Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
„Nevěř každé své myšlence. Tak jako neposloucháš každého člověka, bys neměl poslouchat ani každou svou myšlenku,“ říká psycholožka Marci Hrapková.
Depresivní stavy se u 19leté Michaely G. začaly projevovat v deseti letech. Už tehdy za sebou měla trauma, a tak byly její myšlenky dost černé. „Stále jsem myslela jen na to, proč nemám dobrou rodinu a kamarády. A co bylo nejhorší, proč nemám takové štěstí v životě. Střídaly se u mě pocity méněcennosti a vnucování se při snaze někam zapadnout. Ve třinácti letech to přerostlo do hluboké sebenenávisti,“ vzpomíná.
„Tehdy se u mě začala projevovat fobie z lidí, a tak jsem přestávky trávila zavřená v kabince na záchodech a zbytek volného času sama v pokoji. Ve čtrnácti letech se můj stav rapidně zhoršil, když mi kluk, se kterým jsme si byli blízcí, řekl, že se se mnou bavil jen kvůli hloupé sázce. Celé léto jsem proležela v naprostém tichu a jen jsem zírala do stropu. Můj spánek byl v zoufalém stavu, moje logické myšlení také.“
O několik měsíců později začala se sebepoškozováním. „Cokoliv, co mi mohlo ublížit, mě lákalo. Nesnažila jsem se vysloveně zabít, jen jsem hazardovala, a pokud bych umřela, tak bych umřela. Pokud mě bolela hlava, vzala jsem si čtyři Ibalginy místo jednoho, netrápilo mě, co se se mnou stane. Pokud bych si během řezání trefila žílu, tak by se to prostě stalo. Chodila jsem přes cestu, jak se mi chtělo, jen ať mě to auto klidně srazí,“ řekla pro Refresher.
Na konci deváté třídy Michaelu čekaly zkoušky a různé soutěže, které byly fyzicky a psychicky vyčerpávající. Za týden byla schopna spát maximálně čtyři hodiny. Postupně ji začaly trápit halucinace. „Většinou to byly tmavé siluety, které se mi zjevovaly v zrcadlech nebo na obrazovce vypnuté televize. Postupně jsem začala rozeznávat i rysy obličeje a dokonce i prsty na rukou. Dodnes nevím, co to mělo znamenat.“
Spolu s halucinacemi se začala objevovat i paranoia. Michaela měla pocit, že je někdo stále s ní, přestože byla v pokoji sama, zamčená, se zataženými žaluziemi. „Pocit, že mě někdo v noci upřeně sleduje, byl neúnosný. Chvíli mě trápily i zvukové halucinace — v období, kdy jsem neměla kamarády. Znělo to, jako kdyby mi někdo brblal přes rameno. Ten hlas mě neustále ponižoval, hledal na mně jen to nejhorší.“ Michaela se začala bát pohledů, doteků, každý pohled jí přinášel úzkost.
Když nastoupila na střední školu, rozhodla se svou depresi a s ní přidružené problémy tajit a potlačovat. Nakonec se zhroutila a své matce o všem řekla. „Strávila jsem osm dní hospitalizovaná na psychiatrii. Nasadili mi léky na spaní a antidepresiva. Zabraly po čtrnácti týdnech. Psychiatrička mi kromě deprese diagnostikovala i poruchy soustředění, problémy s pamětí a OCD.“
Michaela je už dva a půl roku úspěšně stabilizovaná, ale říká, že ji „občas ještě chytí nálady, během kterých se moje deprese zhoršuje a paranoia mě polechtá za uchem“.
Možná si pomyslíš, proč se na matku neobrátila dříve a nevyhledala pomoc, dokud byly její problémy ještě zvládnutelné. „Neřešila jsem to, protože máma by se mi vysmála, což by mi ublížilo ještě víc. Je totiž dost konzervativní a psychické problémy pro ni nejsou něco, co by se mohlo dít jejímu dítěti,“ odpovídá Michaela.
„Lidé se psychickým onemocněním jsou podle ní blázni ve svěrací kazajce. Onemocnění, jako je deprese nebo schizofrenie, neuznává. Moje psycholožka jí musela dlouho vysvětlovat, aby to alespoň respektovala, když už tomu nechtěla porozumět. Navíc jsem měla pocit, že pokud bych to řešila, zbytečně bych otravovala jiné lidi.“
Právě stigma, které se šíří kolem duševního zdraví, je jedním z důvodů, proč jsme se v Refresheru rozhodli přinést sérii článků o duševním zdraví O duši až po uši. Každý týden se spolu s psychology věnujeme jinému tématu.
Michaelin příběh je příkladem toho, do jakého stavu může přerůst neléčená deprese. Lehčí formy deprese, při kterých se člověk zanedbává, cítí neustálou únavu a beznaděj, mohou vyústit do těžké deprese, kdy je již nezbytná hospitalizace. Nedá se mluvit o obecných kategoriích. Každý člověk totiž depresi prožívá jinak. Někdo pociťuje odpor vůči životu jako takovému, jiný hluboký smutek a neštěstí, další úplné prázdno. Proto je třeba řešit každý případ individuálně.
