Mezi nejdražšími evropskými zeměmi vede Švýcarsko, k nejlevnějším patří Turecko.
Ceny zboží a služeb se napříč Evropou výrazně liší. Zatímco některé západoevropské a severské země dosahují vysokých cenových hladin, v jiných, zejména ve východní Evropě, je život výrazně levnější.
Jak uvádí portál Euronews, tyto rozdíly ukazují tzv. indexy cenové hladiny, které porovnávají ceny v jednotlivých zemích vzhledem k průměru EU. Porovnání cen je založeno na ukazateli skutečné individuální spotřeby, který zahrnuje zboží a služby, které domácnosti využívají, včetně těch, které poskytuje stát, jako například zdravotnictví či školství.
Jak dopadlo Česko?
Na základě údajů Eurostatu za rok 2024 vznikl následující žebříček nejdražších a nejlevnějších zemí Evropy. Kompletní přehled najdeš zde.
1. Švýcarsko
2. Island
3. Lucembursko
4. Dánsko
5. Irsko
6. Norsko
7. Finsko

1. Turecko
2. Severní Makedonie
3. Bulharsko
4. Rumunsko
5. Černá Hora
6. Bosna a Hercegovina
7. Srbsko
Česko se v žebříčku nejlevnějších zemí umístilo až na 14. místě, těsně před 15. Slovenskem, což znamená, že jeho cenová hladina je o něco nižší než průměr EU, ale vyšší než v některých sousedních zemích z východní Evropy. Česko i Slovensko tak představují střední cestu mezi levnějšími zeměmi střední a východní Evropy a dražšími západoevropskými ekonomikami.
Kromě samotných cenových rozdílů hrají významnou roli i faktory jako produktivita práce, úroveň mezd, daňové zatížení, regulační náklady, infrastruktura a technologická vybavenost zemí.
Například země EFTA (jako Švýcarsko, Island či Norsko) mají vysoké ceny také díky vysoké produktivitě a mzdám, které se promítají do celkové cenové hladiny. Tyto údaje pomáhají lépe pochopit nejen ekonomickou rozdílnost v Evropě, ale i výzvy a možnosti pro obyvatele, kteří zvažují život, práci nebo podnikání v různých regionech.