Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Říkáte si někdy, když chodíte po městě, jak se asi žije lidem, které právě míjíte? A co třeba těm, kteří žijí na minimální mzdě? REFRESHER znova experimentoval, tentokrát však v Brně.
Pavel Liška a Barbora Poláková před komunálními volbami v roce 2018 natočili video pro iniciativu Žít Brno, ve kterém říkají, že hrozně moc potřebují, aby Brno zůstalo Brnem, aby jednou mohli to Brno žít. Já osobně už nějaký pátek to Brno žiju, stejně jako sta tisíce dalších. Mladých, starých, chudých.
Když mluvíme o chudých lidech, není to tak dávno, co jsem byl studentem. Poměrně chudým studentem bez rodičovských příspěvků odkázaným akorát na svou brigádu. Z toho důvodu, když jsem znovuobjevil náš článek o přežití na minimální mzdě v Praze, jsem ucítil příležitost si krásně nasimulovat období čerstvě po střední a zároveň se trochu teleportovat v čase a utužit si svůj charakter.
Pozdě jsem si uvědomil, že se od mých „studentských let" změnilo dost věcí. Mimo jiné také jedna zásadní věc - držím zdravotní dietu kvůli zažívacím problémům. V mém případě tak půjde o měsíční přežití na minimální mzdě bez instantních polévek, (bez)masých uzenin a dalších levných práškových substancí. Nevadí, svá slova neberu zpět, musím splnit to, co jsem řekl!
Začal jsem si zjišťovat, jak to v Brně funguje. S prací to je u nás prý v pohodě. No, ono je sice krásné, jak píše ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí z Českého statistického úřadu Dalibor Holý ve Statistika&My, že se míra nezaměstnanosti propadla na historický rekord dvou procent, avšak spousta ze zaměstnaných lidí nedostává za svou vykonanou práci zrovna balík. Spíše malinkatý balíček.
Kolik vlastně dneska činní minimální mzda? Pozitivní fakt je ten, že určitě více než dřív, každopádně ta negativní část je taková, že je to pořád opravdu nízké číslo. I přesto, že se členové koaličních stran ve vládě podle ČT24 usnesli, že minimální mzda asi 150 tisícům lidí, kteří na ní žijí, vzroste, to neznamená, že se budou mít o moc líp. Nejedná se totiž o nijak závratnou částku.
Vláda slibuje navýšení minimální mzdy od začátku roku 2020 na 14 600 korun. Mě se však stále týkala výše mzdy letošní. Od ledna 2019 pobírají lidé na minimální mzdě 13 350 korun hrubé mzdy, což podle statistik Ministerstva práce a sociálních věcí činí 79,80 korun na hodinu. Čistá mzda, se kterou tedy budu operovat, je 11 266 korun. A můžu říct, že mi postupem času bylo trochu líto, že jsem experiment nenechal až na leden.
Jak se to má v Brně s bydlením a nájmy bytů sleduje web idealninajemce.cz. Tisková zpráva mě ujistila v přesvědčení, že Brno je, co se nájmů týče, pomalu stejně náročné jako Praha. Nicméně ji ještě nedohnalo. „Brno svým způsobem v cenách bytů dohání Prahu, což mimo jiné souvisí s nedostatečnou výstavbou nových bytů. Ve městě také žije díky konjunktuře řada lidí, kteří si vyšší ceny bytů mohou dovolit, a proto vidíme ještě na trhu potenciál k růstu cen,“ zmiňuje spoluzakladatel Idealnihonájemce.cz Martin Březina.
V tabulce je uveden vývoj růstu nájmů v Brně podle statistik, které získal web UlovDomov.cz do 30. září 2019.
