Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
28. ledna 2022 13:13
Čas čtení 0:48
Radim Šlechta

Od Michaela Viktoříka po Viktora Sheena. Dokument RapStory od ČT mapuje historii českého rapu

Od Michaela Viktoříka po Viktora Sheena. Dokument RapStory od ČT mapuje historii českého rapu
Zdroj: Silk Films, Česká televize
NEWS ČESKÝ RAP
Uložit Uložené

Podívej se na nový dokument o české rapové scéně, její historii, vývoji a klíčových představitelích původní i nové scény.

Česká televize přinesla divákům pohled do zákulisí a historie české rapové a hip-hopové scény. V desetidílném seriálu uvidíš unikátní archivní záběry, dosud nezveřejněné fotky a zpovědi známých osobností rapu od Oriona po Yzomandiase. 

Dokument, za kterém stojí Šimon Šafránek, Šimon Hájek a Karel Veselý mapuje příběhy a klíčové momenty oblíbeného žánru očima těch, kteří je skutečně prožili. „Rap. Podmanivý rytmus a upřímná výpověď. Humor nebo agrese, odraz egoismu v navýsost egoistické době,“ popisuje hesly dokument Česká televize.

Mainstreamové televize i rádia rapovou scénu poměrně dlouho přehlížely, ale i tak se zvládla dostat do popředí a z undergroundových klubů se dostal až k milionům views na YouTube. Viktor Sheen je druhý nejstreamovanější umělec hned po Karlu Gottovi a je otázkou, kam dál až může růst. „Dravost, se kterou rap uchvátil přední příčky poslechovosti, jako by děsila i některé ze samotných rapperů,“ popisuje ČT.

Vše však podle hlavních představitelů počátků scény začalo jako zábava a určitý způsob jak zapůsobit na dívky. Alespoň podle slov Michaela Viktoříka, současného člena J.A.R. a jednoho z prvních rapperů v roce 1989 v Československu. Od něj se pak cyklus zabývá všemi významnými představiteli scény od uskupení Chaozz a PSH, až po současné tvůrce. Dokument si můžeš pustit na webu České televize.

Domů
Sdílet
Diskuse