Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Čína bude v únoru hostit zimní olympiádu. Ta by měla být oslavou sportu. Namísto toho ve světě vrcholí negativní kauzy, které vrhají na Čínu špatné světlo.
Čína bude začátkem února 2022 hostit zimní olympiádu. Jejím dějištěm bude Peking. Méně než dva měsíce před začátkem měly vrcholit zejména přípravy sportovců a logistika organizace her. Namísto toho se objevují kauzy, které staví Čínu do špatného světla.
Začátkem prosince jsme tě informovali o příběhu čínských hokejistů. Jejich hokejová nevyspělost vyvolává otázky o tom, zda jejich účast na olympiádě nepřinese pouze zahanbení pro čínský hokej.
Mezitím se vynořila kontroverze kolem tenistky Pcheng Šuaj. Pětatřicetiletá reprezentantka ještě v listopadu obvinila čínského politika a bývalého vicepremiéra Kao-li Čanga ze sexuálního napadení. Od toho momentu jako by ji země spolkla. Světová média a lidskoprávní organizace tehdy žádaly o informace o tom, kde se Pcheng Šuaj nachází. Čínská vláda však neodpověděla.
Kdo je Pcheng Šuaj? Je to současná čínská profesionální tenistka. Pcheng Šuaj se stala v roce 2014 jako první reprezentantka Číny světovou jedničkou ve čtyřhře. Během kariéry vyhrála dva turnaje ve dvouhře a 23 turnajů ve čtyřhře včetně Wimbledonu 2013 a Roland Garros 2014. Před 7 lety postoupila do semifinále US Open ve dvouhře.
Mezinárodnímu olympijskému výboru se od vzniku kauzy podařilo s hráčkou poprvé spojit až 21. listopadu. Prezident výboru Thomas Bach s ní telefonoval přibližně půl hodiny. Videohovoru se zúčastnil i čínský člen Mezinárodního olympijského výboru Li Ling-wej a také šéfka komise sportovců Emma Terhová.
Během hovoru tenistka řekla, že je v pořádku a chce, aby veřejnost respektovala její soukromí. Emma Terhová po jeho skončení řekla, že hráčku pozvala na lednovou večeři v Pekingu. Ta pozvání přijala. Lidskoprávním organizacím se však její chování nezamlouvalo. Mezinárodní olympijský výbor zkritizovaly za to, že upřednostňují bezproblémový průběh olympiády před bezpečností Pcheng Šuaj. Olympijský výbor si s hráčkou zavolal ještě jednou, aby se ujistil, že je opravdu v pořádku.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak reaguje na tenistčino zmizení Ženská tenisová asociace.
Kdo podporuje kroky WTA.
Jaké kroky podnikla Čína, aby svět přesvědčila, že je Pcheng Šuaj v bezpečí.
Že Čína čelí i další závažné kauze.
Názor Lucie Ďurišové Nicholsonové na Čínu jako partnera.
Paralelně s Mezinárodním olympijským výborem byla s tenistkou v kontaktu i Ženská tenisová asociace v čele s generálním ředitelem Stevem Simonem. „Tvrzení o sexuálním napadení není pravdivé. Nejsem pohřešovaná ani v nebezpečí. Jsem doma, kde zrovna odpočívám,“ píše Pcheng Šuaj v emailové komunikaci. Zpráva pouze podpořila nejistotu o hráččině stavu. „Je pro mě jen těžko uvěřitelné, že Pcheng tento mail skutečně napsala,“poznamenal Steve Simon.
Podle Simona mohla videohovor s tenistkou cenzurovat čínská strana. Byl však spokojen alespoň s tím, že ji viděl na vlastní oči. „Je skvělé vidět ji, ale stále to není záruka její svobody a rozhodování bez nátlaku. Náš vztah s Čínou je na křižovatce,“řekl Steve Simon.