Medián cen brněnských nájmů napříč dispozicemi (v Kč), zdroj: UlovDomov.cz
1+kk
1+1
2+kk
2+1
3+kk
3+1
4+kk
4+1
2015
7250
7500
10500
9500
13000
12000
20000
15000
2016
7700
8000
11000
11000
14900
13000
17000
15000
2017
8500
8500
12000
12000
16000
14000
20000
17000
2018
9500
9500
13000
12100
17000
15500
21900
19800
1Q/2019
9700
10000
13500
13000
18500
15000
21900
20000
2Q/2019
10000
9995
13000
13000
17500
15000
23000
23000
3Q/2019
10000
10000
13500
13000
18000
15300
21700
24000
Fáze č. 2 – Zhodnocení mé situace
Když už je řeč o cenách nájmů, navážu svým bydlištěm. I když jsem dostudoval docela nedávno, už nebydlím na privátu se studenty. V létě jsem se přestěhoval s přítelkyní do bytu 2+kk, což je dla idealnihonajemce.cz „nejžádanější dispozicí v celé republice“. Žijeme tedy, dá se říct, v průměrném bytě, ve kterém jsme na nájem dva. To je samozřejmě výhoda, můžeme si ho a všechny provozní záležitosti rozdělit. Horší je to v tom, že se nás dříve o jednu částku dělilo víc.
Pracuji na dvou místech: v pražské redakci a z domu. V terénu se výhradně dopravuji hromadnou dopravou. Co se týká jídla, v restauraci se stravuji obvykle pouze jednou týdně, ostatní dny se snažíme něco vymyslet z domácích zásob. Kvůli svým zdravotním omezením nekouřím, nemám zlozvyky, piji čaj a vodu, a když už se rozšoupnu, tak mě zboří dvě piva. Peníze se z principu snažím nerozhazovat a investovat až v momentě, kdy je to opravdu potřeba, což si myslím, že se mi dost hodilo. Momentálně nesportuji.
Fáze č. 3 – Plán
Abych hrál fér, je třeba přiznat, že jsem po městě jezdil se čtvrtletní jízdenkou na MHD, kterou jsem si nově nekupoval. Nasimulovaná situace byla taková, jako bych ze dne na den nastoupil do práce, ve které budu dostávat pouze minimální mzdu. Den před začátkem pokusu jsem byl akorát nakoupit klasický větší nákup, který normálně s přítelkyní děláváme.
Druhou věcí byla skutečnost, že jsem chodil nakupovat s přítelkyní na půl. Dohodli jsme se, že jsme společná domácnost, a tak tuto zkoušku podstoupíme dohromady. Ona si však mohla kdykoliv do kavárny, mohla jet kam chtěla, kupovat si co chtěla. Domácí nákupy, týkající se obědů a večeří, jsme ale dělali dohromady. Žádné další výhody jsem na startu neměl.
Poslední „volný“ nákup na nějakou dobu
Předběžně jsem měl v hlavě plán, že budu žít prakticky stejně jako normálně, akorát si budu více hlídat zbytečné výdaje, které máme všichni. Chtěl jsem se totiž vyvarovat chyb z našeho dřívějšího experimentu. Sem tam si koupíš pizzu, podruhé pivo, každý to zná. Zároveň jsem se prvním experimentem chtěl i inspirovat. Protože i když se nenacházím v hlavním městě, očekával jsem, že by podmínky pro život mohly být v obou městech srovnatelné.
Mým cílem bude tedy vejít se do rozpočtu s veškerými nutnými výdaji a jídlem, které by měl člověk na minimální mzdě. A vzhledem k tomu, že se blíží Vánoce, dal jsem si také za cíl něco ušetřit, abych za něj mohl koupit nějaký dárek.
Rozhodl jsem se jít do toho zostra. Na kus papíru jsem si napsal body, které je nutné udělat pro to, abych s penězi vyžil. První věcí bylo zaplatit účty. Číslo, které mi po zaplacení zbylo, mi muselo vystačit na zbytek měsíce. Nutné tedy bylo i vyřešit, jaký způsob stravování bude nejefektivnější.
