Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pátek 7. 10. 2022 svátek má Justýna

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
Refresher - Rozhovory

LGBTQ+ lidé v domovech pro seniory často nejsou na coming out připraveni. Mají strach, tvrdí nadace ŽIVOT 90

LGBTQ+ senioři jsou často osamělejší a trpí větší nemocností.

Ilona Hobzová
11. 2. 2022 7:00 Čas čtení: 8:56
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
LGBTQ+ lidé v domovech pro seniory často nejsou na coming out připraveni. Mají strach, tvrdí nadace ŽIVOT 90
Zdroj: ŽIVOT 90/se souhlasem ŽIVOTa 90
Refresher - Rozhovory
0
Ilona Hobzová
11. 2. 2022 7:00
Čas čtení: 8:56

LGBTQ+ lidé v domovech pro seniory často nejsou na coming out připraveni. Mají strach, tvrdí nadace ŽIVOT 90

LGBTQ+ senioři jsou často osamělejší a trpí větší nemocností.

Ilona Hobzová
11. únor 2022, 7:00
Čas čtení: 8:56
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
LGBTQ+ lidé v domovech pro seniory často nejsou na coming out připraveni. Mají strach, tvrdí nadace ŽIVOT 90
Zdroj: ŽIVOT 90/se souhlasem ŽIVOTa 90
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Cílem neziskové organizace ŽIVOT 90 je především podporovat seniory v nezávislém životě, v samostatném rozhodování a účasti na společenském životě podle jejich vůle a preferencí. Jaroslav Lorman je zakladatelem a ředitelem této organizace, Michaela Jirsová její tajemnicí a také koordinátorkou LGBTQ+ projektů. A právě o LGBTQ+ lidech v seniorském věku a jejich potížích s nimi REFRESHER vedl rozhovor. 

 

Zdánlivě jednoduchá otázka, za kterou se ale skrývá řada složitostí. Proč je důležité tematiku LGBTQ+ seniorů v Česku otevírat?

M. Jirsová: Jedním z důvodů je určitě to, že o LGBT+ komunitě jako takové se mluví hodně, ale konkrétně o LGBT+ seniorech ne. Obecně je důležité otevírat téma sexuality starších lidí.

 

J. Lorman: Myslím si, že otázka stárnutí a stáří je téma, které třeba mnohé gaye děsí. Ukazuje to na určité hranice, které v rámci LGBT+ komunity jsou. Tedy přijímání stárnoucího těla, ztráta fyzické atraktivity a určité překonání toho, že máme v hlavě nějakým způsobem zafixovaný pojem homosexualita. Tu si spojujeme hlavně se sexualitou, přitom jde spíš o vztahy. To stáří hodně dobře rozkrývá, protože otázka vztahovosti je něco, co stojí v popředí. Tím nepopírám, že sexualita ve stáří existuje, vždycky existovala, ale všude kolem nás je spojována s mladším a produktivním věkem.

Z čeho vychází stud starších lidí mluvit o své sexualitě nebo orientaci? Je to i z toho důvodu, že žili výraznou část života v socialistickém Československu, kdy byla tato témata v podstatě tabu?

M. Jirsová: Určitě ano. Pro nás, mladší ročníky, je sexualita úplně něco jiného. Vyrůstali jsme s tím, že jsme o tom všude četli, zmíním třeba časopisy jako Bravo, Bravo Girl a tak podobně, a to téma je součástí naší kultury. Když vyrůstala generace dnes starších lidí, tak to tak nebylo, byla jiná doba.

