Přepnout do nočního režimu
Přepnout do denního režimu
Pondělí 27. 6. 2022 svátek má Ladislav, Ladislava

hledej na refresheru

Chceš dostávat notifikace i na tomto zařízení?
News

Na hranice jel autobus pro 8 studentů, vrátil se s 53 lidmi. Solidarita Slováků se opět ukázala, takto vypadá pomoc uprchlíkům

Pomáhá stát i neziskové organizace, ale nejkrásnějším překvapením je ochota lidí. Ti se semkli natolik, že jsou momentálně sklady charit přímo přeplněné. Humanitární pracovníci doufají, že toto nadšení ještě vydrží, neboť válka tak brzy neskončí.

Timea Krauszová
28. únor 2022, 12:30 Čas čtení: 7:52
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
News
0
Timea Krauszová
28. únor 2022, 12:30
Čas čtení: 7:52

Na hranice jel autobus pro 8 studentů, vrátil se s 53 lidmi. Solidarita Slováků se opět ukázala, takto vypadá pomoc uprchlíkům

Pomáhá stát i neziskové organizace, ale nejkrásnějším překvapením je ochota lidí. Ti se semkli natolik, že jsou momentálně sklady charit přímo přeplněné. Humanitární pracovníci doufají, že toto nadšení ještě vydrží, neboť válka tak brzy neskončí.

Timea Krauszová
28. únor 2022, 12:30
Čas čtení: 7:52
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Odebírat newsletter REFRESHERu
10 nejlepších článků Refresheru, jednou za týden. Pokud tě emaily přestanou bavit, tak je kdykoli zrušíš. Zadáním emailu souhlasíš s podmínkami portálu.

Na slovensko–ukrajinské hranice přichází stále více lidí, kteří chtějí utéct před válkou. Tu rozpoutal ruský útok 24. února, který nařídil Vladimir Putin.

 

Na hranicích dostávají uprchlíci první humanitární pomoc, kromě toho jim dali naši sousedé „zelenou“ — pro přicházející z Ukrajiny fungují v bezvízovém režimu, takže mají povolený vstup a mohou zde zůstat do 90 dnů bez statusu uprchlíka či udělení azylu. Zjišťovali jsme, kdo jim pomáhá a co vlastně člověk, který doma nechal všechno, dostane při příchodu do nové země.

 

Nejaktuálnější informace sledujeme na Refresheru živě, článek aktualizujeme minutu po minutě. Zprávy o situaci na Ukrajině si můžeš prohlédnout zde. Situaci na hranicích mapuje i náš redaktor Ivan Koribanič, který je na přechodech od čtvrtka 24. února. Pokud nás chceš podpořit při tvorbě kvalitního obsahu, přidej se do klubu Refresher+.

Všichni z Ukrajiny jsou vítáni

S Ukrajinou má Slovenská republika bezvízový režim, informovalo ministerstvo vnitra. To znamená, že držitelé ukrajinských biometrických pasů vízové ​​povinnosti nepodléhají. Vstup na Slovensko umožní po individuálním posouzení i osobám, které nemají platný cestovní doklad (biometrický pas). „Osobám, které utíkají před válečným konfliktem, umožňujeme krátkodobý pobyt do 90 dnů,“ zní stanovisko resortu.

 

„Tyto osoby však mají možnost při vstupu na území Slovenska nebo i později požádat o mezinárodní ochranu a po schválení změny zákona o azylu a rozhodnutí vlády budou moci požádat také o dočasné útočiště.“ O návrzích na změny v zákonech v souvislosti s válkou na Ukrajině jedná vláda již od víkendu, díky mimořádnému stavu mohou řešit změny ve zrychleném legislativním řízení.

 

Zdroj: Vladimír Šimíček

 

V případě příchodu uprchlíků z Ukrajiny chce resort vnitra využívat nejprve kapacity svých azylových zařízení, kapacity samospráv mají přijít na řadu jako poslední. Prioritně mají být pro ukrajinské uprchlíky využita azylová zařízení v Humenném, Opatovské Nové Vsi a Rohovcích.

