Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Rozhovor s politologem Jakubem Lyskem o výsledcích voleb.
Jak bude vypadat budoucí vláda? Jaká témata budou aktuální a která budou smetena ze stolu? Je levice mrtvá? S politologem z Univerzity Palackého v Olomouci Jakubem Lyskem jsme mluvili o směru, který Česká republika zaujme, o budoucnosti Pirátské strany i o tom, jaké mohou být nejbližší plány Andreje Babiše.
Jakub Lysek se zabývá datovou analýzou, statistikou, lokální a regionální politikou i volebním chováním. V rámci Univerzity Palackého v Olomouci vydal ve spolupráci s Tomášem Lebedou rozsáhlou analýzu současných voleb, kde odpovídá na to, co volby rozhodlo. To, co jejich výsledky možná přinesou, zjistíš v našem rozhovoru.
Co teď bude s Andrejem Babišem? Původně do opozice nechtěl, teď to vypadá, že by v ní klidně zůstal
Andrej Babiš má hlavně výhodu v tom, že ví, v jakém zdravotním stavu je Miloš Zeman, takže ví něco víc než všichni ostatní. To, že změnil názor, může znamenat, že si chystá půdu pro prezidentské volby. A opozice by byla logický krok. On potřebuje mít prezidentskou imunitu, má podporu ve velké skupině obyvatel a má hodně prostředků na kampaň a má jistotu, že bude zvolen do druhého kola, kde má také velkou šanci na vítězství, pokud proti němu nenastoupí silný kandidát.
Myslím si, že z politiky neodejde, protože se chystá právě na prezidentskou volbu. Z parlamentu nejspíš neodejde a bude spíš interpelovat vládní politiky a tak dále. On ani nemůže odejít, protože by mu to uškodilo.
Uškodilo by mu to právě v prezidentských volbách?
Jednak v prezidentských volbách, ale bude tu nejspíš i nějaké trestní stíhání.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Co bude dál s Piráty, co by měli udělat, aby se „zachránili“
Co bude dál s levicovými stranami
Co hrozí, pokud nebude vláda respektovat potřeby levicových voličů
Co výsledek voleb znamená pro Piráty, kteří získali jenom čtyři mandáty? Měli by zůstat ve vládě, nebo jít do opozice?
Vzhledem k tomu, že v opozici bude ANO a SPD, tak si nedovedu představit, že by Piráti mohli dělat rozumnou opoziční politiku. Je pro ně výhodnější být ve vládě a ukázat, že jsou schopní manažeři některých ministerstev a snažit se obnovit důvěru ve stranu. Piráti ale dostali poměrně dost hlasů a měli by se spíš zamyslet nad tím, jak stavět kandidátní listiny a koho na ně dávat. Když se nad tím zamyslíme, zvoleni byli jenom Piráti, kteří jsou nějakým způsobem známí.
Spousta Pirátů vykonávala své funkce ve výborech Sněmovny, ale nebyli třeba vidět v místech, kde byli voleni. To vypovídá o tom, že možná nepochopili funkci politiky. Jako politik totiž musíte nejen pracovat na zákonech, ale zastupovat i region, za který jste zvolený a komunikovat s tamními lidmi. To spousta Pirátů nepochopila. Což vidíme i na tom, že i ti, kteří zastávali vysoké funkce ve Sněmovně, se do ní nakonec nedostali. Takže jejich úkolem je teď rozmyslet se, jestli se z nich stane tradiční strana, nebo parta aktivistů, kteří budou řešit politiku, jako to dělali třeba v roce 2013.
V Pirátské straně teď tedy bude velké pnutí mezi tím pragmatickým křídlem a křídlem právě těch aktivistů, kteří píší na Pirátské fórum.
Úloha Pirátů teď bude tedy dát o sobě vědět nejen ve Sněmovně, ale i ve veřejném prostoru?
Přesně tak. Myslím, že zvolení Piráti to moc dobře chápou, ale nechápou to ti, kteří zvolení nebyli. Teď se musí ptát, proč zvolení nebyli. Otázka na demokracii pak je, jestli máme volit značku a politiky, o kterých vůbec nic nevíme, nebo volit politiky, které známe z dané komunity. Ty, kteří se angažují v lokálním rozvoji a lidé je znají.
To se také ukázalo na koalici středo-pravých stran. ODS nebyla bitá na kroužkování, protože má hodně zástupců mezi lokálně známými podnikateli, řediteli muzeí a podobně. Piráti teď budou muset zapracovat na tom, aby zakořenili ve společnosti, pokud se chtějí udržet. Jinak totiž budou další elitářská strana z Prahy, která na tomto bude bita.
SPOLU není ODS. Z průzkumů vychází, že pokud se ODS spojí s jinou stranou, voliči už ji nevnímají jako konzervativní ODS, ale jako středo-pravicovou koalici, která má v sobě hodně proudů.
Mají šanci to vůbec udělat, když mají tak málo mandátů?
Myslím, že mají, ale budou to na té lokální úrovni tvrdě odpracovat. Teď budou komunální volby a měli by se na ně pořádně připravit a budovat své pozice zespodu. Všechny liberální elitářské strany totiž ze Sněmovny dříve nebo později vypadly. TOP 09 teď zachránila koalice, ale nebýt té koalice, TOP 09 zmizí. Když se podíváme do minulosti, tyto liberální strany vždy vystřelily a zmizely. Liberální volič je totiž přelétavý. V roce 2017 jsme viděli, že voliči TOP 09 přelétli právě k Pirátské straně a teď zase vidíme přeliv voličů Pirátů ke koalici SPOLU.
