Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
19. února 2022 v 11:30
Čas čtení 12:00
Radim Šlechta

Důvěra v dezinformace vyplývá z nedůvěry k autoritám. Covid u nás rozšířil dezinformační scénu, říká mluvčí spolku Českých elfů

Důvěra v dezinformace vyplývá z nedůvěry k autoritám. Covid u nás rozšířil dezinformační scénu, říká mluvčí spolku Českých elfů
Zdroj: Se svolením Bohumila Kartouse
REFRESHER DEZINFORMACE
Uložit Uložené

Rozhovor s mluvčím spolku Českých elfů Bohumilem Kartousem.

S rozvojem internetu a sociálních sítí je stále těžší rozeznat skutečnou informaci od manipulace nebo fake news. Situaci pomohla i pandemie koronaviru, která u nás síť dezinformátorů rozšířila a pomohla přiživit strach společnosti. Jak těžké je rozpoznat dezinformace a co k tomu může pomoci? A jak vysvětlit starším generacím, že se mohly stát obětí dezinformačního útoku nebo manipulace? 

S mluvčím Českých elfů Bohumilem Kartousem jsme si popovídali o manipulacích, dezinformacích, svobodě slova na internetu a o tom, jak se proti falešným informacím můžeš bránit. Řeč přišla i na téma koronaviru, který, zdá se, spoustu falešných informací přiživil. Rozebrali jsme, co se s dezinformačními autoritami stane, až koronavirus pomine a proč nás možná čeká ještě těžší období, co se manipulací týče.

K tomu, abychom mohli podobné rozhovory tvořit, nám pomáhají naši předplatitelé. Pokud nás chceš v tvorbě kvalitního obsahu podpořit i ty, předplať si REFRESHER nebo si obsah za paywallem odemkni přes SMS.

Doporučeno
Zakazuje nám tuzemák a rozhodují nikým nevolení úředníci. Toto jsou nejčastější otázky a mýty o EU Zakazuje nám tuzemák a rozhodují nikým nevolení úředníci. Toto jsou nejčastější otázky a mýty o EU 4. června 2024 v 8:00

Je internet svobodné místo?Může být. Ten potenciál internet má, ale musíme si uvědomit, že jej nemusí naplnit. Svoboda je v digitálním prostoru vzhledem k našim kognitivním omezením významně zneužitelná. Musíme si uvědomit, že jsme manipulováni, i když se manipulace za svobodu někdy maskují. Fakt, že naše chování na internetu je možné detailně číst a podle toho předkládat informace tak, aby námi byly akceptovány, se zatím nestal příslovečným „common sense“, něčím všeobecně přijímaným, součástí „zdravého rozumu“. Ani nemohl, neboť právě idiom „zdravý rozum“ degeneroval.

Zdravý rozum je pro mnoho lidí sociální realitou, tedy tím, co jim potvrzuje jejich okolí. Čím méně jsme kritičtí vůči vlastním postojům, tím spíše jsme ochotni naslouchat těm, kdo nás v našich postojích utvrzují. A přesně to je úskalí svobody na internetu a zobrazování takových obsahů, které  algoritmus sociálních sítí nebo vyhledávače vyhodnotí jako přijatelné pro daný profil. Zcela otevřeně říkám, že kritický odstup od tohoto způsobu deformování sociální reality nemá ani řada lidí, kteří se domnívají, že stojí proti dezinformacím a konspiracím. 


Říkal jste, že má potenciál být svobodným místem. Jak by takto svobodný internet vypadal?Pravděpodobně by byl decentralizován v tom, jakým způsobem je užíván. To se neděje. Digitální prostor se stal doménou několika hegemonů v oblasti vyhledávání informací i komunikace. To zvyšuje riziko, že lidé, kteří pociťují své jednání jako svobodné, jsou manipulováni a omezováni výše uvedeným způsobem, což je v rozporu s potencí nějaké neomezené svobody.

Doporučeno
Romové se bojí o své bezpečí, demonstrovali před Úřadem vlády ČR. Chtějí demisi a Babiše do čela Romové se bojí o své bezpečí, demonstrovali před Úřadem vlády ČR. Chtějí demisi a Babiše do čela 14. července 2023 v 14:50

Je třeba dodat, že nejde o záměr provozovatelů platforem, nýbrž o nezáměrný jev, v němž jde symbioticky, ruku v ruce, zájem provozovatelů (zisk založený na atraktivitě a přijatelnosti obsahu) a zájem jiných stran, které se snaží tohoto principu selekce a zobrazování informací či kontaktů využít. Mark Zuckerberg se na začátku existence Facebooku s vysokou pravděpodobností nedomníval, že jeho společnost jednou bude sloužit Rusku k hybridním útokům na společenskou důvěru v ČR, USA nebo Velké Británii. Nicméně se to děje.

Bohumil Kartous
Zdroj: Se svolením Bohumila Kartouse
Přidej se do klubu REFRESHER+
Základní
125 Kč
Účtuje se jednou za 4 týdny
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Méně reklam
150 kreditů každé 4 týdny na nákup benefitů
Roční
1 250 Kč
Účtuje se jednou za rok
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Úplně bez reklam
2 000 kreditů ihned na nákup benefitů
Sdílení článků kámošům a kámoškám
Všechny možnosti předplatnéhoMám slevový kód
Dokončením souhlasím s pravidly a podmínkami portálu Refresher.
Přidej se do klubu REFRESHER+

Co se dozvíš po odemknutí?

  • Proč není Facebook veřejným prostorem
  • Kdo by měl hlídat kvalitu informací
  • Kdo jsou dezinformátoři a jaké jsou jejich motivace
  • Jak proměnila pandemie českou dezinformační scénu
  • Proč se v Česku dezinformacím daří
Dočíst článek
Máš již předplatné?
Přihlásit se
Dočíst článek
Poslat sms
Pošli SMS na 90211 s textem CLANEK 110618 a dočti tento článek.
Cena SMS za otevření článků je 89 Kč s DPH. Jak to funguje?
Odemknutí přes SMS
Tenhle článek
Poslat sms Jak to funguje?
Všechny články za měsíc
🤩 Pouze 36 Kč navíc
POSLAT SMS Jak to funguje?
Po odemčení získáš
Přístup k prémiovým článkům
Přístup k benefitům
Např.: PPV kód na Oktagon 59 , Bělení zubů v Dr. Úsmev ZDARMA nebo Dentální hygiena v Dr. Úsmev ZDARMA
Zobrazit všechny (9)
Domů
Sdílet
Diskuse