Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Netflix odpremiéroval nový film The Tinder Swindler, který vypráví příběh podvodníka Simona Levieva.
„Je to profesionální podvodník a takhle si vydělává na živobytí. Vše je lež. Není diamantový princ. Není syn miliardáře. Ten muž, kterého jsem milovala, nebyl reálný a všechno bylo vymyšlené. Bylo to hrozné. A přesto jsem ho svým způsobem stále milovala,“ říká Cecilie Fjellhøy v novém filmu The Tinder Swindler, který má našlápnuto na to stát se hitem Netflixu.
Cecilie před pár lety zažila den, který jí navždy změnil život. Tehdy hledala svého vysněného muže na Tinderu. Místo prince na bílém koni narazila na Izraelce Simona Levieva. Z prvního rande se vyklubal výlet soukromým letadlem, jízda v rolls-royce a nejdražší restaurace. „Byl to pro mě full package,“ vzpomíná.
Mělo to jen jeden háček. Během pár týdnů intenzivního setkávání a konverzování z ní dostal více než 250 tisíc dolarů. Jak je to možné? Zamilovala se do něj. A ani zdaleka nebyla jediná, protože tento podvodník od desítek naivních žen vylákal přes 10 milionů dolarů.
Netflix začal aktuálně hromadně tvořit dokumenty, které vyprávějí příběhy amatérských či profesionálních podvodníků. Když jsme film sledovali, hlavou nám neustále běželo jedno přirovnání, kterého si zřejmě všimneš i ty. Podvodník Simon Leviev miloval létání, rád se fotil v pilotní kabině, nakradené peníze utrácel za lety soukromým letadlem a zejména miloval vystavovat ženám prázdné a falešné šeky.
„Vždyť to je Frank Abagnale z Wishe,“ zasmáli jsme se, když jsme si vzpomněli na film Chyť mě, když to dokážeš s Leonardem DiCapriem v hlavní roli.
Levievovi je ale třeba složit poklonu, protože zatímco Frank Abagnale utíkal před policií v době, kdy neexistoval internet a americké bezpečnostní složky nebyly zdaleka tak propojeny a informovány jako dnešní autority. Simon dokázal v průběhu let nachytat desítky žen v mnoha evropských zemích a přesto na něj byla policie dlouhou dobu krátká.
„Chtěli mě pobodat, vezmi si 50tisícovou půjčku a pošli mi peníze“
Přidej se do klubu REFRESHER+
Co se dozvíš po odemknutí?
Jak Simon Leviev všechny přesvědčil, že je syn miliardáře a krále diamantů.
Jak s ním podvedená Cecilie jela na výlet soukromým letadlem na prvním rande.
Jak fungoval podvod, kterým mu jedna žena platila za luxus s jinou ženou.
Proč způsob, jakým ženám kradl peníze, lze označit za pyramidovou hru.
Jak přišel v životě podvodníka největší zlom, když uvízl v Praze.
„Všichni hledáme ten neobroušený diamant. A samozřejmě, že si každého, s kým máte jít na rande, vygooglíte. Simon Leviev, syn miliardáře. Tak tohle bude zábava, ‚swajpneme' doprava,“ konstatuje v úvodu filmu Pernilla Sjoholm, která Levievovi naletěla.
I ona se stala obětí muže, který na internetu dokázal zfalšovat svoji identitu a navodit dojem, že je bohatým dědicem diamantového impéria. Nevypadalo to přitom vůbec komplikovaně. Leviev vytvořil pár falešných stránek, jméno si změnil na příjmení diamantového magnáta a ženy na Tinderu více nepotřebovaly. Jdeme si to užít.
Z pohledu diváka si v úvodu filmu, kdy ženy jedna za druhou povídají, jak jim imponovalo, že je Simon vzal na výlety soukromým letadlem a platil hříšně drahé večeře, nevyhneš myšlence, že tyto ženy zkrátka doplatily na to, jak se zachovaly.
Slovo „zlatokopka“ zatím najdeš v každé druhé recenzi na The Tinder Swindler, kde lidé odsuzují oběti za to, že se nechaly nachytat počátečním pozlátkem. Jenže lidské emoce fungují různě, a tak krátkodobé zatmění mysli může vést i k doživotnímu splácení dluhů.
Když na prvním rande odletíš s cizím mužem na výlet
The Tinder Swindler tě od začátku přinutí přemýšlet. Z úvodního vyprávění Cecilie Fjellhøy i Pernille Sjoholm budeš mít okamžitě pocit, že jde o dokument s příběhem geniálního podvodníka, který má do posledního detailu promyšlený každý krok, který učiní.
Tvůrci na začátku filmu bojují s mýtem prince na bílém koni, na kterého podle nich všechny ženy čekají. Jako by každá žena na Tinderu dnes čekala jen na boháče s fotkami letadel a pláží.
„Je to nebezpečné, vždyť tě může unést!“ psala ve skupinovém chatu kamarádka Cecilie, když partě oznámila, že právě odlétá soukromým letadlem do Bulharska s mužem, kterého potkala přes Tinder a strávila s ním hodinku na kávě v pětihvězdičkovém hotelu. Jako by ztratila racionální vnímání reality, svým kamarádkám odepisuje jen „yolo“, a odlétá.
The Tinder Swindler navozuje dojem, že dnes na Tinderu nikdo nehledá nic jiného než zajištění do konce života s bohatým partnerem. Na začátku to v divákovi může vyvolat dilema, jestli chce film vlastně dokoukat, když se jen pár žen nechalo nachytat pro touhu po penězích. Není tomu tak. A zvědavost, jak Simon dopadne, bude silnější.
