Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
90 procent přijíždějících k východní hranici jsou Ukrajinci, ale přichází i stále více lidí z Afriky a Blízkého Východu.
Ukrajinci přicházející na území Slovenska z válkou postižené domoviny mohou od 1. března 2022 žádat o poskytnutí dočasného útočiště ve Slovenské republice. K přechodu přes hranice nepotřebují víza ani ti, kteří nežádají o útočiště nebo o azyl – až do 90 dnů tam mohou být „bez papírů“.
Právě tento fakt vzbuzuje u některých lidí obavy. Část čtenářů se na nás obrátila s otázkou, zda lze současný systém na hranicích zneužít k nelegální migraci. Sociálními sítěmi se šíří zprávy o tom, jak na Slovensko houfně proudí Afričané a Asiaté, což však ministerstvo vnitra odmítá. Za první čtyři dny konfliktu (od 24. do 28. února) tvoří 90 procent lidí, kteří přijeli z Ukrajiny na Slovensko, občané Ukrajiny, vysvětluje v tiskové zprávě ministerstvo vnitra.
Nejaktuálnější informace sledujeme na Refresheru živě, článek aktualizujeme minutu po minutě. Zprávy o situaci na Ukrajině si můžeš prohlédnout zde. Pokud nás chceš podpořit při tvorbě kvalitního obsahu, přidej se do klubu Refresher+.
Koho pustí přes hranice?
Tzv. dočasné útočiště se vztahuje na státní občany Ukrajiny a jejich příbuzné bez ukrajinské státní příslušnosti, konkrétně manžela státního občana Ukrajiny, nezletilé dítě státního občana Ukrajiny nebo nezletilé dítě manžela státního občana Ukrajiny, jakož i rodiče nezletilého dítěte, které je státním občanem Ukrajiny, uvádí ministerstvo.
Žádosti těch, kteří hodnověrně prokáží totožnost a státní příslušnost, bude možné posuzovat ve zrychleném řízení. Týká se to Ukrajinců, jakož i osob jiné státní příslušnosti s rodinným vztahem k občanovi Ukrajiny.
Při žádosti stačí biometrický pas nebo i jakýkoli jiný doklad s fotkou, klidně i neplatný, nebo rodný list v kombinaci s dalším dokladem. Pokud z jakéhokoli důvodu doklady nemají, posuzují se individuálně a podle ministerstva jsou uložení do databází a kromě dalších úkonů jsou jim odebrány otisky prstů.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemknutí?
Na co mají nárok lidé s uděleným dočasným útočištěm.
Odkud pocházejí uprchlíci a zda je pravda, že přichází i mnoho černochů a lidí z arabských zemí.
Kolik cizinců žije na Ukrajině a z kterých zemí pocházejí největší menšiny na ukrajinských univerzitách.
Kolik cizinců žije na Slovensku a kolikrát udělilo azyl od roku 1993.
Osoby s uděleným dočasným útočištěm budou mít nárok na základní zdravotní péči obdobně jako žadatelé o azyl. V případě, že budou ubytovány v azylových zařízeních resortu vnitra, bude jim poskytnuto stravování, hygienické potřeby či kapesné stejně jako žadatelům o azyl. Institut dočasného útočiště bude Slovenská republika občanům Ukrajiny a jejich příbuzným poskytovat do konce roku 2022.
„Od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině (od 24. února do 1. března) přišlo na území Slovenské republiky přes východní hranici 66 945 osob,“ informuje resort vnitra.
Ministerstvo odmítá informace ze statusů na sociálních sítích o tom, že přes ukrajinskou hranici prochází kdekdo, jen ne uprchlíci z Ukrajiny. „Tyto statusy, ale i videa informují o pohybu osob z Afriky a Blízkého Východu. I výše uvedené statistiky však dokládají, že drtivá většina překračujících hranice jsou Ukrajinci.“
Stále platí, že většina využívá Slovensko jako bezpečný koridor na cestě domů. Resort připomíná, že na Ukrajině pro ruskou invazi uvízli nejen domácí Ukrajinci, „ale i cizinci, kteří tam buď dlouho či krátce žili, pracovali, byli na dovolené, nebo tam studovali. Jelikož se nad Ukrajinou nedá létat pro uzavřený vzdušný prostor, musí využít nejbližších hraničních přechodů na cestu do domovské země“. Ministerstvo zdůrazňuje, že „pohyb osob různých národností je při útěku z válečné zóny zcela normální“.
Portál France24 a několik dalších zahraničních médií informovalo v posledních dnech o diskriminaci na hranicích. Mnozí představitelé afrických států mají obavy, že jejich občany přes ukrajinské hranice na Slovensko, do Maďarska či Rumunska a do Polska nebudou pouštět nebo alespoň ne stejně rychle jako Ukrajince. Některé země se vůči tomu už ohradily a prohlásily, že pouštějí každého, kdo uniká před válkou. Snaží se totiž jen dostat do bezpečí.
Policie v pondělí 28. února zveřejnila statistiku lidí, kteří do té doby od vypuknutí válečného konfliktu prošli slovensko-ukrajinskými hranicemi. Z příspěvkuje jasné, že procházejí i lidé původem z Maroka, Nigérie či Egypta. Občané těchto zemí tvoří největší část cizinců, kteří studují na ukrajinských univerzitách.
