Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Kromě vlastních zkušeností jsme se poradili i s dermatologem a barberem.
Pokud i ty patříš mezi lidi s citlivější pokožkou, určitě to znáš. Rozhodneš se oholit a za několik hodin se místo „hladkého looku“ můžeš pyšnit akorát tak nepříjemnými vyrážkami.
S návratem trendu klasického holení mnohé internetové obchody tvrdí, že právě to může být řešením tvých problémů. Klasický holicí strojek ti podle jejich argumentů nejenže zajistí hladké oholení, ale prý je také vhodný na citlivou pokožku.
Vysvětlují to tím, že má jen jednu čepel, což znamená, že při jeho použití vyvineš menší tlak než při použití hlavicových holicích strojků. Právě zmiňované vícebřité hlavice jsou podle nich příčinou podrážděné a zarudlé pokožky, a proto je vhodnější „klasika“ či dokonce břitva.
To, zda na odstranění zmíněného problému opravdu funguje klasické holení, jsme se rozhodli zjistit na vlastní kůži. Přitom jsme se poradili s barberem Markem, jak tradičně a zároveň bezpečně holit citlivou pokožku. O tom, jak vyrážky po holení vznikají, nám vyprávěla dermatoložka Sabína Kvetková.
V tomto článku se přečteš:
Jak se správně holit při použití klasického holicího strojku či břitvy.
Které části těla si těmito nástroji neoholíš.
Jak omezit vznik vyrážek po holení a co dělat, když už jsou na světě.
Jaký je rozdíl mezi pokožkou oholenou klasickým strojkem a hlavicovým holítkem.
Na co si dávat pozor při holení břitvou.
Co má společného většina pánských pacientů trpících vyrážkami po holení, se kterými se dermatoložka setkává.
Hygiena = základ
Podobně jako téměř ve všech barbershopech, i holič Marko používá na holení klasickou břitvu. Prozradil nám, že většina z klientů, kteří mají problém s citlivou pokožkou, tuto proceduru raději vynechá. „Raději se nechtějí holit, pouze přejet krk strojkem, aby předešli nepříjemné reakci,“ dodal s tím, že některé přesvědčí, aby vyzkoušeli jeho metodu.
V rámci ní klientovi nejprve vyčistí místo, které se chystá holit, případně použije i dětský pudr. Následně použije kosmetický napařovač nebo nahřátý ručník. Dodal, že ručník musí být opravdu horký, aby splnil svůj účel. „Takovým způsobem změkčím klientovy chlupy, které jsou pak hydratované a mnohem lépe se holí.“
Při holení je podle Markových slov snad nejzásadnější hygiena. Tvrdí, že na každém klientovi používá novou žiletku, někdy i dvě. Předchází tak infekci a podráždění pokožky.
Vždy ve směru růstu
Když má klient připravenou pokožku, barber mu na místo holení nanese buď holicí gel nebo mýdlo. Jak nám prozradil, mýdlo používá většinou v případě, když na klientově hrdle nejsou žádné výrazná nebo vystouplá znaménka. Pokud jsou, volí transparentní gel.
Marko tvrdí, že nejzásadnějším faktorem při předcházení vyrážkám je holení ve směru růstu chloupků. Ideální je podle něj holit danou plochu jedním tahem: „Když už jednou stáhnu z jednoho místa mýdlo, podruhé se tam nevrátím. Mohl bych klientovi způsobit podráždění pleti nebo jej pořezat.“
Po holení použije na zklidnění pokožky klienta kamenec, který slouží i proti krvácení. Na závěr nanese už jen pudr, gel po holení či kolínskou.
Doma vždy s citem
Podle slov barbera Marka by ses měl doma holit jednoznačně vždy po sprše, nejlépe teplé. Tvrdí, že tak můžeš částečně nahradit účinky zmíněného kosmetického napařovače. Když budeš mít pokožku změklou a hydratovanou, můžeš jít na věc.