Pro každého člověka s depresí však platí jedno — deprese zde není proto, aby ti zničila život. Je to legitimní odpověď na vše, co jí předcházelo. „Když se dostaneš do stavu deprese nebo jakékoli jiné nemoci, je za tím nějaká příčina. Každá krize je příležitost v „převleku“. Pomáhá ti identifikovat a pochopit, co bys měl změnit nebo vyléčit. Tvůj organismus ví, co dělá,“ říká psycholožka Marcela Marci Hrapková.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak se řeší deprese, která vznikla na základě traumata z minulosti, a deprese z nedávné události.
Co udělá s dítětem to, když se mu rodiče dostatečně nevěnují nebo jej emočně zanedbávají.
Jak vzniká „odpojení od emocí“ a jak to ovlivní člověka v dospělosti.
Jak lidé běžně bagatelizují traumata z dětství.
Co se může stát, pokud si nenajdeš čas na „odsmutnění“ negativní události.
Jednoduše řečeno, pokud pociťuješ stavy beznaděje či lítosti, neciť se „vadný“. Namísto toho se zeptej sám sebe, co tomuto stavu nebo pocitům předcházelo. Jak říká Marci: „Všechno trápení se dá změnit, jen potřebuješ sám sobě porozumět.“
Když nic necítíš, chráníš se
Při depresi rozlišují psychologové to, zda ji vyvolalo dřívější trauma z minulosti, které v sobě člověk nezpracoval a možná ho v sobě dlouhodobě nosí, může být dokonce rodové nebo konkrétní, nebo zda ho způsobila nedávná událost. S traumatem, které způsobilo depresi i Michaele, je to mnohem náročnější. Zejména pokud ho zažiješ už jako malé dítě.
„Když se rodiče nevěnují svému dítěti dostatečně nebo jej emočně zanedbávají, či dokonce zneužívají, musí si s mnoha těžkými emocemi poradit samo. Dítě, které ještě nemá zralou nervovou soustavu, ale neumí dostatečně dobře zvládat svému věku nepřiměřenou zátěž nebo velkou míru bolesti. Tak vzniká trauma,“ vysvětluje psycholožka.
Deprese v číslech
Vinou pandemie narostl počet Čechů trpících mentální poruchou až na 33 %.
Depresivní porucha je druhou nejčastějšípříčinou pracovní neschopnosti na světě. Zapříčiňuje i významný pokles v produktivitě zaměstnanců, a to až o 25 %.
Každých 40 sekund někdo na světě spáchá sebevraždu. Sebevražda je zároveň čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí mladých lidí ve věku 15—29let.
Pokud jsi nucen žít v domácnosti, kde se stále křičí a tříska dveřmi, nechceš prožívat strach nebo bolest každý den. Tehdy se často stává, že se „odpojíš“ od dané situace a svých emocí. Utečeš „z těla do hlavy“, neboť nechceš cítit tu bolest — to je obranný mechanismus, který ti pomáhá přežít. Lidé s problematickou minulostí dokáží podle Marci žít jen z rozumu — jsou často velmi racionální a hodně přemýšlejí nebo propadají závislostem, sebepoškozování nebo jiným problémům s chováním a náladou.
„Nejsou plně spojení se svým citovým prožíváním, tedy se svým tělem, kde emoce jsou, a bohužel se tedy neumí opřít o svůj nejdůležitější „životní kompas“. Tak mohou dělat nesprávná rozhodnutí a nenacházet naplnění, neboť vše se snaží vyřešit přes hlavu.“ Při kterékoliv dysfunkci se je třeba ptát, jaké funkci slouží/sloužila. Například „odpojení“ od emocí člověka dlouhé období chránilo před bolestí.
Často se stává, že člověk ani neví, že mu depresi způsobily vytěsněné pocity nebo události z minulosti. „Někteří moji klienti berou traumatizující situace jako zcela běžné věci. Řeknou mi: Vyrůstala jsem úplně normálně, pouze jsem sem tam dostala na zadek, vždyť každý rodič na své dítě občas zakřičí. To je často velká bagatelizace. Ale oni tu bolest nechtějí cítit, proto je volám zpátky do svého nitra, do té rány, od které celý život utíkali. To, co necítíš, nemůžeš léčit.“
Najdi si čas na smutek
Mluvit můžeme i o reaktivní depresi, kterou vyvolala konkrétní událost, například smrt blízkého či ztráta zaměstnání. V tomto případě je nejdůležitější tragickou událost „odsmutnit“ a dovolit si cítit se špatně. Měl by sis projít všemi čtyřmi fázemi truchlení a nevynechat ani fázi deprese.
„Nelíbí se mi, jak je naše společnost v tomto ohledu nastavena. Když přijde člověk, který má depresi ze ztráty blízkého člověka, hned mu předepíší antidepresiva — pojďme rychle ten smutek zalepit. To neuznávám. Pokud je k tomu důvod, měl by si projít smutkem. Neboť co od sebe potom chceme — abychom nebyli lidé, ale nějaké necitlivé bytosti?“ ptá se Marci.
