Echte Wagner přišel s revolučními koncepty pro budoucnost už v roce 1930.
Budoucnost lidstvo odjakživa fascinovala. Jen si vzpomeň, jaké divoké vynálezy předurčovaly lidstvu oblíbené sci-fi filmy a seriály z osmdesátých let, kterým se teď vpravdě trochu smějeme, když u obrazovek máváme daleko pokrokovějšími podobami mobilních telefonů, počítačů i aut.
Vize budoucnosti se promítla i do tehdejší hudby. Jak zpívá rocková kapela Katapult, v roce 2006 budeme vozit suroviny z Měsíce. Tak daleko ještě sice ještě nejsme, avšak dost předpovědí se naplnilo. Historie vnímání 21. století ale sahá ještě desítky let před bigbeatové kapely a Hvězdné války/brány/putování.
Již ve 30. letech přišel německý umělec Echte Wagner se sérií alb, ve kterých barevné kartičky zobrazovaly, jak současnost bude vypadat. U některých z nich se až překvapivě trefil, jiné jsou stále ještě míle před námi. Pojď se s námi podívat na to, jak dnešní dobu viděli naši předkové.
Umělý ostrov uprostřed oceánu
Cesta do Ameriky byla dlouhá, a proto přišel Echte s konceptem umělého ostrova uprostřed oceanu, kde by si lidé mohli odpočinout a letadla či lodě dočerpat palivo, popřípadě projít technickou kontrolou. Pasažeři by se zatím mohli bavit v hotelech, casinech nebo lázních.
Virtuální vzkazy na druhý konec zeměkoule
Zařízení, které by každý mohl nosit s sebou, nahrávat na něj videozprávy pro přátele a rodinu a později si je v klidu přehrát. Ideální odpoledne. Echte tehdy ještě netušil, že technologie natolik pokročí, že si lidé mezi sebou budou moci volat v reálném čase.
Stopni si své letadlo
Rodina na druhé straně světa? Žádný problém. Echte přišel ve 30. letech s konceptem letadel pro všechny. Doprava se podle něj měla přenést hlavně do vzduchu a lety by měly být dostupné každému. Tak daleko ještě nejsme, ale věříme, že je to jen otázka času. Stopnout si ultralight je přeci sen, ne?
Vesmírný přístav pro těžební lodě
Protože Měsíc je plný vzácných minerálů, měla se Amerika chystat sestavit vesmírnou základnu, kde by lodě mohly načerpat palivo a pokračovat v jejich těžbě. Taková základna měla již v tehdejší době stát přibližně 20 miliard dolarů a měla se samovolně vznášet ve vesmíru.
Přeměna gravitace jako nový zdroj energie
Lodě se měly postupně přesunout také do vzduchu. Na obrázku vidíš, jak se jedna taková měla dostat do své „dobíjecí stanice“. V současnosti podle Echteho už mělo vymizet napájení plynem a uhlím a energie se měla získávat na bázi přeměny gravitační síly na sílu odpudivou. Díky domu by se prý dala zvedat i těžká břemena.
Auta na nukleární pohon s neuvěřitelnou rychlostí
Auta měla nejen vypadat úplně jinak, než v současnosti vypadají, ale navíc se měla nechat napájet pomocí jaderné energie, kterou by vyráběl miniaturní reaktor v motoru každého vozidla. Tím se měla také zásadně zvětšit rychlost. Echte odhadoval, že taková vozidla zvládnou dosáhnout až 1000 km/h.
Dálnice a uniformy
Koně vymřeli a elektřina vystřídala páru. Lidé se zároveň nemuseli dopravy bát, protože se striktně oddělily cesty pro pěší a motorová vozidla. Tady se Echte nezmýlil, avšak dobrou zprávou je, že uniformy, které nám přisoudil, ještě nosit nemusíme.
Jednostopé vlaky s gyroskopem
Aby společnost zefektivnila dopravu ještě trochu více, měla se přiklonit k dvoukolovým vlakům, které měly jezdit v jednom pruhu v řadě za sebou. Dosáhnout měly rychlosti až 500 km/h. Vzhledem k tomu, že je taková rychlost nebezpečná a souprava by se mohla převrátit, měly mít stroje zabudovaný gyroskop, který měl vyrovnávat jakékoliv naklopení.
Od 30. let jsme jako společnost ušli pěkný kus cesty. Létání je teď skoro běžné a soukromé cesty do vesmíru, které se v minulosti také hojně předpovídaly, již klepou na dveře. Díky technologiím se dokážeme spojit s kýmkoliv na světě, pracovat odkudkoliv na světě a studovat, co se nám zlíbí, když strávíme pár vteřin na YouTube.
Doba v mnohém pokročila, ale některé předpovědi jsou pořád ještě utopické a je ještě (naštěstí) hromada vynálezů, které je potřeba převést z Echteho kartiček do reality. Jen nás mrzí, že se nedožijeme chvíle, kdy se o našich představách událostí nadcházejících dočteme v holografickém vydání Refresheru.