Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
Vyzkoušej klub REFRESHER+ už od 25 Kč během prvních tří měsíců 😱
12. února 2022 v 11:30
Čas čtení 8:11
Radim Šlechta

Násilí, genocida a ekologická hrozba za olympijskými kruhy. 5 důvodů, proč jsou Zimní olympijské hry v Pekingu problematické

Násilí, genocida a ekologická hrozba za olympijskými kruhy. 5 důvodů, proč jsou Zimní olympijské hry v Pekingu problematické
Zdroj: TASR/AP/Michel Euler, David J.Philip
SPORT ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY 2022
Uložit Uložené

Podívali jsme se na problematiku Zimních olympijských her v Pekingu a sestavili 5 důvodů, které popisují, proč Čína není nejlepším hostitelem olympijských her.

Sportovní výkony reprezentantů hypnotizují diváky na místě i u televizních obrazovek již několik dní. Největší sportovní událost je v plném proudu. Olympiáda je jedním z mála řešených témat a hlavním předmětem části konverzací je, komu to zrovna „cinklo“, jakou šanci mají naši, kdo bude závodit v sobotu a u koho se bude turnaj sledovat. Myšlenka na pospolitý sportovní svět, který se zrychlí ve výkonech a zpomalí ve všem ostatním je ušlechtilá a olympijské hry provází od jejího prvopočátku.

Avšak nehalí se ze třpytivým olympijským zlatem důležitější témata? Letošní hry objímají kruhy pochybností o tom, zda je vhodné, aby právě Čína apolitické sportovní klání hostila. Zmíněnou myšlenku na odložení politických problémů rozporuje otázka, zda ji Čína jen nevyužívá k tomu, aby se v očích ostatních zemí vymalovala v trochu hezčích a pestřejších olympijských barvách. Za těmito barvami se ale stále nachází popraskaná stěna v podobě nulového respektu k lidským právům, utlačování menšin a prostý dotaz, proč zimní olympijské hry pořádá země ve městě, kde není sníh.

Doporučeno
KVÍZ: Které olympijské sporty jsou real a které jsme si vymysleli? Otestuj se v kvízu! KVÍZ: Které olympijské sporty jsou real a které jsme si vymysleli? Otestuj se v kvízu! 6. srpna 2024 v 16:00

Protože jsou nám témata rovných lidských práv blízká, stejně jako témata ekologická, podívali jsme se na otázku olympijských her v Číně trochu detailněji. V dalších odstavcích ti představíme pět důvodů, proč pořádání olympijských her v Číně nemusí být zrovna správné. K tomu, abychom mohli podobný obsah tvořit, nám pomáhají naši předplatitelé. Pokud se i tobě líbí, co děláme, můžeš rozšířit jejich řady a předplatit si veškerý náš zamčený obsah, nebo konkrétní články přes SMS.

1. Možná špionáž

Čína se snaží držet interní informace pod pokličkou a je menšina lidí, kteří mají přesný obrázek o tom, co se v gigantické asijské velmoci děje. Část lidí o problémech tuší, ale konkrétních svědectví není dostatek a pokud ano, ekonomická spolupráce nad nimi převažuje. Čína si tedy velmi dobře hlídá i to, jak mezi sebou (a s okolním světem) budou sportovci a členové jejich týmu komunikovat.

V rámci letošních olympijských her musí sportovci i novináři používat aplikaci My 2022, která má ale podle analytiků řadu nedostatků. Podle kanadské laboratoře Citizen Lab je možné, že se data z aplikace dostanou do špatných rukou. Aplikace, původně vytvořená k trasování účastníků s ohledem na pandemickou situaci a obohacená turistickými tipy a GPS navigací, vyžaduje při registraci například číslo pasu nebo zdravotní záznamy, které by mohly být v budoucnu zneužitelné.  Na otázku špionáže jsme se zeptali profesorky Olgy Lomové, sinoložky z Filosofické fakulty Univerzity Karlovy.

ZOH 2022, Olympijské hry 2022, Peking, Čína, koronavírus
Zdroj: TASR/AP Photo/David J. Phillip

„Jde o to, že čínské úřady se snaží systematicky ovlivňovat veřejné mínění ve prospěch ČLR a jejího politického systému. Mají propracovaný systém institucí, bohatě dotovaných státech, a zástupy lidí, kteří mají jako svoje povolání za úkol zajišťovat dobré jméno Číny v zahraničí. Špehování sportovců může mít za cíl získat možnost je vydírat a naopak získávat od nich slova podpory pro ČLR – u vědomí, že sportovní hvězdy jsou populární a mohou ovlivňovat veřejné mínění na Západě,“ řekla REFRESHERu Lomová.

Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
31,25 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční - 17 %
1 500 Kč 1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
24,04 Kč / Týden
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Jak Čína může potrestat „neposlušné sportovce“.
  • Proč se Čína snaží zlepšit si olympiádou svou pověst.
  • Jaké ekologické následky může olympiáda mít.
  • Co by země měly v rámci olympiády dělat.
  • Jak organizátoři olympiády cenzurují sportovce i novináře
Dočti článek již od 125 Kč 25 Kč
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 109431 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: 100 % zľava na lístok na linke Bratislava – Viedeň/Schwechat , 30 % zľava na ročné predplatné Rejoy nebo 20 % sleva na nákup v The Streets
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse