Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Ani profesionální agenti nebyli na tak hororový zážitek dostatečně připraveni.
Když se agenti FBI oblékli do ochranných obleků a vešli do budovy, udělalo se některým špatně a museli odejít. Ve vědrech na zemi našli poházené neoznačené lidské končetiny, v mrazáku mužské genitálie a na stěně zavěšené tělo muže sešité s hlavou neznámé ženy, které jeden z agentů přirovnal k Frankensteinovi. Dostali se do útrob centra, které zneužívalo truchlící rodiny k ilegálnímu prodeji těl jejich zesnulých blízkých.
Každá část těla mrtvoly měla svou cenovku. Například celá noha vyšla dle ceníku z roku 2013 na 1 100 dolarů, ale samostatné chodidlo stálo „pouze“ 450 dolarů. Množství rodin dárců si přitom myslelo, že těla nebožtíků odevzdávají výhradně na vědecké a lékařské účely. Když jim centrum poslalo zpět popel z pozůstatků, nebyli si vůbec jisti, zda nespálili někoho cizího a tělo jejich blízké osoby už dávno nerozprodali na nejmenší části.
V tomto článku si přečteš:
Jaké si účtovali ceny za jednotlivé části těl.
Co dělali s těly, která rodiny věnovaly pro vědecké účely.
Jak se bránil majitel centra.
Co říká bývalý prodejce těl na objevený „Frankensteinův výtvor“.
Proč odešel jeden z agentů po tomto případu z FBI.
Po hororovém zážitku se agent FBI rozhodl odejít z práce
Mezi lety 2005 až 2014 přijala společnost Biological Resource Center 5 000 lidských těl, ze kterých distribuovala přibližně 20 000 částí nebožtíků. Pochybné praktiky zařízení vyšetřovala FBI, což vyústilo do razie z roku 2014.
Pohled na ohavnosti, které agenti objevili v budově střediska Biological Resource Center (Centrum pro biologický výzkum) ve Phoenixu, otřásl životem i ošlehaným veteránům. „Někteří jednotlivci se odmítali vrátit na místo,“ řekl u soudu bývalý speciální agent Mark Cwynar. Dodal, že výjevy v centru hrůzy zasáhly mnoho agentů natolik, že museli vyhledat pomoc terapeuta.
„Když jsem to viděl, nemohl jsem v noci spát,“ řekl podle Gizmodobývalý agent Matthew Parker, který kvůli posttraumatické stresové poruše odešel po tomto případu z práce. Ohromilo ho, že zaměstnanci Biological Resource Center se k zesnulým osobám chovali jako k „hromadě odpadků“.
Podle New York Postse ve středisku nacházely ve vědrech naházené lidské hlavy, nohy a ruce či v mrazničkách uskladněné mužské genitálie. Snad nejnepříjemnějším výjevem bylo mužské tělo, na které někdo podle výpovědi agenta Marka Cwynara přišil hlavu ženy na „Frankensteinův způsob“.
Tuto scénu později v žalobě popsali jako „morbidní vtip“. Objemově výrazné tělo muže totiž k malé ženské hlavě vůbec nesedělo a působilo o to víc bizarně. V době razie bylo na místě zhruba 10 tun lidských ostatků. Spousta z nich neměla žádné označení a v mnoha případech jednoduše netušili, komu patří ostatky, se kterými pracují.
Jeden ze žalobců jménem Troy Harp, který se soudil s majitelem střediska Stephenem Harperem, se prý velice jasně vyjádřil, že chtěl tělo babičky darovat pro vědecké účely, ne na „morbidní Frankensteinovu párty s rozkrájenými těly“, cituje CNN.
Objevy z razie FBI ho tak jako množství dalších klientů zařízení odrovnaly. Při podepisování smlouvy prý vůbec nevěděl, jak budou zaměstnanci centra přistupovat k tělům zesnulých, a zřejmě by ho ani nenapadlo, že těla rozprodají. Na porcování těl údajně využívali pásové a motorové pily, informuje The Independent.
Poslali rodinám popel cizích osob?
Středisko Biological Resource Center v arizonském městě Phoenix rodinám pozůstalých přislíbilo, že těla nebožtíků na vlastní náklady odvezou, využijí pro vědecké účely, zbylé části těl spálí a vrátí rodinám. Vyšetřování FBI a razie z roku 2014 ale odhalily množství nekalých praktik, mezi nimiž svou morbidnosti vyčnívá zejména mužské tělo s ženskou hlavou.
Není jisté, kdo a z jakého důvodu vytvořil tuto ohavnost. S možnou teorií však přišel bývalý prodejce těl (z angličtiny body broker — pozn. red.) Philip Guyett. Ten pro Business Insider řekl, že sešitím více těl mohli chtít oklamat rodinu pozůstalého, jehož části těla rozprodali a neměli už co spálit.
Přidej se do klubu Refresher+ se slevou 25 %
Co se dozvíš po odemknutí?
Co řekl muž, jehož mrtvou matku použili při bombových testech.
Jak je možné, že se k rodinám zřejmě dostal popel cizích osob.
Odkud středoškolsky vzdělaný majitel čerpal informace o práci s mrtvolami.
Kolik musí majitel centra zaplatit pozůstalým rodinám.
Např.:
Zľava 300 EUR na laserovú operáciu v Excimer
, Celodenný Skipas v PARK SNOW Donovaly ZDARMA
nebo Poukázka v hodnotě 200 korun na nákup v Furiosa
Po zpopelnění by pochopitelně nikdo nerozlišil, zda šlo o příbuzného rodiny nebo o části těl dvou nebo více cizích osob. Jedna ze žalobkyň Gwendolyn Aloia pochybuje kvůli zjištění FBI o tom, že popel, který jí poslali, se skládá z pozůstatků jejího manžela.
