Ředitelka genderového informačního centra Nora Eva Lukešová pro REFRESHER přiblížila, co přesně se skrývá za projektem R*O*M*K*A.
„V naší neziskové organizaci NORA vnímáme potenciál, který romská menšina má, už delší
dobu. Proto nám přišlo fajn, abychom ukázaly i široké veřejnosti, že Romové a Romky
opravdu nejsou jen přítěží pro stát, jak se mnozí bohužel domnívají,“ uvedla projekt R*O*M*K*A ředitelka genderového informačního centra NORA Eva Lukešová.
V rámci projektu se jeho členové snaží motivovat zejména mladé Romky v tom, aby vydržely u školy a získaly práci, kterou si vysnily. A čím je chtějí motivovat? Nejlepším příkladem jsou již úspěšné Romky, jež své vysněné povolání vykonávají. Jejich příběhy jsou poté šířeny nejen skrze sociální sítě, ale i například v brněnském MHD.
Na jedné straně diskriminace, na druhé zase hluboko zakořeněné kulturní stereotypy. O Romech se často mluví v negativních konotacích. Nicméně existují lidé i organizace, kteří to chtějí změnit. Jako například členové neziskové organizace NORA, která ví, že Romové nejsou přítěží pro stát.
Způsobem osvěty většinové populace se pro ně stal projekt R*O*M*K*A, na kterém kromě Lukešové pracují i Dagmar Matulíková, Andrea Hermanová, Kristýna Kaymak Minaříková a Jana Bujdáková, a v němž se věnují několika důležitým záležitostem.