Podle potřeby může ministerstvo rozšířit kapacity o dočasné ubytování. V případě další potřeby poskytne resort další svá ubytovací zařízení i ubytovací zařízení jiných resortů. Jako poslední mají přijít na řadu kapacity, které sekce krizového řízení identifikovala ve spolupráci s okresními úřady. Koordinovat to bude ústřední krizový štáb svolaný ministerstvem.

NAČÍST ČLÁNEK BEZPLATNĚ
Předplať si REFRESHER+ a získej další výhody

Tento článek dočteš bezplatně, ale s předplatným REFRESHER+ získáš přístup k více než 3648 zamknutým článkům a dostaneš další benefity.

VÍCE O PŘEDPLATNÉM
Kdykoli ho jednoduše zrušíš
Už od 9 Kč měsíčně
S REFRESHER+ můžeš získat tyto benefity
VÍCE

 

Kromě státních kapacit se rozšiřuje i dobrovolnický seznam občanů, kteří nabízejí ubytování či materiální pomoc přicházejícím uprchlíkům.

 

Zdroj: TASR/František Iván

Kolik lidí už přišlo?

Asi 120 tisíc lidí muselo Ukrajinu opustit v prvních dnech po ruském útoku. Organizace spojených národů se připravuje celkem až na čtyři miliony uprchlíků z Ukrajiny v případě, že bude ruská vojenská agrese nadále eskalovat. Nevíme ovšem, kolik z nich skončí na delší dobu na Slovensku. Většina lidí z prvního týdne zemí pouze prochází a míří do dalších zemí Unie nebo mají na Slovensku kontakt — známé, rodinu.

 

Přes hranice přicházejí převážně ženy a děti, ukrajinští muži naopak ze Slovenska i z jiných zemí odcházeli zpět domů. Podle slov těch, se kterými mluvil Refresher, chtějí chránit svoji vlast. V pátek 25. února ministerstvo vnitra evidovalo 14 žádostí o mezinárodní ochranu.

 

„Od čtvrtka 24. 2. 2022 od 6. hodiny do neděle 27. 2. 2022 do 6. hodiny vstoupilo na území Slovenské republiky z Ukrajiny 25 935 osob,“ oznámilo ministerstvo vnitra SR v neděli odpoledne. Nejvíce lidí prošlo hraničními přechody Ubľa a Vyšné Nemecké. O azyl požádalo 44 lidí — jedna občanka Ruska a 43 občanů Ukrajiny včetně dětí. Tito lidé se nacházejí v záchytném táboře v Humenném. Počet lidí v tomto táboře se průběžně mění, v pondělí 28. února jich tam bylo 194.

 

Pět školních kolejí Prešovského samosprávného kraje evidovalo 319 uprchlíků z Ukrajiny. Jedná se o koleje středních škol ve Snině, Vranově nad Topľou, Svidníku, Bardějově a Popradu s celkovou kapacitou více než 460 lůžek (v první vlně pandemie sloužily jako karanténní ubytování pro repatriované Slováky). Celkově má ​​kraj k dispozici téměř 2 200 lůžek ve svých kolejích a jedné škole v přírodě.

Pomoc na hranicích: jídlo, psycholog, postel a mír

Na hranicích pomáhá několik neziskových organizací včetně Červeného kříže, Římskokatolické charity či Mareeny. Více než 30 neziskových organizací a firem se spojilo do iniciativy Kto pomôže Ukrajine spolu s finanční sbírkou, která běží na Donio, vysbírat se přes ni podařilo již více než 600 tisíc eur, tedy zhruba 15 milionů korun.

 

Na hranicích pomáhají také regionální charity a další organizace jako například Človek v ohrození. Jejich sbírka již přesáhla částku 1,2 milionu eur a z těchto peněz poskytují primární humanitární pomoc v hraniční oblasti.

