Zpravodajský portál pro moderní generaci, která se zajímá o aktuální dění.
Zajímá tě aktuální dění? Zprávy z domova i ze světa najdeš na zpravodajském webu. Čti reportáže, rozhovory i komentáře z různých oblastí. Sleduj Refresher News, pokud chceš být v obraze.
Kliknutím na tlačítko tě přesměrujeme na news.refresher.cz
14. března 2022 19:51
Čas čtení 1:01
Vojtěch Vanda

Jak zjistit radiaci v okolí? Aplikace Windy představila novou funkci

Jak zjistit radiaci v okolí? Aplikace Windy představila novou funkci
Zdroj: FOTO TASR - Radovan Stoklasa
TECH
Uložit Uložené

Aplikace, za kterou stojí tým Iva Lukačoviče ze Seznamu, ti nyní ve své desktopové verzi nabídne možnost sledovat hodnotu radiace.

Česká aplikace Windy.com přichází s novou funkcí, která bude zajímat zejména všechny, kterým chybí možnost jednoduše zjistit, jaká je v okolí radiace. V rámci aplikace, umožňující celosvětově sledovat vývoj počasí, je nyní možné vidět data nejnovějšího měření ionizujícího záření, která jsou hlášena v celé Evropě.

Doporučeno
Která opatření ještě platí? Respirátor musíš nosit jen v MHD a nemocnicích, do klubu můžeš bez omezení Která opatření ještě platí? Respirátor musíš nosit jen v MHD a nemocnicích, do klubu můžeš bez omezení 14. března 2022 17:33

Za vznikem aplikace stojí tým majitele společnosti Seznam.cz Ivo Lukačovič, který o ní informoval na Twitteru. Novou funkci aplikace prakticky vzápětí ocenila i předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová. „Super počin! Jednoduše dostupné, hned i s informací o směru větru. Krása,“ napsala na Twitter.

Aplikace sbírá hodnoty z 5000 stanic, které měří radioaktivitu v životním prostředí. Nově přidané stanice ukazují nejnovější měření ionizujícího záření hlášená v celé Evropě.

Hodnoty jsou uváděny v mezinárodních jednotkách nanoSievertů za hodinu (nSv/h).

Sievert je totiž jednotkou ekvivalentní dávky nízké úrovně ionizujícího záření na lidský organismus. Jeden Sievert je 1,000 milisievertů, jeden milisievert je 1000 mikrosievertů. Pro představu, jak uvádí odborníci z Univerzity Charlese Sturta v Austrálii, by pro člověka mohla být fatální dávkou i krátké vystavení radiaci od 2 sievertů.

Radiologická data v aplikaci pochází z Evropské platformy pro výměnu radiologických dat (EURDEP). Jedná se o platformu umožňující nepřetržitou výměnu radiačních dat 39 členských zemí z jejich národních radiologických monitorovacích sítí.


Nová funkce se postupem času dostane i do aplikací na dalších platformách, zatím si ji mohou užít jen uživatelé na desktopu. „Do iOS a Android appky se stanice dostanou až v nejbližším updatu,“ informoval Lukačovič.

Domů
Sdílet
Diskuse