Podle Irish Times jsou ukrajinská města domovem desítek tisíc Afričanů, kteří tam studují medicínu, inženýrství a mezinárodní vztahy. Nejvíce studentů z afrického kontinentu pochází z Maroka, Nigérie a Egypta, ale oficiální statistiky z let 2019 a 2020, které zveřejnil ukrajinský statistický úřad, evidují i další země z celého světa.
Před dvěma lety podle statistik na Ukrajinu přišlo 4 473 lidí z Afriky, ale emigrovalo je 2 873 (celkem tak přibylo 1 600 Afričanů). V roce 2020 přišlo do země i více než tisíc lidí ze zemí amerického kontinentu, více než 1 500 jich ve stejném roce odešlo (reálně v tom roce tedy ubylo 502 lidí z Jižní a ze Severní Ameriky). Mezi nimi jsou také latinskoamerické státy či Spojené státy americké. Na Ukrajině v roce 2020 přibylo také 3 979 lidí z Asie (imigrovalo jich 12 421, emigrovalo 8 442).
Přibližně 20 procent zahraničních studentů na ukrajinských univerzitách tvoří černoši. Studuje tam zhruba 16 tisíc studentů jen z Maroka, Nigérie a Egypta (tyto země jsou na vrcholu žebříčku top 10 zemí, odkud pocházejí cizinci studující na Ukrajině). Další desítky tisíc jsou z jiných zemí světa. Z Indie jsou tam další tisíce lidí, z Ghany podle tamního ministra zahraničních věcí zhruba tisíc.
Nejde o žádné většinové skupiny, ale data jasně ukazují, že lidé různých ras a etnické příslušnosti na Ukrajině žijí, studují či pracují bok po boku Ukrajinců, Rusů, Rumunů, Bělorusů, Maďarů či dokonce v menší míře Slováků.
Mnohé z těchto zemí jednají se sousedními státy Ukrajiny přímo, příkladem je i Ghana, která výstupy z jednání i se Slovenskem spolu s kontaktem pro přicházející občany, kteří dosud žili na Ukrajině, zveřejňuje pravidelně na Twitteru.
Nigerijský resort diplomacie v neděli 27. února oznámil, že občané tohoto státu mohou bez víz vstoupit do Maďarska a Rumunska, kde najdou bezpečí před válkou. Další africké státy se k podobným výzvám přidaly a přes sociální sítě šíří kontakty, rady a aktuální informace, aby jejich občané zůstávali v bezpečí v těchto časech.
As numbers of refugees fleeing Ukraine increase by the hour, it is crucial that receiving countries continue to welcome all those fleeing conflict and insecurity - irrespective of nationality and race - and that they receive adequate international support to carry out this task.
Celkem na Ukrajině uvízlo asi 470 000 cizích státních příslušníků včetně studentů a migrujících pracovníků. Je zcela přirozené, že ze země, ve které Rusko rozpoutalo válku, utíkají i lidé, kteří nevypadají jako příslušníci ukrajinské národnosti či nemluví ukrajinsky, nebo dokonce nemají ani tamní občanství. I na Slovensku mělo k prosinci 2021 podle Mezinárodní organizace pro migraci IOMpovolení k pobytu 167 519 cizinců. Podíl občanů ze zemí mimo EU na celkovém počtu cizinců na Slovensku je více než 66 procent.
V roce 2021 bylo na Slovensku zaměstnáno 66 188 cizinců z přibližně 140 států světa, nejvíce z Ukrajiny (19 453), ze Srbska (9 243), z Rumunska (7 016), Česka (6 006) a Maďarska (5 105), uvádí dále IOM. V posledních letech žádá o azyl několik stovek lidí ročně, v roce 2021 jej Slovensko udělilo 29 lidem.
Z celkového počtu 59 695 žádostí o azyl od roku 1993 byl azyl udělen 903 osobám a 805 osobám byla udělena doplňková ochrana jako další forma mezinárodní ochrany, momentální válka na Ukrajině by mohla tyto statistiky prolomit.
V lednu 2022 pracovalo na Slovensku 21 904 státních příslušníků ze třetích zemí (mimo EU) s uděleným povolením k zaměstnání, uvádí Ústředí práce, sociálních věcí a rodiny.
Nelegálních migrantů bylo v roce 2021 na Slovensku 1 769.
Pro kontext, Slovensko má ze zemí Evropské unie třetí nejnižší podíl cizinců, méně má už jen Polsko a Rumunsko, proto široké spektrum obyvatel Ukrajiny není překvapivé. Podíl mezinárodních migrantů v Ukrajině je zhruba tolik jako v celé Evropě, vycházejíc ze statistik OSN z roku 2019.
Ministerstvo vnitra dodává, že pomoc si zaslouží každý člověk, který momentálně z Ukrajiny utíká, bez rozdílu rasy, pohlaví, občanství a vyznání. „Zároveň můžeme ujistit, že Policejní sbor přijímá adekvátní opatření proti zneužívání systému pomoci a zakročí, pokud by docházelo k protiprávnímu jednání, a to bez ohledu na státní příslušnost.“