Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
11. července 2025 v 11:00
Čas čtení 1:33

Když se holky začnou nudit, nastane horor. Zápletka české letní novinky je totální mindfu*k

Když se holky začnou nudit, nastane horor. Zápletka české letní novinky je totální mindfu*k
Zdroj: KVIFF/se svolením
Diskutovat
Uložit Uložené

Ospalé léto na chatě nečekaně osvěží závan magického realismu.

Nejlepší kámošky Bětka (Lucie Fingerhutová) a Alma (Nikola Kylarová) by si léto v polomrtvé vesnici kdesi na břehu rybníka možná i užily, kdyby je nehlídala upjatá starší ségra Marie (Eliška Bašusová). Naplánují si aspoň útěk na místní párty. Náhodou ale objeví úplně jiné místo, kam se dá uniknout. A je to docela mindfu*k.

Nechceme spoilovat, jen prozradíme, že z takhle výrazného, originálního a smělého nápadu máme fakt radost. Film se ponoří – a tohle slovíčko píšeme záměrně – trochu do žánru sci-fi nebo spíš magického realismu a začne si pohrávat s mysteriózně-hororovými prvky.

Co ale Na druhé straně léta brání být opravdu výrazným počinem, je nevyrovnané zpracování. Režie je těžkopádná, u většiny záběrů je doslova cítit, že herečky stojí před kamerou a na signál odříkávají předepsané repliky. Záběrování chybí dynamika, střih drhne. Pohyby hereček před kamerou postrádají přirozenost a dialogy tento pocit ještě prohloubí. Dívky si z nějakého důvodu pořád čistí zuby a říkají divné fráze, ze kterých jsem cítila až moc mužskou perspektivu. Ne, holky si opravdu ve volném čase nesrovnávají prsa.

Na druhé straně léta.
Na druhé straně léta. Zdroj: KVIFF/se svolením

Hrdinky postrádají uvěřitelnost a hloubku, jejich charaktery jsou spíš načrtnuté, jakoby se filmovalo podle draftu a ne podle finální verze scénáře. Což je škoda, protože tak snímek nezachránilo ani herectví, které patří naopak k obrovským plusům. Vyniká hlavně Lucie Fingerhutová. S její porcí přirozenosti a bezprostřednosti se těžko věří, že stála před kamerou poprvé.

Doporučeno
„Jako malý jsem viděl, jak táta nažehluje fejky,“ říká režisér prvního českého viet-filmu Dužan Duong „Jako malý jsem viděl, jak táta nažehluje fejky,“ říká režisér prvního českého viet-filmu Dužan Duong 12. srpna 2025 v 7:00

Příběh by fungoval lépe v jiné struktuře, to nejzajímavější dostalo v 85minutové stopáži snad poslední třetinu času. První dvě třetiny času mě opakovaně napadala otázka, co se mi asi film snaží sdělit.

Snímek se opírá o silné a pečlivě vykomponované obrazy, které umí strhnout, výběr lokace, kostýmy a veškerá práce s mizanscénou je pečlivá. Ale jako kompenzace za nevyváženou narativní složku to není dost. Nepomohla ani hudba, která toho dokáže u chladného vyprávění zachránit hodně. Tady je ale... tak nějak šedá. Sice jsem film viděla teprve včera, ale neutkvělo mi z ní vůbec nic.

Pokud fandíš mladým talentům ze scény a zajímá tě budoucnost českého filmu, Na druhé straně léta určitě stojí za vidění. Vojtěch Strakatý vybudoval film se silnou vizí, strhující výtvarnou složkou, specifickou atmosférou a podařeným castingem. Má ale svoje nedostatky, které mi nedovolily si film užít, ani u něj cokoliv výraznějšího cítit.

Režie a scénář: Vojtěch Strakatý
Kamera: Stanislav Adam
Hrají: Lucie Fingerhutová, Nikola Kylarová, Eliška Bašusová, Sofie Anna Švehlíková, Vojtěch Franců
Doporučeno
Jak se učitel sbližuje s třináctiletou dívkou. Sbormistr je krásný film, ale chvílemi jsme radši zavírali oči Jak se učitel sbližuje s třináctiletou dívkou. Sbormistr je krásný film, ale chvílemi jsme radši zavírali oči 6. července 2025 v 19:55
Doporučeno
Fenomén Markovič pokračuje. Třetí série krimi fenoménu zmapuje další slavné případy Fenomén Markovič pokračuje. Třetí série krimi fenoménu zmapuje další slavné případy 20. února 2026 v 9:15
Doporučeno
Získat hodnocení sto procent je téměř nemožné. Novému seriálu na Netflixu se to povedlo Získat hodnocení sto procent je téměř nemožné. Novému seriálu na Netflixu se to povedlo 31. ledna 2026 v 8:09
Doporučeno
Nejlépe hodnocený český film poslední doby dorazil na Netflix. Ihned obsadil první místo Nejlépe hodnocený český film poslední doby dorazil na Netflix. Ihned obsadil první místo 19. února 2026 v 17:44
Domů
Sdílet
Diskuse