Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
10. října 2021 11:30
Čas čtení 16:17
Vojtěch Vanda

Které veřejné záchody v Brně jsou ty nejlepší? Otestovali jsme je

Které veřejné záchody v Brně jsou ty nejlepší? Otestovali jsme je
Zdroj: Vojtěch Vanda/REFRESHER
REFRESHER BRNO
Uložit Uložené

Rozhodli jsme se pro test, který tu chyběl. Ačkoliv se jedná o místo, kam chodíme všichni, o jejich kvalitě se spíše nemluví. Nedostatek informací a přirozená zvědavost nás tedy přinutily jednat, a proto jsme si prošli ty, které se nachází v centru Brna.

Každému se někdy chce. Nezáleží na tom, kde se nacházíme nebo co děláme, ale když si tělo zamane, že se potřebuje zbavit přebytečných látek, proces prostě odstartuje. Každý z nás má potom několik možností, co s tím, podle toho, kde se nachází. Doma je to bez problémů, v práci obvykle také, pokud se ale zrovna nacházíš v obchodě, na cestách nebo dokonce v cizím prostředí, může podobná událost, zvlášť s vyšší urgencí, zkazit den.

Představ si, že se zrovna nacházíš v cizím městě, například kvůli pracovní schůzce, o kterém nevíš vůbec nic. Vzhledem k tomu, že nemáš čas ani na pořádné jídlo, ve spěchu sis koupil fast food, jenž, jak se občas stane, ti úplně nesedl. Kolem je spousta restaurací, avšak na to, aby sis tam koupil byť jen sklenici vody, chybí cenné minuty. Potřebuješ tedy najít veřejnou toaletu, na níž se nebudeš bát sednout.

Doporučeno
Žil jsem měsíc na minimální mzdě v Brně. Jde to, má to ale spoustu háčků Žil jsem měsíc na minimální mzdě v Brně. Jde to, má to ale spoustu háčků 19. prosince 2019 17:16

Jednoduchý úkol? Na otázku jsme odpověď neznali, a proto jsme se ji rozhodli rozlousknout. Jako testovací subjekt nám posloužilo nejužší centrum Brna ohraničené malým městským silničním okruhem, které je plné pamětihodností, kaváren, institucí a míst, kam by člověk mohl vážit cestu pěšky.

Otázky zní: Existuje toaleta, za kterou se vyplatí si „zariskovat“ a prodloužit si k ní tak cestu o pár desítek metrů? Která z nich je naopak nejhorší? Jaké jsou možnosti placení? A jsou vybaveny vším, co by měly v dnešní době obsahovat? Dozvíš se níže.

Jak jsme testovali?

Měřítek, skrz která lze toalety hodnotit, má každý z nás nejspíš jinde. My jsme se snažili najít zlatý střed. Je nám ale jasné, že ne každému může náš střed vyhovovat, a proto chceme nejprve uvést na pravou míru, že se jedná o čistě subjektivní test. Místa hodnotíme podle vlastního uvážení z jedné návštěvy, která proběhla během září 2021.

Podle logiky věci, která říká, že muži na čistotu dbají obvykle méně než ženy (od které nás ale také mnoho osob odrazovalo), jsme otestovali mužské toalety. Test byl proveden na 12 místech v Brně, jež byla vymezena „vnitřním“ silničním brněnským okruhem. Toalety se proto musely nacházet v oblasti ohraničené ulicemi Koliště, Nádražní, Husova, Joštova a Moravským náměstím.

Atributů, které nás zajímaly, bylo několik. Důležitá byla jistě dostupnost toalet jako taková, se kterou se pojí i otevírací doba, dále samozřejmě čistota prostoru, jeho vybavenost a také celkový dojem z prostředí, a to jak uvnitř, tak i venku. Jednotlivé toalety jsme ohodnotili na stupnici od 0 (absolutně se místu vyhnout) po 10 (doporučujeme k odskočení si). Jdeme na to.
 

V testu se objevily tyto veřejné toalety:

Toalety u Janáčkova divadla

Toalety u Malinovského náměstí

Toalety na autobusovém nádraží Benešova

Toalety Hlavní nádraží

Toalety v podchodu

Toalety v Letmu

Toalety u Nových sadů

Toalety u Kapucínských teras

Toalety na Zelném trhu

Toalety ve Špalíčku

Toalety v Omeze

Toalety u Domini parku


Toalety u Janáčkova divadla

záchody brno
Zdroj: Vojtěch Vanda/REFRESHER
Provozovatel: Městská část Brno-střed
Adresa: Rooseveltova, Brno
Cena: zdarma
Otevírací doba: Denně 7:00-18:00

První zastávkou v našem testu byly toalety na Rooseveltově ulici, které provozuje městská část. Vzhledem k tomu, že jsou v podzemí a že jsou na vnějším okraji vnitřního centra, je kolemjdoucí, kteří nejsou místní, mohou často přehlédnout i minout. Pro domácí je však tento záchod velmi zajímavým styčným bodem – leží totiž u Moravského náměstí na dopravním uzlu, u nějž se často pořádají trhy a hudební akce.