 

Zdroj: Refresher/Ivan Koribanič

 

Na hraničních přechodech je podle Lenky Kačmárové z organizace Človek v ohrození tým složený z dobrovolníků a humanitárních pracovníků. „Soustřeďujeme se na první humanitární pomoc na slovenské a ukrajinské hranici. Postavili jsme vyhřívané stany, lidem poskytujeme jídlo, čaj a psychosociální podporu,“ řekla Refresher. Nevládní organizace spolupracuje i se státem a policií, kteří zastřešují administrativní úkony. „Většina lidí pokračuje dál, jen málo z nich zůstává na Slovensku.“

 

Toto se ale podle Kačmárové v následujících dnech až týdnech změní, protože začnou přicházet i lidé, kteří nemají na Slovensku nebo jinde v Evropské unii kontakty. Vyzývá lidi, kteří mají chuť pomoci, aby byli trpěliví a nedělali věci na vlastní pěst. „Sklady jsou momentálně plné, individuální pomoc jen komplikuje situaci.“ Několik neziskových organizací již o víkendu hlásilo plné sklady, přičemž lidé, kteří individuálně nosili pomoc na hranici, vytvářeli mírné kolony, což způsobovalo chaos.

 

Podle Kačmárové je teď nejlepší počkat — věcí a financí mají zatím dost, ale uprchlíků bude přibývat. „Obáváme se, že ta emoce po prvních dnech opadne, ale pomoc budeme potřebovat dlouhodobě. Ať si lidé šetří energii,“ řekla nám. Vojenská krize potrvá déle a největší příliv lidí nás teprve čeká. Pomoc bude nutná i v následujících týdnech.

 

Iniciativa Kto pomôže Ukrajine eviduje více než 6700 nabídek ubytování a dalších forem pomoci, řekla pro Refresher Anna Kratochvílová. Kromě bydlení (ať už postele, pokoje, celého bytu, případně ubytovacího zařízení) mohou lidé jako pomoc nabízet tlumočnické služby, psychologické a sociální poradenství nebo materiální pomoc (jídlo, hygiena a další). „Odhadem máme ubytováno asi 150 lidí. Je to tím, že má většina lidí, kteří zatím přešli přes hranice, kontakty v ukrajinské komunitě na Slovensku a jdou přímo k někomu. Ale zvyšuje se počet lidí, kteří nemají po příchodu kam jít.“

 

Ještě před pár dny se mluvilo o vzniku aplikace, která by fungovala na podobném principu jako Airbnb a spojovala by uprchlíky s lidmi, kteří mohou poskytnout ubytování. Práce na ní se podle Kratochvílové zastavila. Většinou přicházejí ženy a děti, důchodci a lidé se zdravotním postižením, kteří nemohli narukovat. Často nemají datové připojení a bylo by podle ní příliš složité řešit to přes aplikaci. „Nemají psychickou kapacitu na to, aby se soustředili a vyřešili to přes nějakou aplikaci.“

 

Psychology a dobrovolníky posílají i k lidem, kteří žili v pohraniční oblasti a nyní se přesunuli na druhou stranu, na Slovensko. Tím, že měli na Ukrajině svůj život, často nevědí, co chtějí nebo co budou dál dělat, takže jim psychosociální pomoc pomáhá prožívat tyto chvíle. „Někteří lidé jsou uloženi ve státním uprchlickém táboře v Humenném, odkud se je snažíme co nejdříve přemístit do bytů.“ Utečenecké městečko tvoří stany, takže matky s dětmi nežijí v komfortních podmínkách. Vzhledem k dostupnosti ubytování pracují humanitární pracovníci na expresních přesunech.

 

Zdroj: Kto pomôže Ukrajine

 

Kromě velkých sbírek a iniciativ mají vlastní tabulky, pomocí kterých se dobrovolníci mohou přihlásit, i některá města a městské části, církevní sbory či dobrovolnické organizace.