„Vím, že mého manžela poslali na několik různých míst. Nevím ovšem, jestli ten popel, který mi vrátili, je skutečně on. Je to zkrátka hrozné,“ cituje ji Daily Mail. Dodala také, že kdyby věděla o rozprodání těla jejího manžela za peníze, nikdy by služby Biological Resource Center nevyužila. A rozhodně není sama, kdo prožíval podobné trápení a nejistotu.
Erika Elam-Prewitt pro True Crime Daily řekla (video níže), že tělo své zesnulé matky chtěla darovat pro účely vědy, protože ví, že by si to její máma přála. V Biological Resource Center jí slíbili, že nevyužité části těla pošlou zpopelněné zpět.
Má ale velké pochybnosti, zda jde o popel její matky. Kvůli absenci identifikace částí těl, která objevili agenti, je v některých případech náročné zjistit, kde jednotlivé části skončily. Pozůstalí tedy nevědí, zda mluví k popelu člena rodiny, nebo ke „slepenci“ zpopelněných těl cizích osob.
Aby toho nebylo málo, centrum údajně pracovalo s infekčními těly, která posílali dál, i když věděli, že měla například virus HIV nebo hepatitidu C. Tím ohrožovali cílového nákupčího, ale i zaměstnance, kteří s těly každý den pracovali. Glendale Cherry Creek Chronicle informuje, že takové části těl dávali dohromady i s ostatními neinfikovanými. Prodej infikovaných těl je přitom ilegální. Po razii FBI středisko uzavřeli a jeho majitel Stephen Gore se dostal do problémů se zákonem.
Erika Elam-Prewitt
Těla skončila jako figuríny pro testování nárazů a výbuchů
Jedna z vdov kritizovala středisko za to, že se přiživovali na lidech, kteří nemají peníze a pojištění. Odkazovala tak na skutečnost, že někteří lidé v USA si nemohou dovolit zaplatit převoz těla a jeho zpopelnění, a tak rádi uvítají služby takových firem.
Minimálně 20 těl věnovaných BRC skončilo u armády, která je využila při testování výbušnin. V žaloběz roku 2019 se píše, že těla byla „doslovně použita jako figuríny při nárazových testech, což znamená, že byla využita v experimentech zahrnujících vystavení ničivým silám“.
Advokát Michael Burg pro Timeřekl, že na takovém využití těl by nebylo nic špatného, ovšem za předpokladu, pokud by s tím pozůstalí přímo souhlasili. Biological Resource Center označil za vykradače hrobů, kteří ale na rozdíl od nich nemuseli na získání těla vynaložit fyzickou námahu.
Příkladem je tělo 75leté Doris Stauffer. Její syn si myslel, že darováním pomůže při výzkumu léčby Alzheimerovy choroby. Ve skutečnosti mrtvolu ženy připoutali k židli, pod kterou odpálili výbušniny, aby zjistili, co se s ní stane, uvádí Daily Mail. Z jejího těla mu zpět poslali pouze popel z ruky. Mluvčí Pentagonu ale uvedla, že o neudělení souhlasu ze strany pozůstalých nevěděli. Armádu tak středisko uvedlo v omyl.
Syn Doris Stauffer
Každá část těla měla svou cenu
Podle ceníku částí lidských těl z roku 2013 zveřejněného u soudu stálo celé lidské tělo 5 893 a tělo bez hlavy a rukou 2 900 dolarů. Torzo s hlavou ohodnotili na 2 400 dolarů, páteř na 950, celou nohu na 1 100, chodidlo na 450, koleno na 350 a pánev na 450 dolarů.
Majiteli střediska Stephenu Gorovi nařídil soud roku 2015 zaplatit 121 000 dolarů. Odsoudil ho také na rok vězení se čtyřletým probačním obdobím. Do basy se nakonec vzhledem k vzornému chování nedostal. Rodiny pozůstalých pociťovaly za relativně mírný trest velkou zlost a ze soudu odcházely s pláčem.
Stephen Gore se přiznal v dopisu soudci k tomu, že jako středoškolsky vzdělaný člověk neměl znalosti o zacházení s lidskými těly. Informace prý čerpal z knih a internetu. Původně se živil jako pojišťovací agent. V dopise také zmínil, že se měl více snažit dohlížet na své zaměstnance a vůči rodinám dárců měl být více otevřený, aby věděli, do čeho jdou.
Ve druhé civilní žalobě z roku 2019 se proti majiteli střediska spojilo 21 žalobců. Ti si stěžovali, že středisku nedali povolení k tomu, aby darovaná těla rozprodali. Advokát majitele střediska Timothy O’Connor u soudu uvedl, že klienti podepsali informovaný souhlas k rozdělení darovaných těl a je legální, aby centrum na své práci vydělávalo.
Žalobcům dále vadilo, že firma porušila smluvní povinnost týkající se důstojného zacházení s těly. Vytvořit z těl „Frankensteina“ a neoznačovat jednotlivé části identifikací by mohl snad jen málokdo považovat za důstojný přístup k zesnulým.
Porota dala za pravdu 10 z 21 žalobců, kteří mají jako odškodné získat 58 milionů dolarů, informuje ABC 15.Podle advokáta dárců porota nerozhodla ve prospěch 11 zbývajících žalobců z důvodu, že nechtěli svědčit před soudem.