V případě, že břitvu držíš v ruce poprvé, určitě nezkoušej její ostří hned na hrdle. „Já jsem se například učil holit břitvou na balonu. Nanesl jsem pěnu na holení a pokud mi praskl, držel jsem břitvu ve špatném úhlu,“ dodals tím, že ideální je 30° úhel. Když tohle zvládneš, můžeš jít na krk.
Barbier tvrdí, že břitvu či klasický holicí strojek musíš držet v ruce s lehkostí. Určitě na ni nesmíš tlačit. „Snaž se dělat jemné pohyby a mít zmíněný 30° sklon. Pokud bude jiný, břitva nebude holit a můžeš se s ní pořezat.“ Všechno ale podle něj i tak vyžaduje praxi. Na závěr ještě jedno varování: nikdy se nehol na sucho!
Jdeme se holit
Abychom se přesvědčili, zda klasické holení opravdu zabrání nepříjemným vyrážkám, rozhodli jsme se, že ho vyzkoušíme i my. Na holení jsme přitom využili nejprve klasický holicí strojek, pomocí kterého jsme odstranili chlupy na těle. Bradu jsme později upravili břitvou.
Naše první seznámení se s takovýmto strojkem bylo celkem nešikovné. Opatrně jsme vybrali žiletku z obalu a nasadili ji tam, kam patří. Kvůli co největší objektivitě jsme se rozhodli vyzkoušet několik mýdel na holení a dva gely po holení. Na hruď jsme přitom nanesli jiné mýdlo než na břicho a intimní zóny. Stejně jsme jiné mýdlo použili i na obličej.
Zmiňovat konkrétní produkty je v tomto případě zbytečné, protože se lišily pouze vůní. Se všemi se holilo stejně, takový byl i výsledný efekt.
Pracné, ale přesné
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Které části těla si těmito strojky neoholíš.
Jak se vyvarovat vzniku vyrážek po holení a co dělat, když už jsou na světě.
Jaký je rozdíl mezi pokožkou oholenou klasickým strojkem a hlavicovým holítkem.
Na co si dávat pozor při holení břitvou.
Co má společného většina pánských pacientů trpících vyrážkami po holení, se kterými se dermatoložka setká.
Holení hrudi i břicha nám šlo mnohem hůř než klasickým hlavicovým strojkem. Protože jsme byli opatrní, trvalo mnohem déle. Výsledek po holení ale byl mnohem detailnější a pleť byla hladší.
Problémem byly intimní partie. Jelikož jsme se nechtěli zranit, raději jsme v okolí genitálií použili hlavicový strojek. Kvůli problematické lokalitě a nedostatku místa by totiž bylo jednoduché se nemotorným klasickým strojkem pořezat. Nevíme, jestli to někdo dokáže i tam dole, ale my jsme to raději nezkoušeli.
Ještě větší výzvou než klasický holicí strojek byla břitva. Po několika hlubokých nádeších jsme ji vyzkoušeli nejprve na noze a později na tváři. Během úpravy brady se nám podařilo přijít na to, jak udržet správný úhel a holit. Opět můžeme říci, že navzdory našemu amatérismu byla místa, která se nám podařilo oholit, tisíckrát hladší než po holení hlavicovým strojkem.
Přestože jsme se domnívali (neboť to tak nejprve vypadalo), že po holení nebudeme mít vyrážky, druhý den to bylo stejné jako vždy. Vyrážky se objevily i po klasickém holení, i když v menším počtu a na menší ploše, konkrétně pouze na hrudi a břiše. Mohlo to být ze dvou příčin: buď jsme opravdu byli nešikovní a neholili jsme se správně, nebo není ani toto cesta k hladké nepodrážděné pleti.