Autobus jel pro 8 lidí, odvezl jich 53

Refresher se spojil s Janem Gálikem, který je také součástí iniciativy a aktivně koordinuje pomoc Ukrajině v Košicích. Spolu s přáteli sbírá powerbanky, které pak posílají na hranice a denně vyřizuje stovky telefonátů. Znají ho lidé ze třetího sektoru, ale také jej jako kontakt doporučují známí a přátelé. Sám měl u sebe ubytovaného Ukrajince Ivana, který se již mezitím spojil se svojí rodinou a přesunul se do Prahy.

 

Říká, že chce rozbít stereotypní představu o uprchlících. Nejde o zatoulané lidi, kteří nemají vzdělání a ani ambici pracovat. „Jsou to vzdělaní, úžasní lidé, kteří jsou nám kulturně a mentálně blízcí,“ zdůraznil. Říká, že se jich nemá proč bát a nepotřeboval přemýšlet, jestli Ivana ubytuje. Po dlouhých hodinách za ním přicestovala jeho rodina spolu s jeden a půl roku starou dcerou. Setkání otce s dítětem bylo dojemné a Gálika jen utvrdilo v tom, že je třeba pomáhat.

 

„Duševní stav lidí z Ukrajiny je již po příchodu k nám dobrý, protože jsou v bezpečí. Ale zatímco čekají na hranicích, pociťují stres,“ popisuje svůj pohled na věc Košičan. Mnozí ještě nestihli zpracovat, co se v jejich zemi děje a zejména v zimě a za tmy na hranicích cítí strach a zoufalství. Gálik zkoordinoval i ubytování a odvoz pro skupinku osmi ukrajinských studentů. „Podařilo se jim zajistit ubytování v Popradu a autobus, který je jel vyzvednout. Šofér se vrátil s 53 lidmi a 45 z nich odvezl do Košic na stanici.“

 

I proto, že část lidí z Ukrajiny Slovenskem jen prochází, část má tam nebo v Česku rodinu či kamarády a část ještě neví, kam půjde, je velmi obtížné sledovat přesný pohyb. Gálik ani Kratochvílová nám neuměli říct, kolik lidí už přes iniciativu našlo ubytování, ale zřejmě jde o stovky.

 

Zdroj: Vladimír Šimíček

 

Manželé Jaroslav Džoganík a Svitlana Pachomová z obce Kurimka v okrese Svidník žili dosud sami. V neděli domů přijali z Ukrajiny svou dceru s dítětem, jakož i další dvě ženy se čtyřmi dětmi a sourozencem jedné z nich. Jak říkají, nebylo nad čím přemýšlet, jednali okamžitě a jsou ochotni pomáhat dalším lidem.

 

„Naše dcera žije v Kyjevě. Ještě před invazí ruských vojsk na Ukrajinu jela do Užhorodu. Viděli jsme, že jde do tuhého, tak jsme se snažili, aby přišla žít na jistý čas k nám do Kurimky. Jelikož bylo více rodin, které se pokoušely přejít přes hranici, tak pro nás nebyl žádný problém hostit další dvě rodiny i s dětmi. Takže se mohu pochlubit, že mám teď šest malých kamarádů fotbalistů z Ukrajiny, které můžu trénovat jako nové nadějné družstvo z Ukrajiny,“ řekl TASR Džoganík, který je ředitelem Slovenského národního muzea — ​​Muzea ukrajinské kultury ve Svidníku.

 

Pro rodiny s dětmi nejeli na ukrajinské hranice, protože je problém se tam dostat. Po desítkách hodin v koloně se jim nakonec podařilo dostat na Slovensko. Přijmout domů další lidi se rozhodli poté, co jim dcera řekla, že u sebe má další dvě rodiny. „Nebylo to žádné falešné hrdinství ani politický manifest. Je to můj osobní postoj člověka, který chce žít ve svobodném světě. Chci, aby tak žily moje děti a vnoučata, ale chci, aby tak žily i ukrajinské děti,“ konstatoval Džoganík, který žil s malými přestávkami více než 20 let na Ukrajině.