Konkrétně jsem tedy hospodařil s 11 266 korunami. Od nich jsem odečetl nájem, internet, účet za telefon a neodpustil jsem si ani Spotify. Částka dohromady činila 7108, 41koruny. Po odečtení mi zbylo 4158 a 40 haléřů, které, když vydělíte čtyřmi, vychází 1039 a půlkoruny na týden. Můj denní finanční příjem se tak zastavil na „závratné" výši 148,5 koruny. Toto zjištění mi po těle moc dobře neudělalo.
Vědět, kolik můžu utratit denně je super, rozhodl jsem se však fungovat s týdenní sumou. Bylo to lepší pro psychiku a lépe se s tím hospodařilo. Týdenní kapesné také umožňuje lépe provést alespoň jeden velký nákup týdně. Což se při denní útratě špatně řeší.
Investované peníze jsem chtěl v každém případě efektivně využít do poslední koruny. Musel jsem se tedy zaměřit na problém, se kterým jsem chtěl už bojovat dávno – na plýtvání. Neplýtvat je ekologické a zároveň se mi to hodí. Ani kus rohlíku nesměl přijít nazmar. Dále bylo důležité si také zakázat veškeré restaurace. Což se pojí také s tvorbou jídelníčku. Člověk pak vaří zodpovědněji.
Lekci z efektivity jsem si dopřál i u zábavy. Byl jsem si jistý, že mě například nečeká žádný nový film v kině. Zaplatil jsem internet? Koukej na internet. Máš zaplacený mobil? Využij jej pořádně. A kdybych třeba chodíval běhat, běhací pás ve fitku bych si musel taky odpustit. Jasné mi bylo také to, že kamarády v hospodě asi dlouho neuvidím.
8. listopadu
Pokračuji ve svém plánování. Je štěstí, že občas nakoupíme něco navíc nebo něco, co nepotřebujeme. Proto disponujeme nějakými zásobami. Ty je nutné nejdříve projíst, až potom nakupovat další. Druhá věc: začal jsem krabičkovou dietu. Ne tu drahou, tu, ve které si veškeré jídlo vozíte s sebou v krabičce. Člověk se až diví, kolik peněz mu zbude. Prý.
Na nakupování ve slevněnkách a obchodech se zbožím s prošlou minimální trvanlivostí můžu kvůli svým zažívacím problémům hezky zapomenout. Soustředil jsem se tedy na akční letáky, které jsem sledoval na internetu. Z nakoupených surovin jsme vždycky nakoupili na oběd, který měl vystačit minimálně na 3 dny. K tomu upečeme buchtu, která měla vydržet minimálně stejně. Tímto způsobem člověk zaplácne snídani nebo večeři a jídlo se mu nezkazí.
První týden v číslech
Každopádně jak se znám, věděl jsem, že mi ty peníze stačit nejspíš nebudou. Hledal jsem si tedy nějakou brigádu, malý přivýdělek. A shodou okolností bylo na mém rodném Slovácku období hodů, během něhož potřeboval kamarád, který je fotí, asistenta. Zaplácl jsem tak dvě mouchy jednou ranou: dostanu peníze navíc, a když budu mít trochu štěstí, dostanu zadarmo i najíst. Koupil jsem si tedy svůj první lístek domů, kde mě po pracovním týdnu čekal pracovní víkend.
9. listopadu
Probudil jsem se doma. Těžko jsem své mamce vysvětloval, že jí za jídlo musím zaplatit, protože dělám experiment. Měl jsem tak postaráno i o snídani, což bylo velice pozitivní. Nicméně už od brzkého sobotního rána jsme se vydali na Martinské hody do městyse Buchlovice, který leží u malebné vrchoviny Chřiby.
Celý den pršelo, počasí ideální opravdu nebylo. Strávili jsme celý den venku, chozením od domu k domu a focením. Mělo to své plusy: prošel jsem se a nemusel jsem za nic utrácet. Mínusy to však mělo. Pracuješ o 15 hodin navíc, brzo se vstává, pozdě končí, byla zima a málokteré jídlo, jelikož se počítá s tukovými zásobami na zimu, můžu. Tuk je totiž můj největší nepřítel.