Proč si pirátští voliči vybrali právě SPOLU? Není třeba konzervativní ODS spíše v rozporu s jejich ideologií?
Protože SPOLU není ODS. Z průzkumů vychází, že pokud se ODS spojí s jinou stranou, voliči už ji nevnímají jako konzervativní ODS, ale jako středo-pravicovou koalici, která má v sobě hodně proudů. Pro pirátské voliče z roku 2017, tedy městský, vzdělaný, bohatý člověk, se nyní rozhodl, že přejde, často že se vrátí, k TOP 09, takže taková překážka tam není.
Co výsledek voleb znamená pro levicové voliče? Bude na milion propadlých hlasů brát Sněmovna ohled?
To je spíš otázka na vládu. Chtěl bych ty středo-pravicové strany jen upozornit, aby nevznikla nová populistická hnutí, jako tomu bylo v minulosti. Nemohou vládnout tak, aby z vlády profitovala jen určitá sociodemografická skupina a aby se rozevíraly nůžky mezi chudšími a bohatšími kraji. Takovou politikou by mohli vytvořit nové populistické hnutí.
Pokud budou vládnout dobře, má levice šanci na to se přeskupit a vytvořit nový blok po vzoru Progresivného Slovenska. Mohou třeba vytvořit nějaký blok Zelených a ČSSD.
ČSSD se tedy v současné podobě nemá šanci do Sněmovny v příštích volbách vrátit?
To jsou čtyři roky do budoucna a netroufám si teď nic tvrdit. Ale konzervativní levici teď obsadil Andrej Babiš a s hnutím ANO bude spíš v opozici, takž ČSSD nebude mít proti komu se vymezit. Nikdo teď neví, jakým směrem se má ČSSD vydat. Možností má hodně a záleží na vedení ČSSD, jakým směrem se vydá. Co se týče komunistů, tak podle mě nemají šanci se do Sněmovny vrátit, už kvůli tomu, že jejich volební podpora v podstatě kopíruje věkovou strukturu jejich voličů, diplomaticky řečeno.
Vláda by mohla fungovat během prosince. Koalice dvou bloků má spoustu pák.
Vládu bude nejspíš stavět PirSTAN a koalice SPOLU, což je pět politických stran. Má tak pestře složená vláda šanci fungovat?
To pnutí bude mezi ODS a zbytkem. Neočekávám mezi ostatními stranami velké názorové pnutí. Když se podíváme na hlasování za poslední volební období, tak ty strany až na ODS hlasovaly dost podobně. Ale rozpory neočekávám, protože opozici tvoří ANO a SPD a všechny strany, až na Piráty, spolu již vládly v minulosti, takže většinu pro schvalování zákonů už mají, politici se mezi sebou znají a vědí, co od sebe očekávat. Pokud tedy nevypukne nějaký skandál, neměl by tam být problém.
Ten problém se zveličuje ze strany levicových komentátorů nebo opozičních politiků, ale pokud se pragmaticky podíváme na historii těch stran a jejich vlády, opravdu by tam neměl být velký problém.
Kdy bychom se mohli vlády dočkat?
To bude záležet na panu prezidentovi, jestli se uzdraví, jmenuje pana Fialu premiérem a pokud vše půjde rychle, vláda by mohla fungovat během prosince. Každopádně koalice těch dvou bloků má i tak spoustu pák. Nemusí přijmout rozpočet, mohou podat žalobu na prezidenta a možností má hodně. O to víc, pokud se ukáže, že prezident není schopen vykonávat funkci. V tom případě není žádná síla, která by parlamentní většině zabránila. Sněmovna se totiž musí sejít 30 dní po volbách a bude si volit vedení. Pokud pravomoce prezidenta připadnou předsedovi poslanecké sněmovny a předsedovi senátu, kde má současná koalice většinu, tak prezident může jenom hrát o čas.
Pokud by ale prezident byl schopný vykonávat funkci bez omezení, mohlo by trvat i rok, než by nová vláda vznikla. Takové zdržení už vlastně udělal v případě Rusnokovy vlády.
Pokud bude koalice SPOLU vládnout, budou smetena ze stolu témata jako manželství pro všechny nebo klimatická krize? Petr Fiala se vyjádřil, že tato témata pro něj příliš důležitá nejsou.
Je to správné rozhodnutí, protože tato témata skutečně pro Českou republiku důležitá nejsou a jedná se jen o zástupné problémy, které by koalici rozdělovaly a nejsou v zájmu nikoho.
Není v zájmu třeba právě sexuálních menšin, aby se témata řešila?
To téma je ale skutečně zástupné. Vzniklo jako problém před volbami a myslím, že na něj prostě řada nedojde. On ho zvedl Marian Jurečka celkem neobratně, ale ve fungování vlády to nejspíš nebude hrát žádnou roli.
Co daně? Koalice slibovaly, že je nebudou zvyšovat. Můžeme jejich zvýšení očekávat?
Na to vám nikdo nedokáže odpovědět. Záleží jaké daně, ty z příjmu se snižovaly již v minulosti a co se týče třeba korporátních daní, bude záležet i na nějakých mezinárodních dohodách. V současnou chvíli to nejde určit a to, na co by se měla vláda zaměřit, je spíš zjednodušení a digitalizace výběru daní. Průmyslu jde o stabilitu daní a o to, aby se systém zefektivnil.