Policie stíhané označila za dezinformátory a stalkery.
Pražští kriminalisté z odboru extrémismu a terorismu zahájili trestní stíhání dvou osob, které jsou podezřelé z trestné činnosti. Jedná se o Janu Peterkovou a Patrika Tušla. Peterkovou policie obvinila z šíření poplašné zprávy, Tušla za přečin nebezpečného pronásledování. Oba své stíhání potvrdili.
Podle Peterkové jde o útok na svobodu slova
„Podezřelá skrze sociální sítě dlouhodobě šířila různé poplašné zprávy například o tom, že došlo k úmrtí seniorů po podání vakcín v domově důchodců, kdy cílem bylo vyvolat v posluchačích a sledujících osobách pocit strachu z vakcinace. Jindy zase tvrdila, že Česká republika bude obsazená vojsky NATA, kdy cílem tohoto kroku je naprosté vyhlazení Čechů. V dalším případě říkala, že budou koncentrační tábory, ve kterých budou zavřené osoby, které se nepodvolí vládním opatřením,“ uvedl policejní mluvčí Jan Daněk.
Že ji policie stíhá, potvrdila Jana Peterková na svém Facebooku. „Budu bojovat proti omezení svobody slova, přijetí pandemického zákona i kriminalizaci osob bojující za práva lidí žít ve svobodné zemi. Pokud u nás budou zavírat politické opoziční aktivisty, zvážím znovu svou kandidaturu na prezidentku. Vést kampaň z vazby bude v současné situaci v ČR naprosto příhodné. Konec svobody i svobody slova v ČR,“ vzkázala na sociálních sítích.
Server Aktuálně, kterému Peterková stíhání také potvrdila, má obvinění k dispozici. „Obviněná sama tvrdí, bez náznaku jakýchkoliv pochybností, že došlo k úmrtí seniorů po podání vakcín v domovu důchodců. (…) S cílem vyvolat v posluchačích a sledujících osobách pocit strachu z vakcinace,“ cituje server vyjádření policistů. Peterková se podle policistů „diametrálně odchýlila z mezí ústavně zaručené svobody projevu a překročila hranici zákona.“ Dokládají to odkazy na jednotlivá videa Peterkové a citacemi z nich.
Bývalou novinářku už soud letos v lednu odsoudil za to, že lhala o úmrtí seniorů po očkování vakcínou proti koronaviru a musí se omluvit a zaplatit 250 tisíc korun spolu s úroky z prodlení a náklady řízení. Rozsudek je nepravomocný, Peterková se hodlá odvolat.
Má několik exekucí, od podporovatelů vybírá peníze
Druhým obviněným je Patrik Tušl. Devětadvacetiletý invalidní důchodce je podezřelý ze ze spáchání pokračujícího přečinu nebezpečného pronásledování. Tušl jezdí s dalšími lidmi za lékaři a odborníky, které spojuje informování o kladných účincích očkování a dodržování opatření.
Společně je pronásledují a kladou jim různé otázky zejména ohledně očkování. Kromě toho také skrze videa zveřejňují jejich adresy. „Poměrně zajímavý je jeden z motivů jednání podezřelého. Tím je podle zjištění kriminalistů získávání finančních darů od jeho podporovatelů,“ uvedl policejní mluvčí Daněk.
a) vyhrožuje ublížením na zdraví nebo jinou újmou jemu nebo jeho osobám blízkým,
b) vyhledává jeho osobní blízkost nebo jej sleduje,
c) vytrvale jej prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje,
d) omezuje jej v jeho obvyklém způsobu života, nebo
e) zneužije jeho osobních údajů za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu,
a toto jednání je způsobilé vzbudit v něm důvodnou obavu o jeho život nebo zdraví nebo o život a zdraví osob jemu blízkých, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti.
Na jednání Tušla upozornil v prosinci loňského roku reportér Aktuálně.cz Lukáš Valášek. Reportér zjistil, že Tušl má na kontě patnáct exekucí a neplatí výživné na dítě. Reportér se s Tušlem rozhodl udělat rozhovor. Právě po jeho ukončení ale Tušl a jeho spolupracovníci začali Valáška pronásledovat, kladli mu otázky různého charakteru, nadávali mu a uráželi jej.
Redakci Aktuálně se podařilo s Tušlem spojit. Potvrdil, že mu přišlo usnesení o sdělení obvinění. Sám ho odmítá. „Já jsem nikoho nepronásledoval. Pouze jsem chtěl, aby odpovídali na otázky,“ sdělil serveru Aktuálně. Policie prý jeho činnost zkresluje a rozhodl se poradit s právníkem. Vulgárního napadání lékařů a odborníků Tušl nelituje.