Úterní střelba v centru Prahy byla spojována s Jiřím Dvořákem. Hledanou osobou, jenž od pátečního odpoledne utíkala před zákonem.
Konflikt v zaměstnání, který vyeskaloval až ve střelbu v ulicích Prahy za bílého dne? Policisté před chvílí odvezli k výslechu střelce, jenž v úterý dopoledne zastřelil zaměstnankyni úřadu práce v Bělohradské ulici na Vinohradech. Jeho totožnost, stejně jako motiv, zatím není znám. Tip, kým by mohl střelec být, však policie již zveřejnila.
Vyšetřovatelé během dne sdíleli na Twitteru informaci, že by střelcem mohl být již dříve vyšetřovaný šestašedesátiletý Jiří Dvořák, po kterém bylo v ten moment vyhlášeno pátrání. Od pátečního odpoledne byl hledán kvůli podezření útoku kyselinou na ženu, čímž si pravděpodobně vyřizoval staré účty.
Dvořák má za sebou totiž poměrně pohnutou historii. Před zhruba rokem s ním vyhrála soudní proces firma Aero Vodochody kvůli internetovým útokům. Šestašedesátiletý muž je totiž jejím bývalým konstruktérem a ve firmě pracoval až do roku 2015. Těsně před ukončením pracovního poměru se ale začaly dít zvláštní věci.
Podle informací serveru iDNES.cz měl Dvořák v Aeru Vodochody smlouvu na dobu určitou, po níž s mužem nechtěla kontrakt dále prodloužit. On se však domníval, že byl vyhozen kvůli zhrzené zaměstnankyni, které neměl opětovat city, a jež se následně o jeho vyhazov měla zasadit. Přitom žena, o níž takto Dvořák hovořil, tvrdila opak – to muž měl být tím, kdo se ženě dvořil, přestože jej odmítala. Bývalý konstruktér měl vdanou ženu s dětmi pronásledovat po firmě, psát jí milostné dopisy a následně jí i vyhrožovat.
V té době to začalo Dvořákovi pro neplnění pracovních povinností drhnout i v práci. Dostal výtku a přišel o parkovací místo v areálu firmy. To se mu samozřejmě nelíbilo a rozhodl se mstít – hrozil trestními oznámeními, začal provozovat stánku aero-vodochody.net, kde sdílel nepravdivé články o firmě a chtěl medializovat interní záležitosti uvnitř společnosti. Firma Aero Vodochody mu však i tak smlouvu neprodloužila.
Dvořák tvrdil, že se ve společnosti páchá trestná činnost, což nakonec prověřovalo i vyšetřování pod dohledem státního zastupitelství. Nic takového se ale neprokázalo, což bylo nejspíš i důvodem, že se začala stupňovat mužova agresivita. Vedení společnosti začal častovat vulgárními nadávkami na internetu, a dokonce zveřejnil na YouTube video o tom, že nově vyvíjené letadlo Aera Vodochody havarovalo.
Na výzvu společnosti k zastavení své činnosti na internetu reagoval dopisem, v němž se snažil o vydírání. Požadoval vyhazov kolegyně, o které tvrdil, že jej chtěla, a k tomu „dvacet míčů na účtu“. Dále pak požadoval zastavení jeho dalšího trestního stíhání, jelikož dříve dostal desetiměsíční podmínku za pomluvu a vydírání a zákaz zveřejňovat hanlivé, zavádějící a nepravdivé zprávy o této společnosti. Firma jej místo toho zažalovala.
Městský soud v Praze v květnu 2020 následně Dvořákovi nařídil, aby videa a články z internetu smazal. Dostal také zákaz zveřejňovat jméno firmy a jakékoliv informace o jejích zaměstnancích. K tomu musel zaplatit milion korun do tří dnů ode dne právní moci rozsudku plus 300 tisíc za náklady řízení. Obě strany se tehdy odvolaly k Vrchnímu soudu.
Co se týká mužova duševního zdraví, soud se opíral o soudní posudek z roku 2016, podle nějž muž není duševně nemocný. Má poruchu osobnosti, je člověkem nepřizpůsobivým a obtížným sobě i svému okolí. Redakce iDNES.cz se s Dvořákem dokonce setkala. „Nejsem žádnej fackovací panák. (...) To může být já proti zbytku světa a já do toho půjdu,“ řekl jí tehdy v rozhovoru na ulici.
Jak jsme již uvedli, Dvořák byl hledán policií od pátečního odpoledne. Web CNN Prima NEWS uvedl, že chemický útok, který provedl, byl veden právě proti bývalé kolegyni z Aera Vodochody. Šestašedesátiletý muž si dále přitížil, když jej policisté přišli hledat do bytu v Libni. Jeho nástražné zařízení, které vybuchlo po vstupu policistů dovnitř, jednoho z vyšetřujících zranilo.