Potřebuješ pomoc, ale stydíš se to přiznat před blízkou osobou?
Paradoxně hlavní příčinou dlouhodobé deprese nemusí být smutek a „opuštění se“, ale „zaseknutí se“ ve fázi popírání. Člověk nechce přijmout jistou skutečnost, vytěsní hněv a začne cítit odpor vůči sobě či životu jako takovému, nedokáže se mu přizpůsobit. Jednoho dne se probudí a zjistí, že už ani nedokáže vstát z postele a už dlouhou dobu neměl žádnou pozitivní myšlenku. Podle psycholožky je třeba takového člověka někdy posunout do fáze přijetí.
„Měla jsem klienta, který neměl čas „odsmutnit“ ztrátu matky. Po její smrti začal hned řešit pohřeb, dělbu majetku se sourozenci a na oplakání si už nenašel čas. Po několika měsících se ty vytěsněné pocity smutku a ztráty začaly vyplavovat. Nedokázal pořádně pracovat, dělal chyby, cítil se celkově špatně, ale nevěděl z čeho. A nakonec jsme zjistili, že to souvisí právě s touto ztrátou.
Nevěř každé své myšlence
Negativní myšlení nás táhne dolů. Všimni si, jak se cítíš s myšlenkou „mám se rád“ a jak s myšlenkou „jsem k ničemu“. Pokud jsi přesvědčen, že jste ty i svět nanic, nikdy se s tím nebudeš cítit dobře. Negativní pocity jsou totiž často pouze reakcí na negativní myšlenky. Depresivní člověk proto v první řadě potřebuje změnit své myšlení.
Když máš špatný pocit, zeptej se: Na co jsem právě myslel? Pravděpodobně narazíš na nějakou negativní myšlenku o sobě, o druhých nebo o světě, která ten pocit vyvolala. „Svým klientům doporučuji přístup „zero waste v duši“, při kterém si 24 hodin zapisují všechny své myšlenky. Následně identifikují, které jsou prospěšné a pravdivé a které ne. Když zjistí, které myšlenky jim způsobují negativní pocity, a tedy k nim nepatří, začnou je odhánět a již brzy pocítí velkou úlevu. Některé myšlenky a přesvědčení ani nejsou naše — nasadil nám je do hlavy někdo jiný. Tak jako neposloucháš každého člověka, bys neměl poslouchat každou svou myšlenku a ani jí automaticky věřit,“ říká Marci.
Na vyhnání negativních myšlenek a „čištění duše od duševního smetí“ Marci používá speciální formulku. Na konci ji zakonči pozitivním tvrzením (afirmací), kterému věříš, například projevíš přání cítit v sobě lásku a klid. Takzvané positive thinking založené na pozitivních afirmacích často nefunguje — musíš tomu, co si říkáš, i věřit, nejen si to říkat. Tato práce s myšlenkami umí podle Marci zmírnit lehčí formu deprese doslova ze dne na den. Celý postup najdeš zdarma v e–knize na její stránce.
Pozitivní myšlení nenaordinuješ
Co dělat, když má depresi tvůj blízký? Závisí na vážnosti stavu. Člověk s hlubokou depresí o pozitivních věcech neumí ani mluvit. „Můžeš se ho snažit rozveselit, ale pokud to nefunguje, přestaň s tím - může mu to stav ještě zhoršit. Začne mít totiž pocity viny, že neví být optimistický jako všichni ostatní. Pozitivní myšlení zkrátka nenaordinuješ.“
Co říci namísto „mysli pozitivně, to přejde“? V tabulce níže najdeš několik příkladů „toxické pozitivity“ a také upřímného optimismu, který člověku skutečně pomůže:
Toxická pozitivita
Upřímný optimismus
Negativismus ti nepomůže.
Je důležité dát to ven. Co mohu udělat, aby ti bylo lépe?
Neřeš to, ono to přejde.
Jsi silný, už jsi překonal XY, překonáš i toto.
Ostatní mají mnohem horší problémy.
Nejsi v tom sám a lidé jsou zde na to, aby ti pomohli.
Usměj se, pláč ti nepomůže.
Klidně se vyplakej, pláč je zdravý.
Jen mysli pozitivně.
Prožíváš náročnou situaci. Chceš si o tom promluvit, nebo uděláme něco zábavného?
Marci doporučuje cestu porozumění. Zeptej se ho například: Co víš o tom, co se ti teď děje? Z čeho to pramení? Někdy pomůže jen potvrzení jeho stavu: Vidím, že se necítíš dobře, ale nevím, co mám udělat, aby ti bylo lépe. Člověk s depresí ani sám neví, co by mu pomohlo, ale empatií nic nezkazíš. Marci na závěr připomíná, aby sis hlídal i vlastní hranice a člověka s depresí raději nasměroval k odborníkovi.