 

Zdroj: TASR/Maroš Černý

Pomáhají firmy, neziskovky i státní podniky

Podobně jako během první vlny pandemie se na Slovensku lidé a firmy semkli ve snaze pomoci těm, kteří utíkají před válkou na Ukrajině.

 

Stravu a občerstvení přímo na hranici v obci Ubľa poskytuje i státní podnik Lesy SR, rovněž nabízejí bezplatné ubytování. K dispozici mají celkem 605 lůžek v mnoha zařízeních odštěpných závodů. V části bývalého odštěpného závodu Sobrance, kde jsou všechny hraniční přechody s Ukrajinou, již ubytovávají lidi, kteří tuto pomoc potřebují.

Asi 40 dalších míst vytvořili v chatách. „Desítky lidí jsou aktuálně ubytované na chatě Morské oko, na chatě Zvernica Karná, také na bývalé lesní správě Hlivištia či na chatě Ubľa,“ informovala vedoucí odboru komunikace Lesů SR Marína Debnárová.

 

V areálu Záchranné brigády HaZZ v Humenném vyrostl dočasný nouzový tábor s polními lůžky, karimatkami a spacími pytli se zajištěným vytápěním a osvětlením s kapacitou do 500 osob (do sobotního večera tam ubytovali 118 lidí). Během víkendu se také zřídily hotspoty v Uliči, Ubli, Vyšném Nemeckém, Veľkých Slemencích a Černé nad Tisou. Služby by měli začít poskytovat v pondělí 28. února.

 

Téměř okamžitě po vypuknutí válečného konfliktu zaevidovali první hovory se žádostmi o informace i v Národním centru zdravotnických informací. Operátoři call centra NCZI poskytují aktuální informace o možnostech testování, očkování, podmínkách karantény a o fungování zdravotní péče na Slovensku.

 

KONTAKTY PRO ČR

Konkrétní nabídky, ideálně na ubytování hromadného typu se stravováním můžete posílat na e-mail Správy uprchlických zařízení MV ubytovaniukrajina@suz.cz

Člověk v tísni:  dary.ukrajina@clovekvtisni.cz 

Jako dobrovolník se můžeš zapojit pro organizaci Člověk v tísni, přes které můžeš nabídnout i ubytování.

Ministerstvo vnitra zřídilo webstránku v ukrajinštině, kde nabízí Ukrajincům odpovědi na nejčastěji kladené otázky
Upozornit na chybu. Pokud jsi našel nedostatek v článku nebo máš připomínky, dej nám vědět.
Zdroj: TASRNáhledový obrázek: Facebook/Človek v ohrození
NAHORU
Přidej se k těm, kteří nás podpořili. Předplať si R+ VÍCE
Sdílet
Uložit Uložené
Sdílet Sdílet článek
Dostávej nejlepší obsah mailem
Nestíháš všechno sledovat? Pošleme ti do schránky nejčtenější a nejlepší obsah.
Žádný spam. Kdykoli se můžeš z odběru odhlásit.
Posílat e-mail
Nejčtenější články
Nyní
24 hod
7 dní
30 dní
Více z tématu news
více článků
Sponzorované články
více článků
Další news více news
Mohlo by tě zajímat
Přejít na úvodní stránku
Domů
Sdílet
Diskuse
Hledat
Více
Zapni upozornění a už ti nic neunikne!

Chceš vědět, co se děje, a mít přehled? Dostávej upozornění o nejžhavějších zprávách na Refresheru.

(Příklady: Hořel Notre Dame, Zemřel Mac Miller, Trailer na Avengers)
(Příklady: Sagan skončil první, Nový zákon s vlivem na moderní lidi, Dnes nás čeká zatmění slunce)
Pokud chceš, abychom ti poslali téměř všechny novinky, vyber tuto možnost.
Zavřít