 

J. Lorman: Ti lidé mají v sobě hluboce zakořeněnou představu, že sexualita a intimita je něco, co patří jen domů. Je dobré si uvědomit, že Československo bylo z hlediska přístupu k LGBT+ lidem poměrně liberální, co se týče práv a rozvoje sexuologie. Ve srovnání třeba se západním Německem byla situace u nás lepší. Rozdíl je ale v tom, že tady se lidé zkrátka víc zavírali doma, víc žili v tajnosti a méně se mluvilo na veřejnosti. Češi tak kladou důraz hlavně na soukromí, utajení a dodneška se potkáváme s tím, že ti lidé říkají, že o tom nechtějí mluvit, nechtějí tím druhé obtěžovat. Naopak, často slyším stanovisko, že mladí lidé to přehánějí a pro okolí to už je moc.

 

Není u nás problém v samotném termínu senior, který s sebou často nese negativní stereotypy? Kdo určuje, kdy je člověk starý?

M. Jirsová: Nad tím by se dalo diskutovat velmi dlouho. Podle českého zákona je seniorem ten, komu je 65+.

 

Pojem senior je vlastně ne-pojem. Je to takové elegantní nahrazení pojmu starobní důchodce. O tom, jak se člověk cítí a jaké má vztahy, vůbec nic nevypovídá.

 

Jenže jednotliví lidé se v pětašedesáti letech mohou úplně lišit.

J. Lorman: Stejně tak se mohou lišit i další pojmy škatulkující sexualitu, která je spíš fluidní, než že by to bylo tak, že člověk je buď gay, bisexuál nebo heterosexuál. S pojmem senior je to stejné, je to vlastně ne-pojem. Je to takové elegantnější nahrazení pojmu starobní důchodce. O tom, jak se člověk cítí, jestli je fit, jaké má vztahy, o tom to vůbec nic nevypovídá. Vypovídá to jen o tom, že už má právo pobírat starobní důchod.

Vy jste, pane Lormane, loni v srpnu v rozhovoru říkal, že domovy pro seniory často s LGBT+ klienty nepočítají. Třeba v dotaznících, které se při nástupu do domova vyplňují, je jen kolonka ženatý/vdaná, ale chybí kolonka registrovaný/á. Jaké jsou další konkrétní překážky, se kterými se homosexuální lidé v domovech potkávají?

J. Lorman: Samozřejmě to nelze doložit konkrétním výzkumem, jsou to jen jednotlivé příběhy, člověk se k tomu dostane jen kontaktem přímo s těmi lidmi nebo s pracovníky služeb. Výzkumem je ale třeba podložen fakt, že gayové a lesby mají větší problém žádat o zdravotní péči, protože se bojí, že při každém zdravotním vyšetření budou muset znovu někomu vykládat o své orientaci. A ten coming out, který udělali třeba ve svých třiceti letech, musejí dělat znovu a znovu. A ve chvíli, kdy je člověk starý, křehký a odkázaný na péči druhých, tak je pro něj ta pozice nevýhodná.

 

Bojí se, že se na něj někdo bude dívat skrz prsty. Že bude muset vysvětlovat babičkám v domově, proč nemá vnoučata a ony si o něm budou myslet něco divného. Mají strach z toho, že s nimi nebude chtít někdo bydlet ve společném pokoji. To jsou různé věci, které lidem běží hlavou. Zpravidla to není tak, že by gaye a lesby v domovech chtěl někdo diskriminovat, ale oni sami na otevřenost často nejsou připravení.

 

Vyzkoušej předplatné
za 9
a čti vše bez omezení
PŘIDEJ SE K PŘEDPLATITELŮMUŽ MÁM PŘEDPLATNÉ: PŘIHLÁSIT SE
nebo Odemkni článek přes SMS
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 109988 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
POSLAT SMS

Co se dozvíš po odemčení?

  • Proč jsou LGBTQ+ senioři častěji nemocní
  • Jak se rodiny seniorů stvají k jejich pozdnímu coming-outu
  • Jak vypadá život LGBTQ+ seniorů
  • Zda by měly existovat penziony jen pro LGBT+ seniory

Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Náhledový obrázek: Ole Jensen/Getty Images
NAHORU
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu refresher
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Dostávej upozornění na aktuální události, jako je tato. Zapnout upozornění
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.