Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Vybrali jsme pět nejoblíbenějších hudebních streamovacích služeb a každou z nich jsme vyzkoušeli. Která z nich je ta nejlepší?
Stahování písniček z pirátských stránek se dnes již moc nenosí a vypalování CD nosičů je bez debaty film pro pamětníky. Ve světě posledních 10 let fičí hudební streamovací služby. Díky nim můžeš mít za minimální měsíční poplatek, obvykle kolem 150 Kč, přístup k celému vesmíru skladeb ze všech koutů světa.
Streamovacích služeb je však na trhu víc, než si myslíš. O méně známých, jako iHeartRadio, Claromúsica, Amazon Music, KKBox či Napster, dnes mluvit nebudeme. Porovnali jsme však pět nejoblíbenějších a nejznámějších služeb v Česku, mezi které nepochybně patří univerzální Spotify, o něco sofistikovanější služba Apple Music, praktická apka Youtube Music, alternativní Deezer a milovaný i nenáviděný Tidal.
Tidal
Streamovací služba Tidal byla několik let jedinou službou, která podporovala přehrávání bezztrátových verzí skladeb. S příchodem Dolby Atmos a nekomprimovaného audia na Apple Music však tato služba pomalu, ale jistě ztrácí své zákazníky, kteří od konkurence dostanou prémiový zvuk za nižší cenu. Navíc operátor O2 tuto službu poskytuje výhodněji s některými paušály.
Silnou stránkou Tidalu však dodnes zůstává přehledné uživatelské prostředí, jednoduchý registrační proces a takzvané Master Quality Audio pro ty, kteří si rádi vychutnají datový tok až 2 304 kilobitů za sekundu (kbps). Rozdíl oproti konkurenčnímu toku 1 411 kbps, který nabízí Apple Music, však uslyšíš jen velmi těžko.
Základní informace
Název streamovací služby: Tidal Platformy: iOS, Android, macOS, Windows, web Jazyk: angličtina Průměrné hodnocení: ⌀ 4,4 hvězdičky Cena: min. 149 Kč měsíčně
Uživatelské prostředí
Apka Tidal je příjemná na používání i pro ty, kteří nikdy žádnou streamovací službu neviděli. Základnou celého ekosystému je tab Home, ve kterém najdeš doporučení na playlisty, alba či jednotlivé skladby podle toho, co posloucháš a co přeskakuješ. Vedle něj je tab Videos, kde najdeš živá vystoupení, dokumentární filmy o hudbě a umělcích, ale také videoklipy ke skladbám, které by se ti mohly líbit.
O další klik dále je tab Explore, který kromě vyhledávače slouží i na prohlížení žánrů (např. Hip-hop, pop, dance), ale i aktivit (například „jsem doma“, „cvičím“ nebo „relaxuji“). Poslední tab se jmenuje My Collection a najdeš v něm playlisty, interprety, alba a skladby, které si přidáš do sbírky nebo stáhneš. Mínusem Tidalu je nemožnost přidat si do apky vlastní skladby.
Výhody oproti ostatním službám
Přestože v apce Tidal si bez zaplacení nebo spuštění zkušební verze nepřehraješ ani tón, po zaplacení 149 Kč si vedle mnoha z více než 70 milionů skladeb přehraješ i synchronizovaný text. Od přidání této funkce do služby Apple Music v roce 2017 se „karaoke“ režim postupně dostal i do ostatních služeb.
V čem je však Tidal jedinečný, to je kvalita přehrávané hudby. Pokud si zaplatíš drahé (doslova předražené) Hi-Fi předplatné, můžeš si své oblíbené skladby pustit v původní kvalitě (1 411 kbps), ale i ve „vylepšené kvalitě“. V redakci Refresher nás zajímalo, zda jde o dobrou koupi, a proto jsme otestovali všechny čtyři (Normal, High, Hi-Fi i Master). Náš verdikt je jasný – jsou to vyhozené peníze.
Při poslechu na zabudovaných reproduktorech Macbooku Air (2020) jsme nerozeznali ani nejnižší od druhé nejnižší kvality, ale ani nejnižší od nejvyšší. O něco lepší to bylo na sluchátkách Airpods 2. generace (2019), kde jsme od sebe vzájemně odlišili nejnižší, druhou nejnižší a druhou nejvyšší, ale kvalitu Master jsme od Hi-Fi nerozeznali ani při největší snaze.
Cena vs. kvalita
Za Tidal zaplatíš každý měsíc minimálně 149 Kč. Na rozdíl od služeb Deezer, Youtube Music či Spotify v této službě neexistuje bezplatný plán a také nejlevnější je příliš drahý. Za Hi-Fi plán dokonce budeš muset dát každý měsíc až 447 Kč – pokud však opravdu trváš na tom, že máš „audiofilní ucho“, možná budeš ochoten zaplatit.