Po celém dni, kdy jsem s foto výbavou prochodil asi 15 kilometrů, jsem byl pochopitelně unavený. Uspokojoval mě však pocit, že jsem si vydělal něco navíc, a když bude velká nouze, tak to můžu užít. Do toho mě však při tom všem přemýšlení přepadla strašná chuť na pivo, kterou jsem ale statečně přetlačil a uspal.
Ze své práce jsem byl nadšený
10. listopadu
Neděle pro mě znamenala opravdu nedělat. Ani to moc nešlo, moje břicho se z toho vydatného tučného jídla ztrojnásobilo. Trpěl jsem za svou blbost, a to se musí. I tak jsem si ale něco na jídlo dal, pro změnu však dietního. Uvařil jsem si špagety.
Přemýšlel jsem nad tím, co a jak nakoupit. Dřív jsem s sebou nosíval plastovou láhev, do které jsem si vždy načepoval vodu, a nepotřeboval jsem si kupovat vždy novou v plastových obalech. Snažil jsem se ji najít, snaha byla však bohužel marná. Tudíž do té budu muset investovat. Všechno mě nějak zmohlo, šel jsem si brzo lehnout. Předtím jsem si ale konečně zakoupil pivo za 9 korun.
TIP: Špagety s rajčatovou omáčkou bez zbytečné chemie (3 porce)
Potřebujeme: 300 g špaget (10-12 Kč) Plechovka loupaných rajčat (20 Kč) 50 g sýru Gran Moravia (18 Kč) Malá cibule (2 Kč) Větší špetka oregana ze zahrádky (0 Kč, pytlík stojí do 20 Kč neznačkový méně) Troška oleje (zanedbatelná částka - jednotky haléřů) Cukr dle chuti (zanedbatelná částka - jednotky haléřů) Sůl dle chuti (zanedbatelná částka - jednotky haléřů)
Volitelné: Čerstvá bazalka (30 Kč sazenice)
Postup: Na oleji zpěníme v hrnci cibuli nakrájenou na jemno, přidáme plechovku rajčat, trochu vody, cukr, sůl a necháme provařit do doby, dokud se ti nebude zdát, že má omáčka správnou hustotu. Přidáme oregano a máš hotovo. Mezitím uvaříš špagety v osolené vodě, naservíruješ si to na talíř, posypeš sýrem a nahoře ozdobíš bazalkou.
Čas: Omáčka asi 15 min, špagety asi 9 = za 15 minut hotovo
Celková cena: Tři obědy tě vyjdou zhruba na 100 korun, pokud musíš kupovat všechny suroviny. Bylinky však můžeš použít víckrát a určitě je všechny nevypotřebuješ. Reálná cena tří porcí z kvalitních surovin je tak 55 – 60 korun. A to se vyplatí.
12. listopadu
Potřeboval jsem po dlouhé době poslat dopis. Když jsem přišel na poštu, vyrazili mi dech. Za jeden dopis jsem nechal 42 korun, což byla třetina mého denního rozpočtu. Nu což, denní nákup se musel odložit na další den.
Toustový chleba ve slevě nejlepším přítelem
13. listopadu
Šli jsme s přítelkyní na nákup v obchodním centru. Strašně tam zavoněla bageta. Tak jsem si ji šel koupit. Asi po půl vteřině jsem si samozřejmě uvědomil, že na ni nemám. Koupila mi ji tak moje polovička. Cítil jsem se docela trapně, proto jsem vzal na sebe celý nákup.
Nakonec to dopadlo tak, že mi z bagety bylo špatně a utratil jsem celou částku na den zbytečně. Bezva.
14. listopadu
Sedmý den na minimální mzdě by se nesl ve znamení rekapitulace prvního týdne, kdybych neměl na starosti jiné věci. Zásoby se tenčily, už bylo třeba nakoupit. Šel jsem pouze na skok do obchodu a zpátky. Skoro vůbec se nehýbu, sedím doma.
