Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
25. srpna 2021 v 17:35
Čas čtení 0:56
Radim Šlechta

Se sexuálním obtěžováním se ve veřejné dopravě setká 50 % Češek, vyplývá to z průzkumu Odboru rovnosti mužů a žen

Se sexuálním obtěžováním se ve veřejné dopravě setká 50 % Češek, vyplývá to z průzkumu Odboru rovnosti mužů a žen
Zdroj: Wikimedia (Creative Commons) / Edith Castro Roldán, Oscar Manuel Luna Nieto / volně k užití
NEWS
Uložit Uložené

Vláda má v plánu odstartovat sérii školení pro řidiče MHD i průvodčí.

Podle vládního odboru pro rovnost žen a mužů by si řidiči MHD i průvodčí měli projít školením, které by mělo předcházet sexuálnímu obtěžování žen ve veřejné dopravě. S tím má prý zkušenosti každá druhá česká žena. Vyplývá to z výzkumu odboru.

Doporučeno
Nelu v roce 2017 napadl a znásilnil soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu, protože nevěřila, že bude líp (Rozhovor) Nelu v roce 2017 napadl a znásilnil soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu, protože nevěřila, že bude líp (Rozhovor) 24. srpna 2021 v 12:19

Celá polovina českých žen se podle výzkumu setkala s nevhodným chováním ve veřejné dopravě. Zmíněných 50 % Češek uvedlo, že se alespoň jednou setkalo, nebo opakovaně setkává se znepokojujícím zíráním nebo lascivními pohledy.

V rozpětí mezi 24–27 % procenty si ženy prošly zkušeností s exhibicionismem, nevhodnými narážkami, vynucováním schůzky či rande a dotěrnými dotazy na sexuální život. 6 % se pak dokonce setkalo s pokusy o vynucený sexuální styk a 8 % s pokusem o ukojení agresora rukou nebo jinou částí těla. Kompletní výzkum si pak můžeš přečíst zde.

Průzkum
Zdroj: Odbor rovnosti žen a mužů Vlády ČR

Z průzkumu mimo jiné vyplynulo, že se svědci takových událostí se často zdráhají pomoci, a to z důvodů rozpaků, jakým způsobem je vhodné zasáhnout, nebo to prostě nepovažovali za důležité.

„Chtěli bychom třeba zajištění školení řidičů a průvodčích, aby chápali, že reakce na sexuální obtěžování je součástí zajištění kvality v dopravě a je to i jejich rolí,“ řekl serveru Seznam zprávy ředitel Odboru pro rovnost žen a mužů Radan Šafařík.

 

Mezi další opatření by se pak mohlo přidat tlačítko na zavolání obsluhy vozidla, zvýšení počtu zaměstnanců, kteří budou kontrolovat bezpečnost v prostředcích hromadné dopravy, nebo vývoj aplikace pro hlášení sexuálního obtěžování. Menšina respondentů se pak klonila k zavedení samostatných kupé či sekcí pro muže a ženy. 

Domů
Sdílet
Diskuse