CENÍK SLUŽBY TIDAL
Předplatné pro jednoho: 149 Kč/měs. Předplatné pro rodinu: 224 Kč/měs. Hi-Fi předplatné pro jednoho: 298 Kč/měs. Hi-Fi předplatné pro rodinu: 447 Kč/měs.
Deezer
Deezer se dostal do povědomí před několika lety, když ho ke svým paušálům začal bezplatně poskytovat mobilní operátor T-Mobile, konkurent operátora O2, který od minulého roku poskytuje službu Tidal. I díky spolupráci s T-Mobile tuto francouzskou streamovací službu dodnes využívá spousta lidí po celé Evropě.
Uživatelé služby Deezer ji mají rádi hlavně pro její příjemné uživatelské prostředí – je mnohem přehlednější než konkurenční Spotify či Youtube Music, o kterých si přečteš níže. Kromě toho přímo v apce nabízí podcasty.
Základní informace
Název streamovací služby: Deezer Platformy: iOS, Android, macOS, Windows, web Jazyk: čeština Průměrné hodnocení: ⌀ 4,6 hvězdičky Cena: i zdarma, bez reklam min. 165 Kč měsíčně
Uživatelské prostředí
Apka Deezer je, podobně jako konkurenční Tidal, postavená na čtyřech tabech. V prvním z nich najdeš své oblíbené interprety a takzvané Flow mixy, které Deezer generuje přímo pro tebe. Ve druhém najdeš funkci, kterou kromě této služby nabízí již jen Spotify – podcasty. V Tabu Oblíbené, který by se klidně mohl jmenovat i Knihovna, najdeš své uložené a stažené skladby a poslední tab, Hledat, má zcela jasnou funkci.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Zda se vyplatí používat Deezer přes jeho vyšší cenu.
Proč by sis měl připlatit i za Youtube Premium.
Že Apple Music je skvělá věc i na Androidu.
Co dostaneš za nejnižší poplatek na trhu.
Kterou službu se ti vyplatí používat nejvíce a kolik tě bude stát.
V přehrávači velmi jednoduše najdeš i synchronizovaný text, který sice není dostupný pro takovou spoustu skladeb jako v případě konkurence, ale je velmi pěkně graficky zpracovaný. K dispozici je i spánkový časovač, který ti vypne hudbu po uplynutí určitého času. Tuto funkci má i Spotify.
Výhody oproti ostatním službám
Uživatele s náročnějšíma ušima nebo méně kvalitními sluchátky v Deezer potěší grafický ekvalizér, který sice najdeš i v apce Spotify, ale žádná další konkurenční služba ho nenabízí v plně manuálním režimu. S konkurenčním Spotify má Deezer společnou ještě jednu věc. Jsou v ní podcasty – a opět nabídnou přibližně podobný uživatelský zážitek jako v případě konkurence.
Deezer přesto, že je dražší než Spotify a Apple Music, není ničím až tak výjimečný. Nabízí sice i zmíněné podcasty, ale všechny ostatní funkce dostaneš od konkurence za výhodnější cenu – nemluvě o rodinném balíčku pro šest účtů, který je dražší než rodinný balík v Apple Music.
Za standardní předplatné pro jednoho uživatele zaplatíš měsíčně 165 Kč, na rodinný plán budeš muset každý měsíc naspořit 249 Kč. Nadále však platí, že pokud dostaneš předplatné Deezer od operátora, určitě se ho vyplatí využívat.
CENÍK SLUŽBY DEEZER
Předplatné pro jednoho: 165 Kč/měs. Předplatné pro rodinu: 249 Kč/měs.
Youtube Music
Služba Youtube Music nadělala nedávno rozruch. Od uvedení na trh v roce 2015 se postupně stala úplnou náhradou sesterské služby Google Play Music, která od 1. ledna 2021 neexistuje. Bývalí uživatelé dnes již nefunkční služby však měli možnost plynulého přechodu na novou – bez změny cen, bez změny podmínek, pouze s krátkým zvykáním si na nové prostředí.
Youtube Music je navzdory svému známému názvu trochu kontroverzní službou. Na první pohled se tváří jako přímá konkurence Deezer nebo Tidal, ale ve skutečnosti je to jen jakýsi „geneticky modifikovaný“ Youtube, který ti bude spotřebovávat méně dat, protože nebude přehrávat video.
