Stanislav Křeček na svém blogu napsal, že Romové devastují jeden byt za druhým a za svou situaci si tak mohou sami. To se však nelíbí řediteli Romodromu Nikolu Taragošovi, který bude usilovat o Krečkovo odvolání z funkce ombudsmana.
Ombudsman a veřejný ochránce práv Stanislav Křeček v minulosti již několikrát čelil kritice za svůj přístup k Romům a jak se zdá, jeho přesvědčení se jen tak nezmění. Ve svém novém blogovém příspěvku, který napsal pro Aktuálně, uvedl, že Romové si za svou situaci mohou sami, a to mimo jiné proto, že devastují jeden byt za druhým. S tím však nesouhlasí ředitel občanského sdružení Romodrom Nikola Taragoš, který bude usilovat o Křečkovo odvolání, informuje Romea.
„Ve vyloučených lokalitách bydlí hlavně ti, kteří ke vzniku a existenci vyloučených lokalit přispívají, a to rozhodující měrou. Lidí bez práce, kteří uvízli v systému nárokových sociálních dávek, lidé bez i základního vzdělání a bez snahy na tom něco změnit, nebo alespoň se přičinit o změnu způsobu života vlastních dětí, lidé devastující jeden poskytnutý byt a dům za druhým,“ napsal Stanislav Křeček.
Podle Agentury pro sociální začleňování přitom lidi žijící ve vyloučených lokalitách trápí především dluhy a exekuce, které jim brání v získání práce. „Dlužníci jsou demotivovaní, protože si kvůli vysokým odvodům odnášejí za práci pouze minimální mzdu. Výjimečné však nejsou ani případy, kdy kvůli četným srážkám odmítají zájemce samotní zaměstnavatelé – administrace exekucí pro ně představuje vysokou zátěž ve vedení personální agendy,“ píše se ve zprávě.
S tím souhlasí i ředitel občanského sdružení Romodrom Nikola Taragoš, podle kterého díky projektům na podporu bydlení Romové naopak odchází z dávkového sytému, a stávají se ekonomicky aktivní. Ze systému nečerpají a naopak do něj přispívají. „My se v této oblasti dlouhodobě pohybujeme a je vidět, že v případě projektů na podporu bydlení, kde sociálně slabým klientům zajišťujeme standardní bydlení, odchází následně zhruba polovina lidí z dávkového systému,“ říká Taragoš.
Křeček si však myslí opak a o své domněnce se pravidelně snaží přesvědčit i další občany Česka. Podle Taragoše je načase s tím přestat, k čemuž by mohlo dopomoci odvolání Krečka z funkce ombudsmana. „Vzhledem k dosavadním výrokům pana Křečka se necítíme dostatečně zastoupeni v rámci jeho pozice a budeme usilovat o jeho odvolání,“ dodal Nikola Taragoš.