Jaroslav Flegr přichází s novou předpovědí vývoje pandemické situace.
Koronavirus může podle Jaroslava Flegra zkrátit dětem život až o 20 let. Evoluční biolog to řekl v rozhovoru pro CNN Prima News. Pro zpravodajský server také uvedl, že očekává znovu zaplněné nemocnice.
„Kdybychom tady neměli deltu, ale třeba alfu, která tu byla na jaře, díky proočkovanosti a promořenosti by se dnes počty nezvedaly,“ vyjádřil se evoluční biolog. „Právě kvůli deltě se nám epidemie rozjíždí větší rychlostí než ve stejnou dobu loni. I reprodukční číslo je vyšší,“ dodal.
Epidemie se podle něj ale brzy dostane do kritických čísel a nemocnice budou opět přeplněné. Svou myšlenku staví vědec na tom, že se nemoc bude během podzimu šířit především mezi lidmi neočkovanými, a tedy malými dětmi. Na základě toho vláda nejspíš podcení zavedení restrikcí, a do nemocnic se dostane opět mnoho lidí.
Právě kvůli míře proočkovanosti a faktu, že se mnoho malých dětí ještě k vakcíně nedostalo. Mladí lidé podle něho umírat nebudou, ale dětem by mohla nemoc zkrátit život o 10–20 let.
„Seniorovi, který nákazu přežije, její následky život o mnoho let nezkrátí. U malého dítěte to může být tak, že zemře o 10 nebo 20 let dříve, než když nákazu úspěšně prodělal a dlouhý covid u něho nenastal. I když to bude nějaká slabší fibróza plic nebo nervové potíže, postupně se to nasčítá a výrazně mu to zhorší kvalitu života. Už teď vidíme, že mezi nakaženými jsou především děti a mladí lidé. Přežijí, možná se nedostanou ani do nemocnice, ale organismus jim to rozhodí a život zkrátí,“ komentuje Flegr.

Senioři jsou přitom podle něj nejohroženější skupinou, kterou ale společnost měla pustit k vakcínám až později. „To, že jsme jim dovolili se jako prvním naočkovat, je sice hezké, ale pokud jsme jim zároveň neposkytli pohodlnou a jednoduchou možnost, jak to udělat, spoustu z nich jsme odsoudili k smrti. Pokud nemají v rodině někoho, kdo se o ně opravdu stará, nakazí se a s poměrně vysokou pravděpodobností zemřou,“ upozornil.