Základní informace
Název streamovací služby: Youtube Music Platformy: iOS, Android, web Jazyk: čeština Průměrné hodnocení: ⌀ 4,5 hvězdičky Cena: i zdarma, bez reklam min. 149 Kč měsíčně
Uživatelské prostředí
Apka Youtube Music je v porovnání s ostatními trochu méně intuitivní. Může za to jednak mírně rozházené uživatelské prostředí, jednak trochu jiný princip fungování celé služby. Jejím cílem je integrovat desítky milionů skladeb z celého hudebního světa do aplikace, která se podobá YouTube.
Podobně jako Tidal a Deezer, i tato služba stojí na tabech, tentokrát jsou však pouze tři. První z nich je tab Domov, kde najdeš doporučené playlisty a interprety, vedle něj je tab Prozkoumat, kde najdeš novinky a výběr žánrů, a zcela vpravo je tab Knihovna, kam služba ukládá tvé oblíbené a stažené skladby.
Výhody oproti ostatním službám
V Youtube Music chybí některé zajímavé funkce, které ostatní streamovací služby mají – například už dvakrát zmíněný synchronizovaný text či animace v přehrávači.
Přesto nabízí mimořádně jednoduchý způsob registrace. V dnešní době je pravděpodobné, že máš v smartphonu staženou apku Youtube, do které jsi přihlášený. Pokud je to tak, Youtube Music si doslova stačí stáhnout. Na začátku jen označíš, že chceš tuto apku opravdu používat s již přihlášeným účtem, a můžeš začít poslouchat.
Předplacená verze služby ti za 149 Kč měsíčně dovolí poslouchat hudbu bez reklam, s vypnutým displejem a i bez připojení k internetu. Youtube Music tedy má něco, co ostatní nemají.
Navíc pokud si ochoten připlatit ještě pár korun, tuto službu můžeš mít zahrnutou v balíčku Youtube Premium, se kterým se můžeš offline a s vypnutým displejem dívat na jakékoliv video na Youtube. Kromě toho dokonce dostaneš přístup i k Youtube Originals – sériím videí, které si na Youtube nepustíš zdarma, ale některé z nich se vidět opravdu vyplatí.
Cena vs. kvalita
Youtube Music se sice dá používat zdarma, ale každých pár minut tě při poslechu přeruší reklama, musíš být stále připojen k internetu a především se ti po vypnutí displeje či opuštění apky pozastaví přehrávání. Za individuální předplatné se tedy budeš muset každý měsíc vzdát sumy 149 Kč.
Ak máš seriózny záujem o využívanie služby Youtube Music, odporúčame siahnuť do vrecka ešte o trochu hlbšie a mesačne zaplatiť sumu 9,49 €, v ktorej máš okrem Youtube Music aj Youtube Premium. S touto službou si budeš môcť sťahovať videá z Youtubu a prehrávať ich aj so zatvorenou apkou.
CENÍK SLUŽBY YOUTUBE MUSIC
Předplatné pro jednoho: 149 Kč/měs. Předplatné pro rodinu: 229 Kč/měs. Předplatné Youtube Music + Youtube Premium pro jednoho: 179 Kč/měs. Předplatné Youtube Music + Youtube Premium pro rodinu: 269 Kč/měs.
Apple Music
Je všeobecně známo, že produkty od výrobce Apple nejsou ty nejlevnější na trhu. To však neplatí při streamovací službě Apple Music, která je, překvapivě, nejlevnější z pěti testovaných služeb. Už teď ti prozradíme, že proto není nejhorší.
Právě naopak, Apple Music má několik výjimečných funkcí, které u konkurence nenajdeš, a v případě majitelů iPhonů, iPadů či Maců máš tuto službu dokonce velmi sofistikovaně zabudovanou v systému.
Základní informace
Název streamovací služby: Apple Music Platformy: iOS, Android, macOS, Windows, web Jazyk: čeština Hodnocení (pouze Google Play): 3,7 hvězdičky Cena: min. 149 Kč měsíčně
Uživatelské prostředí
Uživatelé iPhonů se v něm budou cítit jako doma a uživatelé Android smartphonů pravděpodobně také. V dolní části obrazovky se i tentokrát nacházejí taby. První dva z nich, Pusťte si a Prohlížení, ti budou doporučovat tobě dosud neznámou, ale i známou doporučenou hudbu, která by se ti mohla v aktuálním čase líbit. Prostřední tab Rádio ti ukládá stanice, které si můžeš vytvořit dlouhým kliknutím na skladbu, album či umělce.
