Teleskop má odpovědět na otázky o černých dírách i mimozemském životě.
Z evropského vesmírného střediska ve Francouzské Guyaně v jižní Americe dnes s pomocí rakety Ariane 5 odstartoval na svoji vesmírnou pouť Webbův teleskop. Ten má po 30 letech nahradit svého předchůdce, Hubbleův vesmírný dalekohled. Původní start měl proběhnout už 22. prosince. Nedošlo k němu kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám.
LIVE NOW: Watch @NASAWebb, the world’s most powerful space telescope, launch on a mission to #UnfoldTheUniverse.
— NASA (@NASA) December 25, 2021
🚀 With its 7:20am ET (12:20 UTC) liftoff, Webb will usher in a new era of astronomy.
Have questions? Drop them below. https://t.co/GgJFxbflRO
Jedná se o největší a technologicky nejvyspělejší teleskop v historii. Na projektu se technicky podílelo přes 300 univerzit a teleskop je výsledkem kooperace NASA, ESA (European Space Agency) a CSA (Canadian Space Agency).
Projekt byl odstartován před třiceti lety a BBC jej označuje za jedno z nejúžasnějších vědeckých snažení 21. století. Jeho hodnota je 10 miliard dolarů a jeho životnost se odhaduje na 10 let. Ve srovnání se svým předchůdcem je James Webb o polovinu lehčí a jeho zrcadla měří 6,5 metru.
Plán Webbova teleskopu je mimořádně ambiciózní. Podívá se hlouběji do minulosti, než jakýkoli nástroj před ním. Kromě toho, že má dokumentovat nejstarší, až 13 a půl miliardy staré hvězdy a galaxie ve vesmíru, je vybaven také technologií pro měření atmosférického složení planet. Na základě jeho analýzy se bude lidstvo moci dozvědět informace o případných formách života ve vesmíru.
Podle administrátora NASA Billa Nelsona jde o „zářivý příklad toho, čeho můžeme dosáhnout, pokud sníme ve velkém. Vždy jsme věděli, že půjde o riskantní projekt. Pokud však chcete dosáhnout velké odměny, musíte také velmi riskovat“.
Projekt prošel mnoha komplikacemi a prodražil se o miliardy dolarů. Podle BBC vědecké instituce odolaly opakované kritice, která vyzývala k přerušení projektu.