Vypadá to docela dobře, když to nejíte čtyřikrát za sebou
16. listopadu
Našel jsem si konečně čas na to si spočítat, jak jsem si za minulý týden vedl. K dispozici jsem měl 1039, 5 korun. Za týden jsem utratil pouze 432 korun. Takže jsem ušetřil 607, 5, hurá! Vyjídání zásob zafungovalo. Ta špatná stránka věci je skutečnost, že už ty zásoby nemáme. Naštěstí nikdo neonemocněl, nic se nerozbilo. Naštěstí mám taky holku, která mě zve na bagety.
Klasické obchody se mi zdály docela drahé. Říkal jsem si, že by bylo vhodné najít nějakou vhodnější a levnější alternativu. Cuketu si sice nevypěstuji, ale například by mě nemusela stát tak moc. Co jsem totiž vkročil do nového týdne, už jsem stihl utratit 416 korun! A to se ještě nevymyslelo, co se bude jíst. Plán je tedy takový: držet se plánu a neprojíst těch dvanáct stovek.
18. listopadu
Onemocněl jsem. Jako bych to neříkal. První den to opravdu není nijak slavné, avšak vzhledem k tomu, že se nepohnu ani z postele, bych měl ušetřit nějaké peníze. Relativně, jelikož začínám využívat zásoby léčiv šetrné k mému žaludku. Je třeba hledat pozitiva.
20. listopadu
Cítím se pod psa. Byl jsem nucen odjet k doktorce, která sídlí mimo Brno. Jízda mi udělala vítr v kapsách, léky na sobě měly naštěstí jen 13 korun doplatek. Každopádně práce či dokonce nějaká brigáda navíc o víkendu nehrozí.
22. listopadu
Druhý týden jsem nemohl hodnotit pozitivně. Nic jsem pořádně neudělal, nic nenaplánoval, akorát utratil peníze za dva velké nákupy, které byly nutné, abych byl schopný si alespoň sednout k počítači. Přišel jsem o 566 korun, zbylo mi tedy 665. Slušné, o 57 korun víc než minulý týden.
Mám z toho radost, akorát vím, že kdybych neměl přítelkyni, tak to prostě nedám. A co víc, tohle žití prostě není žádný život. Paradoxně jsem kvůli nemoci ušetřil, přestože jsem si myslel, že mě bude stát hodně. Jestli bych měl ale onemocnět ještě jednou, takhle jednoduše se z toho nevylížu.
Taky mi bylo jasnější mnohem víc, než kdy dřív, že je opravdu nutné šetřit, jak to jen jde.
TIP: Pokud jsi v podobné situaci, využij internet a prohledej ho pořádně. Je možné, že zjistíš, že máš nárok na nějakou slevovou kartu, poukaz nebo cokoliv jiného, co by ti mohlo ušetřit klidně i pár desítek korun. Šance je větší, pokud jsi například ve vysokoškolském věku. Malá rešerše se určitě vyplatí.
25. listopadu
Nestihli jsme dojíst broskvový kompot a zplesnivěl. První oběť, první nedojedené jídlo, první prohra, první porážka. Nikdy jsem nebyl kvůli shnilé plechovce víc naštvaný než teď.
26. listopadu
Víkend se nám doma finančně povedl, proto jsem se rozšoupl a navštívil novou brněnskou pizzerii. Cítil jsem úlevu a zároveň i nezvyk. Půlka pizzy mě stála 60 korun. Po zaplacení se u mě objevil pocit provinilosti z toho, že jsem si to koupil. Experiment se mi přestával líbit.
27. listopadu
I normální kontrola u doktora se může zvrtnout. Po cestě mi ve vlaku přestal fungovat jediný notebook, který mám. Všechno se proměnilo v drama. Okamžitě jsem urgoval kamaráda, který by mi s tím mohl pomoct. Shodou okolností měl čas. Uf. Opravě jsme dali několik hodin a držel. Díky bohu, stálo mě to jen oběd. Můj oběd. Ale radši budu o hladu než bez počítače.