WTA Číně pohrozila zrušením všech tenisových akcí v zemi. V roce 2021 jich mělo být v Číně jedenáct, ale kvůli pandemii se žádná z nich nekonala. Jak pro Čínu, tak pro WTA znamená pořádání takových akcí finanční zisk. I přesto, že původní varování vypadala spíše jako zastrašující, Ženská tenisová asociace přišla s rázným prohlášením. „S plnou podporou představenstva WTA oznamujeme, že s okamžitou platností pozastavujeme všechny turnaje v Číně včetně Hongkongu,“ napsali zástupci asociace na Twitteru 1. prosince 2021.
With the full support of the WTA Board of Directors, I am announcing the immediate suspension of all WTA tournaments in China, including Hong Kong.
Původní krok, kdy WTA hrozila Číně zrušením akcí, podpořil dokonce i Srb Novak Djoković. Současná světová tenisová jednička tak podpořila svou tenisovou kolegyni.
Hu Xijin je redaktorem stranických novin Komunistické strany Číny Global Times. Na Twitteru má téměř 500 tisíc sledovatelů. V této kauze patří k nejaktivnějším čínským novinářům. Kromě toho zveřejňuje na Twitteru příspěvky podporující čínský komunistický režim. Ty jsou zároveň často namířeny proti USA. V případě Pcheng Šuaj kritizoval WTA za to, že tenistku nutí k podpoře útoků podnikaných Západem proti Číně. Tento příspěvek později sám autor smazal.
Redaktor Hu Xijin přidal na internet dvě videa, která zachycují Pcheng Šuaj. „Na tomto videu je jasně vidět, že Pcheng Šuaj byla na večeři spolu se svým trenérem a přáteli v restauraci. Zároveň je to důkaz toho, že video je natočeno v sobotu místního času,“ přidává detailní popis.
I acquired two video clips, which show Peng Shuai was having dinner with her coach and friends in a restaurant. The video content clearly shows they are shot on Saturday Beijing time. pic.twitter.com/HxuwB5TfBk
Druhé video Hu Xijin nahrál na svůj Twitter o den později. „Pcheng Šuaj se v neděli ráno objevila na otevíracím ceremoniálu. Ten byl součástí finále tenisového zápasu teenagerů v Pekingu. Fotoreportér Global Times Cui Meng ji zachytil na místě události,“ uvádí redaktor.
Peng Shuai showed up at the opening ceremony of a teenager tennis match final in Beijing on Sunday morning. Global Times photo reporter Cui Meng captured her at scene. pic.twitter.com/7wlBcTMgGy
A proč by nás mělo něco takového zajímat? Podle slov poslankyně Evropského parlamentu Lucie Ďurišové Nicholsonové jde o výstrahu, které by měl demokratický svět věnovat pozornost. „Pošlapávání lidských práv je i naše záležitost. Nesmíme se tvářit, že Čína je daleko, a proto se nás to netýká. Při kontaktu s čínskými představenstvy musíme tato témata vykládat na stůl. A tím jim vyslat jasný vzkaz, že to, co se děje, není v pořádku,“ říká Nicholsonová pro Refresher.
I na příkladu Pcheng Šuaj je podle ní jasně vidět, že život lidí, kteří z pohledu čínské vlády rebelují, tam nemá absolutně žádný smysl. „Pro mě je příběh této tenistky silný. Musíme se přesvědčit na vlastní oči, že je opravdu v pořádku. Svět by měl zvážit, zda je Čína vhodným partnerem na cokoliv. Protože podle mě není,“ uzavřela europoslankyně.
Čína čelí kromě kauzy s tenistkou Pcheng Šuaj i diplomatickému sporu. K USA, Austrálii a Velké Británii se nově připojila i Kanada. Tyto země přistoupily k diplomatickému bojkotu zimních olympijských her. V praxi to znamená, že země během akce nevyšlou do Číny své diplomaty. Tento krok však účast sportovců na ZOH nijak neohrozí.
„Jsme znepokojeni neustálým porušováním lidských práv čínskou vládou. Ta by proto neměla být překvapená z rozhodnutí, že do země nepošleme naše diplomatické zastoupení,“řekl kanadský premiér Justin Trudeau.