Ve skutečnosti nešlo o žádné „zlatokopky“
Nejde však o to, že by podvedené ženy byly „zlatokopky“. Pokud se podíváš na typy žen, které si Simon Leviev vybíral, většinou nešlo o slečny ze skromnějších poměrů, ale právě naopak. Lovil ve Skandinávii, Anglii či Německu mezi ženami, které se o sebe dokázaly bez problémů postarat i bez toho, aby chodily s údajným synem miliardáře.
Tento fakt Levievovi vyhovoval, protože z nich potřeboval vytáhnout peníze. Jak v dokumentu uvádějí novináři z norského deníku VG, Simon Leviev si vytvořil pyramidovou hru. Sbalil jednu ženu, jejímiž penězi platil za zážitky další ženy, ta platila za luxus té další a celé to takto šlo kolem dokola.
Jak vysvětluje film, Simonovy podvody byly pro lokální policejní složky těžko vystopovatelné a nebylo co vyšetřovat, neboť podvodník neustále létal mezi zeměmi a na kreditních kartách ani fakturách nikdy nebylo jeho jméno, ale vždy jen jméno podvedených žen.
Simonovi vše vycházelo, dokud neuvízl u PrahyNa Tinderu potkal ženu, sbalil ji, ale řekl jí, že má nebezpečné povolání. Buď byl dědicem diamantového impéria, agentem izraelské tajné služby, podnikatelem, nebo vojákem. Vždy mu však hrozilo nebezpečí, někdo ho sledoval nebo ho chtěl rovnou zabít.
Když si získal důvěru žen, po čase je začal strašit, že téměř zemřel, někdo ho chtěl ubodat a zranil jeho ochranku. Je sice miliardář, ale musí před nepřáteli zmizet, tak potřebuje, aby si založily kreditní kartu na své jméno a daly mu k ní přístup. Žádná z žen nepochybovala, že jim tak bohatý člověk peníze splatí, jakmile bude moci.
Najednou měl přístup k desítkám tisíc eur bez jakýchkoliv starostí a dluhy vytvářel naivním ženám. Ženy jako Cecilie si dokonce vzaly několik půjček, aby Simonovi mohly poslat peníze nebo mu rovnou dovézt hotovost letadlem. Zatímco ony vyřizovaly půjčky, on seděl na Mykonosu v jacuzzi s ruskou modelkou.
Takto utíkal mezi zeměmi a vytahoval z žen peníze až do momentu, kdy přetekla sklenice trpělivosti, Cecilie a Pernille si uvědomily, co se děje, a vydaly se na jeho lov. Jak lov nakonec vyvrcholil v Praze a Řecku, už zjistíš ve filmu.
Co na celou řadu podvodů z Tinderu říká aplikace?
I když se na Tinderu odehrává jen zlomek děje, protože ve známé seznamovací aplikaci proběhne jen úvodní oťukávání se mezi podvodníkem Simonem a oběťmi, dokumentární film vyznívá zvláštně z toho důvodu, že samotná společnost Tinder v něm neposkytla žádné vyjádření.
Je pravda, že na Tinderu si i dnes dokážeš falešnou identitu vyrobit docela jednoduše. V letech 2015 až 2018, kdy Simon působil nejaktivněji, o tom nebylo pochyb. Tvůrci však jako by se ani neobtěžovali zabývat faktem, že kdyby seznamovací aplikace dbala na bezpečnost a prevenci intenzivněji, možná by se oběti s Levievem nikdy nesetkaly.
„Provedli jsme interní vyšetřování a můžeme potvrdit, že Simon Leviev už na Tinderu není aktivní pod žádnou z jeho známých identit,“ uvedli zástupci aplikace. Skvělé, ženy se v tom případě nemají čeho obávat, pokud jste u sebe nenašli žádnou z jeho známých identit. Možná stačí, když si opět udělá novou.
Vyplatí se strávit téměř dvě hodiny u snímku The Tinder Swindler?
The Tinder Swindler není špatný dokumentární film. Hned je ale třeba dodat, že Netflix už vyrobil mnohem poutavější dokumenty o podvodnících, nejen sériových vrazích, které se vyplatí zhlédnout za jeden večer.
Samotná délka filmu je pro nás stále záhadou. Tvůrci filmu v čele s producentkou Felicity Morris, která, mimochodem, stála i za povedenou sérií Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer, natočili kousek o délce 1 hodina 54 minut, jenže příběh Simona Levieva by se dal odvyprávět za méně než hodinu.
Nám vyhovovalo, že je příběh rozpovídaný pomocí rozhovorů s poškozenými ženami, které jsou propletené dohromady spoustou reálných zpráv a „hlasovek“ z Whatsappu.
Filmu to přidává autenticitu, když si člověk může vyslechnout bludy, které Simon Leviev vyprávěl, ale občas to způsobuje, že ztrácí šťávu. I my jsme několik scén rovnou přetáčeli, neboť tvůrci se snažili dramatické vyvrcholení možná až příliš natáhnout.
Dokument, ze kterého si alespoň odneseš důležité ponaučeníSnímkem The Tinder Swindler během následujících zimních večerů nic nezkazíš. Pokud jsi zadaný, můžeš se na podvodníkovi s polovičkou dobře zasmát, a pokud jsi single, alespoň z toho získáš důležité ponaučení.
Málokdo si zaslouží, aby si napůjčoval 250 tisíc dolarů, i když svého partnera nadevše miluje. Sám nakonec zjistíš, že Simon Leviev si dnes navzdory všemu žije lepší život než všechny jeho oběti dohromady.