Problém téměř každého
Podle slov dermatoložky Sabiny Kvetkové se s vyrážkou po holení setkal téměř každý:
„Mluvíme o tzv. pseudofolikulitidě, která může potrápit nejen ženy, ale i muže. Vzniká v případě, že se chlup během růstu stáčí, neroste přímo, ale svou ostrou špičkou zarůstá směrem pod kůži. Vznikat ale může i když je tzv. folikul — vlasová cibulka — ze kterého chlup vyrůstá, ucpaný odumřelými kožními buňkami a ty mu brání v růstu.“
V těchto případech může dojít ve vlasovém folikulu k přemnožení bakterií a následnému vzniku zánětu, což se na kůži projeví tvorbou červené, bolestivé a hnisavé vyrážky.
Dermatoložka tvrdí, že u žen je problematická zejména oblast třísel, u mužů je to brada a krk. Projevy folikulitidy mohou být podle jejích slov kdekoli na těle s výjimkou dlaní a chodidel, tam se totiž vlasové folikuly nenacházejí.
Hydratace je prvořadá
Stejně jako barber, i dermotologička tvrdí, že v rámci prevence folikulitidy je vhodné pokožku před holením změkčit delší sprchou nebo koupelí. Upozorňuje, že chloupky by sis nikdy neměl holit na sucho. „Používejte pěnu na holení a vícečepelové žiletky, ideálně ty s integrovanými gelovými proužky.“ Jako prevenci vzniku tohoto nepříjemného problému si můžeš jednou za čas dopřát exfoliaci neboli odstranění odumřelých kožních buněk.
Exfoliaci lze aplikovat dvěma způsoby: buď mechanicky, použitím zrnitých peelingů, nebo chemicky, za použití kyselin v koncentracích, které jsou vhodné a bezpečné pro domácí použití. „Vhodné jsou například i přípravky s obsahem urey nebo kyseliny salicylové a také nezapomínejte ani na pravidelnou hydrataci.“
Sabína Kvetková tvrdí, že nejúčinnější způsob, jak se zbavit zarůstajících chloupků natrvalo, je laserová epilace. „Ideálním obdobím na tento zákrok je jaro nebo podzim, v letních měsících se nedoporučuje z důvodu rizika vzniku pigmentací.“
Jsi podrážděný? Chvíli se nehol!
Pokud jsou vyrážky po holení už na pokožce, měl by sis dát podle slov odbornice od dalšího holení na chvíli stopku. Podrážděná pokožka se totiž potřebuje uklidnit. „Výborným SOS řešením jsou tzv. cica krémy, které mají reparační efekt a podrážděnou, citlivou pokožku zklidní, případně sáhněte po produktech s obsahem ichtamolu.“
V případě, že u tebe tento problém přetrvává dlouhodobě a vyrážky jsou hnisavé a bolestivé, měl bys určitě navštívit kožního lékaře. V některých případech je totiž podle slov lékařky nutné použít lokální léčiva na předpis.
Podle slov odbornice ani fototyp kůže, ani životospráva nikoho žádným způsobem nepředjímají na to, aby se u něj vyskytly projevy folikulitidy. Uškodit tomuto problému ale může nošení příliš těsného oblečení, zejména u žen v oblasti třísel.
Odbornice přiznala, že v ambulanci se občas setkává i s muži, kteří mají rádi návštěvy barbershopů a folikulitidu dostanou k dokonalému sestřihu brady jako „bonus“. „Z tohoto důvodu bych zdůraznila důležitost dostatečné hygieny používaných nástrojů,“ dodala na závěr dermatoložka Sabína Kvetková.
Jak to tedy je?
Přestože je klasické holení trendem a v některých individuálních případech může vyvolávat mírnější podráždění kůže, není to pravidlo. Určitě je takové holení v něčem výjimečné a může se stát tvou každodenní rutinou, ovšem tvůj problém, jak jsme zjistili od odbornice, zdaleka neřeší. Můžeš ho však zkombinovat s jejími radami a zhodnotit výsledek sám.