Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Nepodařilo se uložit změny. Zkus se nově přihlásit a zopakovat akci.
V případě že problémy přetrvávají, kontaktuj prosím administrátora.
OK
Jedna z televizí odvysílala reportáž o mladících v Doněcké oblasti, které Ukrajinci „bijí po holých zadcích“. Mladíci v reportáži pláčou, říkají, že je Ukrajinci terorizují, a stěžují si, že nemají vodu a elektřinu.
Zatímco nezávislá média po celém světě každodenně informují o násilné ruské invazi na Ukrajinu, ruské televizní zpravodajství divákům zobrazuje úplně jiný příběh. V zemi, kde fungují už jen státní média ovládaná Kremlem, dominuje propagandaa dezinformace.
Televize informují o „nacistických a extremistických Ukrajincích“, kteří „trýzní civilisty“ a vyvíjejí biologické a jaderné zbraně. Na druhé straně hovoří o hrdinských činech ruských vojáků, ale také o válečných úspěších v rámci „speciální vojenské operace“.
Abychom zjistili, o čem vlastně informují ruské televize, podívali jsme se na večerní zpravodajství dvou ruských stanic — nejsledovanější (státní) ruský kanál Rossija 1 a televizi NTV, kterou vlastní ruský mediální magnát Vladimir Gusinskij. Spolu s překladatelkou jsme viděli večerní zpravodajské pořady ze 7. a 8. března 2022.
V ruských zprávách je agresorem pokaždé Ukrajina a Západ, ačkoli to byla Putinova vojska, která zaútočila. O masivním bombardování civilních objektů ani o katastrofální humanitární situaci se nic neříká a to, že před ruskými „osvoboditeli“ utíkají miliony lidí, se také běžní Rusové nedozví.
V Refresheru ti přinášíme aktuální a nezávislé informace o ruské invazi na Ukrajinu. Situaci monitorujeme živěa všechny články najdeš pod tématem válka na Ukrajině. Podpořit nás můžeš vstupem do klubu Refresher+, čímž získáš přístup ke všem exkluzivním článkům.
Válka vs. MDŽ
Zatímco celý svět 8. března informovalo pokračujícím bombardování ukrajinských měst ruskou armádou, úvodní reportáž ruské Stanice 1 se týkala Mezinárodního dne žen.
Prezident Putin v proslovu popřál všem ženám vše nejlepší k svátku a ujistil je, že udělá vše pro to, aby podpořil rodiny přídavky na děti. „Je to pro nás ta největší priorita,“ říká Putin, stojící před ruskou vlajkou. Reportáž zobrazuje také šťastné ženy, které na různých místech dostávají kytice tulipánů, a úspěšné Rusky, které jsou podle slov zpravodaje „úžasné ve všech oblastech“.
Další reportáž poukazovala na hrdinství ruských vojáků, kteří osvobozují své obyvatele od „ukrajinského teroru“. Ve zprávách vysvětlují, že se konečně otevřel humanitární koridor z města Sumy do Poltavy, „což dosud nebylo možné vinou Ukrajinců“. Ruští hrdinové zachraňují Rusy a stavějí mosty, které Ukrajinci zničili.
Osvobodili další vesnici a žádný civilista nezemřel. Jsou to velcí profesionálové, pracují i v noci. V Mariupolu to prý jde pomaleji, protože si musí dávat pozor, aby neohrozili tamní civilisty. V další reportáži vidíme ruského vojáka u Mariupolu, který říká, že „pomaličku postupují, chtějí vyhnat ty spratky“ a „čekají na vítězství“. Na kameru mluví i civilisté, kteří vysvětlují, že na ně Ukrajinci útočí a vyhrožují jim.
TASR v tento den informovala, že 8. března v časných ranních hodinách zahynulo při ruských leteckých útocích na město Sumy nejméně deset lidí včetně dětí, později počet obětí narostl na více než 20. Ačkoli bylo na úterý 8. března slíbené příměří, Ukrajina obvinilaRusko z jeho porušení a z ostřelování humanitárního koridoru. Světová zdravotnická organizace (WHO) během daného dne uvedla, že počet útoků na nemocnice, sanitky a jiná zdravotnická zařízení na Ukrajině se v uplynulých dnech rapidně zvýšil, a vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj opět vyzval Rusy, aby protestovali proti invazi na Ukrajinu, kterou nařídil šéf Kremlu Vladimir Putin. Nic z těchto zpráv se ovšem běžní ruští diváci nedozvěděli.