V Tabu Knihovna najdeš všechny své uložené a stažené položky, pěkně roztříděné podle interpretů, alb, skladeb, playlistů, žánrů, skladatelů, v podstatě podle čeho jen chceš. Při testování nás potěšilo i tlačítko Staženo, díky kterému jsme se rychle dostali ke skladbám, které jsme si mohli pustit i offline. Poslední tab, Hledat, má na první pohled zcela zřejmou funkci, ale nejednou se nám stalo, že jsme si nevšimli přepínače v jeho horní části, který přepíná mezi prohledáváním online zdrojů Apple Music a lokální knihovny.
Výhody oproti ostatním službám
V případě Apple Music vedou v počtu výhod majitelé iPhonů, iPadů a Maců. Služba je integrovaná do systému, což je benefitem zejména pro uživatele hlasového asistenta Siri. Apka Apple Music byla několik let jedinou streamovací službou, která podporovala vyhledávání a pouštění hudby přes Siri, ale od systému iOS a iPadOS 14 z podzimu 2020 se přímo v nastavení iPhonu dá změnit výchozí apka na přehrávání hudby – a Siri bude pouštět hudbu právě z ní.
Apple má také nejlépe vypadající režim synchronizovaného textu, nejpřehlednější knihovnu uložených skladeb a jednu klíčovou věc, díky které v porovnání s konkurencí vede. Je pravda, že Hi-Fi streamování najdeš i ve službě Tidal, ale tam za něj budeš muset platit téměř 300 Kč měsíčně. Apple Music ti nabízí doslova totéž za 149 Kč a k tomu máš na vybraných albech a skladbách i Dolby Atmos.
Cena vs. kvalita
Apple Music je z pěti testovaných streamovacích služeb ta nejlevnější. Jen za 149 Kč měsíčně dostaneš plnohodnotnou službu, která ti splní všechny požadavky. K dispozici je i rodinný balíček, který je nově dokonce levnější než balík od Spotify – měsíčně bude stát jen 229 Kč pro maximálně šest členů.
Pokud tedy sháníš streamovací službu, kterou si užiješ na iOS i na Androidu, nechceš za ni platit hodně a chceš rozsáhlý obsah a skvělé uživatelské prostředí, právě Apple Music je ta nejekonomičtější alternativa. Pokud si však budeš za službu platit jako jednotlivec, za stejných 149 Kč můžeš dostat i nejpoužívanější službu v České republice – Spotify.
CENÍK SLUŽBY APPLE MUSIC
Předplatné pro jednoho: 149 Kč/měs. Předplatné pro rodinu: 229 Kč/měs.
Spotify
Pokud nejsi uživatelem Spotify, téměř jistě ses už setkal s otázkami od kamarádů či kolegů, například Ty nemáš Spotify? nebo Jak bez něj můžeš žít? Důvodem je právě to, že Spotify je nejpoužívanější streamovací služba v České republice. Čím více lidí o ní hovoří, tím více nových lidí si za ni začne platit. Zadruhé kdysi byla nejlepší a nejlevnější.
Dnes už Spotify nejlevnější službou není. Zda je však nejlepší, to je velmi individuální téma. V některých aspektech je nepřekonatelná, v jiných by se zase měla od ostatních trochu poučit.
Základní informace
Název streamovací služby: Spotify Platformy: iOS, Android, macOS, Windows, web Jazyk: čeština Průměrné hodnocení: ⌀ 4,6 hvězdičky Cena: i zdarma, bez reklam min. 149 Kč měsíčně
Uživatelské prostředí
Vzhledem k tomu, že Spotify je nejpoužívanější streamovací službou v České republice, je až zvláštní tvrdit, že má nejkomplikovanější uživatelské prostředí. Tab Home, ve kterém najdeš doporučení a své oblíbené hity, je rozhraním velmi podobný ostatním streamovací službám, tab Search taktéž.
K nepochopení mezi vývojáři apky a redakcí Refresher dochází v Tabu Your Library, který je absurdně rozházený. Položky se sice dají seřadit podle více parametrů, ale jen velmi těžko se dá zorientovat v tom, co je interpret, co album, co skladba a co playlist. V intuitivnosti tedy platforma Spotify výrazně zaostává za konkurencí.
Výhody oproti ostatním službám
Jednou z nich je šestipásmový grafický ekvalizér, který ti kromě spousty přednastavených profilů dá i možnost nastavit si hlasitost každého pásma manuálně. Další zajímavou vychytávkou je Automix, který plynule prolíná skladby v playlistu, a nesmíme opomenout Canvas, který při přehrávání vybraných alb a singlů přehrává krátký úryvek z videoklipu přímo na obrazovce přehrávače.