Americký diplomatický bojkot přes Twitter komentoval již zmíněný čínský redaktor Hu Xijin. „Poté, co Washington nepozvali na zimní olympijské hry, vydal stanovisko, ve kterém oznámil, že na hry nevyšle vládní delegaci. Jsou tak arogantní, že by jednoho dne mohli klidně chtít poplatek za vystoupení na veřejných toaletách v cizích městech,“ napsal satiricky.
Diplomatický bojkot se týká porušování lidských práv. Čína totiž podle slov europoslankyně Miriam Lexmannové vede v regionu Sin-ťiang genocidu vůči muslimským Ujgurům a jiným menšinovým skupinám. Čína rovněž zasahuje proti hongkongskému prodemokratickému hnutí. Kromě toho pronásleduje Tibeťany a další náboženské či etnické menšiny.
Kdo jsou Ujguři? Ujguři (vzácně i Ujgurové) jsou turkický národ tvořící většinu obyvatel v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang v Číně. Ministr zahraničních věcí Wang I dokonce prohlásil, že přístup Pekingu k etnickým menšinám v Sin-ťiangu je „ukázkovým příkladem“ pokroku v oblasti lidských práv v Číně. Podle světových médií však Ujgury vězní v koncentračních táborech.
Jak píše portál Sport.sk, Miriam Lexmannová ve své tiskové zprávě uvádí, že na základě věrohodných zjištění je zřejmé, že Čína vede brutální kampaň proti Ujgurům. „Svět si nadále nemůže dovolit zavírat oči před bezprecedentním porušováním lidských práv náboženských a etnických menšin čínskou komunistickou stranou,“ píše europoslankyně. Ta dále uvádí, že v aktuálním dění v regionu Sin-ťiang hraje důležitou roli samotný prezident Si Ťin-pching a další představitelé Čínské lidové republiky.
Cosi podobného jsme zažili ještě v srpnu 2020. V Bělorusku tehdy byly prezidentské volby. Ty vyhrál Alexandr Lukašenko. Veřejnost však podezírala Lukašenka z páchání volebních podvodů, což vyvolalo masové protesty. Běloruská policie tehdy vůči protestujícím tvrdě zasáhla, spousta z nich skončila ve vězení.
Koncem května 2021 mělo v lotyšské Rize a běloruském Minsku startovat mistrovství světa v hokeji. Odmítání dialogu ze strany běloruského režimu s protestujícími občany, zatýkání novinářů a záhadná úmrtí aktivistů však ukazovaly brutalitu prezidenta Lukašenka. Automobilka Škoda jako hlavní partner MS proto vydala stanovisko, že pokud se turnaj uskuteční v Minsku, z turnaje stáhne svou značku.
Pod stále větším nátlakem veřejnosti, médií a partnerů IIHF licenci na pořádání turnaje Bělorusku odebrala. „Je smutné, že musíme zrušit společnou kandidaturu Rigy a Minsku. Během uplynulého období jsme se pokusili prosadit, abychom MS využili jako nástroj zmírnění a pomohli tak uklidnit politicko-společenské problémy v Bělorusku. Ačkoli se vedení IIHF domnívá, že mistrovství světa by neměla žádná strana využívat k politické podpoře, uznáváme, že pořádání této akce v Minsku by bylo nevhodné. Obzvlášť tehdy, je-li ve hře otázka bezpečnosti týmů, diváků a funkcionářů,“řekl dnes již bývalý prezident IIHF René Fasel.
Jelikož MS se mělo odehrát ve dvou zemích, Mezinárodní hokejová federace tehdy zvažovala udělení možnosti spoluorganizace v náhradní zemi. Ve hře byly tehdy dvě: Dánsko a Slovensko. Pro časovou tíseň a pandemii zorganizovali nakonec celý turnaj Lotyši v jejich hlavním městě – v Rize.
ZOH v čínském Pekingu se uskuteční od 4. do 20. února 2022. Uvidíme, zda Mezinárodní olympijský výbor vůči Číně zakročí podobně, jako zakročila Mezinárodní hokejová federace vůči Bělorusku.