Televize NTV tento den také začala reportáží o Mezinárodním dni žen, rozdávání květin a gratulací Vladimira Putina.
Ve druhé reportáži zprávy přinesly informaci o Rusech, kteří jsou na dovolené na Krymu a nemohou se dostat domů letadlem. Musí jet proto vlakem nebo autem, což může trvat déle. Zpravodaj říká, že na Krym jelo na dovolenou více lidí než loni a v květnu čekají další příliv turistů. Následuje zpráva o tom, jak se Rusům podařilo evakuovat čtyřčlennou rodinu do Běloruska.
Přidej se do klubu Refresher+ již od 125 Kč 25 Kč
Co se dozvíš po odemčení?
Proč prý chtěli Ukrajinci podle ruské TV nechat vybuchnout jaderný reaktor.
Co jsme viděli v reportáži o Černobylu.
Jak ruská TV informuje o bojích na Ukrajině.
Které reportáže byly natolik kuriózní, že jsme se nad nimi dokonce pousmáli.
Televize NTV tento den přinesla i dvě kuriózní zprávy. Jedna byla o mladých chlapcích v Doněcké oblasti, které Ukrajinci „bijí po holých zadcích“. Mladíci v reportáži pláčou, říkají, že je Ukrajinci terorizují, a stěžují si, že nemají vodu a elektřinu.
V další, více než čtyřminutové reportáži Rusové říkají, že západní země zablokovaly účast Ruska na několika světových výstavách — konkrétně rozebírají výstavu koček a psů. Zpravodaj komentuje, že „svět může litovat“, protože „ruské kočky a psi jsou nejlepší“.
Další úspěchy Rusů
7. března televize Rossija 1 informovala o otevření humanitárních koridorů z Mariupolu do Ruska a Běloruska. V této souvislosti hovořili o tom, že Ukrajinci prý nedovolí civilistům odejít a využívají je jako živé štíty. Zprávy na NTV toto téma zobrazily velmi podobně a zdůraznily, že „Ukrajina dělá vše pro to, aby zabránila evakuaci civilistů“.
Portál BBC 7. března informoval, že Rusko umožní otevření humanitárních koridorů v několika ukrajinských městech, avšak neměly by vést na západ, jen do Běloruska a Ruska. Ukrajina tento návrh označila za nemorální, protože ukrajinským občanům by mělo být umožněno opustit své domovy přes ukrajinské území. Kreml podle několika nezávislých médií znemožnil evakuaci civilistů a během dohodnutého příměří spustil palbu, při které zahynuly desítky lidí včetně dětí.
Reportér NTV říká, že se podařilo evakuovat jen málo civilistů, protože „Ukrajina nesplnila ani jednu podmínku a nezajistila příměří“. Ti, kterým se podařilo utéct, mluví v reportáži o „teroru ukrajinských radikálů“. Zpravodaj říká, že ukrajinští vojáci využili přes 150 ruských civilistů jako štít, a když se setkali s ruskou milicí, spustili za jejich zády palbu. Čtyři civilisté prý zemřeli a pět bylo zraněno.
Obě stanice v tento den přinesly i informaci o tom, že ruská vojska zničila americké laboratoře na Ukrajině, ve kterých prý vyvíjely komponenty biologických zbraní. Rossija 1 cituje ministerstvo zahraničních věcí, podle něhož šlo o 30 laboratoří, které vytvořil bývalý ukrajinský prezident Petro Porošenko spolu s USA v blízkosti ruských hranic.
