadno předvídatelné a zapamatovatelné, takže nebudeš mít problém porazit je. Design boss fightů je tedy úžasný, akorát ta náročnost by mohla být vyšší. Po čase se totiž z Returnalu ztrácí úroveň výzvy prezentované na začátku.

 

Jednak za to může fakt, že se neustále zlepšuješ, jednak množství zlepšení a artefaktů, které ti zlehčují průběh hry. Těch jsou desítky. Některé zmírňují poškození v důsledku útoků, jiné ti dají druhý život po smrti, abys nezačínal znovu, a některé zase znásobují množství života, které dokážeš získat doplněním integrity obleku. „Život“ je ve hře totiž vyobrazen jako funkčnost obleku.

 

Maximálně zdraví si dokážeš navyšovat sbíráním zelených předmětů, ovšem pouze v případě, že máš 100% zdraví. V opačném případě ti zdraví jen doplní, a pokud následně vezmeš ze země další zelený „healing“ předmět, zdraví se ti jemně prodlouží (pokud již je doplněno na 100%). Po pár hodinách tak můžeš mít ve srovnání s počátkem i 300% maximálního života.

 

Zdroj: PlayStation/Dominik Vetrák/Housemarque

 

I zde však platí, že pokud zemřeš, i maximální kapacita integrity se ti resetuje. Ve hře ti pomáhají i další věci, jako items – jednorázová zlepšení, která například ochraňují před dalším útokem, vyvolávají laser útočící na nepřátele a podobně.

 

Samostatnou kategorií jsou paraziti a malignant objekty. Paraziti jsou dvousečnou zbraní. V něčem ti zlepší schopnosti, ale zároveň ti uškodí. Je tak na tobě, zda si je nasadíš na tělo. V konečném důsledku si tak sám vybíráš styl hry a útoků, na jaký se chceš zaměřit.

 

Článek pro předplatitele REFRESHER+
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮMUŽ MÁM PŘEDPLATNÉ: PŘIHLÁSIT SE
nebo Odemkni 1 článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 97845 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jak funguje originální hratelnost a zlepšování postavy.
  • Jak se podařilo optimalizovat technickou stránku a geniální audiovizuální prezentaci.
  • Proč je Returnal dalším důkazem o revoluci v hraní v podobě ovladače DualSense.
  • Zda jde o nejlepší letošní hru nejen na PS5.
  • Jak se podařilo 3D audio, soundtrack a proč jsou částicové efekty nejkrásnější v celém herním průmyslu.

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: PlayStation/Dominik Vetrák/Housemarque
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu tech
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news
před 18 minutami
Čech na zahradě našel groše ze 14. století. Dostane nálezné půl milionu korun.
před 41 minutami
Praha byla zvolena nejkrásnějším městem na světě. Rozhodlo o tom 27 tisíc hlasujících.
před hodinou
Neprávem si odseděl 15 let ve vězení. Několik let po propuštění zemřel na Covid-19.
více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dnes populární články
Manželé Vlasta s Michaelou nosí oba dámské šaty. Důležitá je pro ně svoboda a radost ze života (Rozhovor) Manželé Vlasta s Michaelou nosí oba dámské šaty. Důležitá je pro ně…
Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž předčasné ukončení bolí nejvíce Netflix ruší jeden seriál za druhým. Toto je 10 z nich, jejichž…
Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální sex, který považovaly za hříšný Vraždící sestry nutily dívky k prostituci. Zakazovaly jim ale orální…
Shia LaBeouf: několikrát zatčený, znásilněný a špičkový herec, jehož kariéra asi skončila Shia LaBeouf: několikrát zatčený, znásilněný a špičkový herec, jehož…
Pyramida z nahých těl, jídlo v záchodě a nucená masturbace. 10 nejodpudivějších fotografií historie Pyramida z nahých těl, jídlo v záchodě a nucená masturbace. 10…
Soulož před publikem, aby sex nevnímali povrchně jako v pornu. Těchto 5 bizarních reality show ti zpříjemní konec léta Soulož před publikem, aby sex nevnímali povrchně jako v pornu. Těchto…
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít