Grónsko přišlo během devíti let o 3,5 bilionu tun ledu.
Grónský ledovec přišel během let 2011 až 2020 o 3,5 bilionu tun ledu a jedná se tak o nejrychlejší tání v historii. Led, který se rozpouští vlivem globálního oteplování, zvedl hladinu moří po celém světě o jeden centimetr a podle vědců nám hrozí celosvětové záplavy, píše se ve studii zveřejněné na Nature Communications.

Studie, která vznikala pod dohledem odborníků z univerzity v Leedsu, pracovala se satelitními daty měřícími tání grónských ledovců od roku 2011 do roku 2020. Ledově štíty během této doby přišly o 3,5 bilionu tun ledu, což zvýšilo hladinu moří o jeden centimetr.
O zhruba 0,3 centimetru se hladiny zvedly během let 2012 a 2019, kdy byly po celém světě pozorovány extrémní výkyvy počasí a vedra, jaká jsme v předchozích 40 letech nezaznamenali.
Podle vědců právě tání grónského ledovce z 25 % může za celosvětový vzestup hladin moří a pokud by roztál veškerý tamní led, hladiny by se zvedly o více než 6 centimetrů. K tomu by však naštěstí v dohledné době dojít nemuselo, avšak musíme proto udělat vše, co je v našich silách.
„Podobně jako jsme pozorovali v jiných částech světa, tak i Grónsko je zranitelné vůči nárůstu extrémních povětrnostních jevů. Jak se naše klima otepluje, je vhodné očekávat, že případy extrémního tání v Grónsku budou nastávat častěji,“ uvedl Thomas Slater, hlavní autor studie.