Samotné schody dolů však nepůsobí na lidskou psychiku blahodárně – oprýskaná zeď a mokré skvrny budí v člověku dojem, jako by scházel do sklepa, kde by trávil čas pouze nerad. Avšak jakmile se dostane na toalety, povzbudí jej minimálně skutečnost, že u vchodu s největší pravděpodobnosti sedí osoba, která kvůli možným návštěvám různých osob hlídá pořádek a tudíž je v bezpečí, a také pohled dostatečný počet toalet, kvůli kterým sem zavítal. Ty jsou rozděleny na dvě části; v jedné je „zhruba“, dle funkčnosti, 10 pisoárů, ve druhé jsou tři kabinky. 

záchody Brno
Zdroj: Vojtěch Vanda/REFRESHER

Prostor, jehož zvláštností je velká spousta elektrických zásuvek, je obložen rudými kachličkami, které také nepůsobí ve spojení s charakteristickým pachem používaných záchodků moc hezky. Jak již ale bylo řečeno, lidé sem chodí často a ve vlnách, v nichž se klidně záchody zaplní. Není divu, jsou zadarmo a na střed města poměrně dostupné až do šesti hodin odpoledne. 

Co se týká vybavení, je na české záchody podprůměrné. Pisoáry se zdály nové i záchod v kabince nebyl nejhorší (i když by se už člověk rozmýšlel, jestli na něj půjde), nicméně záchodová štětka v kyblíku na barvu byla vcelku výstředním detailem. Nechybělo tu zrcadlo, umyvadlo fungovalo v pořádku, nicméně jejich počet, vzhledem k počtu záchodů, by potřeboval zvýšit. Usušit ruce byl problém, jelikož chyběly jakékoliv papírové utěrky a postrádali jsme také vysoušeč rukou. 

záchody Brno
Zdroj: Vojtěch Vanda/REFRESHER

Přestože může být poloha velkým plusem, dost pravděpodobně, dle výlepu na přehrazení pisoárů a dveřích kabinek, zde někteří uživatelé tráví více času, než je zdrávo. Konečné hodnocení je tedy velmi rozporuplné – ač se jedná o dobře postavené záchody s dostatkem místa, jednotlivé detaily z něj dělají ne zrovna příjemný prostor k tomu si odskočit. V případě nutnosti, na minutu či dvě, ale stačí.

Hodnocení: 3,5/10


Toalety u Malinovského náměstí

záchody brno
Zdroj: Vojtěch Vanda/REFRESHER
Provozovatel: Městská část Brno-střed
Adresa: Malinovského náměstí, Brno
Cena: zdarma
Otevírací doba: Pondělí až pátek 7:00–18:00, sobota a neděle zavřeno

Hned na to jsme navázali dalšími městskými záchodky kousek níže, vedle Domu umění na Malinovského náměstí. U těchto toalet jsme byli trochu skeptičtí vzhledem k jejich poloze. Nechvalně proslulá ulice Cejl od nich leží jen pár desítek metrů, a tak jsme očekávali mnohé. Ne však úplně čisté a upravené záchody, na které se někdy, pokud bude nouze, opravdu rádi podíváme.

Jak vidno, městská část musela do toalet, které jsou navíc naproti brněnskému magistrátu, investovat a jistě to není tak dávno. Jinak si to vysvětlit neumíme. Přestože nás znovu uvítaly schody do podzemí, prostor byl opravdu nový – moderní, světlý, skoro se dá říct až útulný. Všude bylo čisto, záchody byly nové a o to, aby to tak zůstalo, se nejspíše starala paní v budce před vchodem. 

záchody Brno
Zdroj: Vojtěch Vanda/REFRESHER

Najdeme zde dvě trochu menší kabinky a tři pisoáry. Vše bylo plně vybaveno, nechyběl ani toaletní papír na doplnění, štětka na záchod, na místě bylo i umyvadlo s teplou vodou, dezinfekcí, mýdlem, košem a vysoušečem. Na zemi ani nikde jinde nebyla známka po nálepce nebo graffiti.