28. listopadu
Začínají Vánoční trhy. Všude jsou stánky. Že z nich nic nemůžu jíst jsem si už zvykl, ale s tím nedostatkem peněz je ta realita ještě bolestivější a palčivější. Tím spíš, že mi přítelkyně koupila párky, které jsem neměl už ani nepamatuju. Byly dětské, tudíž takové, které mohou jíst i děti. V noci, poté, co jsem je snědl, jsem si vzpomněl, proč jsem je neměl tak dlouho a hořce litoval.
Bramborák jsem si na trzích taky nedal
29. listopadu
Konec třetího týdne byla katastrofa. Nejenže mě potkal další potravinový waste (čti dvě kolečka šunky, půl cukety a rajče v koši), ale zhoršuje se mi i zdravotní stav. Z těch potravin by asi stejně nic nešlo uvařit, jen je to škoda, za to když se mi doslova vaří mozek, tak ten nový prostě nekoupím.
Točí se mi hlava, mám extrémní bolesti. Nepomáhá ani chození ven, rozběhnout se nepřipadá v úvahu. Došlo to až do bodu, kdy jsem si přestal myslet, že to může dělat pouhé sezení u počítače a koukání do monitoru.
Nicméně, je třeba zrekapitulovat týden. Znovu jsem neutratil ani 600 korun a znovu to bylo za přispění mé přítelkyně, nicméně mi zůstalo dokonce 1119 a půl koruny. Další týden je pro mě malý jackpot – 2159 korun. Ptám se však: Stálo to za ty zdravotní potíže?
30. listopadu
Miluji italskou kuchyni, ale co je moc, to je moc! Špagety teď chvíli nechci ani vidět, je třeba to ale vydržet. Rozhodl jsem se, že další týden se ponese ve znamení odlehčení v uzurpujícím stylu stravování a celkovém až armádním omezování. Jsem si vědom toho, že si to člověk na minimálce nemůže dovolit, třeba se mi ale povede najít schůdnější a třeba i levnější způsob, jak se najíst nebo si aspoň něco trochu užít.
Každopádně představa, že s tímhle někdo musí našetřit na Vánoce, je otřesná.
Snažil jsem se dodržovat mnou nově nastavenou laťku a koupil jsem si ráno čaj, i když jsem jel vlakem nejnižší třídou bez obsluhy. Stál mě 30 korun. S takovým vědomím nechutnal moc dobře. Cítil jsem se, jako bych to neměl dělat. Ale když už ono začíná docela přituhovat. A vyjíždět v 6 ráno bez čaje prostě nepřipadá v úvahu.
Zapomněl jsem zmínit, že už týden jsem s sebou vozil starou plastovou sportovní láhev na vodu, kterou jsem našel. Dneska jsem ji ztratil.
4. prosince
Dostal jsem tip od svého informátora (jen vtip), že by mohl existovat levnější, ekologičtější a zároveň pro mě výhodnější způsob nakupování. Nelenil jsem tedy ani chvíli, sebral jsem své plastové krabičky, a vydal jsem se do bezobalového obchodu Nasyp si v Brně na Úvoze.
Dřevěná tabule nad vstupem do obchodu
Když jsem vešel, uvítala mě sympatická majitelka obchodu Tereza Koutná. „Z Refresheru, jó? To znám,“ řekla, když jsem se jí svěřil se svým experimentem. Její další řeč však nekorespondovala s tím, co jsem o „bezobalácích" slyšel. Jsou dražší, mnohem dražší.
„My se snažíme prodávat hlavně kvalitní BIO potraviny. Když se kouknete na krabičky, tak jsou označeny zeleným puntíkem. Tím, že jsou kvalitní, tak zákonitě nemohou být úplně nejlevnější Nicméně zde nakupují i rodiny s dětmi nebo studenti, o kterých se říká, že nemají peníze. Tak kde je teď pravda," usmívala se.