Reportáž na NTV vysvětluje, že Rusové získali dokumenty, ve kterých ukrajinské ministerstvo zahraničí přikazuje zničit tyto nebezpečné látky. „Je to svědectví o tom, že Ukrajinci chtěli porušit úmluvu o zákazu biologických zbraní a utajit, že se o to pokoušeli,“ říká televizní zpravodaj. Dále se dozvídáme, že Čína vyzývá Spojené státy, aby to řádně prověřily. Zpravodaj na závěr dodává, že Rusko nyní tyto dokumenty zkoumá v rámci „speciální vojenské operace na Ukrajině“.
Jak jsme tě informovali v článku o hoaxecho rusko–ukrajinské válce, americké biologické laboratoře na Ukrajině prý byly podle některých konspiračních zdrojů jedním z důvodů ruské invaze. Tomuto hoaxu se věnovala i slovenská policie, podle které Rusové zkreslují smlouvu mezi Spojenými státy a Ukrajinou, jejímž cílem je předcházet biologickým hrozbám.
V tento den informovala Rossija 1 také o tom, že Ukrajinci zaminovali reaktor na experimentálním jaderném zařízení v charkovském Fyzikálně–technickém institutu.
V reportáži se dozvídáme, že ukrajinští vojáci plánují nechat vybuchnout jaderný reaktor a obvinit ruské ozbrojené síly z raketového útoku na jaderné zařízení. Přivést měli i zahraniční novináře, kteří by o tom napsali. V reportáži hovoří také experti na jadernou energetiku. „Nejde o plnohodnotný reaktor, ale může tam být radiace. Ve skladu tohoto institutu mají také jaderné palivo,“ říká jeden z nich. Další tvrdí, že „radiace tam není a mnohem nebezpečnější je jaderný reaktor v Kyjevě“.
V reportáži načrtli i historii tohoto Fyzikálně–technického institutu — s výzkumy zde začínali již ve 20. století, kdy kromě Leningradu potřebovali i další výzkumné centrum. Zmiňují i úspěchy sovětských vědců. V 90. letech připadlo jaderné zařízení do rukou Rusům a prý už tehdy byly blízko k výrobě jaderné zbraně. Tento institut měl údajně sehrát klíčovou roli při výrobě ukrajinské jaderné bomby. Zpravodaj v reportáži říká, že pokud by měli Ukrajinci jadernou zbraň, Rusy by vydírali a „drželi v šachu“.
V článku agentury RIA vlastněné Kremlem se uvádělo, že „Kyjev je doslova krok od vytvoření strategické jaderné zbraně“, což prý byl jeden z důvodů invaze na Ukrajinu. Agentura RIA ale nepřineslažádné důkazy o tom, že by jaderná zbraň na Ukrajině ve skutečnosti existovala. Neexistují ani žádné zdroje, které by hmatatelně dokazovaly přípravu zbraně. Ukrajinský ministr zahraničních věcí Dmytro Kuleba propagandu Kremlu obviňující Ukrajinu z přípravy shození špinavé bomby na ruské území označil za „výmysl choré mysli“. Ve skutečnosti se Ukrajina po rozpadu Sovětského svazu vzdala všech jaderných zbraní výměnou za to, že se Rusko zavázalo respektovat její územní integritu.
Obě televize přinesly v tento den i reportáž z Černobylu, ve které říkají, že pracují na tom, aby bylo toto místo bezpečné, aby se pracovníkům nic nestalo a aby měli vše, co potřebují. Jeden z ruských vojáků v reportáži říká, že se mohou přesouvat jen v obrněných vozidlech a musí být opatrní, protože jsou tam „diverzanti, různé skupiny a nebezpečí min“. Konstatuje, že radiace je v normě.
Pracovníci černobylské jaderné elektrárny jsou již dva týdny uvízlí v uzavřené zóně, kterou 24. února obsadilaruská vojska. Správce ukrajinské elektrické sítě Ukrenergo ve středu informoval, že Černobyl je bez dodávek elektrické energie.
Televize Ukrajince (i prezidenta Zelenského) v reportážích vykreslují jako nacisty a extrémisty. Důkazem jsou i dvě krátké zprávy ze 7. března, které hlásí, že Zelenskyj pustil z vězení jednoho z nejobávanějších vrahů a že v obchodním domě v Kyjevě byla vyvěšena vlajka se svastikou.