Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Vydej se výletovým deníčkem Refresheru do víru přírodních krás!
Refresher si je vědom toho, že všichni teď přemýšlíme nad závažnějšími záležitostmi, než je výběr sobotního výletu. Je ale důležité neztrácet sebe a nenést tíhu celého světa na svých zádech.
Je totiž úplně v pořádku chtít se odreagovat, vypnout a jít do přírody. Tak pojď s námi.
Možností „provětrat si hlavu“ budeš mít na dnešním výletě opravdu spoustu. Čeká nás totiž trasa dlouhá lehce přes 9 kilometrů. A jelikož jsme na horách, nepůjdeme jinak než do kopce. Na místních stráních je ještě spousta sněhu, tak se nezapomeň vhodně obléct, ať nepřiděláváš práci horské službě.
Pokud už jsi čepice a rukavice s vůní jara předčasně uklidil na příští rok, doporučujeme ti si výlet uložit na dobu, až bude teplo. Jak uvidíš z přiložených fotek, místo je krásné za každého počasí.
Výchozím bodem pro nás bude parkoviště na Červenohorském sedle v Loučné nad Desnou. Nebudeme ti lhát, nejsnáze se sem dostaneš autem. Z Prahy tu budeš zhruba za 3 hodiny a 20 minut, na Kamenné oko je tak vhodné se vydat v rámci alespoň několikadenní dovolené v Jeseníkách – ovšem pokud si řízení vyloženě neužíváš. Z Brna a Hradce Králové ti cesta autem zabere lehce přes dvě hodiny.
Ovšem možnosti nabízí i MHD. Přímo na Červenohorské sedlo jezdí hned několik autobusových linek. Z Prahy by tě čekala cesta zhruba čtyřhodinová, z Brna a Hradce o hodinu méně.
To jsou ale panoramata!
Vyrážíme z parkoviště, kde se kromě vleků a horské služby nachází také několik horských chat s restauracemi, což jistě ocení tvůj žaludek po návratu z túry. Více méně celou dobu půjdeme po červené turistické trase, která na mapě nese název „E3, Hřebenovka“. Pokud na výlet vezmeš mladšího bráchu nebo ségru, určitě ocení, že se zároveň jedná o naučnou stezku, po které provází rostlinka Koprníček.
Začátek výstupu nebude úplně pozitivní, půjdeme kolem památníku, který je věnovaný obětem hor – „Těm, co se domů nevrátili“. Na malém plácku je umístěna kaplička se jmény lidí zahynulých ve zdejších horách. Po zbytek cesty už bude ale jenom veselo, neboj.
Celá hřebenovka je doslova protkaná výhledy, Jeseníky tu máme doslova jako na dlani. Nabitý foťák nebo alespoň mobil je proto nutnost. Jen se rozhlédni, je to fakt nádhera. Zkus nemyslet na nic jiného než na sílu přírody, vůči které jsme ty i já takhle malincí.
Levá, pravá, levá, pravá. Zhruba po 2,7 kilometrech se ocitáme na dalším z mnoha vyhlídkových míst, tady měníme trasu z červené na žlutou. Už jenom kousek a budeme v nadmořské výšce 1 333 metrů na Červené hoře – na vrcholu v Keprnické hornatině části pohoří Hrubého Jeseníku.
K našemu cíli – Kamennému oknu, nám zbývá vzdálenost lehce nad 1 kilometr. Ještě před tím se ale nad námi opět rozevírají opojná panoramata, nyní konkrétně díky vyhlídce Nad Vřesovou studánkou, kolem které půjdeme cestou zpátky.
Otevři okno a vyvětrej si v pokoji
Kamenné (nebo také Skalní) okno nalezneme na vrcholovém hřebeni Červené hory ve střední části hlavního hřebene Hrubého Jeseníku v nadmořské výšce asi 1 300 metrů. Jedná se o skalní útvar několika kamenů, které tvoří „okno“. Okno do duše českých hor, chtělo by se skoro říci. Patos ale na Refresheru nenajdeš, takže to neřekneme.
Kamenné okno na Červené hoře v Jeseníkách patří k nepravým (falešným) skalním oknům. Nevzniklo totiž postupnou perforací horniny, ale řícením.
Od okna se otevírají pěkné výhledy na Vozku, ke Keprníku, ale i na Praděd, nejvyšší horu Hrubého Jeseníku. Koukáme do krajiny a uvědomíme si, že to „zaprděné“ Česko vlastně není tak úplně špatné, ba naopak – místní výhledy jsou srovnatelné s těmi rakouskými či švýcarskými.
Až se dostatečně pokocháš, vydáme se pomalu zpátky. Ovšem abychom nešli tou úplně samou cestou, sejdeme po žluté na rozcestí Sedlo pod Vřesovkou a opět se napojíme na červenou Hřebenovku. Cestou k Vřesové studánce si můžeme prohlédnout Oltářní kámen, který je dílem akademického sochaře Otmara Olivy a kameníka Petra Nováka. Na Vřesovou studánku byl vyvezen v roce 2017 v rámci postupné obnovy zdejšího poutního místa. Jedná se o masivní kámen a proudí z něj stejně masivní energie. Kousek dál se také na místě, kde stával kostelík, který v roce 1946 shořel, tyčí kříž.
Lokalita je situována do blízkosti historické zemské hranice mezi Moravou a Slezskem. Hranice je dodnes vymezena kameny, které jsou na slezské straně označeny vysekanými písmeny BB (značka Vratislavského arcibiskupství, německy Bistum Breslau).
Tajemné místo s léčivým pramenem
Cestičkou pak sejdeme k Vřesové studánce, která je schovaná v kamenné kapli z roku 1927. Podle pověsti objevil Vřesovou studánku lovec, který v těchto místech pronásledoval zraněného jelena. Jelen, když se napil vody ze studánky, se uzdravil a lovci unikl.
Později se dokonce údajně sám lovec vyléčil z těžké nemoci tak, že se napil pramene z této studánky. Jako poděkování zde pak na sloup zavěsil obraz a Vřesová studánka se stala poutním místem.
Vřesová studánka je pro svou nostalgickou krásu stále vyhledávána poutníky a turisty od nás i bývalými německými obyvateli.
Po červené následně dojdeme zpět na Červenohorské sedlo. V tomto případě nám vlastně ani moc nevadí, že jdeme stejnou cestou. Místní výhledy se totiž neokoukají, ani kdybychom tu šli tisíckrát.
Doufáme, že ti výlet do přírody alespoň trochu pomohl. Umět se odpojit od informační přehlcenosti je v současné době více než důležité.