Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Ne, není to únava, kterou o víkendu „dospíš“, ani stres, který dokážeš docela rychle identifikovat.
I ty jsi už zřejmě minimálně jednou slyšel nebo četl „pohádkové příběhy“ o vrcholových manažerech, ajťácích nebo úspěšných podnikatelích, kteří vyhořeli, dali výpověď a vydali se na roční roadtrip po Bali, případně si založili vlastní pojízdnou kavárnu nebo odešli žít na farmu pěstovat zeleninu .
Takové „romantizované“ příběhy se ale týkají jen velmi malého procenta lidí. Skutečná „nefiltrovaná“ realita syndromu vyhoření hovoří o emoční vyčerpanosti, osamělosti, frustraci či dlouhotrvajících zdravotních problémech. O to horší je, že ideálem dnešní společnosti je „lidský stroj“, který odchází z office dávno po západu slunce, je vždy k dispozici a osobní záležitosti odsouvá stranou.
Během pandemických home office se riziko vyhoření ještě zvýšilo. Lidé neměli oddělený pracovní a soukromý život a nadřízení očekávali, že jejich zaměstnanci budou nonstop k dispozici — alespoň digitálně. Podle portálu Economistse průměrný počet odpracovaných hodin v roce 2020 zvýšil dokonce o polovinu.
Nejdříve si zvykneš, pak vyhoříš
Na základě studie americké analytické firmy Gallupzažívá vyhoření až dvě třetiny lidí. Ta však byla postavena na subjektivních pocitech lidí a mnozí si vyhoření zaměňují s vyčerpáním. Co tedy vyhoření skutečně znamená?
Přichází špatné počasí, tma a zima. Podzim umí psychiku někdy pořádně potrápit. V Refresheru nebereme témata duševního zdraví na lehkou váhu, a proto ti přinášíme sérii článků o duševním zdraví O duši až po uši. Každý týden se spolu s psychology věnujeme jinému tématu. Tento týden rozebíráme téma vyhoření spolu s psycholožkou Evou Šulekovou z platformy K Sebe.
Vyhoření není únava, kterou o víkendu „dospíš“. Není to ani stres — tedy jednorázová záležitost, kterou dokážeš snadno identifikovat. K vyhoření se postupně dopracuješ.
Na začátku si ho ani nevšimneš, protože se tvé tělo adaptuje na zátěž. Tvá regenerační schopnost se ovšem časem snižuje. Najednou nezvládáš úplné maličkosti, které ti předtím nedělaly problém. Do práce (nebo školy) chodíš s nechutí, jsi frustrovaný, podrážděný, cynický a vůbec netušíš, jak se z těchto pocitů vyprostit.
„Člověk v pokročilejším stádiu vyhoření pociťuje beznaděj, emocionální vyčerpanost, podrážděnost, ztrácí odvahu, schopnost myslet objektivně a riskovat. Pesimistický pohled na život může vyústit až do ztráty osobní identity a sebeúcty,“ říká psycholožka. Takto „vyhořelý“ člověk nakonec začne unikat do samoty a přicházet o mezilidské vztahy. Konečné stavy vyhoření proto v určitých ohledech připomínají depresi.
Znaky raného syndromu vyhoření, při kterých bys měl zpozornět:
- nedokončování nebo oddalování pracovních povinností - vyhýbání se povinnostem - chybovost v práci - přehnané emoční reakce - bolesti jednotlivých částí těla (hlavy, zad) - únava - bagatelizování problémů, případně jejich kompenzace alkoholem a jinými látkami - hledání vnějších podnětů, které překryjí aktuálnost problému
Pozor na přehnané nadšení
Vyhoření se nespojuje s konkrétními profesemi, ale spíše s určitými faktory, jako jsou časový tlak, stres, málo uznání, neefektivní „copingové“ strategie, špatné pracovní podmínky a, samozřejmě, nezdravý životní styl. Jde o velmi individuální záležitost. Zatímco u jedné osoby je stejná zátěž jen mírná, u jiné může být destruktivní.
Podle Evy Šulekové se riziko vyhoření zvyšuje zejména u lidí, kteří mají nízkou sebehodnotu, ale nejsou si toho vědomi. U nich je totiž vyšší předpoklad, že budou úzkostnější, a tedy budou selhávat při vyšších nárocích nebo přeceňovat své schopnosti. Můžeš být ten nejúspěšnější člověk na světě a stále mít pocit, že neděláš dost.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Z čeho se skládá 5 stádií vyhoření a jak zjistit, ve kterém stádiu se nacházíš.
Jak mohou přehnané prvotní nadšení v nové práci vést k vyhoření.
Proč si člověk s vyhořením může myslet, že mu lidé chtějí ublížit.
Jakou roli hraje při workoholismu nízká sebeúcta.
Do jakého věku zažije většina lidí vyhoření.
Co dělat, když začínáš pociťovat frustraci, chronickou únavu a do práce (nebo školy) chodíš s nechutí.
„Jeden můj klient se skoro rozvedl, protože si myslel, že mu jeho žena vědomě emočně ubližuje. Nedokázal posoudit skutečnost a reálnost situace, že vyhořel. Ukázalo se, že se za tímto přeceňováním a nesprávným způsobem vyhodnocování situací skrývalo trauma z dětství, pocit nedostatečnosti a nízká sebehodnota,“ říká Eva Šuleková.