Takhle nějak to vypadá uvnitř
O kolik jsou dražší jsem se přesvědčil, když jsem si obchod prohlédl. Některé ceny potravin byly srovnatelné se supermarkety, většina sortimentu byla na druhou stranu zase super drahá. Výhodou těchto obchodů je nicméně to, že si zde může člověk na váhu odsypat čehokoliv, kolik chce. Zabalit si to do nějaké krabičky či sklenice a jít.
Dámy a pánové, tento parádní dortík je mýdlo
Když jsem se majitelky zeptal na to, jestli nejde ceny nějak srazit dolů, odpověděla: „Jednou tu byla paní, která mi říkala, že je ve finanční nouzi, a že by se jí líbilo, kdybych tu měla i potraviny, které BIO nejsou. Ale takhle by to potom, bohužel, postrádalo smysl. Nemluvě o tom, že bych potřebovala větší prostory."
Z toho všeho jsem dostal parádní hlad, který jsem se rozhodl utišit klasickým meníčkem. Když člověk běhá po městě, občas nemá čas oběd zaprvé vařit, a zadruhé si ho vůbec koupit v době, kdy se vydává. V Brně se však vyvinula šikovná aplikace, která se snaží přesně takovým lidem ušetřit peníze a přidat i dobrý skutek.
Jídlo, které si objednáš takhle...
Aplikace Nesnězeno bojuje proti plýtvání jídlem tím, že shromáždila původně brněnské restaurace, které nechtějí neprodaná meníčka vyhodit, ale rády je nabídnou po obědě pod cenou. A úspěch na sebe nenechal dlouho čekat. Důkazem je například skutečnost, že začaly do aplikace přispívat i cukrářské podniky nebo obchody, které například prodávají jiný gastro sortiment a nechtějí jej zbytečně vyhazovat. Koupíte zde zákusky, sušenky, oběd nebo velký balík rýže.
Druhý důkaz úspěchu je rozšíření mimo Brno do dalších velkých českých měst - do Prahy, Olomouce, Ostravy i Českých Budějovic. Na jejich mapě jsou po jednom také zaznamenány podniky v Kladně a Opavě.
...si potom doneseš domů. Dost dobrý. A hlavně to můžu
Konec – 5. prosince
Je konec! Myslel jsem, že se toho nedočkám. Končím svůj poslední týden na minimální mzdě v Praze se svými kolegy. Šel jsem s nimi i na oběd a dokonce jsem si mohl dovolit i „nemeníčko“. Měl jsem ale stále na paměti, že to by člověk na minimální mzdě udělat nemohl.
Hodně jsem se poslední týden rozšoupl, utratil jsem nebetyčných 938 korun. I tak mi ale na účtu 1221 korunzbylo. Nemusel jsem tedy ani do rozpočtu započítávat brigádu z prvního týdne. Jsem strašně rád, že to tak dopadlo. Prošel jsem si až nečekaným očistcem, ve kterém to šlo se mnou nahoru a dolů.
Štěstí ale najednou střídá smutek. Smutek z toho, že tímto způsobem opravdu musí někdo žít. Žil jsem tak sám a ušetřil jsem 1221 korun, rodina s dětmi neušetří ani to. Blíží se Vánoce, blízkým chceš udělat radost, ale nemůžeš. Dospělému vysvětlíš, že je situace, jaká je, a obvykle mu postačí hezké přání, snaž se to ale vysvětlit malým dětem. Což nemluvím o každodenních radostech, opravách nebo nemocech.
Takže abych to shrnul: přežil jsem, ALE. Ze zásob, s pomocí přítelkyně, nemocný a s odepřením i té nejmenší radosti. Kamarádi pomalu nevědí, kdo jsem. Oči jsem si vypálil modrým světlem z monitoru. Čili pokud mám okomentovat tu spásnou vládní myšlenku navýšení minimální mzdy od nového roku, říkám, že to bude chtít víc než to.