Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Média jim moc pozornosti nevěnují a to je škoda, protože některé z těchto filmů jsou úžasné.
V roce 2021 byla kina řadu měsíců zavřená. Filmům z tohoto seznamu je to ale jedno, protože by se do těch českých stejně nedostaly. Pokud je chceš vidět, musíš sledovat zahraniční weby, koupit si je digitálně nebo půjčit přes nějaký systém.
V některých případech jde o nezávislé či artové snímky, v jiných jednoduše o filmy, které nejsou moc masové, nebo je distributoři z nějakého důvodu neprotlačili. Najdeš zde i filmy z roku 2020, ovšem zhlédnout se daly až v roce 2021.
Nejde o žádné extrémně pomalé nebo nudné umělecké záležitosti, které ve 100 minutách vyprávějí děj, který by se reálně dal říci za 15 minut. Níže najdeš skvěle natočené, obsahově bohaté, zajímavé a originální filmy, které média a diváci trestuhodně přehlíželi.
První celovečerní, režijní, ale i scenáristický film afroamerické filmařky Ford rozhodně nenudí, ale režisérka si dává načas, aby zachytila atmosféru, pocity postav a aby postupně budovala napětí a nevraživost mezi zamilovanou dvojicí Reneshou a Evanem. Snímek zobrazuje začátky jejich vztahu, randění a následně i soužití. Renesha jednoho dne začíná v nové práci, no a noc předtím ji kámoška vytáhne do baru na jednoho panáka.
Z jednoho panáka je jich vícero a nakonec si od šarmantního muže v baru vezme i drogy. O několik hodin později se se zamlženou pamětí a v opojení alkoholu a drog probouzí vedle něj téměř nahá. Sice nebyl násilný a ona se sexem souhlasila, ale využil toho, že ji opil a zdrogoval. I to všechno ale požila dobrovolně.
Znásilnil ji neznámý muž, nebo se tomu Renesha mohla vyhnout, kdyby chtěla? Film na to doslovně neodpovídá a místo toho se zaměřuje na vztah Reneshy s jejím mužem Evanem, kterému se svěří hned ráno po osudné noci. Čekají je nervy drásající návštěvy nemocnic, ale i nepříjemné a narůstající napětí v jejich vztahu. Test Pattern je autenticky sexy, ale zaměřuje se spíše na psychický vývoj postav.
Saint Maud (režie: Rose Glass)
Režisérka Rose Glass natočila během kariéry množství krátkých filmů a videí, ale až Saint Maud je jejím debutem. Jedná se o originální, skvěle natočený horor, který je více o atmosféře, děsivém tónu a postavách než o bubácích a výskocích ze tmy.
Zdravotní sestra Maud pečuje o umírající pacientku. Ta nechce odejít z tohoto světa v klidu, ba naopak toho chce zažít co nejvíce, nevyjímaje sexuálních požitků. Maud se ji jako hluboce věřící osoba snaží ochránit před zatracením, o což ovšem její zaměstnavatelka nejeví velký zájem. Střet dvou odlišných světů vede ke srážce, jejíž následky pocítí obě ženy.
Little Fish (režie: Chad Hartigan)
Snad nejemotivnější film v článku zobrazuje vztah Emmy (Olivia Cooke) a Judea (Jack O'Connell). Snímek skáče v různých časových obdobích a retrospektivně nám představuje jejich začátky. V současnosti jsou manžely a milují se, nicméně ve světě vypukla problematická nemoc připomínající Alzheimera.
Může ji dostat kdokoliv a zatím na ni neexistuje lék. Nemoc způsobí, že člověk pomalu zapomíná na části svého života. Zapomenout může kompletně na všechno. V jeden okamžik je vše v pořádku a v další vteřinu lidé netuší, kdo jsou a co dělají.
Když si Jude a Emma začnou na Judeovi všímat prvních příznaků, čelí jejich vztah a psychická pohoda velké zkoušce. Na obzoru se jeví světýlko naděje v podání experimentální léčby, která však Judeovi může ublížit víc než záhadná nemoc. Snímek je plný emotivních scén, které pramení přímo ze zapomnětlivosti a odcizení lidí. Originální námět navíc prodávají povedené herecké výkony.
Shiva Baby (režie: Emma Seligman)
Máme zde další debut. Emma Seligman se objevila z ničeho nic v roce 2018 s krátkým filmem Shiva Baby. Zahrála si v něm Rachel Sennott jako židovská dívka přivydělávající si v sex byznysu. O 3 roky později jsme měli vidět celovečerní verzi tohoto příběhu se stejnými herci. Rachel Sennott je v roli vynikající, když zvládá prodat náročné psychické stavy hlavní postavy velmi důvěryhodně.
Ta jimi prochází na shivě, obřadu, který předznamenává týdenní truchlení za zesnulé. Danielle se na smutečním obřadu ocitne po boku kamarádky, se kterou měla romantický vztah, ale vůbec jim nevyšel. A aby toho nebylo málo, dorazí chlápek, se kterým měla sex jen několik hodin dozadu. Není však sám. Danielle zjišťuje, že má dítě a úspěšnou manželku, která cítí, že se znají víc než jen jako přátelé.
Do toho se Danielle musí vypořádat s otravnou rodinou, vysokými nároky rodiny a přátel či stresu ze školy a dospělého života. Film je, obzvláště ve druhé polovině, natočen stylem připomínajícím tvorbu bratrů Safdieových (Good Time, Uncut Gems). Postavy jsou postaveny do stresujících situací, ve kterých se neustále děje více věcí najednou a eskalují v podstatě donekonečna.