Při vyhoření totiž člověk ztrácí určitou míru objektivního úsudku a schopnost posoudit situaci z různých úhlů pohledu. „Když jsi fyzicky a psychicky vyčerpaný, jde racionalita do pozadí. Člověk, který má navíc nevyřešené emoční traumata či bolesti z minulosti, posuzuje realitu prostřednictvím těchto zkušeností,“ vysvětluje stav klienta odbornice.
1. Prvotní zápal — první fáze se vyznačuje počátečním nadšením, kreativitou a energií. Jsi extrémně produktivní a optimistický. 2. Stres — v této fázi si už uvědomuješ, že některé dny jsou horší než jiné, opadá z tebe největší optimismus a začneš pociťovat běžné příznaky stresu. 3. Chronický stres — cítíš chronickou únavu, začnou tě trápit různé bolesti a můžeš být často rozzlobený nebo depresivní. 4. Vyhoření — všechny dosavadní symptomy začnou být kritické. Vyhýbáš se lidem, cítíš extrémní frustraci, pochybuješ o sobě. 5. Syndrom vyhoření — v této fázi už můžeš mít vážný fyzický či psychický problém, který vyžaduje zásah psychologa.
Chceš zjistit, jak si na tom? Udělej si rychlý online test, který ti pomůže odhalit, v jaké fázi vyhoření se právě nacházíš.
K syndromu vyhoření může vést i na první pohled zdánlivě neškodný počáteční entuziasmus — například po nástupu do nové práce. Výstižně to shrnul v podcastu Zdravé reči odborník na behaviorální vědy Ján Uring:
„První měsíce v práci nám lidé dávají různé nálepky. Pokud dovolíme, aby nám dali nálepku nevyčerpatelného člověka, filantropa a týmového hráče, jen těžko čtvrtý měsíc řekneme ne — a to i přesto, že nemůžeme nebo nechceme.“ Obrovské nadšení může rychle vystřídat ztráta jakéhokoli zájmu o danou práci či činnost. V souvislosti s tím se často říká: „Kdo nehoří, nevyhoří.“
Pozor si je třeba dát i na nerealistická očekávání — od nadřízených i od sebe. Pokud se snažíš naplnit něco, co je nad tvé fyzické či mentální síly, nebo je toho příliš mnoho, směřuješ přímou čarou k vyhoření. A to nemluvíme o soukromém životě, který také není vždy procházka růžovým sadem — práce může být dokonce podle některých výzkumůméně stresující než soukromý život. Nad pracovními povinnostmi máme totiž často větší kontrolu než nad běžnými situacemi doma.
I student může vyhořet
Známým mýtem je, že vyhořet může jen byznysmen po dvaceti letech kariéry. To ovšem není pravda. Přestože WHO syndrom vyhoření definuje jako „nezvládnutý chronický stres na pracovišti“, podle některých odborníků ho mohou zažít i studenti či dokonce matka na mateřské. Podle studieuniverzity Winona State se s ním většina lidí potká do svého 32. roku života.
„Měla jsem klientku, která musela ze zdravotních důvodů přerušit studium. Zjistila, že způsob, jakým vedla svůj studijní život, byl nezdravý. Celé zkouškové období spala tři hodiny denně a nevycházela pomalu ani z domu,“ vzpomíná psycholožka Eva Šuleková.
„Měla pocit, že učivo musí kompletně znát. Čím byla blíže k termínu nástupu, tím větší napětí a odpor pociťovala. Takto to šlo zhruba šest semestrů, až ji to přivedlo k život ohrožujícím zdravotním problémům, které přetrvávají dodnes.“
Co dělat, když už směřuješ k vyhoření?
Psycholožka Eva Šuleková radí, že prvořadé je uvědomit si a přijmout aktuální stav. „Následně je třeba pracovat na identifikaci „spouštěčů“, které jsou příčinou vyhoření. Často jsou to například zmíněné pocity nedostatečnosti, nízká sebeúcta a sebehodnota,“ vysvětluje.
Člověk ho však sám identifikovat nedokáže, proto je nejlepší spolupráce se psychoterapeutem či psychologem. To, že změníš práci nebo se odstěhuješ na Bali, nemusí vždy pomoci. „Pokud budeš problém vždy hledat v konkrétní práci a ne ve svém nastavení, může se stát, že budeš v budoucnu opakovat tytéž chyby,“ upozorňuje.
Podobnou radu má pro „vyhořelé“ i vědecký časopis Harvard Business Review, podle kterého je důležité si uvědomit, proč pracuješ nad rámec svých možností. Je to proto, že tě tvá práce baví, nebo pro status či peníze? Pokud patříš do druhé skupiny lidí, podle studií je vyšší šance, že budeš zdravotní problémy (způsobené přepracováním) ignorovat.
Při lehčích stavech si můžeš samozřejmě pomoci i sám. Pokud jsi dlouhodobě nastaven na výkon, po vyhoření platí podle psycholožky zásada, se kterou se možná hned neztotožníš, a to: „méně je více“. Znamená to ubrat z práce a povinností a na druhé straně si dopřát více relaxace, spánku, výživné stravy, přiměřeného pohybu a času stráveného s blízkými.
Pouze potřeby těla ale nestačí — pozornost je třeba věnovat i duši. Podle portálu Big Self School by sis měl položit otázku „jak chci strávit zbytek svého života?“ Právě vyhoření ti ji někdy pomůže zodpovědět. Při něm si totiž uvědomíš, jak ho strávit nechceš. Pomůže ti to nejen identifikovat své skutečné potřeby, ale v konečném důsledku i žít naplňující život.