Podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky počty reinfikovaných nadále porostou.
Ministerstvo zdravotnictví začalo v poslední době v oficiálních statistikách zvýrazňovat počty reinfikací nemocí covid-19. Ty jsou podle výzkumů velmi vzácné, mohou ale pomoci k šíření viru. V Česku se jen za středu znovu nakazilo 4 689 lidí. Co vlastně reinfekce znamená a proč je důležité její počty v souvislosti s pandemií sledovat?
Zvýšené riziko přenosu
Na reinfekci, tedy opětovné nakažení se stejnou nemocí po více než šedesáti dnech od předchozí potvrzené pozitivity, má velký vliv varianta omikron. Studie zdravotnických pracovníků ve Velké Británii zjistila, že nakazit se koronavirem znovu, je poměrně vzácné.
Z 6 600 účastníků výzkumu se opakovaně nakazilo jen procento z nich. Vědci ale také zjistili, že lidé, kteří jsou znovu infikováni, mohou nést vysokou hladinu viru v nose a krku a nevykazují příznaky. To může být velkým problémem především kvůli tomu, že se výrazně zvyšuje riziko přenosu viru.
V Česku počet reinfekcí stoupá
V Česku vinou nové mutace podíl reinfekcí roste. Zatímco v listopadu loňského roku se pohyboval v rozmezí dvou až tří procent, 12. ledna 2022 se poprvé přehoupl přes hranici deseti procent. Do oficiálních statistik se ale počet znovu nakažených nepřičítá.
Takže zatímco oficiální statistiky za středu 20. ledna říkají, že je 25 989 pozitivně testovaných, zvlášť se ve statistikách Ministerstva zdravotnictví objevují právě reinfikace. Jejich počet za středu činil 4 689. Podíl na všech testech se podle odborníků bude v lednu dále zvyšovat.

Podle šéfa Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška je dobře, že se obě čísla uvádějí samostatně. „Ve chvíli, kdy to začneme sčítat, to splyne a to sledování opakovaných pozitiv má ještě další, přidanou informační hodnotu. Vidíme, že nová varianta pravděpodobněji proráží postinfekční imunitu a průlomové reinfekce začínají narůstat,“ uvedl Dušek pro Českou televizi.
K reinfekcím se pro ČT24 vyjádřila i ředitelka Státního zdravotního ústavu (SZÚ) Barbora Macková. Podle ní má hlášení reinfekce mezinárodně stanovená pravidla a každý opakovaný záchyt nelze prohlásit za reinfekci.
„Podle mezinárodních definic se o reinfekci bavíme ve chvíli, kdy jde o opakovanou pozitivitu po více než šedesáti dnech. Ale musíte vyloučit řadu dalších faktorů, jako třeba lidi dlouhodobě ležící v nemocnici, kdy to není uzavřený případ,“ doplnil Mackovou Dušek. Kompletní data o reinfekcích tak SZÚ hlásí přibližně s měsíčním zpožděním.