Mříže jsou všude

záchody Brno
Zdroj: Vojtěch Vanda/REFRESHER

Když si tedy člověk odmyslí, že na všech možných místech jsou mříže a i vysoušeč uvnitř musel dostat kovový kryt a zámek, jedná se o místo, kam si zase třeba někdy odskočíme. Sice ne o víkendu, kdy je zavřeno, ale to se dá pochopit vzhledem k tomu, že se nejedná o prostor, kam by se v houfech hnali turisté.

Hodnocení: 9,5/10

TIP: Často není možné na záchodě získat daňový doklad. Těžko říci, které paní například mohou vydat paragony, nicméně potvrzení často vydávají pouze automaty. Nepočítej tedy s tím, že ti někdo tvou zacházku proplatí.

Toalety na autobusovém nádraží Benešova

záchody brno
Zdroj: Vojtěch Vanda/REFRESHER
Provozovatel: SANI Grand Benešova
Adresa: Benešova, Brno
Cena: 15 Kč
Otevírací doba: Pondělí až neděle 6:00–22:00, v době uzavření toalet je možné využít bezbariérového WC

V rámci velmi exponovaného nádraží pro dálkové autobusy na Benešově ulici v Brně dlouho žádné toalety nebyly. Není to tak dávno, co v restauracích a hospodách přes ulici vylepovali majitelé na dveře papíry, že jejich podniky nejsou veřejné záchody. Postupem času však zjistili, že by se na tom možná dalo něco vydělat, a tak papíry vyměnili za cenovky za použití záchodů, které výrazně překračovaly obvyklou taxu. 

Dnes ale nádraží záchody disponuje a to poměrně moderními. Najdeme zde toalety pro muže a ženy, ale je tu i toaleta bezbariérová, která také slouží jako prostor, kam mohou lidé chodit, pokud jsou záchody uzavřeny. Nad zařízením visí tabule společnosti Sanifair, kterou můžeš znát například z Vídně nebo z Prahy, což značí že se zařizováním veřejných toalet má nějakou zkušenost.

Při naší návštěvě fungoval pouze jeden turniket, odbavení však bylo poměrně rychlé

záchody Brno
Zdroj: Vojtěch Vanda/REFRESHER

A to je samozřejmě vidět, nicméně dovnitř se člověk musel během našeho testu zrovna dostávat společným vchodem přes turniket, jelikož ten druhý nefungoval. Použití toalet stojí více než jinde, 15 korun, výhodou je ale placení kartou – úkaz, který i v dnešní době stále není moc k vidění. Jinak si uživatel klasicky vystačí s mincemi. Po zaplacení mu vyjede lístek a jako muž se vydá do pravého křídla, které je s tím levým, ženským, spojen „umyvadlovou“ chodbou. 

Prostor je prakticky průchozí

záchody Brno
Zdroj: Vojtěch Vanda/REFRESHER

Tím, jak jsou záchody poměrně nové, se jeví poměrně nově i interiér, ačkoliv je vidno, že již viděl lepší časy. Intenzivní používání si vybírá svou daň; společně s poházenými kupóny za peníze, které vyjedou z turniketu po zaplacení, se dá říct, že by mohlo být na místě čistěji. Prostory jsou přepaženy červenými překližkami, které však nevytváří pocit soukromí. Tím spíš pokud záchody hlídá paní, která do telefonu a různě do prostoru hlasitě křičí. 

Prostor obsahuje dvě kabinky a dva pisoáry, které jsou nerezové, ale trošku zapáchaly. U umyvadel nejsou žádné ekologické vysoušeče rukou, jsou u nich ale umístěny dávkovače papírových utěrek. Zrcadlo i mýdlo zde nechyběly. V kabinkách bylo veškeré vybavení a dotykové splachovadlo, úplně si ale nedokážeme představit, že se do ní zavřeme kvůli potřebě, když nás uslyší uživatelky toalet na druhé straně. Máme rádi společnost, ale tak moc se poznat nechceme. 


Hodnocení: 6,5/10


Toalety Hlavní nádraží

záchody brno
Zdroj: Vojtěch Vanda/REFRESHER
Vyzkoušej předplatné REFRESHER+
a čti vše bez omezení
Přidej se k předplatitelům
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 103743 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Dočti článek do konce za SMS v hodnotě 89 Kč. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti články bez omezení celý měsíc – předplatné jen za 36 Kč navíc v porovnaní s jedním článkem. Jak to funguje?
POSLAT SMS
Čti bez omezení celý měsíc. Stačí poslat SMS (za 125 Kč). Jak to funguje?
POSLAT SMS
Domů
Sdílet
Diskuse