Vytváří to nepříjemný pocit pro diváka, ale hlavně pro hlavní postavu. Díky tomuto stylu se režisérce dokonale daří zachycovat pocity hlavní postavy tak, aby se do ní divák dokázal vcítit. Pokud se ti líbily filmy Good Time a Uncut Gems, Shiva Baby ti učaruje.
Card Counter (režie: Paul Schrader)
Další drama, které běžný divák nedocení. Není v něm akce, střih není příliš živý a převládají dialogy. To vůbec nevadí, má-li film co říct a Card Counter do této kategorie rozhodně spadá. Režisér filmu First Reformed s Ethanem Hawkem pokračuje ve skvělé práci s propracovanými charaktery hlavních postav. Ethana Hawkea tentokrát vystřídalo další herecké eso v podání Oscara Isaaca.
Ztvárnil Williama Tella, bývalého vojenského vyšetřovatele, který žije v utajení jako hazardní hráč. Pohodový život se mu vymkne z rukou, když si ho vyhledá mladík Cirk (Tye Sheridan), který ho přesvědčí, aby se pomstili společnému nepříteli. Tell ho s pomocí finančnice La Lindy (Tiffany Haddish) zkouší nasměrovat na novou cestu v kasinu, ale minulost ho stejně doběhne.
Zola (režie: Janicza Bravo)
Zola je asi nejslabším filmem v seznamu, ale stejně rozhodně nelze říci, že je nudný. V první řadě je více než sexy, když obě hlavní herečky většinu času pózují spoře oděné či v plavkách. Nikdo si zřejmě stěžovat nebude, jelikož se to hodí k tématu filmu a navíc jsou obě nesmírně sexy.
Děj zpracovává twitterové vlákno od striptérky Aziah „Zola“ Kingové (hraje ji Taylour Paige), která celý tento šílený příběh vyprávěla na zmíněné sociální síti. Jednoho dne se seznámila se striptérkou Stefani (Riley Keough), která ji přesvědčila ke společné cestě na Floridu, kde si mohou vydělat tancováním u tyče slušné peníze. Situace se však brzy mění a vyvrcholí to sexem a zbraněmi.
Zola stojí za to, i když musíš po zhlédnutí traileru zmírnit očekávání. Film rychle zmizí z hlavy, ale bude tě bavit dívat se na to, jak tento bizarní příběh skončí. Bylo by fajn zjistit, co všechno byla realita. Největší pochvalu si zřejmě zaslouží Paige a Keough jako hlavní herečky, které jsou ve svých rolích dvou bizarních žen famózní.
Rocks (režie: Sarah Gavron)
Britský příběh zachycuje vyrůstající teenagerky na škole. Pozornost se ale rychle upře na Rocks, která žije se svojí problematickou matkou a mladším bratrem. Matka je jednoho dne opustí, nechá v obálce několik dolarů a řekne, že se jednou vrátí. Rocks je najednou úplně sama na celou domácnost a musí se starat o bratra, i když je pořád jen dítětem.
Snímek je zejména ke konci emotivní a zobrazuje ne zcela ojedinělý případ, kdy je na dětech až příliš velká zodpovědnost, což vyústí v jejich problematické chování a psychické problémy. Rocks tě nebude fascinovat, ale je to příjemná jednohubka s překvapivě dobrými dětskými herci.
Humans (režie: Stephen Karam)
Erik Blake (Richard Jenkins) shromáždí celou svou rodinu sestávající ze tří generací. Příjemné posezení se v bytě jeho dcery mění v napínavé a nevraživé setkání, během kterého postupně vyplouvají na povrch nepěkná tajemství všech členů rodiny.
Jedná se o konverzační drama odehrávající se v obyčejném bytě. Není moc strhující a ani nejlepší ve svém subžánru, ale pokud máš rád pomalejší snímky s množstvím dialogů a rodinná dramata, přijdeš si na své.
Souvenir: Part 2 (režie: Joanna Hogg)
2 roky po prvním díle pokračuje režisérka Hogg v příběhu o studentce umění Julii, která reflektuje režisérčiny zkušenosti a životní situace z její minulosti. Dvojka navazuje na konec prvního dílu a v každém ohledu jde o lepší a zajímavější film, ve kterém se zlepšili i herci. Jednu z hlavních rolí si zopakovala i Tilda Swinton.
Summit of the Gods (režie: Patrick Imbert)
Surový, mrazivý, pomalý a úderný. Imbertův animovaný výstup na vrchol nezdolatelné hory v nás probudil široké spektrum emocí, a to ještě předtím, než se výstup vůbec uskutečnil. První polovina filmu občas připomíná dokumentární film, ale jakmile se děj rozjede (trochu mu to trvá, tak to vydrž, neprohloupíš), nebudeš se od filmu moci odtrhnout.
Celé to podtrhuje prakticky dokonalé finále, během kterého se dočkáš i asi 10 minutové sekce, kdy postavy téměř nepromluví. Děj zachycuje špičkového horolezce, kterého zranění a osobní traumata odstavila na okraj společnosti, kde se připravuje na svůj poslední výstup.
Summit of the Gods oplývá i krásnou animací a několika oslnivými záběry na zasněženou přírodu. Film sice nebyl v kinech, ale můžeš se na něj na jako jediný z článku podívat na Netflixu.