Spotify, podobně jako Deezer, nabízí i podcasty, což je další důvod, proč má v České republice a v mnoha dalších zemích největší komunitu uživatelů. Ti zase tvoří stovky a tisíce skvělých playlistů se slovenskými a českými skladbami, které kromě hudebních kurátorů sestavují i samotní uživatelé.
Motoristy potěší Car View. Apka Spotify automaticky zjistí, když se připojíš k bluetooth v autě, a přizpůsobí přehrávač tak, abys v něm měl větší text a tlačítka. A v případě, že v autě nemáš bluetooth, společnost Spotify dokonce prodává i malý kus hardwaru, který se jmenuje Spotify Car Thing. Je to displej přibližně ve velikosti smartphonu, který si připojíš pomocí audio kabelů, strčíš ho mezi lamely na ventilátoru, připojíš ke svému mobilu a „fejk“ bluetooth v autě je na světě!
Cena vs. kvalita
Individuální předplatné služby Spotify je společně se službou Apple Music na nejnižší možné cenové úrovni, kterou budeš muset zaplatit za hudební streamovací službu – 149 Kč měsíčně. Používat Spotify se vyplatí hlavně těm, kteří raději poslouchají „všechno možné“ než svůj vlastní výběr skladeb, který si poskládají do knihovny v průběhu měsíců.
Podobně jako v případě ostatních streamovacích služeb, i Spotify nabízí rodinné programy, a to rovnou dva – pro dva lidi a pro šest lidí. Pokud však chceš rodinný program a nezáleží ti na tom, která služba ti ho zajistí, Apple Music je levnější.
CENÍK SLUŽBY SPOTIFY
Předplatné pro jednoho: 5,99 €/měs. Předplatné pro dva: 7,99 €/měs. Předplatné pro rodinu: 9,99 €/měs.
Náš redakční verdikt
Všechny streamovací služby jsme testovali v bezplatné i v plné verzi několik dní. Očekávali jsme, že mezi nimi budou o něco větší rozdíly v kvalitě a ve funkcionalitě, protože je vyvíjí pět nezávislých společností a odlišují se i cenou. Překvapivě, v mnoha aspektech jsou velmi podobné. Přesto pro tebe máme doporučení, kterou streamovací službu se ti vyplatí používat nejvíce.
Tidal
Pokud není měsíční rozpočet mezi tvými prioritami a záleží ti především na maximální kvalitě zvuku, Tidal je pro tebe. Počítej však s tím, že tam pravděpodobně nenajdeš tolik playlistů se slovenskými a českými skladbami a často mohou chybět i písničky od méně známých interpretů. A pokud ti na rozpočtu záleží, ale jsi zákazníkem O2 a Tidal máš v ceně paušálu, za jinou službu platit nemusíš.
Naše hodnocení Tidalu: 6 z 10
Deezer
Podobně jako u předchozí služby, pokud dostáváš Deezer od T-Mobile, nemáš důvod ho nepoužívat. Aplikace je dostupná pro spoustu platforem, je intuitivní, najdeš tam o malý kus více playlistů a k tomu i podcasty. A pokud máš problémy s angličtinou, Deezer je dokonce i v češtině. A s reklamami ho můžeš používat i bezplatně.
Naše hodnocení Deezeru: 7 z 10
Youtube Music
Předplácíš si Youtube Premium? V tom případě máš Youtube Music v ceně a určitě bys měl dát této apce šanci. Pokud však o Youtube Premium nemáš zájem, možná bys měl zkusit jinou streamovací službu. Služba Youtube Music je i v češtině, nabízí obrovskou spoustu hudby, ale její méně intuitivní rozhraní by tě mohlo odradit.
Naše hodnocení Youtube Music: 6 z 10
Apple Music
Pokud máš iPhone, iPad nebo Mac, tuto streamovací službu máš zabudovanou přímo v systému. I díky tomu si nemusíš vytvářet žádné další účty – stačí otevřít apku a Apple Music máš za nejnižší cenu na trhu a dokonce na tři měsíce zdarma. Prostředí je velmi intuitivní, najdeš tam spoustu skvělých playlistů a apka je i v češtině. Navíc kromě zařízení od Applu funguje tato služba velmi dobře i na Androidu.
Naše hodnocení Apple Music: 9 z 10
Spotify
Na tuto službu tě, podobně jako na tu předchozí, nepochybně zláká nízká cena. V případě Spotify dostaneš doslova „za málo peněz hodně muziky“ včetně obrovského množství playlistů, režimu do auta, grafického ekvalizéru a obrovské komunity příznivců, díky kterým je služba každý rok lepší a kvalitnější. A pokud chceš, s reklamami ji můžeš mít i zdarma.